אורח


הוסף למועדפים שלח לחבר 
הוסף לדף הבית צור קשר 

חפש ב:     חיפוש
מאמרים נוספים
ריפו חולי הסרטן בשיטה לא רפואית בביו תדר של דליה ודוד
האם מחלות כרוניות ללא מענה ? ריפוי החלמה ומניעה של מחלות כרוניות קשות
למידה וחווית התנועה מהינקות לבגרות- מהי שיטת פלדנקרייז
עקרונות הריפוי הטבעי
במה עיסוי שוודי יכול לעזור לך?
אנורקסיה ובולימה
חרדות ופחדים
בעיות שינה
מהי היפנוזה- מיתוס או מציאות.
היפנוזה וזוגיות - מה הקשר?
היפנוזה ופוריות.
בעיות ילדים. מאת ד"ר ליאנה סופר, MD.
הפרעות קשב וריכוז וקשיי למידה בילדים. מאת ד"ר ליאנה סופר, MD.
שחזור גלגולים אצל ילדים. מאת ד"ר ליאנה סופר MD,
אין אונות
אנמיה Anemia
השמנה Obesity
טיפול שיאצו במהלך ההריון ולאחריו – לא רק לשם הפינוק
זירוז לידה – אפשר גם אחרת
פרחי באך - לא רק רסקיו

עשב שעורה - מזון טבעי מושלם


   

 

עשב שעורה - מזון טבעי מושלם


על פי מדע הצבעים, כרומטולוגיה, ירוק הנו הצבע המייצג ריפוי. ישנם גוונים רבים של ירוק אך הגוון המשמש לריפוי הנו ירוק כהה, הדומה לצבע עשב צעיר. "הכוכב הכחול", ביטוי שגור בעולמנו המאפיין את כדור הארץ, נקרא כך מכיוון שעל פי מבט קוסמי כדור הארץ נראה ברובו אוקיינוס. אולם, צורות החיים העתיקות ביותר עלי אדמות הנן ירוקות, החל מ - Plantcon, חד תאי פשוט, ועד למגוון המדהים של צמחייה ירוקה הגדלה על פני האדמה. בכל יבשת וחלקה על פני כדור הארץ ניתן לראות ירוק צומח, אפילו תחת המים. על כן, בעיני בני האדם והיצורים השונים החיים על פני האדמה, יהיה אולי נכון יותר להגדיר את כדור הארץ - "הכוכב הירוק".
ההתעניינות סביב צריכת עשב דגנים כתוסף תזונתי טבעי, התעוררה מתוך התבוננות בטבע והבנה כי מרכיב חשוב ביותר בהזנת בעלי חיים וביצירת החוסן הבריאותי שלהם מקורו בצריכת עשב של דגנים. איכרים בעלי מחלבות ציינו, למשל, כי הבחינו שפרות אשר ניזונו מעשבי דגנים טריים במהלך האביב והקיץ הניבו חלב מתקתק יותר ועשיר יותר ברכיבים מזינים.
ניתוח של עשבי דגנים שונים חושף כי הרכבם הייחודי הופך אותם למקור תזונתי שלם עבור יונקים, מאחר והם מכילים רכיבים כגון: חלבון, שומן, פחמימות, סיבים, ויטמיני A, B, C, E ו - K, מינרלים, חומצות אמינו, קרוטנואידים, פלבנואידים, כלורופיל ואנזימים פעילים - וכל אלו יחד מקנים לעשב הדגן מגוון תכונות ויתרונות בריאותיים. חשיבות צריכת מרכיבים אלו נובעת ממספר סיבות ותכונות:
ויטמינים ומינרלים - קבוצת חומרים תזונתיים להם הגוף זקוק במינונים קטנים על מנת לשמור על בריאות, חיוניות ותפקוד תקין. כל מצב של חסר או עודף מויטמין או מינרל כזה או אחר יכול להתבטא בדרגות שונות של תסמינים פיזיולוגיים.
חומצות אמינו - מהוות אבני בניין לבניית חלבונים שהם מרכיב דומיננטי ביותר בכל תא או נוזל גוף, חשובות מאוד בתהליך של התחדשות תאים וחיוניות ליצירת אנרגיה זמינה ביומיום.
אנזימים - חיוניים ביותר לכל אותם אלפי תהליכים כימיים המתרחשים בגוף בכל רגע ורגע, כמו יצירת אנרגיה ברמה תאית, עידוד תהליך העיכול ויצירת התנאים הדרושים לגוף לביצוע מטבוליזם תקין. חלק מהאנזימים מספקים את ההגנה נגד השפעות רדיקאלים חופשיים ופועלים כאנטיאוקסידנטים למניעת תהליכים הרסניים בתא.
מיוחד מכולם הוא האנזים Superoxide Dismutase (SOD), אשר במחקרים אחרונים נמצא קשר בין רמות נמוכות שלו ומחלות פרקים כמו ארטריטיס, בורסיטיס וגאוט. בנוסף, נמצא כי SOD מעודד תפקודם של מינרלים כגון אבץ ומגנזיום.
Carotenoids - קבוצה של פיגמנטים מסיסים בשומן אשר יוצרים את הצבעים אדום, כתום וצהוב בפירות, ירקות וצמחים. ישנם סוגים שונים של קרוטנואידים כגון: אלפא קרוטן, בטא קרוטן, לוטאן וליקופן. קרוטנואידים משמשים תפקיד חשוב ביותר בגוף האדם, הן כפרו-ויטמין A (מומרים בתוך הגוף לויטמין A) והן כאנטיאוקסידנטים (נוגדי חמצון).
Flavonoids - ישנם כ - 4000 סוגים שונים אשר זוהו עד היום, אך מדענים טוענים כי ישנם כנראה עוד רבים בטבע. פלבנואידים קשורים לצבע המופיע בפירות וירקות וחשובים ביותר להגנה על כלי דם. בנוסף, הם עוזרים לספיגת ויטמיןC , בעלי פעילות אנטיאוקסידנטית, אנטי דלקתית וקשורים לפעילויות פיזיולוגיות של מערכת הלב, כלי הדם, מערכת החיסון, הכליות ובלוטת האדרנל.
כלורופיל - הנו אחד החומרים המזינים ביותר בטבע. אחראי לתהליך הפוטוסינתזה, ההופך את אור השמש לאנרגיה כימיקלית טבעית ומעניק לצמחיה את צבעה הירוק. פוטוסינתזה הנה התגובה הביוכימית החשובה ביותר בטבע, היות וזהו המקור האולטימטיבי של המזון והחמצן שלנו.
מזה עשרות שנים ידוע כי בבני האדם משמש הכלורופיל כגורם אנטי חיידקי, אנטי דלקתי, אנטיאוקסידנט עוצמתי ביותר, מטהר רעלים ומסייע בניקוי, ריפוי והגנה על גופנו בדרכים רבות ושונות. מתוקף תכונות אלו, מסייע הכלורופיל בלחימה בחיידקים (כגון סטרפטוקוק, סטאפילוקוק), ריח רע מהפה, בעיות חניכיים, ריקבון חיידקים במע' העיכול והחלמת פצעים על ידי עידוד יצירת רקמות חיבור.
כלורופיל נקרא "דם הצמחים" בגלל הקשר ההדוק שלו למערכת הדם. אחת הסיבות להשפעתו החזקה על הדם נעוצה במבנה הכלורופיל, הדומה לחלק במבנה ההמוגלובין ה - Hemin (החלבון האחראי לנשיאת החמצן על גבי כדוריות הדם האדומות). ההבדל היחיד בין שניהם הוא כי כלורופיל קשור באטום של מגנזיום וה - Hemin קשור באטום ברזל. כלורופיל הנו מקור עשיר לברזל ולכן מסייע בחיזוק דם, משפיע על איכות הדם וטוב לכל מצב של חסר דם בראיית הרפואה הסינית והמערבית.
בנוסף, הכלורופיל מעלה רמות שלRBC (כדוריות דם אדומות) במכניזם אשר עדיין לא לגמרי ברור אך ידוע כי הוא גורם לחמצון טוב יותר של רקמות הגוף.
מתוך כל אלו, נובעת חשיבותו של הכלורופיל בשמירה על תפקוד כמה מהמערכות החשובות ביותר בגוף, כגון מערכת הלב וכלי הדם, המעיים, הרחם והריאות.
מיץ עשב שעורה: 25 שנות מחקר
במהלך 25 השנים האחרונות, ד"ר יושיהידה הגיווארה ושותפיו היו אחראים לרבים מהמחקרים החשובים אשר נערכו על תכונותיו וחשיבותו התזונתית של עשב השעורה.
ד"ר יושיהדה הגיווארה M.D., חוקר, מדען, ממציא ויזם בקנה מידה עולמי, למד פרמקולוגיה מחקרית באוניברסיטת קוממוטו ביפן. הוא חקר במשך שנים רבות כ - 200 סוגים שונים של עשבים, צמחים, פירות וירקות, אשר מכילים מגוון רחב של מרכיבים תזונתיים חשובים, כגון ויטמינים, מינרלים, אנטיאוקסידנטים ואנזימים פעילים. ד"ר הגיווארה מצא כי עשב שעורה צעיר מכיל את ההרכב המאוזן ביותר לצורכי גופנו ומהווה את המזון הטבעי המושלם. קצרה היריעה מלהכיל את כל המידע אשר נאסף אודות עשב השעורה, אך להלן מספר ממצאים מחקריים מעניינים:
גדילה והתפתחות
בשנות ה - 30 הטביעו מחקרים חקלאיים את המונח "Grass Juice Factor" עבור חומרים המצויים בעשב החיטה והשעורה כמרכיב גדילה והתפתחות של בעל החי.
אמנם אף לא אחד מהמחקרים הצליח להגדיר באופן חד משמעי מהם המרכיבים המצויים ב - Grass Juice Factor האחראים על עידוד הגדילה וההתפתחות בבעלי החיים. אולם, מעניין לראות כי מחקרים עדכניים גילו כי alpha-tocopherol succinate, צורתו של ויטמין E כפי שהוא מצוי בעשבי שעורה צעירים, עודד הפרשה של הורמון גדילה מחלקה הקדמי של ההיפופיזה בעכברי מעבדה. ממצא זה יכול ביסודו להוביל להשערה כי Grass Juice Factor עשוי להכיל שילוב של מספר מרכיבים תזונתיים וכימיים מן הצומח (phytochemicals), אשר תומכים בתהליך המטבולי הכללי של גדילה והתפתחות של החי.
פעילות אנטי אוקסידנטית
מהם "רדיקאלים חופשיים"?
חמצן מהווה מקור לחיים, מובל אל רקמות הגוף בעזרת המוגלובין על גבי כדוריות הדם האדומות, ובעזרת החמצן מייצרים תאי הגוף אנרגיה (ATP) לשימוש בתהליכים ביוכימיים שונים בגוף. רוב החמצן הופך בתהליכים אלו למולקולות יציבות כמו פחמן דו חמצני ומים, אשר יכולים לשמש את הגוף בבטחה או להיפלט ממנו. עם זאת, אחוז קטן של חמצן עובר טרנספורמציה למולקולות פעילות בשם "רדיקאלים חופשיים" אשר גורמים לשינויים הרסניים במבנה התא. מולקולות אלו מכילות אלקטרון בודד השואף במהירות לאיזון על ידי משיכת אלקטרון ממולקולה שכנה כמו פחמימות, חלבונים, שומנים וגם חומצות גרעין DNA. תהליך זה עלול לגרום נזקים חמורים לתאי הגוף ועל ידי כך להופעה והחמרה של מחלות קשות כגון סרטן, מחלות לב, דלקות פרקים, פרקינסון, אלצהיימר ועוד. בנוסף לתהליך יצירת אנרגיה תאית, תורמים כמובן גורמים סביבתיים והתנהגותיים להיווצרות רדיקלים חופשיים, לדוגמא זיהום סביבתי, קרינת השמש, ותזונה לקויה.
השפעתם הפתולוגית וההרסנית של רדיקאלים חופשיים על תאי שומן, חלבון ומרכיבים פחמימתיים, ממלאת תפקיד מרכזי במחלות ניווניות. חומרים אנדוגנים (מיוצרים ע"י גוף האדם בעצמו) הפועלים כאנטיאוקסידנטים (נוגדי חמצון), מנטרלים רדיקאלים חופשיים רבים אך מתקשים לנטרל את כולם.
הטבע מספק לנו מקורות צמחיים רבים, אשר ממלאים תפקיד חשוב כאנטיקוסידנטים. אנטיאוקסידנטים הנלקחים ממקור חיצוני, מנטרלים את השפעתם של חומרים מחמצנים וללא ספק הכרחיים על מנת לשמור על בריאות ואריכות ימים. אצל בני אדם הצורכים 9-5 מנות של פירות וירקות טריים ביום, יימצאו רמות גבוהות יותר של אנטיאוקסידנטים בדם ונטייה מופחתת לחלות במחלות ניווניות שונות, כגון מחלות לב ,כלי דם וסרטן.
ישנם סוגים שונים של אנטיאוקסידנטים בטבע, חלקם מסיסים בשומן, חלקם מסיסים במים וישנם אנטיאוקסידנטים המשפיעים על רדיקאלים חופשיים ספציפיים. מתברר כי שילוב סוגים שונים של אנטיאוקסידנטיים מהווה פתרון מוצלח ביותר לנטרול מולקולות אלו.
מיץ עשב השעורה מכיל שילוב מנצח של אנטיאוקסידנטים כמו אלפא וביתא קרוטן, ויטמין C, ויטמין E, אנזים הנקרא SOD (Superoxide dismutase), אנזים הנקרא קאטלאז, כלורופיל ופלבנואיד הנקרא 2"-0-GIV אשר בודד לאחרונה ונחקר ע"י ד"ר הגיווארה ושותפיו.
אחד הדברים החשובים אשר הובנו לגבי 2"-0-GIV הוא כי הוא יעיל יותר מאלפא ובטא קרוטן במניעת חמצון של חומצת שומן מקבוצת אומגה 3, ובנוסף, שלא כמו ויטמין E הנשבר כתוצאה מחשיפה לקרינת UV, 2"-0-GIV מצליח לספק הגנה יעילה וארוכה יותר בהיותו עמיד בפני אותה קרינה. 2"-0-GIV עוזר במניעת חמצון של אלכוהול על ידי עיכוב היווצרות Acetaldehyde - חומר האחראי בין היתר על ההשפעה ההרסנית של אלכוהול על הכבד וכמו כן על התופעות השונות של "האנגאובר".
השפעה קרדיו ווסקולרית
מטבוליזם יעיל של שומנים ופחמימות מסייע במניעת הצטברות שומנים וכולסטרול ברקמות, מצב התורם להעלאת הסיכון לחלות במחלות לב - כלי דם וסוכרת. תרומתו של עשב השעורה למניעה וטיפול במחלות לב וכלי דם נחקרת מזה מספר שנים, במהלכן התגלו מספר נקודות מעניינות:
בניסוי בעכברי מעבדה אשר הוזנו בדיאטה עתירת כולסטרול, נמצא כי מיץ עשב השעורה הביא לירידה ברמות כולסטרול בדמם של העכברים. אחת המחשבות לגבי ממצא זה היא כי חילוף חומרים מהיר ויעיל ברמה תאית מביא לעלייה ברמת הפעילות ובערנות ולשריפה מוגברת יותר של שומנים וחומרי פסולת אחרים. אותו ניסוי הראה כי עכברים אשר הוזנו במיץ עשב שעורה היו פעילים ב - 150% יותר מקבוצת הביקורת אשר הוזנה בדיאטה רגילה. בניסוי מעבדתי נוסף נבדקה יכולתם הטיפולית של 3 אנטיאוקסידנטים טבעיים המצויים בעשב השעורה ושל תרופה מסחרית לטיפול בטרשת עורקים הנקראת פרובוקול (Probucol). טרשת עורקים או "התקשות העורקים" הנו תהליך פרוגרסיבי הנגרם בשל הצטברות של שומנים (בעיקר כולסטרול על סוגיו השונים) בדפנות העורקים. מטרת הניסוי הייתה לבדוק את השפעתם של 3 האנטיאוקסידנטים ושל התרופה על ייצור Acetaldehyde ו - Malonaldehyde - שתי פחמימות אשר ידוע לגביהן כי יצירתן הנה תוצאה של חמצון שומנים וכי הן תורמות תרומה נכבדה לשקיעת שומנים בכלי הדם והתקשות של דופן העורקים. התוצאה הראתה באופן ברור את השפעתם של 2"-0-GIV ושל פרובוקול על דיכוי הייצור של Acetaldehyde, אולם באופן מפתיע התברר כי פרובוקול גרמה לעלייה בייצור Malonaldehyde, בעוד ש-2"-0-GIV מנע את ייצורה. הסיבה לכך היא פעולה סינרגטית של 2"-0-GIV וויטמין C. במחקר אשר ערכו חוקרים בטיוואן נמצא כי תזונה המכילה עשב שעורה הביאה לירידה ברמות הכולסטרול והרדיקאלים החופשיים בדמם של חולי סוכרת מסוג 2. בקבוצה אשר קיבלה תזונה המשלבת עשב שעורה עם ויטמין C ו - E נצפו בבירור ערכים נמוכים יותר של הכולסטרול הכללי, LDL, ושל רדיקאלים חופשיים, לעומת קבוצת הביקורת אשר קיבלה רק ויטמין C ו - E. בסיכום הניסוי נכתב כי עשב השעורה פועל כמו "מטאטא" של רדיקאלים חופשיים וצוין כי השילוב עם אנטיאוקסידנטים כויטמין C ו - E מוריד את רמות הרדיקאלים החופשיים בדם, על כל המשתמע מכך, ומפחית כמה מהסיכונים העיקריים הכרוכים בסוכרת מסוג 2. דלקתיות
שליטה על תהליכי דלקת במהלך מחלות כרוניות כגון דלקות פרקים, טרשת עורקים, מחלות מעיים דלקתיות ומחלות עור, הנה קריטית במניעת נזק משמעותי לרקמה המעורבת. מיץ עשב השעורה מכיל מספר חומרים הידועים כאנטי דלקתיים כגון: SOD, כלורופיל ושני חלבונים אשר אינם מוגדרים אך פעולתם ידועה.
חולים כרוניים במחלות עור שונות דיווחו כי שתייה קבועה של מיץ עשב שעורה הביאה לשיפור ניכר בסימפטומים של המחלה, אשר חזרו והופיעו כאשר הפסיקו לצרוך אותו.
ניקוי רעלים
כיום ידוע כי מיץ עשב שעורה ממלא תפקיד חשוב ביותר בתהליך של ניקוי רעלים. כפי שכבר צוין, הוא מכיל כלורופיל, אנזימים וחומרים נוספים המנטרלים רדיקאלים חופשיים והשפעות שליליות של חומרים משמרים במזון ורעלנים כגון קוטלי חרקים זרחניים.
מאחר ומחלות לב ומידת החשיפה שלנו למזהמים סביבתיים מהווים איום הולך וגובר על בריאותנו, מעצם יכולתו לנטרל את ההשפעה ההרסנית של שני גורמים אלו, הופך השימוש במיץ עשב השעורה לחיוני בתזונה היומיומית שלנו.

פירוט הערכים התזונתיים

עשב שעורה מורכב מפרופיל מאוזן של רכיבים תזונתיים. הטבלה מפרטת את הפרופיל התזונתי של 100 ג' אבקה המופקת ממיץ עשב השעורה (הסיבים אשר אינם ניתנים לעיכול מוסרים מן העשב טרם סחיטת המיץ):
Nutritional Values of a Commercial Barley Grass Juice Supplemet
MacroNutrient Per 100 g Minerals Per 100 g
Calories 340 kCal Boron 2 mg
Total Fat 5 g Calcium 575 mg
Protein 20 g Copper 500 mcg
Total Carbohydrate 55 g Iodine 122 mcg
Total Fiber < 1 g Iron 10 mg
Magnesium 195 mg
Vitamins Per 100 g Manganese 2 mg
Vitamin A 22,600 IU Phosphorus 273 mg
Thiamin (B1) 410 mcg Potassium 4,000 mg
Riboflavin (B2) 1 mg Sodium 865 mg
Niacin (B3) 6 mg Sulfur 220 mcg
Pyridoxine (B6) 170 mcg Zinc 1 mg
Biotin 30 mcg
Folic Acid 481 mcg Misc. Per 100 g
Pantothenic Acid 1 mg Chlorophyll 528 mg
Cobalamin (B12) 2 mcg 2"-O-GIV 250 mg
Vitamin C 158 mg SOD 150,000 Units
Vitamin E 43 IU Serotonin 230 mg
Vitamin K 570 mcg

Additional Nutrients Include:
Amino Acids (20 including all 10 essential and 3 branched-chain amino acids)
Trace Minerals (50)
Fatty Acids (half of the FA content is linoleic and linolenic FAs)
Enzymes (amylase, catalase, fatty acid oxidase, cytochrome oxidase, and ATPase).

סיכום: יתרונות טיפוליים של עשב השעורה

מכיל מרכיבים חיוניים לתזונה ולכן משמש כמקור אנרגיה. מעודד את תהליך העיכול בשל הכמות הגבוהה של כלורופיל ואנזימי עיכול המצויים בו. מהווה מרכיב חשוב ביותר בניקוי רעלים יומיומי, ולכן מומלץ ביותר גם עבור אנשים מעשנים או אשר צורכים תרופות על בסיס קבוע. פעילות אנטי דלקתית בכל רקמות הגוף ובעיקר ברקמות שרירים (ועל כן מומלץ ביותר לספורטאים). מאט תהליכי הזדקנות בשל פעילות אנטיאוקסידנטית חזקה. השפעה חיובית על המערכת הקרדיו-וסקולרית - דרך ההשפעה על הדם. שיפור מטבוליזם - עוזר לפירוק הצטברות שומן וכולסטרול ברקמות הגוף - הצטברות כזו מגבירה סיכון למחלות לב וסוכרת. מווסת את רמת ה - Ph של הגוף והופך אותה ליותר בסיסית. משפר את מראה העור, השיער והציפורניים. מפחית השפעה שלילית של אלכוהול - Hangover, אלכוהליזם, פגיעה בכבד. השפעות מנטליות חיוביות - דרך חיזוק וניקוי הדם. מגביר חלב אם.

פרטים נוספים באתר http://www.2all.co.il/Web/Sites/mkatz59/PAGE3.asp


שלח מאמר לחבר

דרג מאמר זה

אודות הכותב
שם הכותב :  
אודות :
מקצוע :
מאמרים נוספים : למאמרים נוספים שפורסו על ידי
לחץ כאן ובנה אתר אינטרנט תוך 5 דקות


קישורים נוספים :
בניית אתרים
קידום אתרים
מדריך לבניית אתרים
מאמרים
אינדקס אתרים
שיתופי פעולה :
משחקים
www.2all.co.il
כל הזכויות שמורות ל
2all.co.il   בניית אתרים   וקידום אתרים באינטרנט  דוא"ל admin@2all.co.il תנאי שימוש באתר