בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 

  

מכון בית אריה                           Machon Bet Aryeh
ישיבה ע"ש רבי אריה לוין זצ"ל                                         In memory of Rav Aryeh Levine
 
שכונת משכנות ירושלים

══════════════════════════

 

   דף הבית    הרב אריה לוין - סיפור חייו    ישיבת בית אריה    כולל שלום יהודה
   שליחת שמות לתפילה    פרסום חיבורים תורניים    צור קשר    חלוקת מלגות למצטיינים
  הרב אריה לוין - סיפור חייו
 

הרב אריה לוין  נולד בתאריך ו' בניסן ה'תרמ"ה – ונפטר בשם טוב בתאריך ט' בניסן ה'תשכ"ט (22 במרץ 1885 – 28 במרץ 1969) כונה בפי הכל אבי האסירים.

 
הרב לוין נולד באורלא שליד ביאליסטוק בפולין, לאביו ר' בנימין ביינוש ולאמו עטיל. הוא למד בסלוצק ובסלונים ונחשב כמתמיד וכעילוי. למרות גילו הצעיר הצליח להתקבל ללמוד בישיבת וולוזי'ן, ונקשר בלב רבו הרב חיים ברלין לימים אב"ד מוסקבה וירושלים, עלה לארץ באדר ה'תרס"ה (1905) ולמד בישיבת תורת חיים. הוסמך לרבנות על ידי הרב חיים ברלין, הרב שמואל סלנט והראי"ה קוק. נשא לאשה את בתו של הרב דוד שפירא, גיסו הוא הרב צבי פסח פרנק רבה הראשי של ירושלים. בתו של ר' אריה לוין נישאה לנכדו של ר' שלמה אלישיב "בעל הלשם", הרב יוסף שלום אלישיב.
 
כיהן כמשגיח בישיבת עץ חיים בירושלים במשך עשרות שנים, ושימש  כאב רחום לאלפי תלמידים אשר גדלו על ברכי הליכותיו הצנועות ודמותו המופלאה נחקקה בהם לכל חייהם, היה ידוע במעשי חסד מופלאים, כל מעשיו נעשו לשם שמים מתוך הצנע לכת וכבוד הבריות, נודע בכינויו "אבי האסירים" מפני שהיה נוהג במשך כעשרים וחמש שנה לבקר את אסירי ציון בבתי הכלא בעיקר בתקופת המנדט הבריטי, כדי לעודד את רוחם, ולהעביר להם מכתבים. בפרט נודעו ביקוריו אצל אסירי המחתרות ועולי הגרדום. ביקר בקביעות גם בבית החולים למצורעים על מנת לעודד את יושביו.
 
לאחר מלחמת השחרור כאשר הוחזרו לישראל גופותיהם של אנשי שיירת הל"ה, שנה וחצי לאחר שנפלו בקרב, לא הצליחו אנשי הרבנות הצבאית לזהות בוודאות 12 גופות. בהתייעצות עם הרב צבי פסח פרנק רבה של ירושלים הוטל על הרב לוין לערוך את גורל הגר"א כדי לזהות את הגופות – גורל הנעשה על ידי תנ"ך מיוחד, ומיוחס אל הגאון רבי אליהו מוילנא, התוצאה המרתקת נתקבלה על ידי המשפחות השכולות צה"ל ומשרד הביטחון.
 
עם קום מדינת ישראל הקים הרב לוין את הישיבה הנקראת על שמו "בית אריה" והעמיד בראשה את חתנו הרב אליעזר פלצינסקי נכדו של הרב נתן צבי פינקל 'הסבא מסלבודקה', כיום מונה הישיבה כמה עשרות תלמידים ביניהם רבנים ומורי הוראה מפורסמים. הרב פלצינסקי שימש בראשות הישיבה עד לפטירתו בחודש תשרי תשס"ח (אוקטובר 2007). בראשות הישיבה עומד כיום בנו יחידו הרב שלמה יהודה פלצינסקי.
 
הרב לוין נפטר בערב שבת הגדול ה'תשכ"ט במרכז רפואי הדסה עין כרם, ונטמן אחרי חצות היום, ובכך נתמלאה צוואתו שלא להספידו (הן בשל קדושת השבת והן בשל חודש ניסן שאין מספידין בו).
 
הרב לוין התגורר במשך שנים רבות ברחוב הר גריזים שבשכונת משכנות בירושלים. לאחר מותו נקרא הרחוב על שמו, ובחצר ביתו שוכנת עד היום ישיבתו - ישיבת בית אריה המהווה פנינה תורנית ותיירותית כאחד, בסמטאותיה הצרות של העיר ירושלים.

 
 מטרות המכון
 
ישיבת בית אריה
 
שיעורים קבועים
 
חלוקת מלגות למצטיינים
 
פרסום חיבורים תורניים
 
מפעלי הנצחה

 

 
 
Machon Bet Aryeh
 
yeshiva & kollel In memory of rav aryeh levine 
P.O.B. 7161 Jerusalem Israel