בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 
קוד ירוק - E's blog
(לשעבר: על חקר ביצועים צבאי וביטחון, ארץ ישראל והעולם)
          
   לינקים - עברית    ספרים וסרטים    מאמרים    דמוגרפיה    העתיד שלנו - יום יבוא    לינקים - אנגלית    עולם בספיגה
 
    דף הבית
    חברה ותרבות
    חק"ב
    עתידנות וטכנולוגיה
    ביטחון (אנגלית)
    ביטחון (עברית)
    בטאונים
    אופניים
    טיולים
    טיולים בחו"ל
    צור קשר
    אודות
    לקטים אחרונים

ינו' 08 - לקט 1:

המלצת הלקטאתר נהדר לקראת 60 שנה למדינה, פרי עבודה של מתי"א - מאגר תמיכה ישובי אזורי של מערכת החינוך באזור חולון.
בין ההפניות בפנים, משך את תשומת ליבי פרוייקט בן-יהודה הפועל מאז שנת 1999, ועניינו יצירת מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית וריכוזן באתר אינטרנט לטובת הציבור, בחינם ובאופן חופשי לשימוש. 
    

 1. בימים אלו, על רקע שביתות המורים והמרצים וההתעלמות היחסית של הממשלה, מעניין להסתכל על דוגמה הפוכה, בה הממשלה הפעילה כוח צבאי כדי לשבור שביתה. קראו על שביתת הימאים ב- 1951 בויקיפדיה, או מעדות אישית של נמרוד אשל רב מלחים ממנהיגי המורדים, כפי שהתפרסמו ב"הגדה השמאלית" 52 שנה מאוחר יותר:
  ...  זה קרה בשלהי 1951: רשימת מועמדים אל-מפלגתית של ימאים אלמונים מסיפוני האוניות ומחדרי המכונות, בלתי מוכרים לאיש, ניצחה בבחירות למועצת איגוד הימאים. הרשימה זכתה כמעט במאה אחוז של קולות הבוחרים. ראשי השלטון הוכו בהלם. מאז תפסה מפא"י את ההגמוניה בהנהגת היישוב ולאחר מכן בראשות המדינה, לא הובסה רשימת מועמדים מטעמה. לא נקפו ימים רבים והממסד יצא להתקפת נגד. החשש מפני התפשטות התופעה באש בשדה קוצים גרם להחלטה חד-משמעית: ביטול תוצאות הבחירות. הדרך היחידה שראו לפניהם ראשי מפא"י כדי לעצור את הסחף היתה שבירה טוטאלית ומהירה של האיגוד המקצועי הסורר של הימאים. בן-גוריון וכל מנגנוני מפלגתו במועצת פועלי חיפה, בהסתדרות ובממשלה גויסו למשימה. פעולות אלה ליכדו את הימאים מאחורי הנהגתם הנבחרת והעמידו אותם במצב של "מלחמת אין ברירה".
  הצעדים שננקטו נגד הימאים השובתים היו חמורים וללא תקדים: גויסו כוחות משטרה גדולים ומליציות של "פלוגות הפועל" שצרו על בית יורדי הים, מן היום הראשון להתכנסות המועצה, כדי "לשמור על הסדר והשקט". הימאים השיבו מלחמה שערה והבריונות נהדפה. במהלך "יצירתי" קיצוני שנקט בן-גוריון, נשלחו לנבחרי מועצת הימאים צווי גיוס לצבא. בין המגויסים היו ותיקי מלחמת העולם השנייה ומלחמת העצמאות, עולים חדשים משארית הפליטה, ימאים שעברו מזמן את גיל הגיוס ואף נכי צה"ל. שם המשחק היה: המטרה מקדשת את כל האמצעים! רק הסתייגות חריפה וגלויה של דעת הקהל ותגובה חריפה לא פחות אך סמויה של פיקוד הצבא, הביאה לשחרור המגויסים ומנעה הישנותם של צעדים אלה.
  ניסיונו של בן-גוריון לשבור את הימאים לא צלח. מועצת איגוד הימאים, שנבחרה באופן דמוקרטי, בחרה במזכירות, והמשיכה לייצג נאמנה את בוחריה. שישה שבועות אחרי פרוץ השביתה נקראו נבחרי הימאים, בעודם משרתים בצבא, אל שולחן הדיונים על מנת לנהל מו"מ לסיום השביתה. שביתת הימאים הסתיימה ובניגוד לכל מה שהתכוון הממסד, בהסכם חתום על ידי שני הצדדים...

 2. אגב, המרשתת מלמדת את כל מי שמתעניין כי נמרוד אשל המוזכר לעיל הוא יליד 1925 בעין חרוד, בוגר בית הספר המחוזי ע"ש רוזה כהן בקיבוץ גבעת השלושה (הישן), מלוחמי הפל-ים שבין השאר זכה להביא לארץ קבוצת ילדים מאלג'ירסופר שאף כתב על שביתת הימאים,  מתרגם בעיקר של ספרי ים שעבד בין השאר עם נתן זך, מנהל אגף הספנות והנמלים במשרד התחבורה ויושב ראש הוועדה בין-משרדית לחינוך ימי, חבר וועדה למונחי תחבורה ימית באקדמיה ללשון העברית, סבו של האנרכיסט יונתן פולק, מחברי "אנרכיסטים נגד הגדר", אומן לעת מצוא (אייר ספרים, וגם עיצב סוס לפני כשנה בתערוכה בפתח תקווה) וכיום סטודנט בגיל +80 במכללה החברתית כלכלית (והפוליטית ...). סתם.

 3.   רובוטים צבאיים - האם זה הכיוון?

 4. שני פרסומים חדשים בקתדרה לגא-אסטרטגיה בראשות פרופ' אמנון סופר:
  - ד"ר טל טובי כותב על "
  הצי הסיני - מגמות ותמורות". ניתוח הצי מאפשר להציץ על תפיסת העולם האסטרטגית של מעצמה גדולה, מתפתחת וחשובה כמו סין.
  - ד"ר תמר מילגרום כותבת על "
  מחצבות בישראל - מיקומן והשלכות חברתיות". מסמך המחבר בין פעילות אנושית חיונית לשאלות של איכות סביבה ואיכות חיים.
   

 5. ד"ר גבריאל הנדלר, חוקר ביצועים בהכשרתו הצבאית (מתחום הניהול) ובהווה מרצה חרדי באוניברסיטה הכי חילונית שיש, מדבר על תחושת השליחות ומנסה ליישב את הסתירות בין תורה למדע ובין הרציונאל לאמונה.

 6. מתארחים באתר - אוסף מאמרים של גורדון על החלק האווירי במלחמה האחרונה.

 7. הנה קצין בטיחות שיצטרך לתת הסברים - סרט מ- 1997 עם פיצוץ של טיל דלתה-2 נושא לווין GPS כ- 13 שניות לאחר שיגור.

 8. שתי כתבות מהוושינגטון פוסט בהקשר האיראני: על הליקויים בדו"ח המודיעין האמריקאי החדש על איראן, ועל השאלה - האם זו זהירות יתר כ"לקח" מהכשל המודיעיני בעיראק?

 9. מחשב על איראני?

 10. לסיום הפעם המלצה על שני ספרים:
  -
  והיום איננו כלה, מאת צ'ינגיס אייטמטוב מקזחסטן, על אטימות האליטות ואובדן הפרט.
  -
  ימי הנטישה, מאת אלנה פרנטה מאיטליה. ספר שמתואר כבעל חדות מצמררת ומטלטלת.
  ואיפה קוראים? ב
  שרות להשאלת ספרים חדשים.

  ליצירת קשר - איתן - ei999@013.net.il