בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 
קוד ירוק - E's blog
(לשעבר: על חקר ביצועים צבאי וביטחון, ארץ ישראל והעולם)
          
   לינקים - עברית    ספרים וסרטים    מאמרים    דמוגרפיה    העתיד שלנו - יום יבוא    לינקים - אנגלית    עולם בספיגה
 
    דף הבית
    חברה ותרבות
    חק"ב
    עתידנות וטכנולוגיה
    ביטחון (אנגלית)
    ביטחון (עברית)
    בטאונים
    אופניים
    טיולים
    טיולים בחו"ל
    צור קשר
    אודות
    לקטים אחרונים

אוג 08:

המלצת הלקט: על מצבו העגום של המו"פ בישראל, ניתן ללמוד מדו"חות של המועצה הלאומי למחקר ופיתוח - החוקרים מזדקנים, המדענים בורחים לחו"ל וחלקה של הממשלה בתקצוב המו"פ בירידה. את הדו"ח האחרון לא מצאתי עדיין, אבל אתם מוזמנים לעיין בדיווחים עיתונאים (אחד, שתיים, שלוש) ובדו"ח השנה שעברה, המציע למקד את הגדלת התקציב הנדרשת במו"פ בתחומי הרפואה, אנרגיה ומים.

 1. בכתיבת הדו"ח על המו"פ בישראל השתתפו גם חוקרי מכון שמואל נאמן, מוסד למחקרי מדיניות וטכנולוגיה, סביבה ומדינה הפועל במסגרת הטכניון: 

  • מבין העבודות שלהם אותי משך המחקר על צמצום השימוש בשקיות פלסטיק בישראל. על פי המחקר שהוזמן על ידי המשרד להגנת הסביבה, הנזק העיקרי הוא נזק סביבתי למראה ואיכות השהייה בשטחים פתוחים למיניהם, ואילו הנזק האקולוגי לחיות מסוימות, והבעייתיות באי התפרקות השקיות הנזרקות לאשפה, מוגדרים כנזק יחסית שולי. האם צמצום שקיות ניילון לאריזה בסופרמרקט יביא לפחות שקיות בצידי דרכים? אני בספק, אבל בטוח שהמחקר לא יעצור את הקמפיין העולמי נגד השקיות.  

  • בין הפרסומים האחרונים של המכון שאולי יעניינו אתכם יש למשל את טרור דתי - אנליזה חובקת עולם, הטוען בין השאר כי קבוצות טרור דתיות מוציאות אל הפועל פחות פעולות מהממוצע מאשר קבוצות בעלות אידיאולוגיות אחרות (כגון: לאומנים וקומוניסטים), או מודל כלכלי לאמנה להגבלת חימוש טרור אסטרטגי במסגרת מרוץ חימוש א-סימטרי עם יישום למרוץ החימוש ישראל - סוריה, מאת אבי וייס, אשר טישלר, קובי כגן.

 2. הסמים מקולומביה זורמים מתחת למים - ראו דיווח על תפיסה של 5.8 טון (!) במשלוח בצוללת. זו לא פעם ראשונה - ראו גם דיווח נוסף עם תמונה מ- 2006, דיווח אחר מ- 2007, וסרטונים מ- YouTube (מרשת הפנטגון, וגם באל גז'ירה). לפי הדיווחים, כשליש מ- 600 הטון שמוברחים מקולומביה כל שנה מגיעים דרך הים, מרביתם בצוללות!

 3. קריקטורה של אחמדי-נז'אד בעיתון הולנדי תחת הכותרת "נשיא הפוטושופ":
   

 4. על הכור הגרעיני בסוריה, באדיבות אתר globalsecurity.org.

 5. בלוג חידות מתמטיות ל"אנשים חושבים". בלוג אישי המכיל חידות, מאמרים, וקישורים שונים (כולל להרצאות וידאו און-ליין), בנושאי המתמטיקה, תכנות, מדע, ופילוסופיה של המדע.

 6. רובוט מדליק לתדלוק בתחנת דלק.

 7. מילואימניק - אתר המילואים (לא) שלי.

 8. לא כדי לשכוח לדגום מדי חודש את לקטי מו"פ. בגיליון יולי 60 ידיעות מעניינות ברובן עם לא מעט קישורים להמשך קריאה. בפרט, מידיעה מספר 1 הכותבת על מאמצים לפיתוח נשק אל-הרג מבוסס קרינה אלקטרו-מגנטית, הגעתי לירחון אינטרנטי Defense Technology International חביב מבית Aviation Week.

 9. Israel Bike Trails - אתר חדש בבנייה המבקש לשווק את ישראל לרוכבי אופני ההרים בעולם, ובמקביל מתאר את בניית הסינגלים ביער חרובית (בדקנו והיה משהו משהו).

 10. המחשה תלת מימדית מרשימה מאוד לתעלת הימים. אני לא יודע האם זו התכנית האידיאלית, אבל לדעתי ההתנגדות הקטגורית של הירוקים לפרוייקטים כגון אלו תביא בסופו של דבר לפגיעה קשה יותר במדינה ובסביבה, כאשר נכון ואפשר לנצל את המנוף הכלכלי בגרסת win-win לטובת כולם. לדעתי, המדינה זקוקה להתחדשות ומי שלא צועד קדימה דועך אחורה, והאזור זקוק להרבה יותר אחווה אחרת לעולם חרב. הגרסה של תעלת הימים שכוללת גם התפלת מים עבור הירדנים (ניצול האנרגיה מהתעלה למפעל התפלת מים והזרמתם לרבת עמון) נראית לי לכן מעניינת במיוחד.

 11. ולסיום קצת נוסטלגיה:

  ליצירת קשר - איתן - ei999@013.net.il