בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 
קוד ירוק - E's blog
(לשעבר: על חקר ביצועים צבאי וביטחון, ארץ ישראל והעולם)
          
   לינקים - עברית    ספרים וסרטים    מאמרים    דמוגרפיה    העתיד שלנו - יום יבוא    לינקים - אנגלית    עולם בספיגה
 
    דף הבית
    חברה ותרבות
    חק"ב
    עתידנות וטכנולוגיה
    ביטחון (אנגלית)
    ביטחון (עברית)
    בטאונים
    אופניים
    טיולים
    טיולים בחו"ל
    צור קשר
    אודות
    לקטים אחרונים

מאי 09

המלצת הלקט:

 • רוצו לחנויות הספרים:

  • ספרו החדש של תומאס פרידמן - Hot, Flat and Crowded - עליו המלצתי בחום בלקט נובמבר תורגם ויצא לחנויות. הספר כורך בלשון אומן שלושה מאפיינים מרכזיים שיעצבו את עתידנו - דמוגרפיה, גלובליזציה והתחממות כדור הארץ, ולצד תאור מאלף של האתגר מציע גם דרך להתמודדות, שנראה כי נשיא ארה"ב אובמה מנסה ליישמה.

  • רשימות מאזור אסון, מאת אליזבת קולברט: כדי לחשוף את מה שאנחנו מחוללים לכדור הארץ, כתבת עיתון "ניו יורקר" הסתובבה בעולם, ראתה אותו מתחמם במו עיניה, דובבה מאות מומחים. יצא לה מסמך מבהיל וחשוב ביותר לקריאה (פרק לדוגמה - דווקא מהפרקים הפחות מעניינים, ביקורת של אביב לביא). הפתיח של פרופ' דני רבינוביץ מעולה ומסביר בבהירות ובתמציתיות את חומרת המצב וגודל הרגע (ההזדמנות לעצור ולשנות עומדת לחמוק מתחת ידינו) - גם אם לא בא לכם לקרוא את כל הספר, "התגנבו" לחנות הספרים וקראו את הפתיח. בגוף הספר, תיאורים אנושיים מרתקים בעיני על עבודת המדענים והתפתחות הידע המדעי בתחום, כמו גם על ניסיונות ויוזמות להתמודדות או ל"התנגדות" (הרבה ביקורת על ארה"ב של בוש ... שיתביישו להם).

 • אשמח מאוד לקבל את תגובותכם לחומרים אלו כמו גם להמלצות ישנות שלי בנושא קוד ירוק.

סביבה - קוד ירוק

 • דו"ח של הח"כ הכי ירוק שיש (אולי לפני כניסתו לכנסת של ניצן הורוביץ, ח"כ ירוק חדש - תרתי משמע) דב חנין, מלפני כשנתיים, תחת הכותרת "מענה לוקאלי לאתגר עולמי", המציע עקרונות למדיניות ישראלית להתמודדות עם משבר האקלים. אני חושב שזה מסמך תמציתי חשוב ובהיר, אם כי דעתי שונה ביחס לחלק מההמלצות.

 • התפרסם בימים אלו דו"ח גרסה VII של "קואליציית דרכים לקיימות", בנושא "ישראל מול משבר האקלים". הדו"ח כולל המלצות אופרטיביות לממשלה בתחומים שונים, ומציג את הסיכונים לישראל אם היא לא תיישר קו עם העולם, לצד ההזדמנויות הייחודיות לישראל שיכולה לבנות "כלכלה ירוקה ובריאה". מאוד ממליץ לקרוא, ולכל הפחות את התמצית (ואם גם זה קשה - יש גם Ynet). חסרים בספר לדעתי, פרק על מערכת החינוך ופרק (בלתי אפשרי ...) בנושא ההכרח בהאטה/עצירה דמוגרפית. גם לא היה מזיק אם הדו"ח היה מציע יעדים מדידים לטווח הקצר ולא רק לשנים רבות קדימה.

חק"ב וביטחון  

 • משחקים באש - פרופ' אריאל רובינשטיין חושב ש"מדינת ישראל 2009 נשבתה בקסם ההרתעה הלא מידתית". אגב, בעבודת המסטר שלי הוכחתי שהאיום האפקטיבי ביותר במשחק חוזר הוא איום ב"משחק סכום אפס", כלומר יש לגרום לצד לשני לחשוש שהאינטרס האמיתי שלך הוא בדיוק הפוך משלו. במודל המתמטי, גם חשש קל שכזה יביא לצד המאיים את הרווח המקסימלי תחת פונקציית התועלת האמיתית שלו. במציאות זה כמובן שונה.

חק"ב ודמוגרפיה

ביטחון

ביטחון וטכנולוגיה

 • כמה לינקים על עתודאים, מהנדסים ופיתוח בצה"ל:

  • מאמר של גלובס שנותן את נקודת המבט של הצבא.

  • דעה אישית של מהנדס היי-טק על (בלשונו) נס המו"פ הצבאי (לרקע ראו גם אחד, שתיים) ושווה לעבור גם על ההתייחסויות שקיבל.

  • דיקן הפקולטה לפיסיקה בטכניון על הנזק של העתודה ותלפיות לאקדמיה - " ... שירות של שש שנים בצה"ל נחשב כחור שחור בפעילות המדעית בתקופה קריטית ... אף לא אחד מחברי הסגל בפקולטה לפיסיקה בטכניון שהתקבלו ב- 15 השנים האחרונות הוא בוגר תוכנית זו ...".

אופניים

 • סינגל גברעם באתר קק"ל - משולט היטב, מהיר זורם ומהנה, מתאים (מיוחד החצי הראשון) גם לרוכבים מתחילים.

טיולים בחו"ל

 • גלובוסמן, לטייל בעולם ולשתף את כולם - אתר עם טיפים והמלצות למטיילים בעולם.

 

  ליצירת קשר - איתן - ei999@013.net.il