בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

   עמוד הבית    פרשת שבוע    פינת ההלכה    צור קשר    קישורים    פורום האתר
   חגים    סיפורי צדיקים    הורדות    צדיקי מרוקו
 
רבי מכלוף בן יוסף /אשר ויצמן.

אבוחצירא

רבי מכלוף היה נכדו של רבי שמואל אלבז מייסד שושלת אבוחצירה .

רבי יוסף חי במחוז תפילאלת . ואחר כך עבר לכפר תירגליל שבמחוז דרע .

בנו של רבי יוסף היה רבי מכלוף אבוחצירא . שנחשב לקדוש גם בעיני המוסלמים והוא מכונה בפיהם 'באיו' - אבא . רבי מכלוף קבור בכפר תירגליל .

אחד הסיפורים הנפוצים על רבי מכלוף קשור במלך ששלט בעיר פאס .

על פי הסיפור היה המלך אוהב יהודים ומקרבם . והדבר העלה את חמת וקנאת שריו . השרים הקנאים חטפו את בן המלך . רצחו אותו והשליכו את גווייתו באחד הוואדיות . ואחר כך שכנעו את המלך שהיהודים חטפו את בנו . קרא המלך לראשי הקהילה היהודית והטיל עליהם את האחריות למעשה . השיבו לי את בני. ולא אהרוג את כולכם . אמר - ונתן להם אורכה של שבועיים .

שלחו שליחים לרבי מכלוף. אך כשהגיעו אליו התברר להם שהצדיק כבר יודע בדיוק במה מדובר . קחוני איתכם לעיר פאס . ושם אמצא את גופת בן המלך . אמר להם . ואמנם. כשהגיעו לפאס . הוביל אותם רבי מכלוף לוואדי שבו הושלכה הגופה . הוא ביקש להתייחד עם המת . ולאחר שביטא את השם המפורש קם בן המלך . רבי מכלוף הביא את בן המלך לראשי הקהילה היהודית . ומשם הלכו לארמון . המלך יצא אל בנו ושאלו לזהות רוצחיו . והבן הצביע על אחד השרים . המשימה התגלתה והשרים הוצאו להורג .

עכשיו פנה המלך אל רבי מכלןף והתחנן לפניו שישאיר את בנו בחיים . אבל רבי מכלוף השיב - אני עבד לאלוהים . ואין אני יכול להחיות מתים . - ורק בשל הגזרה שהוטלה עלינו נאלצתי להחיות את בנך . שוב התייחד רבי מכלוף עם בן המלך ואחר כך החזיר את גופת הנפטר לאביו .

יהודים שעלו מאיזור מגוריו של הרב . מספרים כי הרב היה מרפא חולים וברכתו הביאה עקרות ללדת . אחרי מותו נהגו נשים לפקוד את קברו .

בקרוב ההילולה של הרב .

הילולה- בארמית פירושה 'כלולות ' - מציינת את כלולותיו של הקדוש עם הקדוש ברוך הוא .