בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

   עמוד הבית    פרשת שבוע    פינת ההלכה    צור קשר    קישורים    פורום האתר
   חגים    סיפורי צדיקים    הורדות    צדיקי מרוקו
 
רבי דוד ומשה
 

צדיק קדוש מן המפורסמים ליהודים במרוקו,שמו ומסכת חייו התפרסמו לכל ,ומעשי מופתיו עוברים מדור לדור במשך שנים רבות.רבי דוד ומשה נולד בירושלים לפני כמאתים שישים שנה ויותר,ומימי צעירותו ניכר קדושתו ופרישתו,שמו נודע כקדוש וכתלמיד חכם מופלג.

באותה תקופה בארץ ישראל המצב הכלכלי היה בכי רע,נשלחו שלוחי דרבנן לגייס כספים בעבור עניי ארץ ישראל,בין השליחים היה רבי דוד ומשה שנשלח לארץ מרוקו והגיע לנמל מליליה.

בהגיעו נוכח למצב העגום שהיה באותה תקופה,צרפת שכבשה את  אלג'יריה , נתנה את אותותיה שברצונה להעביר גם את מרוקו לחסותה על כן היה זקוק השולטן של מרוקו לסכום נכבד של כספים אותם השיג באכזריות מן היהודים,גזירות קשות היו על היהודים ורבי דוד ומשה עודד את היהודים לבל תיפול רוחם,הוא נשא דרשות לרבים והחל להיות מנהיגים הרוחני של היהודים אשר ראו בו כצדיק מחולל ניסים ומושיע חולים על ידי תפילותיו.

רבי דוד ומשה החליט לבקר בכפרים הגבוהים של הרי האטלס בין העיר מרכאש לעמק דרע.מגיפה קטלנית השתוללה במקום והפילה הרבה חללים,אומנם רבי דוד לא נרתע וביקר בין החולים השוכבים על ערש דוי.זמן מועט מכן יצא הצדיק בלוית משרתו אל אחד ההרים ונעצר ליד אחד המערות, רבי דוד נשא קולו השמימה ואמר שהוא מוסר את נשמתו לבורא ותהא מיתתו כפרת כל היהודים החולים במגיפה,רבי דוד ומשה לא היסס ופנה אל עבר אחת המערות שם החזיר את נשמתו להקב"ה ערב שבת קודש.

מקום קבורתו הפך להיות למקום עלייה לרגל המוני לכל קהילות היהודים ,וביום הילולא בא' כסלו נהגו להגיע רבים להשטח על קברו של הצדיק זכותו תגן עלינו אמן.