בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

   עמוד הבית    פרשת שבוע    פינת ההלכה    צור קשר    קישורים    פורום האתר
   חגים    סיפורי צדיקים    הורדות    צדיקי מרוקו
 
בבא אברהם ויזמאן

נודע במראקש כמלומד בניסים .בן למשפחת יוחסין . יראים ותרשישים . נין ונכד לבבא יהודה וראובן ויזמאן זיע''א . אשר יקראוהו גור אריה יהודה .

מכניס אורחים כאברהם אבינו .מוסלמים ויהודים באו לקבל את ברכתו . ספרי התפילה לא משו מידיו . יומם ולילה למד תורה והזוהר הקדוש. ראש חברת הזוהר בעיר מראקש . נודע בצדקנותו ובחוכמתו הרבה .

משפחת ויזמאן הייתה מייקירי העיר מראקש . משפחה עתירת נכסים וענפה במראקש . הם היו מנכבדי הקהילה .

משפחת ויזמאן נודעה כמשפחת רבנים וצדיקים במראקש . הרב יחיא ויזמאן היה רבה של העיר מראקש . היה בן דורו של הרב יצחק דילויה . נודע כחכם גדול בתורה . מסופר עליו שגזר את ים התלמוד לגזרים .מראקש הייתה מרכז מסחרי לכפרים שבהרי האטלס . ערביי הכפרים שמסביב למראקש ערכו את הקניות במראקש . הכפריים מהרי האטלס פקדו את בית מסחרו של רבי אברהם .

הכפריים הכירו והוקירו את רבי אברהם . הכירו את אבותיו ואת משפחתו הענפה אשר בעמק הסוס . נתנו בו את אמונם .

רבי אברהם נהג בם בכבוד גדול והם כיבדוהו ונתנו בו את אמונם . היו שופכים את צרורם על הדלפק ומבקשים מרבי אברהם לספור את הכסף . ולקחת את הכסף עבור הסחורה שקנו .

הוא נולד בעיירה טזנאכט כ- 400 ק''מ ממראקש . לאביו רבי יעקב ויזמאן ראש חברת הזוהר בטזנאכט . אביו יעקב סוחר עשיר שנהג בכל יום שישי לרכב על פרדתו ולגבות כסף מכפריי הסביבה . יום שישי אחד רבי יעקב איחר להגיע אל ביתו . אשתו הצדקת ממא זהה בקשה מאחותו של יעקב לראות מדוע רבי יעקב מבושש לבוא . האחות ראתה את הפרדה שבה הביית לבד ללא איש רכוב עליה . יצאו בני המשפחה לחפס את רבי יעקב מצאו אותו מתבוסס בדמו . אדם שראה את מעשה הרצח סיפר למושל על אנשים שרצחו את רבי יעקב . אנשי המושל רדפו אחר הרוצחים ותפסו אותם . התברר שהם אינם מבני המקום. הם הובאו לידי המושל והוא ציוה להורגם .

אימו הצדקת עלתה בשנת 1912 לארץ הקודש . וקבעה את מגוריה בירושלים .