בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

   עמוד הבית    פרשת שבוע    פינת ההלכה    צור קשר    קישורים    פורום האתר
   חגים    סיפורי צדיקים    הורדות    צדיקי מרוקו
 
הרב ברוך רפאך טולדאנו דוד(1890-1971)
 

רב חשוב ומפורסם שבא ממשפחה פאר ידועה בגדוליה ורבניה במאות השנים בעיר מקנאס

שלשלת היוחסין של המשפחה מונה כארבעים וחמישה רבנין שהגדילו תורה בארץ המערב.

 

מוצאה של המשפחה מהעיר טולדו שבספרד.לאחר גירוש היהודים ממנה שינה  אבי המשפחה, רבי יוסף טולידו את השם לטולידאנו שפירושו לא טולידו כלומר שנשבע שלא יחזור יותר לארץ טולידו.

 

בצאתם מספרד נדדו לארץ יון ושהו בה זמן לא רב,לאחר מכן עברו למרוקו.הם התישבו בעיר פס ובנו של רבי יוסף ,רבי דינאל הקים בה ישיבה שרבים מערי מרוקו החלו לנהר אליה,בערבות הימים כיהנו בניו של רבי דניאל בעיר מקנאס.

 

בשלש מאות השנים האחרונות רובם של הרבנים במעיר מקנאס השתייכו למשפחת טולידאנו,ואולם לא במקנאס אלא גם בעיירות אחרות כמו רבאט סאלי וטנג'יר.

 

רבי יעקב טולידאנו נודע כמופלג ביראה ובתורה,ונבחר  לימודם היה בעליית גג אחת,שהגישה אליה היתה אך ורק על ידי סולם.רבי אלעזר קדוש זצ"ל סיפר לרבי שמעון אביקסיס זצ"ל לימים חתנו של רבי יוסף,שנגזרה על החבורה גזירה שחלק מהם יגלו מהעיר וחלק מהמדינה וחלקם ימותו.

רבי אלעזר קדוש -צדיק עליון ,נפטר בגיל מופלג מאוד ועצמותיו הועלו לארץ בכפר מירון שבגליל לפני מספר שנים.
ורבי יוסף גלה בשנה זו לעיר ברשיד.במשך שנים מספר  היה נוסע לראש בית הדין בעיר מקנאס,רבי יעקב היה נערץ אף על המוסלמים שהם מצידם כיבדוהו בכבוד גדול.בשנת תר"נ נולד לרבי יעקב בן בשם רבי ברוך שמלימים התגלה כבעל כישרון רב והתמדה עצומה בלימוד הקודש,משנה לשנה הוסיף והרבה חכמה ,ואת צימאונו הרב לתורה הרוה ע"י התדבקות במעייני התורה ובחכמי הדור.רבו היה רבי חיים בירדוגו,שהיה ראש ישיבה גדולה במקנאס.רבי רפאל זכה לסברה ישרה והרבה להגיע לאמיתות התורה בלי סברות דחוקות ופילפולי סרק.

 

מורו הרוחני של הרב,היה רבי חיים משאש(דוד לרבנים יוסף ושלום משאש),איש אלוקים קדוש

 

רבי רפאל לא הסתפרק בלימוד התורה על דרך הפשט ורכש ידיעות בשאר חלקי התורה אצל המקובל האלוקי רבי יוסף אלקובי.לאחר שנים מספר בלימוד הקבלה היה בקי גדול בכתבי הזוהר ובספרי הר"י ז"ל.

 

גדולתו של הרב היתה באהבת עם ישראל,והרבה להכניס אורחים לביתו,ולהביא עניים מרודים ולעזור במתן בסתר לאלמנות ויתומים.

 

מסופר עליו,כשניסו כמה פוקי עול מהקהילה לפרוץ גדר ולבל בתורה היה הרב נלחם כנגדם,באחד הימים נודע לו כי אחד מפרנסי העיר החליט לקיים אירוע בוו יערכו ריקודים מעורבים בבנין של התלמוד תורה.,הוא פנה אל הגאון רבי יהושוע בירדוגו שהיה בתקופה זו אב"ד ורבה של מקנאס וסיפר לו על המתרחש,שניהם יחד פנו לפרנס ונזפו בו קשות לבטל את האירוע.כשהגיע הרב ליקנה גר בעיר בני ברק,והירבה בה בפעולות קודש למרות גילו הרב.בחול המועד סוכות שנת תשל"א נתקף במחלת לב ובחודש מר חשון הסתלך הצדיק לישיבה של מעלה.רבבות מישראל השתתפו הלויתווגדולי הדור דאז הספידו אותו בבכי ,הוא נקבר בבית הקברות בעיר בני ברק ליד הגאון רבי יוסף כהנמן זצ"ל (הרב מפונוביץ) אחד השירים המפורסמים שלהרב הוא שהתפרסם בספרו קיצור שולחן ערוך טולדאנו-אשורר שירה לכבוד התורה.
 

 

מיחמימין לשמאל:רבי שלום משאש,רבי ברוך טולידאנו,רבי חיים משאש