בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 
הגעתם לאתר של פלג!
 
   חדשות כדורסל    שחקנים וקבוצות שאני אוהב    שירים שאני אוהב    אנמציות    מלחמת המשובטים החדש    מדריך למשחקי פוקימון
   תגי פוקימון    פוקדה פוקמונים    היצורים הממוזגים של בן טן    בן טן וכוח החייזר    הדף של פלג מנהל האתר    כליי נשק
   d&d {מבוכים ודרקונים}    הפוקמונים של אש    מידע על ברוק    מידע על פול    מידע על גרי    מידע על מיי
   מידע על דון    הדף של ארד    הדף של גיל עוז    עיר קרבות הפוקימונים    יער הפוקימונים    פורום קנית פוקדורים
   פורום קרבות    הדף של אור    תקלה!! לדף יש עומס יתר נא לא להיכנס    מערת הפוקימונים    פורום האחות ג'ואי    עגם הפוקימונים
   פורום מתקפות1    פורום מתקפות2    פורום מתקפות3    פורום מתקפות4    פורום ארוץ הילדים    פורום ג'טיקס\דיסני
   מבצר דרקוני פוקימונים    לצייר מלחמת הכוכבים    מלחמת הכוכבים:אימת הפנטום
 
    דף הבית של פלג
    משחקים
    תמונות- מלחמת המשובטים
    הכרות עם מלחמ הכוכבים
    הפורום של פלג
    סרטונים
    דפי צביה
    הורדות
    סיפור החודש
    משחקי הרשמה
    חדשות כדורסל
    שחקנים וקבוצות שאני אוהב
    שירים שאני אוהב
    אנמציות
    מלחמת המשובטים החדש
    מדריך למשחקי פוקימון
    תגי פוקימון
    פוקדה פוקמונים
    היצורים הממוזגים של בן טן
    בן טן וכוח החייזר
    הדף של פלג מנהל האתר
    כליי נשק
    d&d {מבוכים ודרקונים}
    הפוקמונים של אש
    מידע על ברוק
    מידע על פול
    מידע על גרי
    מידע על מיי
    מידע על דון
    הדף של ארד
    הדף של גיל עוז
    עיר קרבות הפוקימונים
    יער הפוקימונים
    פורום קנית פוקדורים
    פורום קרבות
    הדף של אור
    תקלה!! לדף יש עומס יתר נא לא להיכנס
    מערת הפוקימונים
    פורום האחות ג'ואי
    עגם הפוקימונים
    פורום מתקפות1
    פורום מתקפות2
    פורום מתקפות3
    פורום מתקפות4
    פורום ארוץ הילדים
    פורום ג'טיקס\דיסני
    מבצר דרקוני פוקימונים
    לצייר מלחמת הכוכבים
    מלחמת הכוכבים:אימת הפנטום

מבוכים ודרקונים

 
משחק המבוכים והדרקונים המקורי
כריכתו של המדריך לשחקן, מהדורה שלישית

מבוכים ודרקונים (D&D, Dungeons & Dragons) הוא משחק התפקידים השולחני הראשון והנפוץ ביותר. המשחק עצמו משוחק בעולם פנטזיה, שנוצר על ידי מנחה המשחק ובו השחקנים מגלמים דמויות בדיוניות. המשחק שווק לראשונה על ידי חברת TSR. כיום, זכויות היוצרים של המשחק מוחזקות בידי חברת מכשפי החוף ("Wizards of the Coast").

 התפתחות המשחק והיסטוריה

מקור המשחק הוא במשחקי המיניאטורות או משחקי מלחמה. ממציא המשחק, גארי גייגקס, סוכן ביטוח אמריקאי, היה חובב מושבע של מיניאטורות ואף היה משחק עם חבריו משחקי מלחמה עם מיניאטורות רבות שכללו לוחמים, מפלצות, קוסמים ואבירים. על מנת להפוך את משחקי המלחמה למעניינים יותר, המציא גייגקס משחק מלחמה שנקרא "שריון שרשראות" (Chainmail), שנועד להרחיב את המשחקים הקיימים.

משחק זה היה משחק מלחמה קלאסי בו נעשה שימוש במיניאטורות קטנות העשויות בדיל, אולם בחוברת החוקים היה פרק המוקדש ל"אלופי מלחמה" אותם מפקדים בכירים של צבאות הפנטזיה ולהם הוקדשו תכונות מיוחדות וחוקים רבים ייעודיים לאותם דמויות.

עצם הרעיון שאפשר לשחק דמות אחת במקום צבא שלם, משך את תשומת לבו של גייגקס, והוא התחיל לפתח משחק שבעצם מאפשר לכל שחקן לאמץ דמות אחת (ולא צבא שלם), ולקחת על עצמו את כל תכונות הדמות, אישיות, כוחות לחימה, היסטוריה וקשרים לאנשים אחרים. כך בעצם הפך המשחק שהמציא גייגקס ממשחק מלחמה למשחק תפקידים, לו ניתן השם מבוכים ודרקונים, ובו כל שחקן מגלם דמות.

עם השנים, המיניאטורות יצאו מהמשחק, על אף שכיום רבים עדיין נעזרים בהן במהלך המשחק.

המשחק מתבצע באמצעות מנחה ("שליט המבוך", או בראשי תיבות שה"ם), המתאר לשחקנים את העולם, העלילה והמתרחש. המנחה אחראי על העולם ומספק לשחקנים הרפתקאות שונות, כאשר השחקנים מגלמים דמויות שונות בתוך העולם אותו מתאר שליט המבוך. המשחק מתרחש בעולם פנטזיה פרי דמיון המנחה או בעולם מערכה מוכן כגון רומח הדרקון, ממלכות נשכחות או איי הסערה. לעתים, חלקים מהמשחק מתרחשים במבוך, (מכאן השם "מבוכים ודרקונים"), אף שאין חובה כזו. הרפתקה ממוצעת כוללת התמודדות עם אתגרים בדמות מפלצות, מלכודות ופתרון חידות. בנוסף הרפתקה כוללת אינטראקציה עם דמויות בלי שחקן (דב"שים) המנוהלות על ידי שליט המבוך. דמויות אלו יכולות לשמש כבעלי-ברית, ניצבים או אוייבים לחבורה.

מהדורות וגרסאות

המשחק זכה ברבות השנים לגרסאות רבות של ספרי החוקים הכוללים שינויים והרחבות של ספר החוקים וטבלאות המשחק (ציוד, מפלצות, יכולות של דמויות, חוקי קרב וכו'). המהדורה העדכנית ביותר היא מבוכים ודרקונים מהדורה 4 שיצאה לאור ביוני 2008. ישנם שחקנים רבים המשתמשים עדיין במהדורות ישנות יותר.

בעברית יצאו ארבע מהדורות שונות. לפני השיטה שנקראת היום מהדורה שלוש וחצי, מו"ד התחלקה לגרסה הרגילה ולגרסה המתקדמת. המהדורה הראשונה שיצאה בעברית, הגיעה בחמש ערכות שונות, ומקבילה לגרסה הרביעית האמריקאית. לאחריה יצא בעברית המשחק המתקדם, שנקרא "מבוכים ודרקונים מורחב", או "מוד"מ". בעברית יצאה הגרסה השנייה של מוד"מ לאור. התרגום האחרון של חברת מיצוב, שהייתה בשנות ה-90 הזכיינית של מו"ד בארץ, היה של הגרסה החמישית של מבוכים ודרקונים הבסיסי לעברית. מהדורה זו הגיעה בקופסה שחורה בסיסית ובספר חוקים עב-כרס שהכיל את כל הדרגות, מ-1 עד 36.

לאחר תרגום מהדורות אלו, חדלה מיצוב להפיק ולתרגם את מו"ד לעברית. באותה תקופה בערך (שנות ה-90 המאוחרות) החברה שהביאה לעולם את מבוכים ודרקונים, TSR, פשטה רגל. במשך שנים לא הייתה חברה לתמוך במשחק, והמשחק שוחק רק על ידי מעריצים אדוקים. לפני כמה שנים, "מכשפי החוף" (Wizards of the Coast), החברה שרכשה את TSR, החליטה להחיות את מבוכים ודרקונים, ויצרו את מבוכים ודרקונים במהדורה שלישית, שהיווה גם איחוד בין מבוכים ודרקונים למבוכים ודרקונים מורחב, לצד גל עולה של התעניינות מחודשת בפנטזיה בצורותיה השונות. בשנת 2003 הוציאה לאור חברת כוכבי-כסף את המהדורה השלישית גם בעברית. בשנת 2008 יצאה לאור המהדורה הרביעית של המשחק, המתורגמת גם היא על ידי כוכבי כסף.

לסיכום, יצאו בעברית השיטות הבאות:

 • מבוכים ודרקונים - מהדורה ראשונה (המהדורה הרביעית באנגלית)
  1. הערכה למתחיל ("הקופסה האדומה")
  2. הערכה למתקדם ("הקופסה הכחולה")
  3. הערכה למומחה ("הקופסה הירוקה")
  4. הערכה לאשף ("הקופסה השחורה")
 • מבוכים ודרקונים מורחב (AD&D Second Edition)
 • מבוכים ודרקונים - המהדורה השנייה (המהדורה החמישית באנגלית)
 • מבוכים ודרקונים - מהדורה 3 (D&D 3rd Edition). מהדורה זו כוללת גם את מהדורה 3.5. מרבית הספרים בעברית יצאו למהדורה 3.5 למעט ספר החוקים לשחקן שיצא במהדורה 3.
 • מבוכים ודרקונים - מהדורה 4

למהדורה השלישית והרביעית של מו"ד יש רישיונות ייעודים המאפשרים לכל אדם לשחרר מוצרים המתאימים לשימוש עם מבוכים ודרקונים. במהדורה 3 הרישיון נקרא OGL - Open Gaming License ובמהדורה 4 הרישיון נקרא GSL - Game System License.

 עזרי משחק במבוכים ודרקונים

ציוד חובה למשחק מבוכים ודרקונים הוא סט של קוביות משחק שמכיל פאונים בעלי 4, 6, 8, 10, 12 ו־20 פאות (חמשת הגופים האפלטוניים ופאון בעל 10 פאות), הממוספרות כולן (למעט הפאון בעל 10 הפאות) מ- 1 ועד למספר הפאות שיש בה (בקפיצות של אחד, כמו בקובייה סטנדרטית). בקוביה נוספת בעלת 10 פאות, המסמנת עשרות, נעזרים גם כדי לגלגל מספרים בטווח 1-100 ("קוביית האחוזים"): על הקוביית הנוספת (קוביית העשרות) מסומנים מספרים בין 00 עד 90 בקפיצות של עשר, ואילו על קוביית ה- 10 מסומנים מספרים בין 0 ל- 9, בקפיצות של 1 (בשימוש בנפרד ה- 0 נחשב 10). מגלגלים את שתי הקוביות ומחברים את סכומן (יוצא מן הכלל הוא הסכום 100, המתקבל על ידי הצירוף: 0 ו- 00) - כך מתקבל מספר בטווח 1-100. כמו כן, ישנן קוביות נוספות כמו ק100 (הנקראת ק%) וק30 שאינה משמשת למשחק המבוכים והדרקונים על פי המערכות והגרסאות הסטנדרטיות.
.

בשפת המשחק נקראות קוביות אלו: ק4, ק6, ק8, ק10, ק12 ו- ק20. המספר שמימין לאות ק' מסמן כמה פעמים הקוביה מוטלת, והמספר שמשמאל לאות מסמל את מספר הפאות של הקוביה כך שאם שחקן מתבקש להטיל ארבע קוביות בעלות 6 פאות על מנת לקבוע תוצאה כלשהי, הוא מתבקש להטיל 4ק6.

בגרסה הרביעית של המשחק קיימים 3 ספרי בסיס, כמו-גם בגרסה השנייה והשלישית. ספרי המשחק הבסיסיים הינם:

 • ספר החוקים לשחקן (Player's Handbook), שמכיל את החוקים החשובים ביותר, ומיועד לכל המשתתפים במשחק.
 • המדריך לשליט המבוך (Dungeon Master Guide), שמיועד למנחה המשחק וכולל חוקים לניהול המשחק ועצות ליצירת עולמות, מפלצות והרפתקאות.
 • מגדיר המפלצות, קטלוג של מפלצות המציג יצורים שונים המאכלסים את עולמות הפנטזיה ומשמשים כיריבים לחבורה.

בנוסף, מכשפי החוף הוציאו לאור הרחבות רבות (חלקן תורגמו לעברית) שמכסות כמעט כל תחום, כגון עולמות מערכה, מקצועות חדשים, כוחות נוספים, הרפתקאות מוכנות, מפלצות ועוד רבים ואחרים.

לאור העובדה שלמהדורה השלישית והרביעית יש רישיון פתוח, חברות רבות הוציאו למשחק מגוון עצום של ספרי הרחבה נוספים. למעשה, סביר שאצל כל קבוצה של שחקני מו"ד קיימים חוקים שונים הלקוחים מספרים שונים, וגם חוקים אותם המציאו שליטי-המבוך של אותה הקבוצה.

השחקן יזדקק גם לדף דמות (דף שבו הוא ישמור נתונים על הדמות שלו), כלי כתיבה ודמיון. שחקנים ומנחים נוטים להשתמש בעזרים נוספים, כמו ספרים נוספים שמרחיבים את אפשרויות המשחק, וכן עזרים שונים שנועדים להמחיש דברים כמו אווירת המשחק כגון נרות, מפות או מיניאטורות.

קוביה בעלת 20 פאות(ק20)

הקוביות נועדו בעיקר בשביל לבדוק האם הדמות הצליחה בדברים שהיא רוצה לעשות וכן להוסיף אלמנט של אקראיות למשחק. כמו כן, הקוביות עוזרות לשה"מ לבצע החלטות (כגון מספר המפלצות שתיתקל בהן חבורה, או כמות הזהב באוצר שימצאו). חלק ניכר מהשימוש של הקוביות הוא לנהל קרבות - לבדוק האם הדמות הצליחה לפגוע (או נפגעה) וכמה נזק גרמה (ספגה).

העיקרון העומד מאחורי השימוש בקוביות גורס כי לדמות ישנה הסתברות מסוימת להצליח (או להכשל) בפעולה מסוימת. תוצאת גלגול הקוביה יקבע אם הדמות הצליחה או נכשלה בפעולה. ההסתברות נקבעת על פי מכלול של גורמים כגון תכונותיה של הדמות, דרגתה (המבטאת את עוצמתה), השפעות חיצוניות וכו'. דמות המתקדמת בדרגות משפרת כפועל יוצא את ההסתברות להצלחה בפעולות מסוימות. באופן זה ההסתמכות על המזל במשחק מו"ד היא משנית.

לדוגמה - דמות בעלת כח פיזי רב תהיה בעלת הסתברות גבוהה יותר להצלחה במשימה של שבירת דלת נעולה. לחלופין, דמות בעלת זריזות גבוהה תהיה בעלת סיכויים גבוהים יותר להצלחה בירי בחץ וקשת מאשר דמות מגושמת. לוחם בדרגה נמוכה עלול להדרש לתוצאה מסוימת בקוביה כדי לפגוע במפלצת (נניח 16 ומעלה ב-ק20 - הסתברות של 25%, כדי לפגוע בגובלין) ולעומתו, לוחם בדרגה גבוהה יותר (שבאמתחתו יותר נסיון ומיומנות בקרב) ידרש לתוצאה קלה יותר להשגה (11 ומעלה ב-ק20 - הסתברות של 50%) כדי לפגוע באותה המפלצת בדיוק.

אף על פי שלכאורה מו"ד הוא משחק מסובך בעל חוקים רבים, הוא משאיר מקום רב לדמיון. רבים משווים בינו לבין משחקי מחשב, אך אולי ההבדל העיקרי בין השניים הוא, ששחקני מבוכים ודרקונים יכולים לעשות ככל העולה על רוחם בעולם המשחק, ואינם מוגבלים על ידי שום חוקים קבועים או מגבלות פנימיות של המשחק. שליטי-מבוך צריכים להיות מסוגלים לאפשר לשחקן לבצע כל פעולה שהוא מבקש (ובלבד שהדבר אמור להיות אפשרי במידה כזו או אחרת), ולהמציא על-המקום חוקים וכללים בשביל פעולות אלו. למעשה, שליטי-מבוך רבים מתעלמים מחלק מהחוקים שכתובים בספרי-המשחק וממציאים חוקים משלהם, או פשוט מחליטים תוך-כדי משחק מה לעשות במצבים שאליהם השחקנים נקלעים.

 דף דמות

דף הדמות הוא דף שבו השחקן רושם את המידע לגבי הדמות שלו. הנתונים העיקריים דף הדמות כולל הם:

 • פרטים בסיסיים כמו שם, מראה, גובה, גיל ומשקל.
 • טבלת התכונות של הדמות: כוח, חוסן (לשעבר "כושר"), זריזות, חוכמה, תבונה וכריזמה - המייצגות את יכולותיה של הדמות (את כוחה, את זריזותה, את חוכמתה וכו). בדרך כלל התכונות נעות בין 3 ל-18 כאשר גבוה יותר זה טוב יותר.
 • דרג"ש: דרוג שריון, מייצג את ההגנה של הדמות ומעלה את הסיכוי לחמוק מהתקפות.
 • גלגולי התקפה: מספרים המבטאים את סיכוייה של הדמות להצליח לגבור על הדרג"ש של דמות אחרת.
 • רשימת נשקי הדמות ותכונותיהם.
 • מקצוע הדמות וטבלת נקודות ניסיון: מעקב אחרי כמה נקודות ניסיון (נק"נ) קיבלה הדמות.
 • נקודות פגיעה (נק"פ): זהו למעשה מדד לבריאותה של הדמות ולכמות הנזק שהיא מסוגלת לספוג.
 • רשימת המיומנויות של הדמות.
 • רשימת ציוד שנושאת עליה הדמות ומאזן הכספים שיש ברשותה.
 • גלגולי הצלה: מספרים המבטאים את סיכוייה של הדמות לחמוק מהתקפות מיוחדות וסכנות פתאומיות כגון רעלים, לחשים ומפולות סלעים.
 • רישומי עזר כגון חישוב גלגולי התקפה, רשימת לחשים ורשימת כשרונות ושפות ידועות.

בנוסף למידע הטכני, שחקנים רבים מוסיפים ציור של הדמות וכן רשימות עם הרקע שלה, העולם שמננו באה, המנהגים שלה ועוד.

כמו שכל שחקן כולל דף-דמות עם כל הפרטים על הדמות אותה הוא משחק בעולם הדמיוני, גם לכל שאר הדמויות בעולם, דב"שים (ראשי תיבות של "דמויות בלי שחקן" והכוונה היא לדמויות שאין להן שחקנים, אלא הן נשלטות על ידי שליט המבוך) ישנם דפי-דמות משלהם. הקבוצה "שאר הדמויות בעולם" כוללת גם מפלצות, דרקונים ודב"שים (דמויות בלא שחקן) רעים בהם השחקנים נלחמים, אך גם את כל שאר תושבי העולם הדמיוני, כגון בעל-הפונדק הנחמד, האיש בבית ממול ואפילו סתם חיה בטבע. מובן ששליט המבוך אינו יכול בפועל לעקוב אחר כל אלה, לכן הוא מכין דפי-דמות רק עבור הדמויות העיקריות יותר; כמו כן, דפי הדמות האלה הם לרוב פחות מפורטים וכוללים רק את המידע ששליט המבוך חושב שיזדקק לו - בדר"כ תכונות (כוח, זריזות וכו'), יכולות מיוחדות, גלגולי הצלה וכו'. לרוב, פרטים כגון גיל ומשקל הם פרטים פחות עקרוניים עבור דמויות אלו.

 ספרי הרחבה

ספרי הרחבה למבוכים ודרקונים נועדו להעשיר את הידע של השה"מ והשחקן כאחד. הם כוללים חוקים נוספים, עולמות מערכה, הרפתקאות ועוד. בממוצע מוציאה מכשפי החוף לאור כל שנה כ-20 ספרי הרחבה חדשים באנגלית. חברות נוספות מוציאות גם הן עוד עושר ספרי הרחבה נוספים באנגלית.

ספר ההרחבה הראשון שיצא בעברית למה' 4 הינו "מתוך האפלה", אוגדן מפלצות ויריבים המבוסס על עולם המערכה איי הסערה.

ספרי ההרחבה שתורגמו לעברית עבור מה' 3 הם: "המדריך השלם לקדושה", "המדריך השלם ללוחמה", "המדריך השלם למאגיה" ו- "המדריך להרפתקן". כמו כן, תורגמו לעברית ההרפתקאות "מבצר העלטה", "סדן הזעם". מעבר לספרי ההרחבה המתורגמים, ניתן גם למצוא עושר ספרי הרחבה מקוריים בעברית: הראשונה להוציא לאור ספר הרחבה מקורי בעברית למו"ד 3 הייתה ההוצאה לאור "פלדה ואש", שהוציאה לאור את ההרפתקה "החיה שבתוכנו" במאי 2003, עוד לפני שהספר לשחקן מהדורה שלישית ראה אור בעברית. באוקטובר של אותה השנה ראתה אור ההרפתקה השנייה שלה, "מלחמת אבות" והספר "הנמוכים והאמיצים" מבית "התעשייה הגובלינית". באוקטובר 2004 הפונדק הוצאה לאור פרסמה את הרשומון של עולם "איי הסערה", ובדצמבר 2005 הוציאה גם הרפתקה ראשונה לעולם זה, "מגילת העוצמה". בעבר הרחוק חברת "מיצוב בינלאומי", אשר תרגמה והפיצה את ספרי מו"ד הראשונים בעברית בארץ משנת 1988, הוציאה לאור הרחבות משחק מקוריות פרי עטו של גבע פרי בעולם "ארצות החלום" - שכתב את "נשות הירח", "מלחמת הפסלים החיים" ועוד. הרחבות אלו מיועדות למבוכים ודרקונים המקורי.
תמונות של נשקים ודמויות:
תמונה של לוחם עם חרב כבדה
 
 
 
סייפת ולוחם{אם אני לא טועה}
 
 
  היכנס לעריכת כותרת תחתונה לשינוי טקסט זה