בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
אתר של אורי
 

האתר של אורי

 
   האתר של אורי    סרטים    מישחקים    איגרוף    מיקל לואיס    אייל גולן
   בדיחות    רן דנקר    כדורגל    כדורסל
   הורדות    הצעות ניהול האתר    צור קשר    פורום האתר של אורי    גיא פינס    תמונות זזות
   אייקונים    יונית לוי    אמיר פיי גוטמן    טניס    סוני פלישטיין    מייפל סטורי
   האי    בובספוג    ספיידרמן    באטמן    ליטל פייטר    פאור רייגרס
   ששטוס    הישרדות    שבוע סוף    חידות    הצעת אתרים    דאוס
   הנפילים    סברינימל    עידן יניב    הפיגמות    יונית לוי    האח הגדול
   בועז מעודה    סקרים
 
    האתר של אורי
    סרטים
    מישחקים
    איגרוף
    מיקל לואיס
    אייל גולן
    בדיחות
    רן דנקר
    כדורגל
    כדורסל
    הורדות
    הצעות ניהול האתר
    צור קשר
    פורום האתר של אורי
    גיא פינס
    תמונות זזות
    אייקונים
    יונית לוי
    אמיר פיי גוטמן
    טניס
    סוני פלישטיין
    מייפל סטורי
    האי
    בובספוג
    ספיידרמן
    באטמן
    ליטל פייטר
    פאור רייגרס
    ששטוס
    הישרדות
    שבוע סוף
    חידות
    הצעת אתרים
    דאוס
    הנפילים
    סברינימל
    עידן יניב
    הפיגמות
    יונית לוי
    האח הגדול
    בועז מעודה
    סקרים

ששטוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ששטוס

לוגו התוכנית בשנת 2008
סוגה שעשועון טלוויזיה
יוצרים גיורא חמיצר
מנחים עודד מנשה, מיכל ינאי, איתי שגב, יעל בר זוהר, נמרוד רשף, דן תורן, ליאת אחירון, אביגיל אריאלי, יעל אבקסיס, עינת ארליך, מיקי גבע, אפרת רייטן, שי אביבי, סנדי בר, שירה קצנלנבוגן, גיל ססובר, טל מוסרי, קובי מחט, תום אבני, מירב פלדמן, הדר לוי, דון לני גבאי, יפתח קרזנר (יפתי), עדי הימלבלוי
משתתפים כיתות מרחבי הארץ
ארץ מקור ישראל
רשת שידור ערוץ הילדים
תקופת שידור
מקורית
1994 – עדיין רצה
מספר עונות 15
מתקני המשימות ב"ששטוס 2007"

ששטוס הינו שעשעון תחרותי בערוץ הילדים.

התחרות מתקיימת משנת 1994 ועד היום מדי שנה. בתחרות כיתות שונות מרחבי הארץ מתחרות במשימות ידע, זריזות, כוח ואחרות. המנחים את התחרות הם מנחי ערוץ הילדים בשנת התחרות. יוצר התוכנית הוא גיורא חמיצר ועד שנת 2003 הוא לקח חלק פעיל בהפקת התוכנית והיה השופט בגמר.

תוכן עניינים

[הסתרה]

 פורמטים

 הפורמט הישן (1994-1997)

בשנים אלו בכל תוכנית השתתפה כיתה אחת בלבד, אשר התחרתה על זמן וניקוד קבוע. בשנים 1994-1996 "ששטוס" הייתה פינה יומית במסגרת תוכנית הדגל של הערוץ, "הכיתה המעופפת", ואילו בשנת 1997 "ששטוס" הייתה תוכנית נפרדת וחד שבועית. בכל אחת משנים אלו העונה נקראה על-פי מספרה ("ששטוס 1", "ששטוס 2", "ששטוס 3"...).

הפורמט החדש (1998 והלאה)

בפורמט זה, "גביע ששטוס", שונו כללי המשחק, ומעתה ששטוס הפך לטורניר בו השתתפו מדי תוכנית לפחות שתי נבחרות, ולא אחת. השינוי המשמעותי היה בשיטת הניקוד: לא עוד שיטת ניקוד קבועה על זמן, אלא שיטת ה"מפתחות". כל נבחרת שנצחה במשימה קבלה מפתח, אותו בחר "קפטן" הנבחרת להצמיד לאחת מדלתות "קיר הגורלות", כמובן מבלי שהוא יודע כמה נקודות מסתתרות מאחוריה. רק בסוף התוכנית המנחים, על-פי הוראות שקיבלו מעורכת התוכנית באוזניה, סובבו את דלתות "קיר הגורלות" ואט-אט נגלו הנקודות העומדות לזכות כל נבחרת. זו שקבלה ניקוד גבוה יותר - עלתה שלב.

פורמט זה החל בשנת 1998 והשימוש בו נמשך עד היום. המקור לשם הרשום על הפורמט: "גביע ששטוס" הוא בכך שהכוונה הייתה שבכל שנה הנבחרת הזוכה תקבל גביע. דבר זה קרה רק בשנה הראשונה לקיום הפורמט, ואחר-כך כבר לא ניתן ה"גביע".

 סמלים של "ששטוס" במשך השנים

 • ה"כנפיים" של "ששטוס" - בשלוש העונות הראשונות היה מקובל להעניק "כנפיים", כאלו הדומות לכנפי "חיל האוויר", לקפטנים של הנבחרות; כ"אות כבוד" מטעם "ששטוס" לאורחים, חלקם מפורסמים, אשר השתתפו בחלק ממשימות ששטוס בסיבובי הגמר השונים ובגמר הגדול בקיץ; ולשגרירויות ישראל במדינות אליהן ששטוס טסה.
 • "מרים התרנגולת" - ב"ששטוס 3" היה מתקן של בובת עץ בצורת תרנגולת, לה המנחים קראו "מרים". על זכיות של הנבחרת הקפטן היה מנענע את בובת התרנגולת וזו הייתה "מטילה ביצה", בתוכה היה מסתתר שם של פרס בו הכיתה זכתה.
 • השופט - בעונות הראשונה של ששטוס, ובעונות היותר מאוחרות בסיבובי הגמר השונים, נהגו המנחים להתייעץ בשידור חי עם דמות שאותה הם כינו ה"שופט", אשר רק קולו נשמע. בן היתר הוא היה נותן את הערותיו, קובע האם נבחרת עמדה במשימה ומי ניצחה, ולעתים אף היה פוסל. אותה דמות של שופט אלמותי לא הייתה גיורא חמיצר, כפי שיכולים אולי לחשוב, אלא מאחוריה עמד איתי הרמן, אשר היה אז מנהל המשחק של ששטוס והשופט. כיום הרמן הוא מנהל ערוץ המשחקים "גוגו" האינטראקטיבי בכבלים.
 • "קונטרה" (פיראט החלל) - ב"ששטוס 4" האולפן עוצב בצורת ספינת חלל. בכל תוכנית, רגע לפני סיום המשחק, היה נוהג "קונטרה" להתקיף את "ספינת החלל" של ששטוס ולחטוף ממנה ילד אחד. "קונטרה", שכביכול שנא את "ששטוס", ילדים ובני אדם בכלל, והיה מכוער גם מבחוץ, הציב אולטימטום בפני הנבחרת כדי לשחרר את הילד השבוי, אך בכל פעם, מן הסתם, הנבחרת סרבה. במקום זאת, על הילד השבוי היה לגלות בכל פעם חולשה אחרת אצל קונטרה, ובאמצעותה להביס אותו. אם לא היה מצליח הוא היה נשאר שבוי אצל קונטרה, והנבחרת הייתה מאבדת נקודות, שכן על הנבחרת לחזור עם כל ילדיה. "קונטרה", הופיע רק בעונה זו, ובהופעה חד פעמית בספיישל "גביע ששטוס".
 • שירי גמר - בכל שנה, בעת חשיפת יעד הטיסה של ששטוס, ערוץ הילדים מוצא לחן מוכן ומחבר אליו מילים מקוריות. תוכן השיר מותאם למדינה אליה טסים ואל התרבות בה.
 • "מסלול המנחה"- במספר שנים בעבר היה מסלול בגמר שאותו גם המנחה עודד מנשה היה עושה, אך מנהג זה הופסק.
 • "ששטוס אישי"- החל משנת 2007 קיים שעשועון יומי עם חידות ושאלות, המשודר ב"אולפן בקטנות", שמטרתו לצרף עוד 2 ילדים לטיול לחו"ל עם הכיתה הזוכה.
 • "ששטוסון"- תוכנית זו מאפשרת לכיתות א' וב' להשתתף בששטוס ולשמור להם מקום כשהם יגיעו לכיתה ג'. מירב פלדמן הגיעה לכל כיתה ב'ניידת ששטוסון' והכיתה התחרתה על מקום בגמר. הזוכים בשנת 2008: כיתה ב'2 מבית הספר "רעים" מרעות.

 הפרסים

 • הכיתה המנצחת בתחרות זוכה בטיול לחו"ל של כל הכיתה, עם מספר ממנחי הערוץ. מסעם של הילדים לחו"ל מתועד בסרט ווידאו ומשודר לקראת סוף הקיץ.
 • במשך שנים היה מקובל להעניק לנבחרות שהגיעו למקום השני בתחרות יום בילוי כיתתי באתר החרמון או באתר אחר ברחבי הארץ, במקום טיול לחו"ל.
 • אל הכיתה הזוכה הצטרף צופה שניחש נכונה את יעד הטיסה (שנשמר בסוד רוב השנה עד לחשיפתו לקראת השלבים המתקדמים של הטורניר) ועלה בהגרלה בין כל המנחשים נכונה. בשנת 1998 נחשף בתחילת השנה בעלון ללקוחות הכבלים כי הכיתה הזוכה תטוס לארצות הברית אך לא פורסם היעד המדויק (פרט זה לא פורסם במקום אחר פרט לעלון, בפרט לא בערוץ), וזכה מי שניחש את היעד המדויק כאורלנדו, ב2006 לעומת זאת ארצות הברית נחשבה כיעד בפני עצמה.
 • פרט לגמר הגדול, רק בסיבובי הגמר השונים (אשר בהמשך הוחלפו ב"סיבובי חצי גמר" מהם קפצו ישר אל הגמר בקיץ) לא רק המפסידים זכו בפרס, אלא גם המנצחים
  היכנס לעריכת כותרת תחתונה לשינוי טקסט זה