בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 


UMTRAVEL

נסיעות ותיירות      15 שנות ניסיון      אלפי לקוחות מרוצים      מאות מיכתבי תודה      יועץ טיולים-מומחה לנסיעות      מטעם אוניברסיטת חיפה     
                     
   דף הבית    אודות    צור קשר
 
    דף הבית
    תן שם לדף
    אודות
    קישורים לחברות תעופה
    מידע תיירותי בעברית
    טיפים ומאמרים למטייל-יאיר
    מבזקי חדשות
    גוגל +מנועי חיפוש
    רדיו
הטיפים והמאמרים בדף זה באדיבות יאיר בר זוהר
יאיר בר זוהר

סוכן נסיעות ויועץ טיולים מורשה.

מידען בעיקר בענף התיירות בארץ ובעולם.

עיתונאי בנושאי תיירות וצרכנות  בעל תעודת עיתונאי של לשכת העיתונות הממשלתית

כותב בעיתונות האינטרנטית.

מגיש פינת טיולים ברדיו אזורי ביחד עם גבי זוהר

מגיש פינת טיולים בערוץ המקומי וערוץ 1 עם הכתבת ריבי טל

מנהל פורום טיולים של ערוץ 2  - מאקו

מקדם אירועים\מבצעים תוך 0.5- 24 שעות בעשרים הדפים הראשונים של גוגל
 
 
         ***************************************************
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תכנון מסלול טיול

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 17.6.2004

הקדמה

טיול יכול להיות חוויה בלתי נשכחת ומרגשת מאד. להצלחת הטיול, נוהגים מטיילים ונופשים לטרוח ולהקפיד על כל הפרטים הרבים והחשובים, המהווים ערובה להצלחת טיולים. טיול אינו תחרות בגמיעת מרחקים וסימון וי על המפה. הטיול לא נמדד בכמה הספקתם לראות, אלא בכמה הספקתם לקלוט, להבין וליהנות. על כן, קחו זמן וטיילו בנחת, השתדלו לראות ולהיפגש עם התושבים המקומיים, וללמוד את תרבותם ומנהגיהם.


לא פעם נתקלים בטיול בחו"ל במוקשים בלתי צפויים, בגלל היעדר ניסיון בתכנון ובאיסוף מידע, כמו מודעות להפרשי שעות, מזג אויר, אזורי פשיעה וכייסות, כמו גם היעדר ניסיון ומידע על תכנון המסלול ותכנון תקציבי חסכוני ועוד.

כדאי להימנע מתקלות ועוגמת נפש, כדאי להכין שאלות לקראת הטיול, שבאמצעותן תהיו מודעים למוטיבציה שלכם, רצונותיכם, יכולותיכם או מגבלותיכם בטרם תצאו לדרך. המודעות לפרטים אלה תאפשר לכם ליהנות מן הטיול ולהפיק ממנו את המרב.

האם אני רוצה לטייל עם הדרכה או ללא הדרכה? האם אני מעדיף לטייל לבד, עם משפחה, או עם חברים?
‎‎האם אני רוצה לעשות טיול ארוך או קצר?

תכנון הטיול
כאשר מחליטים לצאת לטיול, מומלץ ורצוי להתחיל את התכנון מספר חודשים מראש, כדי להימנע מהיתקלות בבעיות (המקום סגור, כל הכרטיסים נמכרו, כבישים סגורים וכו'). כדאי לעיין בספרי המדריכים לחו"ל, באתרי הטיולים השונים באינטרנט, ובאתר של ארץ היעד. יש לקנות מפה טובה ומפורטת, שמופיעים בה כבישים ראשיים ודרכים צדדיות.

על מנת לתכנן בצורה טובה ומדויקת יותר את הנסיעה ממקום למקום, כדאי להיעזר באתרים שבהם יש אפשרות לקבל את מפת הדרך, מספר הקילומטרים, זמן נסיעה והדרך הקצרה והמהירה ביותר להגעה למקום המבוקש. שימו לב אם המידע לגבי המרחק הוא בקילומטרים או במיילים, לנוחיותכם, אפשר להפוך כל מייל לקילומטר על מנת לתכנן מרחקים ומשך הנסיעה.

ישנה אפשרות לפנות למשרדי השגרירויות הזרות בארץ, בהתאם ליעד הטיול, ולקבל מהן מידע ומפות על האתרים המבוקשים. ניתן להיכנס לאתרי משרד התיירות של הערים בהם ברצונכם לבקר, לפנות באימייל ולקבל מהם בחינם חוברות מידע על העיר. אפשר לקבל מידע נוסף מידידים בעלי ניסיון ששהו במקומות האלו.

קבעו טבלה שבה יופיעו היעדים שבהם ברצונכם לטייל. בטבלה יופיעו: התאריך והיום בשבוע, אמצעי תחבורה, מקום לינה, מה עושים באותו יום, האם משתמשים בתחבורה ציבורית, סיור מאורגן או השכרת רכב, העיר, המלון ורמת המלון, פירוט האתרים והמקומות לביקור.
הצעת המסלול שתקבלו היא המלצה בלבד וניתנת לשינויים עקב מצבים משתנים, לכן הזינו בתוכנית גם את היעדים המשניים שבחרתם בכדי לא להיתקע ולהתחיל לחפש מקומות ואתרים.

בהתאם לתכנון הטיול יש לתאם את מועדי ההמראות והנחיתות השונות במהלך הטיול. רצוי להוסיף את מספר הטיסה, מאיזה טרמינל ממריאים ובאיזה טרמינל נוחתים, שעות ההמראה והנחיתה וזמני ההמתנה בין הטיסות. יש לשים לב באיזה יום בשבוע ממריאה הטיסה.

לאחר גיבוש מסלול הטיול מומלץ להעבירו להתייחסות חברים או קהילות באינטרנט לייעוץ. הדבר מאוד מקובל, ויכול לתת לכם רעיונות עליהם לא חשבתם.

תקציב
בעת תכנון הטיול יש לקחת בחשבון את נושא התקציב, המהווה מרכיב חשוב וחיוני בטיול. כדאי לחשוב על כדאיות בעת השכרת רכב: רכב גדול מול רכב קטן, רכב סולר מול רכב בנזין (חישוב עלות הסולר מול הבנזין), האם כדאי לשכור לשבוע או פחות מכך (לא פעם השכרת רכב לתקופה של מעל שבוע כדאית מול השכרת רכב ל-5-6 ימים). במצבים קיצוניים, אפשר לבדוק אפשרות לרכישת רכב ומכירתו בסוף הטיול.

מזון ומוצריו: עלות מארז אישי מול עלות מארז משפחתי. לינה: מחירי מלון מול אכסניה או צימר. ביטוח: ביטוח בריאות, ביטוח מטען, ביטוח רכב. יש לזכור שכרטיס האשראי מעניק ביטוח חלקי בלבד, וכדאי להשוות את מפרטי הביטוחים השונים. יש לבדוק אפשרות ביצוע סקרי שוק בין מספר סוכנים, לגבש את המסלול הרצוי עם תאריכים ומקומות, ולצאת בשיטת המכרז לסוכנים כדי לבקש הצעות מחיר לתוכנית שלכם.

מרכיבי תקציב הטיול: דלק, חנייה בחניונים, כבישי אגרה וקנסות רכב, כניסה לאתרים השונים (מוזיאונים, פארקי שעשועים, הצגות, מופעים וכו' - יש לבדוק האם ניתן לרכוש כרטיס משולב למס' אתרים בעיר), לינה,
כלכלה יומית (קניות ובישול עצמאי, מסעדות), כסף לקניות אישיות.

יעד הטיול
בחירת יעד ומסלול הטיול היא פונקציה של אהבות אישיות. הכינו מראש רשימת מקומות ויעדים הרצויים לכם לביקור, ודרגו את המקומות כראשוניים ומשניים, בכדי שבמידה ותגיעו והאתר יהיה סגור, או במידה ויתפנה לכם זמן עודף, ניתן יהיה לבקר באתר המשני. תכננו את מסלול ההגעה. אל תתפשרו על המקומות, אלא רק על דרכי ההגעה.

כדאי לקנות מפה בעלת קנה מידה טובה (למדינות: 1:150,000 - 1:300,000 לערים: 1:15,000) אשר תכיל את כל האתרים, המקומות והאזורים שברצונכם לבקר בהם. שימו לב לתאריך העדכון האחרון של המפה. חשוב לבדוק שיצוינו בה מספרי כבישים ראשיים ודרכים צדדיות, ורצוי ללמוד את מקרא הסימנים במפה.


משך הטיול ובחירת מועד
משך הטיול הינו פונקציה של יעד הטיול. הזמן הוא אמנם שיקולו האישי של כל אחד ואחד, אך מאידך היות ועלות כרטיס הטיסה אינו שונה באם נוסעים ליום או יותר, כדאי מאד לתכנן את הטיול לשבוע ומעלה.

זמן הטיול המינימלי לאוסטרליה וניו זילנד הוא כארבעה שבועות, לארה"ב או המזרח הרחוק הוא כשלושה שבועות. באירופה הזמן המינימלי לטיול הוא כשבועיים. בפרקי זמן אלו אפשר להספיק לראות מקומות רבים, ולא הרגיש שנמאס לכם.

רצוי מאד שלא לתכנן טיול של "עשר מדינות בשבוע", כי אז "תפסת מרובה לא תפסת", תצאו לטירונות מתישה, ולא תספיקו לראות כלום.

כדאי מאד להשאיר זמן מספיק לגמישות בלוח הזמנים כדי ליהנות ממקומות ומאתרים נחמדים שלא רשומים בספרים שקראת.

למטיילים המוגבלים בזמני היציאות לטיול, כדאי לברר זמני טיול נוחים לפי העיסוק. למורים לדוגמא, מומלץ לטייל באירופה בחצי השני של חודש מאי או ספטמבר. בחודשים אלו מזג האוויר טוב ואין המולה של תיירים.
 
 
סוג הטיול
יש טיולים מסוגים שונים, טיול כוכב טיול מעגלי או מסלול קווי. סוג הטיול ייקבע לפי הצורך האישי, לפי מחיר הטיסה, הרכב ומקום הלינה, והמשתתפים בטיול. אם נוסעים עם אנשים מבוגרים או ילדים, כדאי לערוך טיול כוכב, בו שוהים כל ימי הטיול באותו מקום לינה, דבר החוסך חיפוש מקום לינה, אריזה ופריקה של מזוודות מדי יום מחדש, וכן מאפשר להצטייד ולהחזיק מזון בחדר, לערוך כביסה, לנוח, ולטייל עד שעות היום המאוחרות.

לעומת זאת, בטיול מעגלי או קווי חוסכים זמן על נסיעות הלוך וחזור, הוצאות דלק, וההתקדמות במסלול מאפשרת להגיע למקומות מרוחקים יותר.

בניית המסלול
בבניית המסלול היומי יש לקחת בחשבון שאין לתכנן עומס על היום הראשון של הטיול. הכל תלוי בשעת הנחיתה וקבלת הרכב, אך בכל מקרה כדאי ביום זה להגיע אל מקום היעד ולטייל בקרבתו, ללמוד ולהכיר את הסביבה, וכך לאפשר לעצמכם מנוחה מהטיסה ומכל ההכנות שלפניה.

גם ביום האחרון לטיול לא כדאי לתכנן מסלולים ארוכים, שוב, תלוי בשעת ההמראה. יש לצאת לשדה התעופה מספר שעות קודם, לפי מרחק מקום השהות משדה התעופה, כדי להימנע מאי נעימות של
איחור לטיסה עקב בעיות לא צפויות כמו פקקים בדרך.

ביום הראשון למסלול של כל יום, יש להתחיל באתר החשוב ומשמעותי ביותר של המקום. ביתר ימי הטיול רצוי לאזן את הטיול הן מבחינת תכנים, זמני נסיעות, ואתרי בילוי, כדי לגוון ולא לחזור מדי יום על אותו נושא.

כדאי מאד לבדוק תאריכים לאירועים, ימי שבתון ופסטיבלים באותו אזור. השתדלו להימנע מלטייל באתרים פופולריים במיוחד בחגים המקומיים, ובחופשות תלמידים מלימודים. בחגים ובחופשות אלה רוב המקומיים יוצאים לחופשה בהמוניהם. הכבישים פקוקים, המלונות מלאים ויקרים, ואתרי התיירות מפוצצים.

כדאי לברר אם יש כרטיסים משולבים ומוזלים למקומות שאתה מבקר. בכל אתר יש לברר אם ניתן לרכוש כרטיסים משולבים, משפחתיים, כרטיסי סטודנטים או פנסיונרים, או לנושאי כרטיסי ארגון כמו טריפל איי.

לינה
הלינה הינה מרכיב חשוב בהצלחת הטיול הן מבחינת המנוחה, והן מבחינת ניצול מיטבי של משך הטיול. כדאי לקחת בחשבון שמועד הטיול לא יהיה בעונה ה"בוערת", באתר תיירותי פופולרי מדי, או בתקופה שבה מתקיימים פסטיבלים, קונצרטים או כנסים באזור, כי אז המחירים יקרים להחריד, וגם יכולה להיות בעיה של תפוסה. אם הכל בסדר, אין בעיה למצוא בסוף היום מקום לינה.

כיום, בעידן האינטרנט, רצוי מאד להזמין מקום מראש באימייל, דבר שאינו מחייב ולא מצריך תשלום מראש ברוב המקומות (רק לא לשכוח במידה ושיניתם את דעתכם, להודיע על ביטול), זאת כדי להיות רגועים ולאפשר לעצמכם לטייל עד שעות הערב המאוחרות, ללא החשש שתישארו ללא מקום לינה (באתר של כל עיר אפשר למצוא סעיף של מקומות לינה).

יש המצדדים בהזמנת לינה תוך כדי הטיול ויש המצדדים בהזמנת מקום לינה מראש. לכל אחת מהשיטות היתרונות והחסרונות שלה. מומלץ לשלב בין שתי השיטות: 2 - 3 לילות ראשונים ולילה אחרון להזמין מראש, ואילו את שאר הלילות להזמין תוך כדי טיול. השיטה טובה למטיילים אשר רוצים להתאקלם וגם להתכונן כראוי לחזרה וכל זאת ללא עייפות. חיפוש הלינה תוך כדי הטיול צריך להתבצע באור יום, כך שיש להתחשב בשעת שקיעת השמש.

בלינה בשיטת הכוכב יש לבחור יעדים מרכזיים ללון מספר לילות ברציפות, ומשם לבצע טיולים יומיים, ובכך לצמצם ולחסוך ימי מעבר ממלון אחד למשנהו. יש לקחת בחשבון שיש כאן בזבוז של דלק, אך אם תתכננו נכון תגיע לאופטימליות שתצדיק לינה זאת. כאשר אין רכב מומלץ להתגורר במרכז העיר, בקרבת אמצעי תחבורה ציבוריים.

תחבורה
השכרת רכב רצויה לטיול שאינו בתוך עיר מרכזית. אם שוהים בעיר כזו, כדאי מאד להזמין מלון הנמצא במרכז העיר, ולערוך טיולים רגליים במקום. נסיעה ברכב שכור במקום כזה לא קלה ומייקרת את הטיול, וכן קיימת בעיית חנייה. במקרה זה ניתן להיעזר בתחבורה הציבורית.

אם בטיול מתוכנן גם ביקור בעיר מרכזית וגם המשך טיול באזור המרוחק, שיכרו את הרכב רק ביום בו אתם עוזבים את העיר (שימו לב לשעת קבלת הרכב, כי תאלצו להחזירו לרוב באותה שעה). יש ללמוד ולהכיר את אמצעי התחבורה ולוחות הזמנים העומדים לרשותכם במקומות בהם תבקרו: נמלי תעופה וים, רכבות, סוכנויות להשכרת רכב ומעבורות, והאם הם יוכלו להביאכם למקום היעד.

תוכנית יומית
זכרו כי כל תוכנית היא בסיס לשינויים. גם אם הכנתם תוכנית יומית מדויקת, לעיתים לא ניתן להוציאה לפועל במדויק מכל מיני סיבות. לכן, בסופו של היום, חזרו ובדקו מה הספקתם ומה נותר, ותכננו את יום המחר, בהתחשב בפרטים החדשים שלמדתם במקום. מרחק נסיעה ממוצע למטייל העצמאי ללא ילדים הוא בין 250 - 300 ק"מ ביום.

לקראת סוף הטיול אפשר להשאיר את נושא הקניות, תוך התחשבות בימי השבוע. חבל לסחוב דברים כבדים לאורך טיול שלם, אך אם ראיתם משהו שחשקה נפשכם לקנות במיוחד – קנו אותו, כי לא בטוח שתראו כמוהו במקומות האחרים בהמשך הטיול.

ציוד ואריזה
למרבים לצאת לטיולים בחו"ל שווה להשקיע בקניית מזוודה מאיכות טובה, רצוי קשיחה (היא שומרת טוב יותר על התכולה משבירה או קימוט), עם ידית נשיאה נשלפת וגלגלים טובים, החוסכת את הצורך בחיפוש אחר עגלות מטען. כדאי שהמזוודה תהיה בצבע בולט, או לחליפין אפשר לכרוך עליה חגורה צבעונית שניתן לקנות בכל חנות לציוד נסיעות. זה עוזר לזהות את המזוודה בקלות כשהיא מסתובבת על הסרט הנע.

רצוי תמיד לקחת תיק נוסף, לאחסנת הקניות שאין עבורן מקום במזוודה. בתיק היד או הטרולי העולה איתנו למטוס, לא לשכוח לשים סט בגדים, הלבשה תחתונה וכלי רחצה, תרופות קבועות וכל דבר חשוב אחר, למקרה שהמזוודה הגדולה לא תגיע בשלום ליעדה.

מטען היד והמזוודה מוגבלים במשקלם וגודלם. כדאי לוודא את הפרטים מדויקים בסוכנות הנסיעות ועל גבי כרטיס הטיסה היות והפרטים משתנים מחברה לחברה. יש לזכור כי חברות תעופה מקפידות במיוחד על נושא המטען ולא מאפשרות לעלות במטען היד למטוס חפצים חדים כמו: אולר, מספריים או פותחן.

כדאי להצטייד בתיק גב קטן עם כתפיות מרופדות ונוחות לנשיאה לשימוש יומיומי, בו תחזיקו כסף קטן, מפות ודפי מידע על המקום, עזרה ראשונה בסיסית, עזרה שנייה, סרט צילום וסוללות, אוכל ובקבוק מים.

דברים חשובים נוספים שכדאי לקחת לתשומת הלב
יש לברר מבעוד מועד ולפני ההגעה לשדה התעופה אם אין בעיות או עיכוב ביציאה מהארץ (הוצאה לפועל וכו') ולסדר את הבעיות על מנת שלא יהיו עיכובים. יש להכין מראש ויזות למדינות הדורשות זאת לכל הנוסעים, ורק לאחר קבלת אישורי הוויזה לבצע הזמנות של רכב, טיסות, מלונות וכרטיסים לאתרים. במידה ולא תאושר הוויזה, כל ביטול של אחד מהגורמים שצוין לעיל יגרור קנסות עקב ביטולים.

סטודנטים צריכים לדאוג לתעודת סטודנט בתוקף.

חשמל: יש לזכור כי השקעים בחו"ל אינם תואמים תמיד את הסטנדרטיים הקיימים בישראל, ועל כן מומלץ למטיילים אשר מתכוונים לקחת מוצר חשמלי איתם (כף חשמלית, מטען לטלפון סלולרי) לבדוק איזה סוגי שקעים שימושיים במדינות היעד אליהן הם מתכוונים לנסוע.
 
 
       ********************************************************
 
 
 

כללי ברזל להשכרת רכב

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 1.7.2004

עודכן לאחרונה: 2.2.2009

רכב שכור בחו"ל - יתרונות: נוחיות, הנעה ממקום למקום, חופש לטייל באופן עצמאי, אפשרות עצירה בכל שעה ביום, אפשרות הגעה למקומות עליהם לא מגיעה תחבורה ציבורית ולעיתים עלות זולה מאשר טיול מאורגן ותחבורה ציבורית. כדאיות ההשכרה עולה ככל שמספר הנוסעים גדול יותר.

מומלץ (אך לא חובה)ל עבוד עם חברות בינלאומיות רק בגלל שיש מענה לכל הבעיות במשך 24 שעות וכן צי רכבים מגוון וחדש יותר, חסרונו הוא במחיר היקר. בחברות מקומיות המחיר זול אך החיסרון בשרות (לא תמיד), לבדוק אם נקודת ההשכרה פתוחה בשעה וביום שהוזמן.

היתרונות של החברות הגדולות:
פריסת סניפים. שאתה נוסע ברכב והכל בסיידר, אז אין בעייה ואתה מבסוט. אך בחיים לא תמיד הולך כמו שצריך ולפעמים יש גם תקלות ברכב ואז מתחילה הבעייה. איפה הסניף הקרוב שהוא יגיע אליך או שאתה תגיע אליו. לי היתה תקלה חמורה ברכב במפלי הניאגרה ועשיתי בחברה ידועה. רק מה, חיכיתי כ-12 שעות לרכב ועם הרבה עצבים וגם הוא היה מקולקל. והפסדתי יומיים של טיול (לא לשכוח זמן מבוזבז זה הפסד של כסף). מה אני רוצה להגיד בזה? חיבים לבחור חברה שיש לה את הפריסה הכי טובה.
יש לבדוק גם מאיזה ועד איזה שעה המקום פתוח. עדיף למסור ביד את מפתחות האוטו ולא לסמוך על המזל ששמים בקופסא (למרות שאין בעיות) . לא כל החברות (במיוחד הקטנות) פותחות את הסניפים לאורך זמן ולא תמיד יש סניף בנמל התעופה ואז תמתינו לפעמים מספר שעות לפתיחה (במיוחד בשעות הבוקר המוקדמות). לא לשכוח זמן מבוזבז זה הפסד של כסף.
חשוב לבחור ישירות בחברה ההשכרה הגדולות ולא דרך הסוכן. כי הם יוצאות בדרך כלל במבצעים גדולים שאחרים לא יכולים לעמוד. ואם אתה שייך לארגון כלשהו שהוא גדול למשל "חבר" הסתדרות המורים וכו' אתה יכול לקבל הנחה עד 15%.
לקוח מועדף בחברות גדולות: כשאתה מזמין רכב, אתה בדרך כלל מקבל את הרכב שביקשת ורק לעיתים רחוקות אתה משודרג. למה לא להיות לקוח מועדף ללא תשלום ולשלם על קלאס
B (לדוגמא) ולקבל קלאס C
. בתור לקוח מועדף אתה מחכה לרכב עד `10 דקות ולא עובר תהליך ארוך של עמידה בתור. ובמקרה ושאתה מחכה יותר אפילו מזכים אותך ברוב המקומות . מניסיון

1. ספירת יממות השכירות מתחילה ברגע שטופס השכירות שלך מוחתם בתחנת קבלת הרכב. איחור של שעה ולמעלה נחשב יום נוסף. ההזמנה והדיווחים הנלווים ממוחשבים ומאפשרים איחור של עד 59 דקות בהחזרה. איחור של מעל 59 דקות בהחזרה, גם אם מקורו של האיחור בעמידה בתור ההחזרה בדלפק, פירושו תשלום יום שכירות נוסף. יום = 24 שעות.

2. חשוב לדייק בזמן ההזמנה במתן מדויק של שם המזמין/הנהג , מקום לקיחה והחזרת הרכב, שעת ללקיחת הרכב והכי חשוב מספר הטיסה ( מכיוון שערכת את הזמנתך מראש הרי בחברת השכרה מצפים לך בהתאם לשעה שבה הזמנת את רכבך, אם חל איחור בטיסה יש בחברה פרטים על טיסתך ויתבצע מעקב בהתאם. הרכב ישמר לך עד שעתיים משעת ההגעה המשוערת במידה ולא נמסרו פרטי הטיסה). לא ניתן לשנות פרטים אלה בחו''ל. שנוי בזמן ההמראה מחייב לשנות בהתאם את מועד המשוער לקבלת הרכב!! יש לוודא נתון זה ידוע לחברות ההשכרה. (במידה ולא תודיע לחברות ההשכרה, יש סיכוי רב שתמתין לרכב שלך זמן רב.

3. חלק גדול מהביטוחים המוצעים לשוכר הרכב עם קבלתו בחו"ל הינם בגדר הצעה ולא חובה. חשוב לשים לב ולא לחתום על טפסים בעת קבלת הרכב מבלי לבדוק את תוכנם, זאת על מנת למנוע תשלומים מיותרים בהמשך.

4. בעת השכרת רכב יש לקחת בחשבון: שלא מומלץ לשכור רכב בערים צפופות (ניו יורק, לונדון, ברצלונה, פריז, לאס וגאס ודומיהם) אלא אם אתה מתכונן לצאת מהעיר.

5. להתאים את סוג וגודל הרכב לצרכים שלך ועפ"י מספר הנוסעים (רכב שטח\וואן\סטיישיין פרטי וכו`) סוג ההילוכים, מזגן ברכב ולקחת בחשבון את גודל המטען האישי שלך ושל המתלווים אליך. לבדוק מהו צי הרכבים הקיים בקטגורית הרכב שהוזמן.
המלצות 2-3 אנשים- מומלץ רכב מסוג
B. 4 אנשים- מיניבוס 6 מושבים- מרווח ביותר. אפשר גם מסוג C. 6
אנשים- מיניבוס תשעה מושבים. כעקרון כאשר נוסעים יותר מאשר 2 אנשים יש לקחת רכב כמספר האנשים אשר נוסעים + 2. הדבר ימנע אי נעימויות בנושא אחסון מזוודות.
בקיץ, לדוגמא באיטליה הזמן רכב עם מזגן. בחורף, לאזורי סקי מומלץ רכב 4
X4
(אחיזה טובה יותר בכביש), צמיגי שלג+ שרשראות ותא מטען גדול שיספיק גם לציוד סקי.

6. רכב עם 2 דלתות זול מרכב עם 4 דלתות (אותו גודל, אותו רכב, פחות דלתות). אבל זאת תהיה התעללות וחוסר התחשבות ביושבים מאחור אם אתה נוסע עם 3 או 4 אנשים ברכב עם 2 דלתות.

7. רכבים מיוחדים (ג'יפים, ואן, ספורט וכו') יש להזמין מראש הרבה זמן . אחרת לא יהיה לכם רכב להשכרה מסוג זה

8. לבדוק את מנין הימים: לעיתים זול יותר לשכור רכב לשבוע ולהחזירו לאחר 5 ימים מאשר לקחת מראש רכב לחמישה ימים. אין החזר בגין ימים לא מנוצלים אלא על שובר שלם שלא נוצל, בניכוי דמי ביטול השובר.

9. ברוב המקרים הזמנת רכב מהארץ זולה משמעותית יותר מהזמנת רכב מארה"ב או אירופה. לעשות בחברה ידועה. אם יהיו לך תלונות יש כתובת וגם לאותה חברה יש מאגר גדול צי מכוניות.

10. כדאי לבדוק מחירי השכרה בשדות תעופה גדולים ביחס לערים או בשדות תעופה אחרים שלצידם! השכרת רכב בשדה"ת קנדי עולה כמעט כפול (!) מהזמנת אותו רכב, באותה חברה, משדה"ת ניו ארק, בניו ג`רזי. חשוב גם לדעת שבשדה התעופה יש מיסי נמל שמשולמים בארץ שבה נחתת.

11. "צעירים", מתחת לגיל 24 או 25: בארה"ב מרבית חברות השכרת רכבים אינם משכירות לאלה שמתחת ל - 24 או 25. אלה שכן משכירות, משכירות לצעירים החל מגיל 21, וגובות סכום יומי נוסף (בין 10- 40 דולר ליום. גובה הסכום הנוסף תלוי במקום ההשכרה) מעטות מאוד הן החברות שמשכירות לגילאי 19 ומעלה (וגובה מבני 19-20 סכום של 20 דולר נוספים ליום).

12. מומלץ לחרוש את השוק, לבדוק, להשוות ורק אז לחתום. כמו כן, מומלץ מאד להתחיל את הטיול במדינה בה מחירי השכירות זולים משמעותית בהשוואה לשכנותיה.

13. תמיד כדאי להזמין את הרכב מחברה ידועה בארץ. המחיר יהיה זול יותר מהזמנה בחו"ל. תמיד תהיה כתובת במקרה של תלונות.

14. בעת הזמנת הרכב החברה מתחייבת לקטגוריית הרכב המוזמן ואינה מתחייבת לסוג רכב מסוים.

15. חשוב לוודא עם הזמנת הרכב מה הן התוספות הייחודיות שאותן חובה לשלם עם החזרת הרכב בחו´´ל.

16.בקש רכב דיזל (לבדוק את מחירי הדיזל בארץ היעד- לא תמיד הם זולים יותר מאשר דלק) אך באזורים מסויימים הדיזל זול משמעותית מדלק רגיל (הפערים במחירים מגיעים בארצות מסוימות עד 50%) , יש לקחת בחשבון שגם נוסעים הרבה יותר ( כמעט פי שתיים) קילומטרים במיכל של דיזל לעומת מיכל דלק רגיל.

17. תשלום בארץ – יותר זול להזמין בארץ מלהזמין בחו"ל. הכי זול להשכיר: באירופה- גרמניה. ארצות הברית– פלורידה.

18. חובה להשוות בין סוגי הביטוחים וההטבות (מיכל מלא? גגון? ועוד). כדאי לשאול כמה תעלה לך תוספת של החזרת הרכב במדינה אחרת ממנה השכרת את הרכב,יש לברר כמה עולה ביטוח נוסף כשעוברים למדינות מזרח-אירופה, מהי עלות ההשתתפות העצמית במקרה של תאונה ח"ו.
יש לוודא שאין הגבלה ביטוחית: בנסיעה על מעבורות, כניסה לארצות מסוימות ובמיוחד במזרח, כניסה לאיטליה, מקסיקו, מגבלת גיל וכדומה.
מומלץ מאד לעשות ביטוח מורחב נגד תאונות וצד שלישי וכן ביטוח ביטול השתתפות עצמית וזאת בנוסף לביטוחי החובה (גניבה למשל). לא מומלץ לשלם מעבר לזה שום תוכנית ביטוחית.


קודים בביטוח
Cdw - Collision damage waiver ביטוח לרכב השכור והרכב הנפגע. ישנה השתתפות עצמית.
SCDW
-ביטוח ביטול השתתפות עצמית לרכב השכור והרכב הנפגע ואין השתתפות עצמית.
הרבה חברות עושים לך ביטוח ביטול השתתפות עצמית מחוץ להשכרה עצמה וגובים כ-5-6 יורו כל יום ואז אם חס וחלילה קורה נזק כל שהוא לרכב אתה מתחיל במסע מעייף . משלמים את הקנס כ-400 יורו השתתפות עצמית בלי זכות עירעור. ושמגיעים לארץ אתה צריך לנהל משא ומתן עם החברות, למלא טפסים ובסוף מורידים לך השתתפות עצמית ועד שאתה מקבל את הכסף עובר זמן ולפעמים גם בעצבים.
אבל יש חברות שביטוח "ביטול השתתפות עצמית" כלול במחיר וחוסך הרבה כסף.
Pai
- ביטוח תאונות אישיות.
Tp-
Third party liability protection  - ביטוח נגד גניבת הרכב וכו'.
STP
- ביטול השתתפות עצמית - לא חובה אך מומלץ.
SLI
- הרחבת ביטוח צד ג´ (רק בארצות הברית מומלץ).
ניתן לבטל תוספות תוך 24 שעות.
(יש השתתפות עצמית - בכל מדינה שונה)
CDWTP
ההצעות כוללות.
מומלץ לבצע את ההרחבות בארץ.
חברת הביטוח פטורה מלשלם לכם פיצוי כלשהו אם מפתחות הרכב הושארו בו על ידכם וע"י כך נתאפשרה או הוקלה גניבת הרכב.
חברות הביטוח לא ישלמו את מלוא ערך המטען אם החפצים נגנבו מהרכב גם אם לא הושארו בו המפתחות והוא ננעל כראוי
אף אחד מהביטוחים הללו אינו מכסה נזקים לשמשות , צמיגים ומרכב תחתון


19. רישיון נהיגה בינלאומי + רישיון ישראלי בתוקף. זכור!! לא בכל מדינה מכירים ברישיון ישראלי. בחוקים של מדינת ישראל ובמקומות אחרים בעולם מצוין שהרישיון הלאומי הוא בינלאומי. חברות ביטוח לא מוכנות להכיר ברישיון הבינלאומי בחו"ל וזאת מכיוון שהוא תולדה של הסכם בין שרים ולא תולדה של חוק ומכיוון שכך הן לא מבוטחות בלויידס. בפוליסה שלהם הם דורשות רישיון בינלאומי בצמוד לרישיון הלאומי. ישנו גם מצב שרשויות מסוימות לא מודעות לחוק הקיים בארצם. אי לכך, תמיד לצאת עם שני רישיונות ( בינלאומי + ישראלי).
מקומות בהם ניתן להוציא רישיון בינלאומי: בממס"י ובחלק מסניפי הדואר בכול מקרה רצוי הוציא את הרישיון הבינלאומי בסמוך למועד הנסיעה בכדי שיהיה לו תוקף ארוך יותר

20. וודא שיש ברשותך כרטיס אשראי בינלאומי. במרבית חברות ההשכרה מאפשרים לצאת עם מכונית בלי לגהץ את הכרטיס כדי להבטיח תשלום עבור כל נזק שייגרם לרכב או עבור מיכל דלק ריק שצריך למלא אותו.

21. וודא שברשותך שובר השכרת רכב המתאימה לך.

22. בכל השכרה יש דמי רישום קבועים בערך של 9$ שלא מוחזרים במקרה של ביטול.

23. תשלומים שמתבצעים בחו"ל: מס כבישים, ציוד כמו כסא תינוק, גגון סקי, שרשראות שלג וכו', ביטוח נהג נוסף ואו נהג צעיר, הרחבת ביטוח ומס נמל אם לא בוצע ארץ, קנסות תעבורה, מס אוטוסטראדה.

24. תמיד כדאי לחפש ולבדוק לפני שעוזבים את סוכנות הרכב:
כאשר מקבלים את הרכב, ועוד לפני שאתה יוצא ממגרש החנייה של החברה, יש לבדוק את הרכב, ומכל הכיוונים. וודא שהרכב לא ניזוק בתאונה (ואם כן, שהנזקים אכן מצויינים בטופס ההשכרה (אחרת תחויב בהחזרת הרכב וזה לא סכום קטן), לוודא שיש צמיג רזרבי מלא אוויר, אבזרים להחלפת גלגל, משולש בטיחות ומיכל דלק מלא (וודא סוג הדלק – אחרת זה עולה תיקון).
לבדוק באם רישיון הרכב/כתב אחריות שלו נמצאים (לרוב הם אמורים להיות בתא כפפות). אם אחד מהם לא נמצא, להגיד לסוכנות. מלבד העובדה שחובה שהמסמכים האלו יהיו ברכב (צריך לעיתים להראות אותם גם כשעוברים את הגבול לקנדה וגם בעת תאונה, או כאשר עוצר אתכם שוטר), יש סיכויים רבים שסוכנות הרכב לא יכולה להמציא לך את המסמכים האלה לגבי הרכב הספציפי, ויחליפו את הרכב. ואם יש מזל - הם יבצעו "שידרוג". שווה (למי שרוצה לקחת את "הסיכון". מקסימום פשוט יחליפו רכב ללא שידרוג).
לבדוק את כלי הנהג (מפתח גלגלים, מגבהה, משולש אזהרה). לבדוק את כמות הדלק במיכל (ע"י מבט בשעון מד הדלק).
לקבל הסבר על תפעול מערכות הרכב: פתיחת מכסה מנוע\תא מטען, מיקום כלי הנהג, תפעול ידיות (וישרים\וינקרים), לשאול על הכפתורים השונים הנמצאים ברכב, נעילת הרכב (קבלת קוד הסודי) במידה ויש נעילה מרכזית ע"י שלט.
במדינות מסוימות ישנה חובה להחזיק ז'קט מואר למקרה של עצירה בצידי הדרך. במידה ולא קיבלתם, יש לדרוש זאת. באופן אישי אני ממליץ לקנות בתחנת הדלק הקרובה ולקחת לארץ.
וודא כי קראת את תנאי השכירות המלאים המופיעים בחלקו התחתון של שובר השכירות. כבר בעת השכרת הרכב וודא כי רשמת את הכתובת והטלפון של תחנת ההחזרה על מנת למנוע אי בהירות ועיכובים מיותרים. בקש גם מפה שתעזור לך להגיע למקום החזרת הרכב. כדאי מאד לקחת את מפות הדרכים שנמצאות בתחנת ההשכרה. הן יועילו לך מאד. כמו כן, כדאי לבקש הדרכה במפה איך לצאת מהאזור לכיוון היעד.

25. בדרכים
במעבר בין מדינות מסוימות יש לקנות בתחנת הגבול מדבקה המאפשרת נסיעה בכבישי המדינה אליה נכנסת (נסיעה בכבישים אלה ללא המדבקה עלולה לגרור קנס כספי). בכל מקרה מומלץ לשאול במקום שהינכם מקבלים את הרכב.
וודא שיש לך שעון חנייה המאפשר להחנות מספר שעות. במידה ואין מומלץ לקנות .
וודא שיש לך תו לנסיעה בכבישים (יש מדינות שדורשות זאת) במידה ואין מומלץ לקנות .

לא בכל רכב יש מכשיר לתקליטורים. מומלץ להביא מהארץ קלטת מיוחדת (30 ש"ח) אותה מחברים לטייפ של הרכב ואת הכבל המשתלשל ממנה ל -
CD שמביאים מהארץ. כעת ניתן לשים כל תקליטור שרוצים. התקן זה שהקלטת בתוך הטייפ משתמשת במערכת ההגברה של הרדיו. ניתן להשיג בכל חנות אלקטרוניקה.

26. בהחזרת הרכב:
להחזיר מיכל דלק מלא!! ומבלי שום התחכמויות אחרת תחויב מחשבון כרטיס האשראי לך במחיר של מיכל דלק מלא במחיר מופרז של מילוי הדלק. שים לב, כי בחלק משדות התעופה באירופה תחנות הדלק סגורות בשעות הצהרים, לכן מלא מיכל הדלק סמוך לשדה התעופה.
יש לשמור על השובר לאחר החזרת הרכב- למקרה ויצוצו בעיות לאחר החזרת הרכב.
החזר את הרכב לנקודת ההחזרה שהצהרת בעת לקיחת הרכב, החזרה בנקודה שונה פוגעת בתוכנית השכרות של החברה. ועשויה לגרום לחיוב נוסף.
הקפד לדרוש העתק מחוזה השכירות בעת סיום התהליך, וודא כי קיבלת אישור על החזרת הרכב ללא נזק! שמור העתק זה למקרה של בירור.
ברוב שדות התעופה המרכזיים באירופה אם תחזיר את הרכב בשעה שתחנת ההשכרה סגורה, קיימת תיבת שירות להחזרת המפתח וחוזה השירות של חברת ההשכרה. במקרה כזה לא תקבל אישור להחזרת הרכב.
לא יינתן כל החזר על ניצול חלקי של השובר במידה והרכב הוחזר מוקדם מכפי ששולם מראש. כל התחייבות ו/או הבטחה בעל פה להחזר כספי אשר ניתנה בחו"ל אינה מחייבת את חברת ההשכרה בארץ.

   

 חוקים כלליים

אנא הקפד לשמור על חוקי התנועה שמקובלים במדינה  בהם אתה נוהג. חוקי התנועה שונים ממדינה למדינה, בנושאי מהירויות נסיעה, תמרורים, רמזורים, כיווני תנועה והנסיעה, חנייה, סימוני כביש וכד'.  הקנסות ברוב מדינות אירופאיות וארה"ב  וגם בגין חנייה לא תקינה.  במקרה ונתפסתם וקיבלתם  מומלץ מאד לשלם עוד בטרם יציאתכם, אחרתספקית רכב חייב אותכם בגין הוצאות נוספות מעבר לכיסוי קנסות ודוחות אלו.

במקרים של תקלה, תאונה או גניבה,ברכב נא לדווח למשכיר הרכב  דרוש את מספר החירום של ההשכיר ( בדרך כלל מודפסעל חוזה השכירות) . במידה וההשכרה כוללת שירותי דרך אנא צרו קשר עם משכירת הרכב הרכב כדי לקבל עזרה מידית ואו לדאוג לרכב חילופי. במקרים של תאונות או גניבת רכב, חובה לדווח  למשטרה המקומית. חובה לשמור את העתקים למקרה של תביעה..

 הקפיד להשאיר רכב נעול, ולקחת עמך חפצים יקרי ערך ותיקי יד בכל יציאה מהרכב. במידה והשכרת מערכת ניווט דאגו להסירה בכל יציאה מהרכב .
 
 
              *********************************************************
 
 
 

קניית רכב בחו"ל לטיול עצמאי

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 11.8.2004

אופציה זאת כדאית אך ורק בארצות הברית או אוסטרליה.
משתלם לקנות רכב רק כאשר הטיול מתבסס על יותר מחודשיים . החישוב הוא בערך כך שהקנייה תהיה
כדאית אפילו אם לא תמכור את הרכב כלל. וזאת מהסיבה שהמחיר שלו יהיה יותר זול מההשכרה.
בדרום ארצות הברית כדאי יותר לקנות ולמכור בצפון וזאת מסיבה פשוטה:בדרום יורד פחות גשם והרכב פחות חלוד ובצפון יעריכו זאת.
יש לקחת בחשבון כמה ימים בעיר המוצא לחפש רכב ובסיום הטיול על מנת לחפש קונה.
על-מנת לחסוך זמן יש מוסכים שיעזרו לך בבדיקת הרכב בקניה וגם אולי למצוא קונה.

הסיכון בשיטה זו הוא, במקרה של תקלה ברכב אתה עלול להיתקע ולשלם על כך הרבה כסף. זאת בעוד שבחברת ההשכרה מטפלת בך ובכך מקצרת זמן רב.

רכבים ניתן למצוא במחיר סביר הנע בין 1500$-2500$ ( יש גם יותר זולים אבל הם יותר ישנים).יש להקפיד שמבחינת מד המרחק (קילומטראז'/מייל) הערך הגבולי העליון יהיה עד 190000 ק"מ /120,0000 מייל.
אחרי שקונים את הרכב יש לעשות ביטוח וכן לעשות לוחית רישוי חדשה (אישית).
 
 
 
          ****************************************************
 

4 איך בוחרים טיול מאורגן 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 17.9.2004

המונח הפופולארי "טיול מאורגן" מתייחס בדרך כלל לסיור בחו"ל, המאורגן על ידי סוכנות נסיעות ואשר כולל בתוכו את המסלול ואת כל סידורי הנסיעה: טיסות, כרטיסי טיסה, העברות, אוטובוסים, בתי מלון, ארוחות וטיפול בכל האספקטים המנהליים של הסיור.
הטיול המאורגן מוצע בדר"כ לקהל הרחב ביוזמת מארגן הטיול, או שהוא מוזמן על ידי קבוצת אנשים המבקשת ממארגן או מסוכן או משרד נסיעות לארגן את הטיול עבורה.
חלק ניכר מהטיולים המאורגנים מוצעים לציבור באמצעות חוברות המפרטות מסלולים שונים.

לפני הטיול לוודא ולערוך טבלת השוואה

לבחור טיול לפי מדריך שיש לך מידע והמלצות לגביו. לא להתבייש ולשאול בחברת הנסיעות. כדאי שתוסיפו סעיף בחוזה שלך עם חברת הנסיעות שאם המדריך שביקשת לא נוסע , ההסכם מבוטל.
המדריך הוא לב הטיול אם הוא מצויד בידע רב תחומי, עושר תרבותי ואהבת המקצוע שהם התרומה הסגולית לטיול – הטיול יהיה מוצלח.

לאמת/לוודא את מספר הימים החופשיים ואם כן, לתכנן בהתאם משהו אלטרנטיבי היות ובקטע זה המדריכים "עושים עליך מכה אדירה" (טיול שהם מציעים ב-30$ תמצאו ליד המלון ב $12 כולל ארוחה – הכול מניסיון).

לבדוק האם יש ארוחת בוקר או חצי פנסיון . למשל :ארוחה שעולה להם 8 יורו יתנו לך ב- 20 יורו.

לוודא שיש פעילות בערב ללא תוספת מחיר. אחרת תטפסו על הקירות.

טיול מאורגן ל- 10 ימים זו ה האופטימאלית. מעל זה מתחיל להציק מכל מיני סיבות פסיכולוגיות.

לתת משקל\ציון לכל קריטריון וזה שיוביל אותך לבחירה הנכונה.טבלת השוואה בטיול מאורגן - לעשות כמה טורים לכמה חברות כדי להשוואות נכון . כל הפרמטרים שיש לבדוק:

שם החברה

מדריך - האם יש עליו המלצה

מספר ימי הטיול

מהי דרגת הקושי בטיול. שיתאים למצבכם הבריאותי

מהי חברת התעופה בה תטוס

האם טיסת שכר או סדירה .עדיף טיסה סדירה.

כמה ימים "הולכים" על טיסות  (יש טיולים שממריאים בבוקר וחוזרים בערב ויש טיולים היוצאים אחר צהריים וחוזרים בבוקר)

רמת המלון

האם יש מעלית במלון

ארוחת בוקר- סוג

ארוחת ערב במלון

מסעדות

כמה ימים חופשיים

כמה חצאי ימים חופשיים

כמה אתרים בטיול.

כמה אתרים בתשלום ("אופציה" או "אפשרות")

מהי הפעילות שאיננה כלולה בטיול אך "אפשר"

באיזה רכב נוסעים

מהי כמות המינימום של הנוסעים לטיול זה

האם יש נופש וכמה ימים

מחיר הטיול

תוספת לנוסע יחיד

מהי ההנחה לנוסע שלישי

תוספת לתשר (טיפ)

איזה תוכנית נראית לך

איזה חברה עדיפה .
 
 
 
 
******************************************************
 
 
 
  
כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 20.9.2004

כדי לתכנן טיול משפחתי מומלץ מאד לשתף את כל הגורמים ( כולל ילדים או שותפים למסע) ולבנות מסלול בהתאם למה שהיו רוצים לעשות/לראות/לבקר וכו'. תכנן את הטיול כטיול ילדים ולא רק כטיול מבוגרים אם כל מה שמשתמע מכך. כדאי להראות לילדים תמונות ואתרים באינטרנט ולקרוא איתם ביחד חומר מעניין .

זה לא טיול לימודים. למשל בקרו במפעלי ממתקים מפורסמים, ילדים אוהבים מוזיאונים אשר בהם מותר לגעת במוצגים ולהפעילם, בעיקר במוזיאונים של מדע, תעופה וחלל ועוד. ואטרקציות לילדים (פארק שעשועים, מיני-גולף, באולינג, בבריכה או ג`קוזי) .

תן לילדיך להשתתף בהחלטות לגבי הלבוש שלהם, משחקים וספרים שיעניינו אותם. זה מאד יעזור לביטחון העצמי שלהם במקום זר.

אפשר לומר כי מומלץ להתחשב מראש ברגשות ובצרכים של הילדים, בין היתר היכן לאכול או היכן ללון בלילה.

מותר שתהיה ספונטאניות. לחשוב גם על פתרון בעיות בלתי צפויות כגון : שביתה, מזג אויר, שיפוצים באתר וכו'.

לקחת בחשבון שטיול עם תינוק מצריך לוח זמנים שונה: הסתגלות, נסיעות קצרות, עצירות ומנוחות.

הכנות לטיסה ולטיול
ללכת לרופא א.א.ג לנקות את האוזניים מכל השעווה . בשום אופן לא לעשות לבד. כמו כן להתייעץ אם הרופא אם יש צורך בטיפות אוזניים.

לבקש מהרופא תרופות נגד גזים בעיות בחניכיים והרגעה כללית.

להכין פנקס החיסונים פרטים בסיסיים על הילד בשפת המקום ( שם, כתובת, משקל, גובה וכו'), תולדות של מחלות שהיו, תרופות שקיבל וממשיך לקבל, חיסונים, טלפון של הרופא המטפל.
מומלץ לעשות ביטוח לתינוק.

יומיים לפני הטיסה יש לשתות הרבה מים ולקחת איתך בקבוק ליטר וחצי עם פיית שתייה נוחה כאשר המיים רתוחים מבעוד מעוד . השתייה במיימי השירותים אסורה.

יש להצטייד: מחלק מנות לתחליפי חלב , בקבוקי הזנה עם שקיות חד פעמיות, כוסות שתייה פונטיות המונע טפטוף– עבור הפעוטות מגיל חצי שנה ויותר. מימיות אישיות + קשיות , סינרים חד פעמיים, מוצצים והכי חשוב את הצעצוע הכי אהוב עליו.

אל תשכח לקחת תרופות לילדיך, מגבונים לחים, קרם הגנה, משחות אנטיביוטיות , נוגדי אלרגיה וכדורים מעוררי הקאה (למקרה חס וחלילה של הרעלה). לא לשכוח שילדים נוטים להקיא במהלך נסיעות ארוכות, לכך יש לצייד את הילדים היושבים מאחור בשקיות ניילון זמינות למקרה של הקאות בלתי נשלטות, אפשר גם לקחת תרופה נגד בחילה. מומלץ וגם רצוי להתייעץ עם רופא המשפחה.

בחר מלון שיש לו תוכניות לילדים עם בקרה חינוכית ובטיחותית.
בחר מלון המאפשר לך סוויטות מתאימות או חדרים סמוכים (ואם אפשר דלת מקשרת + מפתח ).
לינה בבית שכור או בכפר נופש לא מומלץ . ללון בבתי מלון ועדיף כמה שכמה פחות מעברים בין מקומות הלינה.להזמין מהארץ

בהשכרת רכב, רכב גדול יותר שיספיק לכל הציוד שלכם ולדאוג שיהיה כיסא לתינוק.להביא מנשא לתינוק, אך כדאי לבדוק אותו הארץ מבחינת נוחיות וכו'.


בשדה התעופה
חברות התעופה נותנות שירות מצוין ויחס מועדף למשפחות עם ילדים קטנים. לדוגמא: כאשר מעלים את הנוסעים למטוס, ראשית מעלים את המשפחות עם הילדים הקטנים ואת הנכים ורק אח”כ את כל השאר לפי שורות.יש שדות תעופה עם חדרי ילדים ו/או תינוקות. לבדוק היכן הם נמצאים.

לפני הטיסה בצ'ק-אין, לברר שיש מושב לתינוק ולבקש (ואפילו להתעקש) מייד בכניסה (כל הקודם זוכה) או לבקש ערסל מתאים, אך להתכונן שהתינוק גם עשוי להיות על הברכיים. במערבולות של כיסי אויר, המראה ונחיתה חל איסור להיות בערסל.
לפני הכניסה לנמל התעופה יש לדאוג לתלות תג זיהוי (לילדים גדולים), או מדבקה (לתינוקות) ובהם כל הפרטים מאיפה נוסעים, לאן נוסעים והכי חשוב מספרי טלפונים שבהם ניתן למצוא אותכם בהקדם האפשרי.
יש לדאוג שהמסמכים לטיסות יהיו במקום נוח לשליפה כאשר אתם מחזיקים את הילד בידים.
בתור לבדיקות בטחונית/דרכונים – תבקש בדלפק אם הם יכולים לקבל אתכם מידית. כדאי לשאול אם יש סידורים מיוחדים למשפחות עם תינוקות ( כמו למשל: חדרי משפחה וסידורי עליה למטוס). בדרך כלל יש עדפות לנוסעים עם ילדים קטנים.
אם אתם עם מספר תינוקות כדאי שכל אחד מההורים ייקח תחת שליטתו את אחד או שניים מהילדים. כל זאת למנוע ריבים.
במקרה ואין ערסל, כדאי להכין מראש מזרון ים עם שמיכה.

לנסות להחליף חיתול לפני ההמראה, במטוס זה מאד מסובך וצפוף. אך אם אין ברירה, צריך להיות אחד בפנים והשני בחוץ להשגיח שלא יטרידו.


בטיסה
לקחת למטוס כל מה שצריך לזמן הטיסה אוכל קל שהילדים אוהבים למקרה והאוכל שהילדים מקבלים לא ימצא חן בעינהם, כוס עם קשית, חיתולים חד-פעמיים בכמות מספקת, מגבונים לחים, צעצועים או בובות שהילדים אוהבים (במיוחד שאיתם הם ישנים) וכד'.
לילדים גדולים יותר מומלץ כדאי לקחת דפי חוברות צביעה, עפרונות צביעה (ולא טושים), מדבקות צבעוניות, פר קריאה שהילדים אוהבים, נגן אלקטרוני עם שירים שהם אוהבים.
המלצה: לשתף את הילדים הגדולים יותר בבחירת הציוד ויש אפילו לחשוב שכל אחד מהילדים יקח איתו תיק קטן ובו הוא יאחסן את הציוד.
להלביש את הילדיםתינוקות בבגדים נוחים.

מומלץ מאד לתת לילדים מסטיקים או סוכריות על מנת לאזן לחצים שנוצרים במצבים אלו.
תינוקות נוטים לבכות בהנמכה מפני שאין ביכולתם לשחרר את הלחץ המכאיב באוזניים בעת הנחיתה אי לכך מומלץ להאכילם או להשקותם.

להושיב ילדים ליד החלון במטוס. הדבר משפר את ההרגשה ואת ההנאה מהטיסה.
לעודד אותם לשתות הרבה מים בטיסה. האוויר במטוס יבש מאד.

במטוסים המתקדמים מסוג בואינג 747-400 ו-777 יש סרטים מיוחדים לילדים וכן מפה המראה את נתיב הטיסה. כדאי להפנות את הילדים לערוצים אלה. הם ישמחו להרגיש שותפים להתקדמות הטיסה.

בטיסות אל על : דיילי/ות אל על עוברים הכשרה מיוחדת לטיפול בילדים כולל ילדים הטסים לחו"ל ללא ליווי. טייסי אל על שמחים לארח ילדים בתא הטייס אחרי הנחיתה וזאת במידת האפשר.

לחץ באוזניים אצל תינוקות יכול להיפתח באמצעות מוצץ או שתייה מבקבוק.אך על מנת להימנע מכך יש לשים בהמראה או בנחיתה אטמי אוזניים תינוקות ( לא לאטום מים).
קח בחשבון שהתינוק לא יירדם בטיסה, ואם כן הוא עשוי להירדם לכם על הברכיים לכל הטיסה (וזה לא נעים בטיסות טרנס אטלנטיות). אבל הטלטולים בטיסה ודאגה לחושך, הם מתאפסים וישנים ללא בעיות.
בטיסות עם מעברים (קונקשן), מומלץ לקחת עגלת טיולים קלה (שאותה יעמיסו בתא המטען, כאשר לתגיע לפתח המטוס). מומלץ לבדוק מראש עם סוכן הנסיעותעל הסדרים עם חברות התעופה בנושא זה.

לטיסות ארוכות מומלץ לעשות חניית ביניים ליום שלם. קרוב לשדה התעופה.


בטיול
אם מרחק הנסיעה ליום בטיול הינו ארוך במיוחד ( זה דבר סובייקטיבי ותלוי בכל משפחה, בדרך כלל טיול מעל 200 ק"מ נחשב ארוך ) ,עזוב בבוקר מוקדם את מקום הלינה ככל שניתן ובדרך עצור לארוחת בוקר .
זמן טיול המומלץ הוא שבועיים עד שלושה שבועות. מעבר לכך יש קושי לילדים להיות מחוץ למקום שהם רגילים אליו.
קנה בסופרמרקט: חטיפים, מיץ , מים, ירקות חתוכים ופירות לדרך.תן הזדמנות לכל אחד מהמשפחה להתהלך, לחלץ אברים ולעשות "פיפי". כלומר, לעצור מידי פעם בצידי הדרך במקומות המיועדים והמסומנים למנוחה, צא מהרכב, חלץ עצמותיך גם בני משפחתך. וחזור רענן לנהיגה.
להימנע מהתרגזות יתר כאשר כל כמה דקות ישאלו שאלות מעצבנות כמו למשל: משעמם לי , מתי נגיע , מתי אוכלים ומה עושים מחר.
מסלולי הליכה מחוץ לערים ובמיוחד בחיק הטבע מעניין ילדים אך יש לזכור יש ללכת בנעלים נוחות ולא ללכת יותר משעתיים רצופות .
מומלץ מאד לתת לילדים כרטיס ביקור של המלון ולקבוע נקודת מפגש למקרה שילכו לאיבוד או לכל צרה שהיא.
ילדים לא אוהבים מאכלים חדשים ולכן מומלץ לאכול אוכל מוכר שנמצאים בדרך כלל במסעדות מזון מהיר.
ביום הראשון במלון מומלץ להגיע לפנות ערב כדי שיתרגלו למקום החדש.

רעיונות להפגת השעמום

למשל: מי מוצא ראשון שיר שמתחיל באות ב', שירים לפי נושאים, מפסיקים לשיר במילה מסוימת שהיא ההתחלה לשיר חדש ועוד.
משחק הזיכרון – שואלים איפה היינו ומה עשינו ביעד מסוים.משחק ההפכים.משחק החרוזים .
משחק הספירה – לדוגמא, סופרים כמה צעדים ממקום מסוים למקום מסוים או סופרים כמה רוכבי אופנים, כנסיות וכו' באותו איזור.
אפשר להמציא עוד ועוד רעיונות בנידון.תחרות בדיחות.לנצל את הדרך להסברים על הפרחים בחוץ, על גשר שעוברים. להסב את תשומת הלב שלהם לדברים ש"עוברים" לצידינו בחלון. לנסות מקומות שלא רשומים בשום ספר הדרכה.
לכל בעלי הרעיונות, הינכם מוזמנים להוסיף משחקי טיול נוספים

לא ללכת עם ילדים למרכזי קניות , זה ישעמם אותם והם ינדנדו לך כל הזמן . ואם בכל זאת ללכת למרכזי קניות עם ילדים, זאת בתנאי שמתכונים לקנות להם לשביעות רצונם.
אם חשקה נפשך בפינוק יחד עם זוגתך, בדוק אפשרות להשאיר הילדים בבית המלון או בכל מקום אחר בו ירגישו הם ואתה בטוחים ולא מאוימים.

 
 
 
                                          *************************************************************
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 03.11.2004

תכנון טיול דורש קריאת ספרים, הסתכלות על מפות או ישיבה ארוכה מול המחשב, ושיטוט באינטרנט הדבר גוזל שעות, שבועות ואפילו חודשים רבים של הכנות לקראת הטיול. יש כאלה שהדבר מסב להם עונג רב וגם נותן ערך מוסף, נוסף לטיפים ולטריקים שמצאו. ואז, אנחנו רואים את אותם אנשים מסתובבים בעולם עם אותם דפים שהדפיסו מהאינטרנט, לצד ספרי טיולים שקנו.
כחלק מתכנון הטיול יש לבצע הזמנות שירותים הכרחיים לבניית המסלול. כיום, יש מגוון רחב של סוכני אינטרנט המציעים הצעות שלפעמים זולות יותר וכדאיות יותר מול סוכני הנסיעות, דבר היוצר בילבול וחוסר ביטחון לגבי הדבר שנכון לעשותו.
לאור ניסיוני בסוגי הזמנות אלו, אני מציע מספר כללים שינחו אתכם איך לבחור או את מי להעדיף.


מתי לפנות לסוכן מתמחה אנושי?
1. בטיולים ארוכים, מסובכים ויקרים ששם הסיכויים לבעיות ותקלות בתכנון הן גדולות יותר ואז ישנו הגורם האנושי שאליו ניתן לפנות והוא יכול לפתור אותן בקלות וללא מפח נפש.
2. למי שאינו מאמין למידע ואינו יכול לסנן את המידע שנמסר באינטרנט. יש לזכור שישנם כתבות מגמתיות שאינן משקפות את המצב האמיתי ואז ניתן ליפול בקלות בפח.
3. למי שהזמן אינו מצוי בידו על-מנת לתכנן את הטיול.
4. למי שאין את הכלים לתכנן טיול. בדרך כלל לסוכנים יש את הכלים הבסיסיים לתכנן את השלד הראשוני ואת השאר ניתן להשיג בספרים או באתרי מידע.
5. למי שחשובה לו התקשורת האישית.
6. למי שאינו מחובר לאינטרנט. או שאינו אוהב את השימוש בו.
7. לפי ניסיון אישי ו\או המלצה של חברים.

מתי לפנות לסוכן אינטרנטי (וירטואלי)?
1. בתכנון חופשה פנימית, בארץ שבה אתה גר.
2. מצבים נקודתיים יותר, כמו "כאשר סוכנות הנסיעות סגורה", "מהלילה למחר בבוקר", "סופי שבוע.
3. למטיילים ספונטניים.
4. ביציאה לנופשונים קצרים.
5. יש סוכניות וירטואליות אמינות ביותר. יתכן שהן יהיו זולות משמעותית מהסוכן בארץ. לאותן סוכנויות יש מנגנון חיפוש, הסורק בו זמנית מאות אתרי תיירות מרכזיים . כלי שאין לסוכן.
6. לאלו שיש ניסיון רב בסוג זה של הזמנה.
7. להזמנת שרותים כמו טיסות ,השכרת רכב, הופעות ואטרקציות, ששם ניתן למצוא הפרשים של עשרות אחוזים. לבצע אך ורק מול חברות ידועות גדולות ומבוססות. אותם אתרים גם מציעים קופוני הנחות, כרטיסי חינם וחוברות הדרכה, שיכולים לחסוך לך כסף רב.
8. כאשר יש לך את הכלים להשוואות בין אתרים וסוכני הנסיעות.
9. כאשר יש לסוכן גיבוי ומענה קולי לשעת הצורך בתמיכה. כיום הדבר נפוץ בחברות גדולות ומבוססות.


סיכום
בנוסף למה שכתוב, היום, בגלל התחרות העזה, פערי המחירים בין סוכן אנושי והוירטואלי הולכים וקטנים. לכן, אם ההפרשים קטנים , מומלץ לעשות הזמנה מול סוכן הנסיעות שלך.
היום, הטרנד החדש הוא שילוב של אתרי אינטרנט עם סוכנויות מתמחות.
לאחר שבחרתם תהיו שלמים עם ההחלטה, כי היא זו המתאימה לכם.
 
 
                               ************************************************
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 31.12.2004

יש להכין אומדן הוצאות בנוסף לטיסה ומלון: מזון, תחבורה ציבורית, חניונים, כייסות לכל סוגי האתרים שתבקר ( מוזיאונים, חופי רחצה, פארקים, ואתרים).


אמצעי תשלום
· המחאות הנוסעים – השיטה הבטוחה ביותר לטיול ארוך .להמחאות האלו יש ביטוח כנגד איבוד וגניבה ( חובה לשמור את הקבלה והמספרים הסידורים – אחרת לא תקבל כספך חזרה). הסוג המומלץ של המחאות נוסעים הם של "תומאס קוק" ואותן ניתן להמיר למזומן בכל סוכנות או בנק. החתימה על הצ'קים חייבת להיות זהה לחתימה על הדרכון.

· כרטיסי אשראי- לא בכל מקום ניתן לשלם. משמש בהרבה חברות כפיקדון למקרה של בעיות, וללא כרטיס אשראי לא תוכלו לבצע השכרות רכב, לינה ועוד.משמש כגיבוי במקרה והמקור של המזומן או המחאות הנוסעים נגמר. עקב עמלות גבוהות מומלץ להוציא סכומים גבוהים .


· מזומן - לכסף מזומן אין ביטוח במידה וכספך יגנב/יאבד . אי לכך, מומלץ להחזיק כ-20% מההוצאות המשוערות ,במזומן.

השכרת רכב
· הזמנת השכרה רק בארץ. הכי זול!!

· יש חברות שעושות שידרוג אוטומטי בדרגה אחת .

· במידה ואתה משכיר לכמה ימים , ברר מה המחיר לשבוע. יש מקרים שהתוצאה זולה יותר. כמו כן, יש לברר עד מתי הסניף בו אתה משכיר פתוח.

· בדוק אם יש חברות שמשכירות מכוניות עם
GPS בחינם.

· לא לשכוח להחזיר רכב מלא בדלק. אחרת תשלם מחיר יקר על אי מלוי.

מסעדות
· התייעץ עם מקומיים היכן ללכת. בדר"כ כל המסעדות הזולות נמצאות כמה דקות הליכה מהמרכז והמלונות.

· בארוחת הבוקר המוגשת באירופה בדר"כ, הכוללת קפה ומאפה, המחיר של ארוחת בעמידה נע סביב ה-5 אירו, ואילו אותה ארוחה המוגשת סביב שולחן עולה סביב ה-15 אירו.

· ניתן לחסוך כסף אם ארוחת הצהרים תהיה לארוחה העיקרית של היום – יש מדינות שארוחות הערב הן העיקריות. ישנן מסעדות המציעות ארוחות עסקיות המורכבת ממרק, סלט, מנה עיקרית, קינוח וכוס של יין או בירה וכל זה ב- 8 אירו בערך לסועד. אם האוכל כבד לכם בצהרים ניתן לקבל ארוחות צהרים של: יין, גבינות וגם פירות העונה.

בקש את התפריט הקבוע ההוא יהיה זול יותר מכל דבר אחר.

בקש תמיד את היין המקומי. המחיר זול מהיינות מאזורים אחרים.

בירה מחבית זולה מבירה מבקבוק.

שתה מקנקני מים ( רק במקומות שמי הברז הם לשתייה) – זה בחינם.

לשתיית קפה או בירה כדאי לשתות ליד הבר ולא לשולחן. פשוט זול יותר.

בידוק אם בחשבונית ה"שרות" כלול בתשלום. אין צורך לשלם פעמיים.

בחנויות
מומלץ לקנות בחנויות המשתתפות בהחזר מע"מ. למידע נוסף ראה באתר: http://www.globalrefund.com/. קח בחשבון תשלום מכס במוצר שמעל 200 דולר לאדם.

אם אתה יודע מה אתה רוצה לקנות בח"ל, ברר כמה יעלה אותו מוצר בארץ ( יש לקחת בחשבון שמטבע חוץ עולה יותר).
כדאי לברר היכן נמצאת חנות העודפים . בדרך כלל הן שוכנות בקצוות העיר.

הקפידו לקהל חשבונית קניה. יש חברות בינלאומיות אשר מכבדות מוצרים שנקנו בחו"ל.
אל תתבייש להתמקח על המחיר. אין משהו המצפה מכם את המחיר הראשוני שנדרש.

במוזיאונים
חברות באגודת הידידים של המוזיאון הלאומי למדע וטכנולוגיה מקנה הטבות רבות, בצד ההנאה הרבה מהביקור במוזיאון.• כניסה חינם ל 536 מוזיאונים ומרכזים למדע ברחבי העולם המופיעים ברשימה באתר ASTC.
דמי המנוי השנתיים:• מנוי משפחתי (כולל ילדים עד גיל 18) - 200 ש"ח, חידוש 180 ש"ח• מנוי ליחיד - 130 ש"ח, חידוש 120 ש"ח• מנוי לגמלאים, סטודנטים ונועד עד גיל 18 - 65 ש"ח ,חידוש 60 ש"ח• מנוי באגודת "פרחי מדע" ליחיד - 45 ש"ח, חידוש 40 ש"ח• מנוי באגודת "פרחי מדע" לבעלי מנוי משפחתי - 25 ש"ח, חידוש 20 ש"ח
להרשמה התקשרו לטלפון: 04-8628111 שלוחה 253 לשלומית או הקליקו כאן לפניה בדואר אלקטרוני.

שוברי הנחה וכרטיסיות
· http://www.destinationcoupons.com/ כאן תקבל שוברי הנחה חינם למלונות, מסעדות ועוד. צריך רק להדפיס את השובר במדפסת הביתית וחוסכים לא מעט .

· בספרי טלפונים יש שוברי הנחה למסעדות. שווה לבדוק.

· כשאתה מגיע לעיר, שבה תשהה יותר מיום, מומלץ ללכת ללשכת התיירות המקומיות ולברר על מבצעים ולרוב ולשאול אם יש ברשותם לתת שוברים הנחות בעיר.

· לנצל כרטיסיות המיועדות למקומיים בלבד (למשך 24 שעות, כמה ימים, שבועי ואו חודשי). לתיירים המחיר כפול ולפעמים מושלש. לדוגמא: http://www.ratp.com/. יש כרטיסיות המשלבות הנחות למוזיאונים, חנויות, נסיעות ( לפעמים בחינם) ועוד.לדוגמא באמסטרדם http://www.amsterdam.nl/ ואו ברומא http://www.romacaputmundi.it/.יש לזכור שיש הנחות משמעותיות לגיל הזהב.

· לפני נסיעה לארה"ב, גש לאתר http://www.restaurant.com/ והזמן שוברי מתנה למסעדות במקומות בהן תעברו, הנחות שמגיעות עד 50% אחוז . ב-
eBay( אתר המכירות באינטרנט) ישנה אפשרות לקנות את השוברים האלו בהנחה מעבר ל- 50%.

כאן תמצא כל ההנחות לסטודנטים http://www.istc.org/sisp/index.htm

תחבורה
· מומלץ לטייל ברגל ובכך לחסוך בהוצאות נהיגה. יש ערים שהניווט קל מאד כמו למשל: ונציה, אמסטרדם, מדריד, וינה ועוד.

· נסיעה בין הערים ומשדה התעופה – הזול ביותר זה באוטובוסים או ברכבות.

· נהגי מוניות גובים מתירים מחיר גבוה. לכן , מומלץ להזמין מחברה ידועה. במקרה ולא מצאת מונית מחברה מוכרת וידועה , אל תקח מונית אשר פונה אליך, אלא אתה תבחר את המונית ותסכם מראש על המחיר או על מונה (לפעמים עדיף) . אין להשתמש בשרותי מוניות מהמלון, פשוט יקר .

· בדרך כלל, כרטיס יומי ברכבת תחתית זול מאד אחרי 09:30לכן החל טיולך החל משעה זו.

· אם לנים במקום מרכזי וגדול, כדאי לשקול קניית כרטיס עבור תחבורה מקומית לתקופה של 3 ימים ועד שבוע.

כללי
· כשאתה מגיע לעיר, שבה תשהה יותר מיום, מומלץ ללכת ללשכת התיירות המקומיות ולברר על מבצעים ולרוב ולשאול אם יש ברשותם לתת שוברים הנחות בעיר.
· שאתה מחפש לינה בערים גדולות, שקול למצוא במרכז העיר. יכול להיות שהמחיר נראה יקר יותר, אך הוא יחסוך כסף רב בנסיעות , בנוחיות וביטול זמן יקר(שגם הוא שווה כסף)

· בארה"ב המחירים הנקובים על המוצר הם ללא המע"מ. יש לקחת בחשבון נתון זה בזמן הקניות. יש לציין שהמע"מ בארה"ב שונה ממדינה למדינה.

· אם יש לך כרטיס חבר של מלון השייך לרשת כדאי להצטרף לתוכנית הטיולים שלהם, לפעמים הם בחינם או במחיר מוזל. כמו כן, יש בונוסים, למשל, מחדרים משודרגים, ארוחות חינם , בידוק ביציאה מהיר ועוד. כל אלו ללא תוספת מחיר.

· הכי זול להתקשר לארץ, בכרטיס חיוג מטלפון ציבורי, או, מבתי אינטרנט-קפה.

· אם אתה משתייך למועדון הנחות או לוועד עובדים גדול כדאי לברר במשרדי הנסיעות האם מגיעה לך הנחה כלשהי. בטיסות מקובלת ההנחה עד 5% בהשכרות רכב ובמלונות ההנחה יכולה להגיע עד 10% .

· בהצעות מחיר הזולות שאתה מקבל מחו"ל יש לקחת בחשבון תוספות שונות אשר גורמות למחיר להתייקר והופכות ללא כדאיות . למשל, מיסי דרכים, נהג נוסף, ביטוחים מיסי נמל וכו'.

· בהרבה מקומות בעולם קיימות אטרקציות ובמיוחד אלו הפופולאריות אשר להן צריך\חובה להזמין מקום כחודש חודשים מראש. לדוגמא: בספרד לבית של דאלי ( צפונית לברצלונה) אחרי נסיעה מאד ארוכה ללא הזמנה דרך האינטרנט פשוט לא נתנו לי להיכנס בגלל תפוסה מלאה. ממש לא נעים. ניתן לחסוך סכומים לא מבוטלים של יורו/ דולר על ידי קניית קנית כרטיסים משולבים לאטרקציות או להשתמש בקופוני הנחה שונים ( שניתנים בחינם בבתי המלון). הדבר נפוץ במיוחד בפארקים של ארצות הברית.


· טיולי סוף שבוע - לא מומלץ בגלל בזבוז הזמן. בפועל יוצא להיות בין יום וחצי ליומיים הפיתרון - אם זה אפשרי!!!!! "לגנוב" גם את יום חמישי ו/או יום ראשון וזה פיתרון מצוין לאלה שאין באפשרותם לצאת לחופשות ארוכות יותר.

· לקראת כל טיול עצמאי כדאי להיות מנוי על "טריפל איי" בארה"ב או "דו איי" באירופה . בעל הכרטיס זכאי להנחות משמעותיות: מסעדות, מוטלים, פארקים לשעשועים, שמורות טבע ועוד . כמו כן ניתן להיכנס למשרדי החברה הפזורים בכל רחבי ארה"ב ואירופה ולקבל סיוע ועזרה בבניית מסלול, ספרים ומפות וכל זה בחינם בתמורה להצגת התעודה.

בארצות הברית

AAA = AMERICAN AUTOMOBILE ASSOCIATION

באירופה
AA= AUTOMOBILE ASSOCIATION

קישורים לאותן חברות
http://www.memsi.co.il/    http://www.aaany.com/
 
 
 
 
                                    ****************************************
 
 
 
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 02.02.2005

עידכון: 01.01.2008

1. הוצאת דרכון ישראלי במידה ואין.

2. תשלום האגרה? בבנק הדואר ולקחת קבלה .

3. תצלום 5X5 של מגיש הבקשה על רקע לבן ושיראו את 2 האוזניים.

4. טופס DS-156 + גברים בין הגילאים 16-45 צריכים גם למלא את טופס DS-157 , כול הטפסים חייבים להיות מלאים וחתומים + המצאת מסמכים רלוונטיים לבקשה (ראה בהמשך).

5. הגשת בקשה דרך סוכן נסיעות  או דרך האינטרנט וקבלת מועד לראיון.

6. ראיון השגרירות ארצות הברית בתל אביב עפ"י המועד והזמן שנקבע.

7. קבלת תשובה .

8. לארצות הברית - בהתאם לנוהליהם החדשים לקבל ויזה, כל מבקשי ויזה שבין הגילים 16 עד 60 יידרשו להגיע לשגרירות או לקונסוליה הכללית בירושלים כדי להגיש את הבקשה. השגרירות והקונסוליה הכללית מפתחים שיטת זימון לראיון שתבטיח לראיין את המבקשים ולטפל בבקשת הוויזה במהירות.

9. משרד החוץ האמריקאי ממליץ שכל אלו שמתכוונים להגיש בקשה לוויזה לעשות זאת בהקדם האפשרי כיוון שייתכנו עיכובים בזימון לראיונות ובטיפול בבקשות. מומלץ להתחיל בבקשה לפחות בין חודשיים לשלושה חודשים לפני הביקור בארצות אלו.

10. אפשר לעשות את הוויזה דרך סוכנות אמינה ושסוכן הנסיעות ימלא איתך את כל הפרטים ובשפה האנגלית. אפשר גם לעשות באופן פרטי אך הדרך מסורבלת והחיסכון לא שווים את המאמץ. יש סוכנויות נסיעות שיגבו ממך 170 ₪ עבור עמלתם.

11. בטופס DS-156 בסעיף26 - " כמה זמן אתה מתכונן להשאר בארה"ב " – לציין בין שבועיים לחודשיים. מעל חודשיים נראה חשוד.

12. בטופס DS-156 סעיף 27 - "בסעיף "מטרת הביקור" לציין: חופשה בלבד (לא לציין ביקור אצל משפחה!).

13. אם מישהו מארח אותך , צרף מכתב מהם ( עם שם וכתובת ) שאתה עומד לבקר אצלם ושהם יהיו האחראים מבחינת הלינה והאוכל.

14. במידה והינך מוזמן לארוע משפחתי מומלץ לצרף הזמנה.

15. לקטינים הנוסעים לבד, לצרף אישור מההורים שבו יהיה כתוב כי ההורים הם המממנים את הטיול ושאתה ממשיך ללמוד. למכתב יש לצרף את שלושת תלושי משכורת האחרונים של כל הורה .

16. לצעירים הנוסעים לבד מגיל 7-17, לצרף אישור מההורים שבו יהיה כתוב כי ההורים הם המממנים את הטיול ושאתה ממשיך ללמוד. למכתב יש לצרף את שלושת תלושי משכורת האחרונים של כל הורה . כמו כן, להביא אישור ( עם לוגו) מבית הספר שאכן התלמיד לומד בבית הספר.

17. חייל משוחרר ( בחמש שנים האחרונות ) חייב לצרף גם תעודת שחרור מהצבא. מי שהשתחרר ועבר זמן רב יחסית ממועד השחרור ולא עבד בעבודה מסודרת או לא למד תקופה ארוכה אחרי הצבא - יהיה לו קשה לקבל ויזה.

18. לסטודנטים כדאי להביא אישורים על רישום ללימודים, אישור כספי כי שולם שכר לימוד ו/או אישור על קורס הכנה לאוניברסיטה. האישור בשפה האנגלית. 19. לתלמידים להביא אישור מבית הספר על לימוד.

20. במידה ועלית לארץ משנת 1996 ואילך , חובה עליך לצרף את תעודת העולה שלך.

21. אנשים עובדים חייבים לצרף אישור מעביד בדף לוגו של החברה באישור יהיה כתוב שם העובד, תפקידו, ממתי עובדאו ותק, מאיזה תאריך ועד איז איזה תאריך החופשה שלו ושממשיך לעבוד לאחר שובו לארץ (לא מעבר לזה) + שלושה העתקים האחרונים של תלושי המשכורת.

22. גימלאים – אישור מביטוח לאומי על קבלת גימלה.

23. פנסיונרים שלא הגיעו לגיל 67 לצרף שלושה העתקים האחרונים של תלושי המשכורת.

24. עצמאים – יש להביא מסמך מרואה החשבון של החברה המפרט את מהות העסק ותיקותו, ותפקידו של מאשר האשרה.

25. לבקשת הוויזה יש לצרף דף חשבון של יתרות הכסף, רשימת נכסים שבבעלותך (דירהות + מכוניתות– ככל שהסכום גבוהה יש לך יותר סיכויים). לאחרונה חלה הקלה בנידון אך יש להכין למקרה הצורך בשגרירות.

26. במידה וקיבלת בעבר ויזה לארצות הברית אוסטרליה, אתה יכול לציין זאת בבקשה השנייה שלך.

27. במידה ואבד או נגנב לך הדרכון הישן עם הוויזה של ארצות שבתוקף. הבא איתך מסמך ממשרד הפנים המאשר זאת עם כל היציאות והכניסות לארץ.

28. במידה וברשותך דרכון ישן עם ויזה בתוקף לארצות הברית , צרף את הדרכון הישן עם הדרכון החדש שברשותך. הדרכון הישן מקנה לך כניסה לארצות הברית למרות שפג תוקפו של הדרכון הישן בישראל.

29. את תמונות הפספורט שאתה מגיש לבקשה יש לצלם סמוך לבקשה. התמונה חייבת להיות שונה מהתמונה שבדרכון. אחרת יוחזר ואולי גם לא יאושר. התמונה צריכה להיות בגודל 5X5 ס"מ ללא כובע, משקפיים ושתי אוזניים ועל רקע לבן.

30. לא מומלץ להביא יותר מ-10,000 דולר – בגלל החשד לסחר בסמים או במסחר של דברים כלתי חוקיים.

31. במידה ואתה נוסע לקנדה או למדינות אחרות והינך עובר דרך ארצות הברית, חובה עליך לקבל ויזה.

אזהרה

לידיעת מקבלי הויזה. אדם שנכנס לארה"ב כחוק ואינו עוזב את ארה"ב יום לפני שהויזה שלו פגה מסתכן בעברה פלילית. מי שנשאר מעבר לזמן שהוקצב לו עובר על החוק ועלול לא לקבל ויזה בעתיד ולעתים אף לצמיתות.

מידע נוסף

הראיון

אין נוסחה שלפיה תקבל את הויזה, מטרת הראיון בשגרירות היא לוודא שאין בכוונתכם להשתקע בארצות-הברית. והם עושים זאת על ידי ראיון בכדי להשתכנע שאכן אתם מתכוננים לחזור לארץ. ובנוסף על פי בדיקת הנתונים שהגשתם עם הטפסים: הכוונה למקום עבודה יציב, ילדים ומשפחה בארץ, חשבון בנק ובית. להזכירכם על הפונים חלה החובה לספק לקונסוליה את כל המסמכים הרלוונטיים, המוכיחים את כוונתכם לחזור לארץ.

במידה ותידרש לראיון נוסף – על פי החלטת הקונסול תדרש לתשלום נוסף .

שינוי תאריך ראיון מכל סיבה שהיא ( אפילו המוצדקת ביותר ) כרוך בתשלום נוסף .

רוב הנדחים הם כאלה שלא הצליחו בראיון לשכנע שאכן אתם מתכוננים לחזור לארץ או שיש לכם עבר פלילי, בעיות סמים וכד'. הנהנים ליחס מיוחד הם החרדים. מכיוון שבשגרירות מאמינים שהם יחזרו לקהילות שלהם בארץ.

כמה זמן לוקח להוציא ויזה? הזמן הוא בין 6-8 ימי עבודה של השגרירות (כשבועיים מיום הראיון).

מה עושה מי שבקשתו לויזה נדחתה? ניתן להגיש בקשה מחודשת אך רצוי שהפעם תשכנעו בראיון שאכן אתם מתכוננים לחזור לארץ! וכמובן שתשלמו שוב את האגרה, בסך 100 $, ולהכין את כל המסמכים הרלוונטיים מחדש ודרך הסוכן, עמלות וכו'. יש באפשרותך לדרוש שלא לעבור ראיון חוזר אצל אותו מראיין בקונסוליה (אבל לך תזכור את הפרצוף).

לגבי אוכלוסיה ילידת מדינות ערב אוכלוסיה אשר ארץ מוצאם מוגדרות על ידי הממשל האמריקאי מדינות טרור (כגון מסודאן, סוריה, לוב, צפון-קוריאה וקובה) יצטרכו להמתין כחודש ימים לבקשה (הבקשה מועברת לבדיקה מדוקדקת יותר בסוכנויות הממשל השונות בוושינגטון). ואילו אוכלוסיה אשר ארץ מוצאם הוצאו מרשימת מדינות טרור (כגון מצרים, מרוקו, תימן ועיראק) יצטרכו להמתין בין שבועיים עד שלוש שבועות.

נוהל חידוש בקשה לוויזה אשר פג תוקפה אדם אשר היה ברשותו ויזה ואשר פג תוקפה, עליו להגיש בקשה להארכה דרך סוכן נסיעות בנוהל מסודר. אבל לכול המאוחר עד שנה מיום פקיעת הוויזה. וכך יש לו סיכוי שהוא לא יוזמן לראיון בשגרירות ויקבל את הארכה דרך הסוכן. ואילו אדם שיגיש בקשה להארכה של הויזה אשר תוקפה עבר מעל שנה מרב הסיכויים שיוזמן מחדש לראיון בשגרירות.

אתר השגרירות האמריקאית בתל-אביב

http://www.usembassy-israel.org.il

אתר רשות הדואר - למעקב אחרי דבר הדואר הרשום

http://www.postil.com

הארכת אשרת השהייה בארה"ב יש נוהל לכך, ולכן יש צורך למלא טפסים (אותם ניתן להוריד מהאינטרנט או לקבל במשרדי ההגירה) ולשלם (הסכום רשום באתר, לחץ כאן - לכניסה לאתר ) ולשלוח למשרדי ההגירה (ה- IRS). אפשר לגשת ל- IRS ולברר מהו התהליך. קיימת חובה להישאר בגבולות ארה"ב במשך 45 יום, מהסיבה הפשוטה שזהו בערך הזמן בו מגיעה האשרה החדשה.

למרות מה שכתוב ויזה ביד- זה לא מספיק!

יש אנשים ובמיוחד צעירים ( במיוחד אלה שנוסעים לבד ) לא הורשו להכנס לארה\\\"ב! כאשר הינך מגיע לפקיד ההגירה בשדה התעופה יש צורך לשכנע שלא באת לעבוד לא חוקית למשל יש לבוא עם כרטיס טיסה חזרה לתאריך מוגדר, הזמנה של רכב שכור, הזמנת מלונות.

אי לכך מומלץ

לקחת איתך את הניירות שלקחת איתך לשגרירות בארץ כדי לקבל ויזה גם לארה"ב.

למי שרוצה לעשות ויזה דרך האינטרנט

מדריך לויזה ארה"ב שגרירות ארצות הברית - http://israel.usembassy.gov/consular/niv/heb/index.aspx

מרכז את נושא הויזות בעולם - http://projectvisa.com

המדריך לויזה לארה"ב באינטרנט צעד צעד( עצות,טיפים,טפסים,ויזות ועוד) - http://heb.ktalegal.com/upload/Step_by_StepAug07.pdf

 
 
 
                                       *******************************************************************
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 30.4.2005

לכל אזרח חייב להיות דרכון – אפילו לתינוק

דרכון חדש
יש לפנות למשרד הפנים עם תמונה עדכנית ובנוכחות אישי (חובה). כדאי לבוא מחוץ לעונה ועל הבוקר.
לבגיר, תקופת תוקפו של דרכון היא 10 שנים מיום שניתן (סעיף 4 (א). אם ניתן הדרכון לתקופה קצרה מ- 10 שנים, ניתן להאריך את תוקפו לתקופות נוספות, ובלבד שסך כל תקופות תוקפו של הדרכון לא יעלה על 10 שנים.
לקטין (עד גיל 18) תוקפו של הדרכון 5 שנים בלבד. נדרשת נוכחות הורה, במקרה וההורים לא נשואים, צריכים לבוא שני ההורים
קיים דרכון בעל 64 דפים המיועד בעיקרון לבעלי עסקים הטסים תדיר.

הארכת דרכון
בישראל הארכה ללא חיוב.
ניתן גם להאריכו בנמל התעופה, אך העלות גבוה ביותר. פתוח 24 שעות ביממה למעט שבתות וחגים, בימי שישי עד 14:30
בעת שהיתך בחול הנך יכול להאריך אותו בקונסוליה\שגרירות המקומית. בישראל ניתן להיעזר בשרותי דואר ישראל (171) ושליח יביא אליך את הטפסים, תמורת תשלום.

במידה והדרכון נגנב או נאבד, בישראל החידוש הוא לשנה אחת בלבד ואילו בחול תקבל תעודת מעבר(לידיעתך היא לא תקפה במדינות מסוימות, לברר) או תעודה כלשהי להמשך הטיול. מחובתך לדווח למשטרה המקומית או לנציגות בארץ ולהביא אישורים מהם, להביא שני תעודות פספורט, טפסים שניתן להוריד
מאתר האינטרנט או בקונסוליה\שגרירות מומלץ להביא גם צילום הדרכון שאבד לך.
החידוש במקרה של גנבה או אובדן זה כרוך בקנס כספי.

כלל חשוב: דרכון חייב להיות בתוקף לחצי שנה לפחות מהיום שעוזב את גבולות מדינת ישראל. יש מדינות כמו טורקיה וצ'כיה שמבקשות תנאי מינימאלי של 3 חודשים.

במידה ויש לך דרכון נוסף, הינך ראשי לשאת את שני הדרכונים. ליציאה וחזרה מהארץ חובה להיכנס עם דרכון ישראלי. כאשר אתה בחו"ל אתה יכול לבחור את הדרכון המתאים לך.


הנחיה חד-משמעית, שהיא גם הגיונית, לא להוציא מרשותך ומטווח הראיה את הדרכון אפילו לשנייה. בביקורת דרכונים אתה רואה שהשוטר מצלם את הדף הראשון ברוב המקומות, משווה למחשב ומחתים את הדרכון.
מה בדלפק הקבלה בבית המלון?לנוחיות הפקיד הוא דורש להשאיר בידיו את הדרכון כדי לרשום את פרטיך כשיהיה לו נוח.אז ראשית, לא יתכן שאתה מוסר את הדרכון למי שאתה לא מכיר (ארגוני המחבלים משלמים הרבה כסף תמורת דרכון ישראלי מקורי), שנית זהו אמצעי הזיהוי שלך בחו"ל.
את הדרכון אסור להשאיר בקבלה בעת הרישום, מותר להם להעתיק מהדרכון את שמך הפרטי ושם המשפחה ושנת הלידה ולאומיות ומספר הדרכון, זה הכול, ולהחזירו לידיך מיד כשכל העת הוא הדרכון נמצא בטווח הראיה שלך ואתה שם לב שלא מצלמים אותו או בדומה. כאמור, המקום היחידי בו מותר לצלם את הדרכון הוא בביקורת הדרכונים בשדה התעופה. לא נותנים את הדרכון בשום אופן. את הדרכון גם אסור להשאיר בקבלה בעת הרישום, מותר להם להעתיק מהדרכון את שמך הפרטי ושם המשפחה ושנת הלידה ולאומיות ומספר הדרכון, זה הכול (לא צריך יותר מדקה), ולהחזירו לידיך מיד, כשכל העת ההוא הדרכון נמצא בטווח הראיה שלך ואתה שם לב שלא מצלמים אותו או בדומה. כאמור, המקום היחידי בו מותר לצלם את הדרכון הוא בביקורת הדרכונים בשדה התעופה.אבל אם אתה לא רוצה לעמוד על העיקרון, תן את הצילום ( בגודל 1 על 1 עם התמונה בדרכון-מנוילן) והקפיד לקחת בחזרה. ביתר הזמן הדרכון חייב להימצא עליך כל העת, וליתר בטחון אכסן את הדרכון עם הכסף ורישיונות וכרטיסי טיסה וכרטיסי אשראי בגרב כיסים או בכיס פנימי שתפרת, ומחובר לחגורת מכנסיך.

המלצה
סרוק את המסמכים החשובים שברשותך ( כולל את הדרכון) לפני הנסיעה ושלח אותו לדואר הפרטי שלך באינטרנט, כך שבמקרה ותזדקקו להם פשוט תוכלו להדפיסם מכל מקום בעולם שיש בו אינטרנט ומדפסת.

כיום קיימת החתמה ביומטרית (קריאת כף יד), החוסכת זמן רב בהמתנה בתור לפקיד.
 
 
 
                                          *********************************************
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 30.05.2005

כשאתה כבר בחו"ל :
§ מומלץ להירשם בנציגויות ישראל ולציין את מסלול נסיעתך. כמו כן, מן הראוי לברר מידע עדכני על אזורים מסוכנים. כתובות וטלפונים ניתן לקבל ממשרד החוץ.
§ אם בידך מידע על ישראלים הנמצאים במצוקה, או שהינך נמצאים בקרבת מקום בו ארע אסון וידוע לך על הימצאות ישראלים באזור, אנא דווח מיידית לנציגות ישראל הקרובה ביותר.
§ בצאתך למקומות ללא אמצעי תקשורת זמינים מומלץ להצטייד במכשיר טלפון נייד למקרה חירום.
§ אין לחרוג מתוקף אשרת השהיה, יש להימנע מעבודה בלתי חוקית ולציית לחוקי המקום. שמור על קשר שוטף עם בני המשפחה בארץ ודווח להם על שנויים במסלול הטיול. הרי הומלץ להשאיר העתק של מסלול הטיול בבית.
§ זכרו- קשר ישיר בין האזרח בחו"ל לנציגות ישראל, ו/או קשר ישיר בין המשפחה בארץ למחלקה לישראלים בחו"ל בחטיבה הקונסולארית של משרד החוץ, עשוי לזרז את הטיפול בכל מקרה מצוקה אליו נקלע האזרח בחו"ל.

 

צריכים עזרה
§ אובדן דרכון- נציג ישראלי בקונסוליה יוכל לנפק מסמך נסיעה חלופי.
§ מצוקה כספית - בקש מהמשפחה שתעביר עבורך כסף באמצעות חברת
WESTERN UNION המיוצגת בישראל על ידי בנק הדואר.
§ במקרים חריגים, בהתאם לשיקול דעתו של הקונסול במקום, ניתן לבצע העברה באמצעות משרד החוץ.
§ מחלה או פציעה- ניתן לקבל מנציגות ישראל הקרובה ביותר רשימה של רופאים ובתי חולים במקום. כמו כן יעמוד הנציג הקונסולארי בקשר עם החולה או הפצוע ועם משפחתו בישראל.
§ פטירת אזרח ישראלי בחו"ל- ניתן לקבל מנציגות ישראל סיוע לוגיסטי בסידורי העברת ארון הנפטר ארצה.
§ מעצר /מאסר- וודא כי הודעה על דבר המעצר תועבר לנציגות ישראל. מהנציגות ניתן לקבל רשימת עורכי דין מקומיים, על חשבון הפונה או משפחתו. מודגש כי אין לראות בכך משום המלצה על עורך דין זה או אחר ומבלי שהנציג הקונסולארי, הנציגות, משרד החוץ ומדינת ישראל יקבלו על עצמם אחריות כלשהי לעניין זה.
§ הנציג הקונסולארי יבדוק את התנאים בהם מוחזק העציר/אסיר, ובמידה והעציר/אסיר מעוניין בכך, יוודא את ייצוגו על ידי עורך דין. כמו כן, באחריות הנציג הקונסולארי לבדוק שהעציר/אסיר אינו מופלה לרעה לעומת אזרחים זרים אחרים בשל היותו ישראלי. במקרים בהם הדבר מתאפשר יבקר הקונסול את העציר/אסיר. היה והעציר/אסיר יביע רצונו בכך יעביר הנציג הקונסולארי הודעה על המעצר/מאסר למשפחתו.


מדינת ישראל אינה משחררת את האזרח הישראלי ממעצר/מאסר או מתערבת בהליכים משפטיים כאלה או אחרים המקובלים באותה מדינה. מדינת ישראל לא תשא בהוצאות כלשהן, כגון הוצאות רפואיות, חילוצים, העברת ארון נפטר ארצה, תשלום עבור בתי מלון, כרטיסי טיסה, שכירת שירותי עורך דין, תשלום ערבות או כל הוצאה כספית אחרת.
 
 
 
 
                                                        *******************************************************************
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 30.07.2005

יש לעשות סקר נרחב בכל חברות התעופה ולבחור את החברה שתיתן לך את השירות + ביטחון, במחיר הכי זול של IATA (ארגון חברות התעופה הסדירות העוסק בצד המסחרי של התעופה).כפוף להגבלים של כרטיס טיסה לכל נוסע ( בהתאם לגיל ) +שילוב יעדים( אם יש ) + מיסי מס נמל וביטחון + תוספות( אם יש). לידיעתך ההנחות של משרדי הנסיעות ניתנות רק על הכרטיס טיסה ולא על מיסים.

מושג חדש בתחום כרטיסי הטיסה וזהו ה"כרטיס האלקטרוני" הכרטיס הינו דף עם מספר סידורי מונפק בזמן ביצוע הזמנת הטיסה.

המלצה חשובה: כדאי להזמין טיסות לעונות השיא לפחות 4 חודשים מראש.1. בדרך כלל, אינה מחייבת בדמי ביטול ולכן כדאי להזמין כרטיס טיסה מוקדם ככל האפשר, גם אם לא בטוח שטסים. בכל מקרה, צריך לוודא בעת ההזמנה כי המחיר שלפיו הוזמן הכרטיס אינו מחייב בדמי ביטול, ואם ישנם כאלה – מתי הם מתחילים (בדרך כלל אחרי הכרטוס). לכל כרטיס טיסה יש מינימום ומקסימום שהות ותאריך אחרון לכרטוס. דרוש מידע זה מפקיד הנסיעות.


2. לכל יעד, כמעט, ניתן לטוס ביותר מחברת תעופה אחת. המחירים ותנאי הכרטיס לעיתים משתנים מחברה לחברה. המחירים הזולים יותר , בד"כ מחייבים טיסה באותה חברת תעופה לאורך כל המסלול. אם בוחרים בחברת תעופה המבצעת עצירות או החלפות מטוס בדרך ליעד, יש לברר היכן לוקחים/אוספים את המטען האישי ( ביעד הסופי או במקום בו נחתת כעמדת ביניים) . כמו כן לברר, באיזה טרמינל נוחתים ומאיזה טרמינל ממריאים וזאת מהסיבה של עמידה בלוחות זמנים שיש לעמוד בה.


3. חובה לבדוק את שם שדה התעופה אליו מגיעים וממנו ממשיכים או חוזרים. ישנם יעדים רבים שיש להם יותר משדה תעופה אחד!. בגלל ריבוי טרמינלים בשדות התעופה, יש לוודא באיזה טרמינל ממריאה טיסת ההמשך.


4. החזר עבור קטעי טיסה שלא התבצעו מחושב בניכוי מחיר הקטעים שבוצעו לפי מחירם המלא באותו כיוון ויתכנו מקרים בהם, לא יתקבל החזר בגין קטעי טיסה שלא נוצלו. אם הכרטיס נוצל במלואו – ניתן לקבל את ערכו בחזרה. חלק מחברות התעופה גובות דמי ביטול על סוגים מסוימים של כרטיסים.


5. חשוב לתת לחברת התעופה מספר טלפון עדכני של הנוסע, בו ישהה עד להמראה, כדי שתוכל החברה לאתר אותו ולהודיע לו על שינוי בלוח הזמנים – אם נעשה סמוך למועד ההמראה ואם אין אלו שעות עבודה של משרד הנסיעות (במקרה זה ההודעה על השינוי מגיעה באמצעות חברת הנסיעות).


6. יש ליידע את חברת התעופה באמצעות פקיד הנסיעות על תינוק\ נכה\פנסיונר\ כרטיס מועדון – על מנת לקבל שרות מתאים.


7. יש ליידע את חברת התעופה באמצעות פקיד הנסיעות על סוג האוכל בו אתה מעוניין – רק בטיסות סדירות.


שים לב! תינוקות עד גיל שנתיים אינם זכאים להטסת כבודה ולמקום ישיבה. אין אפשרות להתחייב על מקומות ישיבה מסוימים בטיסה ו/או על שורות ראשונות במטוס. הזמנת עריסת תינוק הינה בגדר בקשה בלבד ותלויה באישור חברות התעופה ובאחריותן.
 
 
 
 
                                                         ***************************************************************
 
 
 
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 30.07.2005


1. חברת הצ'רטר מפעילה טיסות מיוחדות בתקופות שבהן קיים ביקוש גדול אל יעדים שאין אליהם טיסות של חברות תעופה סדירות. בתקופות שפל חברת הצ'רטר ממעיטה בהפעלת טיסות.


2. מינימום שהות בחו"ל – 6 ימים מינימום ועד עשרים ושמונה ימים מקסימום. מהסיבה שזוהי התקופה המתקבלת על הדעת לחבילת תיור.


3. הזמנת טיסה בחברת צ'רטר כרוכה בהתחייבות כספית כיוון שבמקרה של ביטול גובה חברת התעופה דמי ביטול ואינה מתחשבת בסיבת הביטול(מחלה, אשפוז, מוות) . חשוב לדעת ברגע ההזמנה מהו לו"ז דמי הביטול מרגע ההזמנה ועד יום הטיסה.


4. טיסות צ'רטר הכלולות בתוך עסקאות חבילה ("דילים") בדרך כלל זולות יותר.


5. שדות התעופה המשמשים את טיסות הצ'רטר, בחלקם קטנים יותר ומרוחקים ברדיוס של 50 ק"מ מנמל התעופה של טיסות סדירות.אין החזר כספי לטיסות שלא נוצלו!
 
 
 
 
 
 
                                                      *****************************************************************
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 30.11.2005

1. למי שיודע את תאריך הטיסה והוא חייב לשריין לעצמו כרטיסי טיסה , כדאי מאד לרכוש כרטיסי מבצע עם הנחות. אך יש לזכור טוב, כי במקרה של שינוי מועד טיסה או ביטולה הדבר כרוך בקנס גבוה ובמיוחד כשאתה יוצא בטיול משפחתי ואז ההנחה הופכת לאנחה אחת גדולה מאד. כל האמור נכון לגבי טיסות צ'רטר וטיסות שיש להן הגבלות.


2. אם טרם החלטת על המועד שבו אתה רוצה לנסוע, אל תרוץ לרכוש כרטיסי טיסה רק בגלל הנחה של כמה דולרים .


3. במסגרת חופשות של חברות תעופה המציעות את מבצעי ההנחה תמורת תשלום מוקדם מצוין במפורש כי "ביטול ההזמנה שייעשה מעת ביצוע ההזמנה, לרבות כל אי התייצבות לטיסה או למלון, יגררו חיוב בדמי ביטול מלאים, כלומר בסכום מלוא שווי ההזמנה. זאת למעט אם נקבע אחרת בתנאים של ספקי השירותים כמו חברות תעופה, בתי מלון, השכרות רכב וכו'. ובכל מקרה: בחבילות שבהן יש דמי רישום - אלה לא יוחזרו." כלומר, אם בסופו של דבר לא תוכל לצאת לנופש בתאריך שאליו הזמנת, הביטול יעלה לך כסף רב: לא תיסע אך תשלם!!!


4. כדאי לבדוק אפשרות לקחת טיסות לילה, ישנים בטיסה מגיעים ליעד מוקדם בבוקר (אבל אל תגיעו מוקדם מידי! - אין מה לעשות ב- 3 בבוקר).


5. חשוב לבדוק מועדי טיסה בתאריכים שונים סביב המועד המבוקש. לפעמים אם משנים את התאריך מוצאים כרטיס זול יותר.המלצה הרווחת כיום או הטרנד החדש בעולם הוא, טיול ספונטאני שמשמעותו להזמין טיסות ברגע האחרון . או לקחת חבילה עם מלון ל או רכב שכור . חברות הטיסה מורידים מחירים ברגע האחרון וכדי לא לפגוע במחיר היקר הם עשים עיסקאות חבילה (אין חובה להשתמש ברכב השכור)
 

 
 
                                               ***************************************************************      
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 30.11.2005

לא תמיד כדאי לקחת טיסות פנימיות וקצרות. משום שיש לקחת בחשבון מספר דברים:
1. עלות הטיסה והנסיעה לשדה התעופה.


2. זמן הנסיעה לשדה התעופה. זמן ההמתנה בשדה התעופה. זמן היציאה משדה התעופה. זמן הנסיעה משדה התעופה ליעד. חישוב ממוצע של כל הזמנים לוקח כ-3 עד 4 שעות.


3. הכדאיות לטיסות פנים רק במרחקים גדולים שזמן הנסיעה ברכב פרטי או בכל תחבורה אחר הוא מספר ימים. הדבר נכון גם לגבי רכבות מהירות. רק ששם אין זמני המתנה גדולים.

 
 
 
                    
                                                       *************************************************************
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 11.01.2006


· התלבש נכון הקפד להתלבש קל ונוח (מומלץ ללבוש בגדים העשויים מבדים טבעיים). בגדים צמודים יכולים לחסום את זרימת הדם לרגליים ולגרום לתחושת אי-נוחות, כדאי אפילו לשחרר מעט את הקשר של שרוכי הנעליים. הכניס לתיק היד שלך מעיל או אפודה משום שהטמפרטורה במטוס היא לעיתים נמוכה.
·
· הרבה בשתייה האוויר בטיסה עלול לייבש את העור, לכן מומלץ לשתות הרבה מים. יש להימנע משתיית קפה, תה, ומשקאות אחרים המכילים קפאין. מומלץ גם להימנע משתיית אלכוהול או לפחות להגביל את צריכתו למשקה אחד בלבד במהלך הטיסה.

· הכנס לתיק היד שלך חומר קריאה , ספר , עיתון , חוברות תשבצים או כל דבר שיעזור לך להעביר בנעימים את הזמן בטיסה.

· לפני הטיסה מומלץ לאכול ארוחה קלה. אל תאכל ארוחות כבדות שיגרמו לך אי נוחות.

· אם את סובל מבעיות בריאותיות, או נזקקים לתרופות או אמצעים רפואיים, אל תשכח להכניס אותם לתיק היד שלך .

· למרכיבי עדשות מגע , מומלץ לא להרכיב עדשות מגע במהלך הטיסה שכן האוויר במטוס יבש מאד. לאלו שנזקקים למשקפי ראייה לצפייה בטלוויזיה, וודא שלקחתם את המשקפיים.

· עדיף טיסות לילה, כשטסים במשך הלילה העייפות עושה את שלה, וישנים טוב יותר. נסה לקבל מקום ישיבה מאחורי /ליד/סמוך ליציאת חרום בגלל ששם יש מקום לרגליים (אך לא ניתן להשעין את המושב לאחור-בטיחות). כדי לתפוס מקום טוב בטיסה, כדאי להיות בשדה התעופה לפחות שעתיים וחצי - שלוש שעות לפני הטיסה. חובה לברר שאין תינוק על ידך , אחרת יש סיכון שלא תישן לאורך כל הטיול. אם לא קיבלת מושב ביציאת חירום , בקש חלון ולא מעבר, זאת מהסיבה הפשוטה שמי שעובר במעבר ייתקע בך. בשום אופן, לא לקחת כסא שאין בו אפשרות להזיז את המשענת לאחור.

. לפני העלייה למטוס והישיבה הארוכה: לשטוף פנים, לעשות את צרכיך ולהתארגן לקראת השינה הארוכה.

· לפני שאתה מתיישב, קח מתיק היד את כל מה שתצטרך למשך הטיסה (ספר + ציוד שינה + תרופות).

· בזמן הישיבה, חלוץ נעליים וגרביים הדוקים, שים כרית אחת על הקיר, את הכרית השנייה העמד בינך לבין הכסא שליד. ואז, התכסה בשמיכה שתקבל. את הכריות והשמיכה מומלץ לבקש עם הכניסה למטוס.

· לטיסות ארוכות, (מעל ל- 6 שעות-טיסות טרנס), ניתן לקחת כדורי שינה שנקראים יוניסם וניתן להשיגם ללא מרשם . בשום אופן לא לקחת תרופה זו בטיסות קצרות, אחרת תהיו ישנוניים בנחיתה לפחות כמה שעות.

· לנענע רגליים והליכה במטוס כדי למנוע התנפחות הרגל, מניעת קרישי דם בוורידים והרגשת עייפות. מומלץ לבצע זאת לפחות פעם בשעה. חל איסור להניח רגל אל רגל לזמן רב.

 "ציוד שינה"

 כרית מתנפחת - מושבי המטוסים הם לא המושבים הנוחים ביותר. מי שמנסה לנמנם בטיסה ארוכה מוצא עצמו נע מצד לצד של הכיסא כדי למצוא תנוחה טובה לגוף ולצוואר. בשוק יש כריות צוואר מתנפחות המיועדות בדיוק למטרה זו. יש כריות רגילות ויש כאלה שמעוצבות כחצי סהר ונותנות תמיכה לצוואר. יש מפלסטיק אך הטובות יותר עשויות מגומי.

אטמים לאוזניים - רעש במטוסים הוא בלתי נסבל, ויכול להיות עוד יותר גרוע אם אתה יושב ליד משפחה עם תינוקות שמחליטים שמטוס זה לא בשבילם ודואגים לקונצרט בלתי פוסק כל זמן הטיסה. יש אטמי ספוג חד פעמיים ויש כאלה שניתנים לשימוש חוזר.

כיסוי עיניים- (מסכה העשויה מכותנה והמונעת חשיפה לאור – שמגיע מהחלונות או מהמנורה של המושב השכן). יש לקחת בחשבון שכריות מתנפחות נוטות להתנפח עוד יותר בגובה הטיסה, לכן כדאי לנפח אותן רק חלקית בתור שלב ראשון.

מה עושים כאשר האוזניים נסתמות בזמן טיסה ?

1. המנעו מטיסה כאשר אתה סובל מהצטננות ואו גודש באף אך אם בכל זאת אתה חייב לטוס  יש  לקחת תרופות מפחידתי גודש כשעה לפני המראה ושעה כלפני הנחיתה.


2. המנע מהידוק לסתות הפה בזמן טיסה, וזאת מהסיבה שבזמן כיסי אויר יתכנו כאבים. אי לכך, מומלץ להרפות את הלסתות באמצעות הנעתן כלפי פנים וחוץ מדי שלושים דקות לפחות.

3. פיהוק יגרום לפתוח את התעלה האוסטאכית שעלולה להסתם ולגרום לכאבים

4. לסתום את הנחירים, לסגור את הפה ולנשוף קלות על מנת לשחרר את הלחץ באוזניים

5. למי שיש כאבים מומלץ לקחת אקמול לפני המראה ואו נחיתה.

6. שתיה שתגרום לפעולת הבליעה.

7. הכנס גם מסטיקים או סוכריות לזמן המראת ונחיתת המטוס. זה יקל על הלחץ המוכר והמציק באוזניים.

8. כדאי להשתמש באטמי אזנים מיוחדים שיש בהם מנגנון להשוואת לחצים

 

מה יכול למנוע בחילה וצרבות

1. לשתות שתיה קרה (ולא חמה) כשעה לפני הארוחה ואחריה, אך אין לשתות בזמן הארוחה.

2. אין לאכול לפני הטיסה ובמהלכה אוכל מתובל (בשום ובצל , למשל) ומטוגן

3. אין לעכול מאכלים הגורמים לך נפיחות ואו קשים לעיכול .

4. אין לטוס על קיבה ריקה.

5. להמנע משתיית אלכוהול לפני הטיסה ובמהלכה. אך מותרת בזמן הארוחה

 מה יכול להקל על בחילה

1. לשתות סודה.

2. לקחת סוכריות .

3. להמנע משתיית קפה ותה.

4. אם אתה נוטה לקבל בחילות באופן קבוע, הצטייד גם בקרקרים או בתרופות לפי מרשם רופא או דיאטנית. כמו כן, הצטייד בלימון חצוי אשר מקל על תחושת הבחילה או בסוכריות חמוצות. (ניתן גם לבקש לימון מצוות הטיסה).

 
 
 
                                                                   ************************************************************
 
 
 
כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 11.03.2006


אם את בהריון ומעוניינת לטוס, עלייך להתייעץ עם רופאך האישי.

התקופה המומלצת לנשים בהריון לטוס היא בזמן השליש השני של הריונן. בשליש זה בחילות הבוקר כנראה כבר חלפו, רמות האנרגיה גבוהות יחסית והיום הגדול עדיין במרחק של כמה חודשים.

להלן מספר טיפים שיכולים לעזור לך לעבור את הטיסה בנוחות המרבית:

1. בקשי לשבת במעבר, כך תוכלי להתהלך במטוס בחופשיות.

2. מומלץ לחלץ עצמות ולהתהלך מדי פעם במעברים ובכך להיאבק בנפיחות ובתחושת אי-הנוחות.

3. לבשי בגדים נוחים ומשוחררים ונעליים שטוחות ביום הטיסה שלך.

4. שימי לב שחגורת הבטיחות בזמן הטיסה תהיה סביב ירכייך ולא סביב מותנייך. אם חגורת הבטיחות איננה מקיפה את בטנך, בקשי מהדיילת תוספת לחגורה.

5. בקשי מדיילת האוויר כרית קטנה והניחי אותה מתחת לגב התחתון שלך כדי להימנע מגב מתוח.

6. אם את סובלת מבחילות הביאי אתך דברים שמרגיעים קיבה רגישה, כגון: לימון, תה מנטה או ג’ינג’ר. הדיילות ישמחו לסייע לך בנושא זה. שתי הרבה מים. נסי לשתות לפחות ליטר אחד של מים עבור כל שעתיים של טיסה

 
 
 
 
                                                           ********************************************************
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 11.05.2006

· ללכת לרופא א.א.ג לנקות את האוזניים מכל השעווה . בשום אופן לא לעשות לבד.
כמו כן להתייעץ אם הרופא אם יש צורך בטיפות אוזניים.


· לבקש מהרופא תרופות נגד גזים בעיות בחניכיים והרגעה כללית.


· יומיים לפני הטיסה יש לשתות הרבה מים ולקחת איתך בקבוק ליטר וחצי עם פיית שתייה נוחה כאשר המיים רתוחים מבעוד מעוד . השתייה במיימי השירותים אסורה.


· לקחת למטוס כל מה שצריך לזמן הטיסה אוכל קל שהילדים אוהבים למקרה והאוכל שהילדים מקבלים לא ימצא חן בעינהם, כוס עם קשית, חיתולים חד-פעמיים בכמות מספקת, מגבונים לחים, צעצועים או בובות שהילדים אוהבים (במיוחד שאיתם הם ישנים) וכד'.


· לילדים גדולים יותר מומלץ כדאי לקחת דפי חוברות צביעה, עפרונות צביעה (ולא טושים), מדבקות צבעוניות, פר קריאה שהילדים אוהבים, נגן אלקטרוני עם שירים שהם אוהבים.


· המלצה: לשתף את הילדים הגדולים יותר בבחירת הציוד ויש אפילו לחשוב שכל אחד מהילדים יקח איתו תיק קטן ובו הוא יאחסן את הציוד.


· להלביש את הילדיםתינוקות בבגדים נוחים.


· לטיסות ארוכות מומלץ לעשות חניית ביניים ליום שלם. קרוב לשדה התעופה.


· לפני הטיסה בצ'ק-אין, לברר שיש מושב לתינוק ולבקש (ואפילו להתעקש) מייד בכניסה (כל הקודם זוכה) או לבקש ערסל מתאים, אך להתכונן שהתינוק גם עשוי להיות על הברכיים. במערבולות של כיסי אויר, המראה ונחיתה חל איסור להיות בערסל.


· לפני הכניסה לנמל התעופה יש לדאוג לתלות תג זיהוי (לילדים גדולים), או מדבקה (לתינוקות) ובהם כל הפרטים מאיפה נוסעים, לאן נוסעים והכי חשוב מספרי טלפונים שבהם ניתן למצוא אותכם בהקדם האפשרי.


· יש לדאוג שהמסמכים לטיסות יהיו במקום נוח לשליפה כאשר אתם מחזיקים את הילד בידים.


· בתור לבדיקות בטחונית/דרכונים – תבקש בדלפק אם הם יכולים לקבל אתכם מידית. כדאי לשאול אם יש סידורים מיוחדים למשפחות עם תינוקות ( כמו למשל: חדרי משפחה וסידורי עליה למטוס). בדרך כלל יש עדפות לנוסעים עם ילדים קטנים.


· אם אתם עם מספר תינוקות כדאי שכל אחד מההורים ייקח תחת שליטתו את אחד או שניים מהילדים. כל זאת למנוע ריבים.


· במקרה ואין ערסל, כדאי להכין מראש מזרון ים עם שמיכה.


· לחץ באוזניים יכול להיפתח באמצעות הנקה, מוצץ או שתייה מבקבוק . אך על מנת להימנע מכך יש לשים בהמראה או בנחיתה אטמי אוזניים תינוקות עם מנגנון לאיזון לחצים ( לא לאטום מים).


· קח בחשבון שהתינוק לא יירדם בטיסה, ואם כן הוא עשוי להירדם לכם על הברכיים לכל הטיסה (וזה לא נעים בטיסות טרנס אטלנטיות). אבל הטלטולים בטיסה ודאגה לחושך, הם מתאפסים וישנים ללא בעיות.


· לנסות להחליף חיתול לפני ההמראה, במטוס זה מאד מסובך וצפוף. אך אם אין ברירה, צריך להיות אחד בפנים והשני בחוץ להשגיח שלא יטרידו.


· בטיסות עם מעברים (קונקשן), מומלץ לקחת עגלת טיולים קלה (שאותה יעמיסו בתא המטען, כאשר לתגיע לפתח המטוס). מומלץ לבדוק מראש עם סוכן הנסיעותעל הסדרים עם חברות התעופה בנושא זה.

 
 
 
 
                                                           ***************************************************************
 
 
 

כל הדיברות  – כללים לזהירות וביטחון אישי בטיול בחו"ל

מאת: יאיר בר זוהר

עריכה: ניצה צמרת

תאריך : 11.01.2006 עדכון אחרון : 23.02.2009

קיים ערך סגולי רב למידע אודות ביטחונו האישי של המטייל בחו"ל. חלק מהמידע כבר זורם ברשת האינטרנט, חלקו מצוי בספרי הדרכה וחלק אחר הוא תולדה של ניסיון אישי שלא הובא לידיעת הכלל. במאמר זה קיבצתי לנוחיותכם מידע רב הנסמך על המקורות הללו. אני נוטה להאמין כי מטייל ערני, שדואג למספר כללי זהירות בסיסיים, אינו צפוי להיתקל בבעיות מיוחדות.

המלצה ראשונה: בטרם יציאה מהארץ יש להצטייד במספר הטלפון של נציגות ישראל בארץ היעד.אפשר להשיג מספרי טלפון אלו גם בחו"ל מתוך ספר טלפונים, בדלפק הקבלה במלון, או באתר האינטרנט של משרד החוץ.

זכרו, שגרירות ישראל ברחבי העולם עוזרים בהנפקת דרכון, אישור נוטריוני, סיוע בהעברת כספים במקרה חירום , מתן מידע על סיוע רפואי, סיוע באיתור נעדרים וסיוע ביצירת קשר בין המשפחות בארץ  ובין המטיילים בחו"ל.

לפני, בעת ולאחר – הטיסה

מקומות ישיבה: מומלץ להזמין מקום ישיבה בששת המקומות  הקרובים לפתח המטוס. כמו כן , מומלץ לשבת במעבר (לא ליד החלון) . שני אלה מאפשרים יציאה מהירה בשעת חרום. אם אתם משפחה הזמינו שאתם תהיו ביחד. במקרה והדבר אינו מתאפשר בקשו מנוסעים אחרים להחליף איתכם מקום, וגם אם זה אינו מתאפשר ויש לכם ילדים החליטו מי בינכם האחראי על  כל ילד.

מומלץ לשקול  לטוס בחברות תעופה של מדינות שאין לישראל יחסים מדיניים עמן, ולהימנע מטיסה שמסלולה עובר מעל מדינות עוינות לישראל.

בעת האריזה בִּדקו היטב את כל תכולת המזוודות, אל תכניסו דבר שתכולתו איננה ידועה לכם בוודאות מוחלטת.

נעלו היטב את מזוודותיכם לקראת העליה לטיסה ואל תשאירו אותן ללא השגחה עד מסירתן בדלפק קבלת הנוסעים שדה התעופה.

אם תקלעו, במהלך טיסה למצב מצוקה בגלל היותכם אזרחי מדינת ישראל, מומלץ לפנות לצוות המטוס ולבקש  מהם הגנה וחסות אישית.

בטיסה מומלץ לנעול נעליים ובדוק את תקינות חגורות הבטיחות.

תקלות אפשריות

כרטיס הטיסה נגנב או אבד: פנו למשרדי חברת התעופה במקום בו אתם שוהים ומלאו טפסים, אחרי שתשלמו על כך קנס, תקבלו כרטיס חדש.

הציוד אבד\נגנב: גשו  בהקדם לתחנת המשטרה הקרובה , מלאו טופס הצהרה והביאו אותו לחברת הביטוח בארץ. מבלי טופס זה לא תוכלו לקבל פיצוי כספי.

איחרתם לטיסה:  קודם כל, לא להכנס ללחץ. גשו לדוכן חברת התעופה  שלכם שנמצאת בשדה התעופה. כשמדובר  בחברה סדירה  עם כרטיס רגיל ששילמתם במחיר מלא ואין עליו הגבלות, יהיה אפשר להמיר אותו בטיסה מאוחרת. כשמדובר בכרטיס טיסה של חברת צ'רטר , המצב שונה לחלוטין והחברה אינה מחויבת לעזור\לפצות, יש לקוות  לטוב.

כאשר חברת התעופה  ביטלה\דחתה את הטיסה  זכותכם לטיסה חליפית וכן להסדרי המתנה נוחים.  במקרה של המתנה ארוכה –  יש לדרוש מקום לינה.

המטען שלכם אבד בטיסה?  פנו למחלקת אבידות ומציאות של חברת הטיסות ודווחו על האובדן. החברה אמורה לצייד אתכם בכסף מזומן שיאפשר לכם להתארגן. לכל מקרה קחו גם טופס המאשר איבוד המטען, על-מנת לקבל מחברת הביטוח את הפיצוי.

שמירה על ציוד, מסמכים ופריטים בעלי ערך

הדרכון הלך לאיבוד או נגנב: דווחו למשטרה וקבלו על כך אישור.  יש להצטייד בשתי תמונות פספורט וכסף ולגשת לשגרירות ישראל עם אישור המשטרה. מלאו תצהיר על אובדן או גניבה והגישו טפסי בקשה לדרכון חדש. אם היו בדרכון אשרות, יש לחדשן בכל שגרירות בנפרד.

כדאי להשאיר בבית תכשיטים או פריטים בעלי ערך. ציוד או פריטים יקרים שאתם מוכרחים לקחת לחו"ל ניתן לשמור בתיק מיוחד בעל מנגנון נעילה ותאים מיוחדים. הקפידו להוציא  ציוד זה רק בעת הצורך.

אל תשאירו ציוד יקר ערך ללא השגחה בחדר המלון או בתא המטען של הרכב/אוטובוס.

אין טעם לנעול את הציוד בחדר או לקשור את התיק למיטה! מומלץ להשתמש בכספת בבית המלון ולהשאיר בתוכה את כרטיסי טיסה, הדרכון  וכל דבר יקר ערך שאין צורך בו במהלך הטיול.

אל תשאירו את התיק על הרצפה במסעדות, מזנונים או בחנויות - שימו אותו במקום שקשה היה לגנבים להגיע אליו.

התארגנות  לקראת שינה ברכב: רצוי להתארגן ללינה בחניונים המיועדים לכך ולא במקום מבודד. בכל מקרה יש לנעול את התיק עם הציוד, לקשור את התיק לכיסא או צמוד וקשור לגופך וכמובן לנעול את הרכב.

הימנעות מסימני זיהוי מיותרים

כדאי להסיר סימנים המעידים על היותכם ישראלים/יהודים . החל מדיבור קולני בעברית, ספרים ועיתונים בעברית, כיפות, תכשיטים הקשורים בדת (מנורה, מגן דוד ועוד) וכלה בתגיות עבריות על המזוודות המעידים על היותכם תיירים  ישראלים.

ככלל, אין לתת מידע בלתי הכרחי על תוכניות  הטיול שלכם .

הימנעו מלציין תפקיד/דרגתכם במערכת הביטחון.    

הימנעו מויכוחים פוליטיים עם זרים .

התרחקו מהפגנות.

כסף וכרטיסי אשראי

לעולם אל תחליפו כסף ברחוב גם לא אצל אדם זר העומד כמוך בתוך למשרד להחלפת כספים. החלפת כסף יש לעשות רק במקומות מוסדרים ומאושרים ואצל הפקיד הנותן שירות.

אל תסתובב עם ארנק בכיס האחורי ובכל מקרה רצוי לקשור אותו לשרשרת עם תפס בחזית הגוף.

שאו את דרכונכם תמיד אתכם .אל תתפתו להפקידו בשום מקום, גם לא בדלפק הקבלה במלון.

לפני שאתם מכניסים את כרטיס האשראי לכספומט, בִּדקו את פתח הכניסה של הכספומט.  אם תראו מולכם  שני "תפסים" אל תכניסו לחריץ את כרטיס האשראי . התפסים מונעים מכרטיס האשראי להיכנס לכספומט, הוא ייפול לתוך שקית קטנה שהושתלה בחריץ קודם לכן. הכספומט יופעל אוטומטית וידרוש את המספר הסודי שלכם, אך הכרטיס יהיה תפוס בשרוול השקית ולא תוכלו להוציאו.  במשך כל הזמן הזה אתם נתונים למעקב ולאחר שתתייאשו, יגיע הגנב, ישלוף את הכרטיס ממקומו ויוציא את הכסף מאחר שיש לו את האמצעים לראות מהם המספרים שהקשתם.

כרטיס האשראי שלכם נגנב או נבלע במכשיר הכספומט: פנו לבנק שמכבד את הכרטיס הזה, או התקשר למוקד בארץ ( לאומי כארט: 972-3- 6178800 ויזה:  972-3-5726333; ישראכרט: 972-3-6364666). הנפקת כרטיס חדש תימשך מספר ימים. אם הכרטיס נבלע, יש לפנות לסניף הבנק בו נמצא המכשיר).

נתקעתם ללא מקום לינה: נסו למצוא מקום במלונות היקרים. דווקא שם יש סיכוי למצוא מקום פנוי. אפשרות נוספת היא, לצאת לעיר הקרובה ולחפש מלונות במרחק של חצי שעה עד שעה נסיעה.

כללי זהירות במקומות ציבוריים

מומלץ לא לעלות למונית שפונה אליך בשדה התעופה ובכל מקרה יש לסכם את המחיר לנסיעה מראש. כדאי לבחור לבד את המונית המתאימה לך גם בשדה וגם בהמשך הטיול לעלות רק למוניות שהזמנתם בעצמכם.

חשוב לפקוח עיניים לנעשה סביבכם ולהימנע מדוחק וצפיפות. החל בלובי ובחדר האוכל של המלון והמשך במקומות הומי אדם – ברחוב, בתורים של תחנות ההסעה, באולמות ובמעברים של המטרו / האוטובוסים/ ה רכבות. שימו לב בקניונים ובמסעדות וגם במעליות ובחדרי מדרגות – מומלץ לעמוד בזווית כדי לראות מי עומד לפניך ומי מאחוריך. במדרגות נעות הקפידו על רווח של מדרגה.

זכרו כי במקומות סואנים וצפופים קיימת סכנה של גנבות. אלה יעדים מועדפים על גנבים שעובדים בקבוצות.

באם הבחנתם באדם או במספר אנשים שנצמדים אליכם ייתכן ואתם תחת מעקב של גנבים או של גורם עוין. אל תהססו,  פנו בדחיפות לתחנת המשטרה הקרובה או ולשגרירות/קונסוליה הישראלית הקרובה.

במידה ונתקלתם ב"שוטרים" (אנשים במדים) הדורשים מכם לראות דרכון או שטרות כסף בתואנה של "לוודא שאינם מזויפים". אל תתפתו! דחו אותם באדיבות מהולה בתקיפות ובמקביל נסו למשוך אותם אל תוך קבוצת אנשים או לניידת קרובה.מובטח לכם שהם ייעלמו כהרף עין.

הגנבים מתחזים לתיירים, הם משוטטים עם מפות בידם ומבטם חסר אונים, הם שואלים שאלות כמו, איך להגיע ומסיטים את מבטכם אל המפה שבידיהם ואת תשומת הלב שלכם. בזמן זה נמצא תיק הגב שלכם בסכנה. יש גנבים החותכים חלק מהתיק ומוציאים תכולתו מבלי שתרגישו. לכן לא מומלץ ללכת עם תיק גב או תיק צד המופנה לאחוריכם גם אם הוא נעול. יש להקפיד שחזיתו של התרמיל תהיה מלפנים בכל עצירה ושיחה מעין זו. את התיק האישי שאו תמיד כשחזיתו מלפנים, כדי שתהיה לכם שליטה עליו.

כדאי להחזיק מצלמה בהישג יד בנרתיק או בתא הכפפות (או טלפון סלולארי עם מצלמה). במקרה של שוד תוכלו לצלם את השודד ולהגיש תלונה עם צילום של השודד/שודדים במשטרה.

במקרה של גניבה, צייתו לאנשי החוק במדינה שבה אתם נמצאים, אל תנסו להתחכם, אתם עשויים להסתבך שלא לצורך.

הימנעו מטיולים ברחובות צדדיים וחשוכים.

 היו ערניים לתופעות חריגות (התנהגות חריגה, חפצים חשודים).

הימנעו משהייה ממושכת באתרים בהם נוהגים ישראלים רבים להימצא.

הימנעו מעסקאות פיננסיות קורצות גם אם המציעים לבושים בחליפה ומצוידים בלפ- טופ. בדרך כלל מדובר בנוכלים.

לפאבים, למועדונים פרטיים וכדומה, מומלץ לבוא עם מלווה אחד לפחות.

עשיתם שופינג? בעת קניות ודאו שקיבלתם רק את מה שקניתם לפני שאתם פונים לשלם בקופה.

לא פעם אנו מבקשים מאדם זר לצלם אותנו, אבל "הצלם" נעלם כהרף עין עם המצלמה. כדאי לבדוק האם גם הצלם הוא תייר או מקומי. כמו כן לא מומלץ להיענות לאנשים המתנדבים לצלם אותך.

רכב וגניבות מרכב

הרכב ששכרתם נגנב, ניזוק או עבר תאונה: דווחו למשטרה וקבלו אישור, אל תשכחו למלא  דו"ח לחברת ההשכרה (תמצאו אותו בד"כ בתא הכפפות).

אלה הם הדוגמאות הנפוצות לתרחיש גנבות מרכב:

* הגנבים פותחים בכוח את דלת הרכב בזמן עמידה ברמזור ואז באיומים או בכוח משליכים את הנהג מהרכב ובורחים מהמקום. הפתרון: נעילת דלתות הרכב כל זמן הנסיעה.

* פוגעים ברכב של הנשדד מאחור, לפני שנהג הרכב מצליח לעכל מה קרה, השודדים פותחים את הדלת, משליכים את הנהג ובורחים מהמקום. לכן חובה לנעול את הרכב כל זמן הנסיעה ולא למהר לצאת החוצה ולהגיב. תגובה מצדכם תהיה רק אם זוהה הנהג הפוגע כאדם לא חשוד,(למשל, אם הוא בעצמו נפגע ואינו נמלט מהמקום).

* השודדים ממתינים בצומת, מבקשים טרמפ ונכנסים לרכב בכוח. הפתרון: לא להעלות טרמפיסטים.

* מתקרבים לנהג הרכב עם נשק ובאיומים גונבים את הרכב (במקרה הטוב).

*  אם אתם נמצאים ברכב ומישהו מסמן לכם על תקר, או מורה לכם לרדת לשוליים הימנעו מלעשות זאת במקום מבודד. המשיכו לנסוע עד לתחנת דלק או תחנת אוטובוס. המטרה העיקרית היא להתרחק מאותו אדם שסימן לך לעצור, ייתכן שמדובר בשודדי דרכים.

* יש שמתחילים לדבר אליך בשפת המקום ואז מגיע אדם נוסף שפותח את אחת הדלתות או את תא המטען וגונב את התיקים. לכן, מומלץ לנעול את הדלתות ותא המטען ובכלל לא לדבר עם מישהו שאתה לא מכיר.

 בעת חנייה ברחוב ובחניון כסו עד כמה שניתן את הציוד ברכב כך שלא ימשוך תשומת לב מיותרת ויקרוץ לגנבים .

 במידה והמזוודות ברכב וודאו שלא ניתן לראותן מבחוץ.

בצאתכם מהרכב לעולם אל תשאירו את המנוע פועל, גם אם מדובר ברגע קצר או גם אם מישהו נשאר ברכב.  לידיעתם, הביטוח לא יהיה תקף, בשל  השארת המפתחות ברכב. אם מסיבה כלשהי עליכם לצאת מהמכונית, נא לדומם את המנוע, לקחת את המפתחות ולנעול את הרכב.

יש לוודא נעילת הרכב שהוא חונה.

שהייה במלון

הקפידו לנעול את הדלת, בזמן שאתם בחדר.

אל תאפשרו לאיש בלתי מזוהה להיכנס לחדרכם.

הימנעו מלינה במקומות מפוקפקים, גם אם הם זולים באופן יחסי.

אין לקבל או לפתוח חבילות\מתנות שאינכם יודעים ממי הם נשלחות .

בצאתכם מהמלון הקפידו לסגור ולנעול את מזוודותיכם. וודאו בשובכם שהן במצב בו השארתם אותן.

תרופות, סמים ושירותי זנות  – אזהרה חמורה

תרופות:  בהודו ותאילנד הקודאין, נמצא בתרופות נגד שיעול, נוהוא חשב לסם ואתם עלולים להיאסר . לכן, שימו לב לתכולת התרופות ולבדוק מול משרד הבריאות המקומי.

סמים\כימיקלים: במדינות רבות בדרום- מזרח אסיה ובדרום אמריקה מוטלים עונשים כבדים על שימוש בסמים, לעיתים גם על סמים קלים. בתאילנד, למשל, אתם עלולים להישפט למאסר עולם ואפילו לעונש מוות על אחזקת סמים בכמות מסחרית. מנגד, בהרבה מקומות אחרים המדיניות לגבי סמים קלים היא התעלמות רבתי.  אם החלטתם להתנסות – עשו זאת באחריות ובִּדקו היטב, מהי המדיניות בכל מקום שאתם מגיעים אליו, מה אומר החוק בכל מקום ומקום. קחו בחשבון שהחוקים שונים מארץ לארץ ושהבורות מסוכנת יותר מהסמים.

פטריות הזיה : הללו גדלות במזרח הרחוק והן בדרום אמריקה . השימוש עלול להיות קטלני ולנזק בלתי הפיך(מוות או איבוד קשר עם הסביבה ועוד ). אל תתפתו מנהגים שמציעים להם לטעום את "הטעם"  אין לכם שליטה על התכולה.  ההנחה ש"לי זה לא יקרה", היא מוטעית לחלוטין ואל תתפתו שחבר שלכם ניסה   ו"לא קרה לו כלום". כאן אין לכם שליטה על הכמות והסכנה גדולה פיכמה וכמה.

סאן פדר: זהו משקה מעורר הזיות, שמופק מזן מסוים של קקטוס. טעימה חד-פעמית עלולה  לגרום לנזקים נפשיים. נפוץ בבוליביה

שירותי עיסוי וזנות: אינני בא לשפוט איש, אך עליכם לזכור שקיום יחסי מין ללא קונדום בדרום-מזרח אסיה ובאפריקה – דומה מאד למשחק מסוכן וידוע של אקדח הטעון בחלקו בכדורים חיים.

מזרח אסיה

כללי

אזורי סכנה : לדוגמא: הגבול בין קמבודיה לתאילנד,  נידוע כמסוכן ביותר, וששוד דרכים הוא דבר נפוץ. לכן, אל תצאו לאיזורים מסוכנים או שאסורים

טרמפים: אין לעלות על כלי רכב צבאיים ואין לנסוע בשעות הלילה למקומות רוחקים.

מים:  אין לשתות מי ברז ואין לאכול פרות\ירקות שנרחצו במים ברז. המים במקומות אלו מסוכנים והשימוש בהם יכול לגרום למחלות קשות ביותר.

מדינות

קשמיר: משרד החוץ פרסם אזהרה לישראלים, שלא לנסוע לחבל ארץ זה שבצפון הודו. כדאי להפנים את האזהרה.

הרמה הטיבטית והאלטיפלאנו: האזורים הגבוהים הללו דורשים תקופת התאקלמות של שלושה שבועות לפחות. תוספים כמו כדורי ברזל יכולים לעזור וכך גם אספירין – אלו תרופות פלא למחלת גבהים.

אפריקה

מדינות

אתיופיה: כדאי לזכור שהמצב הביטחוני שם לא מזהיר, הסיפורים על תיירים שנחטפו ונשדדו הם אמיתיים. היזהרו.

דרום אפריקה: משרד החוץ  מזהיר את התיירים שהפשע גואה שם, שוד תיירים הוא מחזה נפוץ. ולכן כמומלץ לנהוג בזהירות הן בדרכים והן בדאון- טאון של הערים ובמיוחד ליד בתי המלון.

דרום אמריקה

כללי

רפטינג:  שימו לב לפני שמחתימים אתכם על כל מיני טפסים, על אחד מהם נכתב כי החברה אינה אחראית לכל אירוע שיקרה לכם, כולל תאונות!!!!

בנג'י: בפרו הדבר אינו חוקי ובדרך כלל הצוותים אינם מקצועיים.

מדינות

לימה: בירת פרו ומיוחד השוק בקוסקו נחשבת כביתם של זריזי הידיים (הכייסים) והסכין.

בוליביה: כייסות היא ספורט לאומי. ראו הוזהרתם

קובה: אסור על-פי חוק צילום  אנשי משטרה  אנשי צבא,ובעלי תפקידים .

אקוודור,קולומביה וגואטמאלה: שוד מזויין, או שוד וגניבה מכל סוג, זהו מנהג נפוץ במיחוד לתיירים.  הסתובבו ברחובות, כמה שפחות ובמקרה ונתקלתם בהםץ אל תתחכמו איתם.

מקבץ זה מוגש לנוחיותכם ולמען ביטחונכם. כל תוספת עניינית והמלצות הקשורות בכללי זהירות וביטחון אישי למטייל – יתקבלו בברכה.

 
 
 
 
                                                                    *******************************************************
 
 
 
 
אביזרי בטיחות בטיול
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 11.01.2006

המלצה הכי טובה היא לקחת איתך מה שהכי נוח לך איתו. זה תלוי במבנה הגוף שלך, בכמות הכסף, ובכמות המסמכים שהנך רוצה להחביא. בכל מקרה ובמידת האפשר חלק את הכסף עם בן\בת הזוג.


נרתיק מתחת לחולצה או המכנסיים
הפריט הראשון קשור לשמירת הכסף והמסמכים (בעיקר דרכון, כרטיסי אשראי וכרטיסי טיסה).הנרתיק עשוי מבד חזק אבל דק כך שלא מגרה את הגוף וגם לא בולט למרחוק. יש כאלה שניתן ללבוש מתחת לחולצה ויש שתפורים כמו נרתיק כתף או נרתיק "המתלבש" על חגורת המכנסיים מקדימה, ונכנס אל תוכם.

גרב לכסף
גרב אלסטית עם שני כיסים לנשיאת כסף ומסמכים העשויה כותנה סופגת זיעה ואינה גורמת לגירויים. כמו כן, היא הכי פחות מורגשת ולא מהווה מטרד.
נרתיק לצוואר
הנרתיק נתלה על הצוואר ומכוסה בחולצה. יש נרתיקים העשויים מכותנה ויש מפלסטיק שאטומים למים. מיועד לימים סגריריים או כשיוצאים לפעילות רטובה ולא רוצים לוותר על המסמכים.

ארנק מחובר
מי שמעדיף יכול לרכוש ארנק רגיל שאליו מחוברת שרשרת דקה וחזקה. את השרשרת מצמידים ללולאות המכנסיים. הכייסים נמנעים לגנוב כאשר שמים מכשול אך לא אומר שלא יגנבו אם משתמשים בכוח.
פיתרון אחר ודומה: לתפור אצל סנדלר ארנק עם רוכסן בגודל דרכון ממנו יוצאות 2 לולאות להשחלה בחגורת המכנס. את הכיס המושחל שמים בתוך המכנס בחלק הקדמי. כשיש 2 כיסים כאלה, אחד יהיה מעל הכיס הימני של המכנס והשני משמאלו, כך ניתן לחלק את הדרכונים והכספים שרוצים לשמור לשני הכיסים.

חגורת מכנסים
ניתן לאחסן בה רק כסף. איננה מפריעה ויש לה ערך מוסף נוסף שהיא משמשת גם כחגורה.

כל דרך שתבחר לך היא טובה רק יש לוודא שליום הטיול תוציאו סכום כסף קטן כדי שלא בכל פעם שתידרש לשלם תתחיל במלאכת "ההתפשטות" כדי להוציא כסף.

 
 
 
 
                                                                *****************************************************************
 
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 11.01.2006

מעודכן: 12.5.2009

http://upl.codeq.info/index.jsp?mapApplet=true&map=world הקישור הטוב בעולם מה לארוז


המינון ומה לקחת נתון לשיקולך אישי ותלוי באורך הטיול - לא צריך שיירה של פילים
כמו כן, ניתן לקנות חלק מהדברים בחו"ל ולהמנע מסחיבת יתר

איסורים

1. חל איסור חמור לקחת כלי נשק ( אקדחים אולרים, מספריים וכו') או כל דבר אחר אשר יכול לשמש כנשק, חומצות, רעלים, חומרים מדבקים, נוזלים ומוצרים דליקים גזים דחוסים, חומרים מחמצנים, וחומרים ראדיואקטבים.
2. חל איסור חמור לקחת סמים ולעסוק בבלדרות.


טיפים

1. מומלץ מאד להתחיל להכין את המזוודות כמה ימים לפני הטיסה.
2. מומלץ לבדוק את התחזית השבועית במקום הטיול.
3. מומלץ מאד להתייעץ עם המשתתפים בטיול מה לקחת.
4. הקפידו לשים תגיות על כבודת היד הנשלחת לבטן המטוס כדי שניתן יהיה לזהותה בעת הצורך. כמו כן הורידו את כל המדבקות הישנות שעל המזוודות כדי למנוע שיבושים בזיהוי מספר הברקוד של הטיסה הנוכחית. מלבד התגיות רצוי לסמן את המזוודה/תרמיל/תיק בסרט נדבק צבעוני – דבר שיקל על זיהוי בעת לקיחת המזוודות מהמסוע.

לא להתווכח על גודל התיק שמותר להעלות למטוס.

דברים חשובים שיש להכין
§ במידה ואתה מתכננים טיול לאחד מהיעדים (סיני, דר` אמריקה, אפריקה ולמזרח הרחוק) , כדאי להתחיל לבצע חיסונים כבר חודש עד חודש וחצי לפני הנסיעה. לקחת פנקס חיסונים. משרד הבריאות רח' הארבעה 12, ת"א, טל' : 03-5634848. כמו כן, ניתן לקבל חלק מהחיסונים דרך קופ"ח. מומלץ לבצע גם בדיקה כללית אצל רופא שיניים ורופא משפחה.
§ מומלץ לרכוש מזומנים במקום אמין כמו בנק או
CHANGE המאושר על ידי בנק ישראל, כשבועיים לפני הטיסה. קח עמך קבלה על הקניה בציון מספרי השטרות!

בתיק שעולה איתכם למטוס
§ רשימת המלונות, חברות ההשכרה, חברות התעופה וכרטיסי אשראי- כתובות וטלפונים.
§ צילומים- של כל המסמכים, דרכונים ואשרות ,כרטיסים והמחאות נוסעים.
§ כרטיס סטודנט בינלאומי – ניתן להשיג באיסתא. מיועד לסטודנטים בלבד.
§ דרכון בתוקף ( עם אשרות) + דרכון ישן (רק אם יש בו אשרות כניסה בתוקף).
§ רישיון לכלי טיס/ ספינות/צלילה – למי שיש, ובמטרת הטיול להשתמש בו.
§ תמונות פספורט עדכניות בגודל 5
X5 על רקע לבן (כולל אוזניים) .
§ מחשבון כיס (לחישוב המרות מטבע) או מחשב כף יד.
§ תעודת סטודנט בינלאומי – אם יש, חוסך הרבה כסף.
§ כתובות וטלפון של נציגויות ישראל במדינות היעד.
§ פוליסת ביטוח נסיעות – ראה הסבר בהמשך.
§ כרטיס חיוג בינלאומי וקודים לחיוג מחו"ל .
§ חלקים ממדריך זה שאתה קורא בו עכשיו.
§ פנס +רצועה להצמדת הפנס לראש.
§ מנעול קטן לרוכסן של התיק הקטן.
§ תמונות עדכניות של כל הנוסעים
§ כפית (הדבר הכי שימושי) .
§ ממיר שקעים אוניברסאלי.
§ רשימת קניות לדיוטי פרי.
§ שובר בית מלון (וואוצ'ר).
§ כרטיס אשראי בינלאומי .
§ טלפון סלולארי ומטען.
§ רישיון נהיגה בינלאומי.
§ מפות + מסלול הטיול.
§ חומר לקריאה בטיסה.
§ שובר השכרת רכב.
§ טבליות טיהור מים.
§ שעון מעורר אמין .
§ משחה לשפתיים.
§ פינצטה (לקוצים) .
§ קוצץ ציפורניים.
§ דף כתובות בבית.
§ המחאות נוסעים.
§ סיכות ביטחון.
§ אטמי אוזניים.
§ רשימת מתנות.
§ כרית לצוואר.
§ ערכת תפירה.
§ כרטיס טיסה.
§ רישיון צלילה.
§ מגבוני נייר.
§ כסף מקומי.
§ מילון כיס.
§ יומן כיס.
                                                                                                                                          § טיפ קטן עם קלטות או נגן MP3 + CDs .
§ עיתונים וספרי קריאה .
§ חוברת תשבצים.

§ מצלמה, פילם או בטרייה+ זיכרון+ כבל
USB (לדיגיטאלית)
§
Disk on key
§ משקפת + נרתיק קשיח.
§ משקפי שמש + נרתיק קשיח.
§ משקפי ראייה נוספים + נרתיק קשיח.
§ מטריה.
§ מצפן .
§
GPS.
§ ארנק.
§ עט .

כלי רחצה וטואלט
§ כלי גילוח , סכיני גילוח נוספים ,מי קולון וג'ל גילוח (מחזיק יותר מקצף).
§ תיק רחצה
§ תיק איפור ( ליפסטיק, מסקרה ומראה).
§ סבון נוזלי, שמפו ומרכך שיער .
§ סבון כביסה (נוזל או אבקה)
§ קרם פנים + קרם ידיים.
§ מברשת ומשחת שיניים .
§ מנטרל ריחות לרגליים.
§ מכשיר להורדת שיער.
§ ניר טואלט לחרום.
§ דאודורנט ובושם.
§ מברשת לשיער.
§ גומיות לשיער.
§ מייבש שיער.
§ מגבת קטנה .
§ מפית לחות.
§ סיכות ראש.
§ קרם שיער.

ערכת עזרה ראשונה – כדאי שיהיה בתיק למטוס ולטיול

לא לקחת את כל בית המרקחת שבבית יש להצטייד במינימום!!
§ לקחת תרופות אישיות שלך (לזמן שאתה תהיה בחו"ל). מומלץ לקחת איתך מרשם למקרה הצורך.
§ תרופות נגד מלריה – רק למי שנוסע לאזור מיועד למחלה זאת.
§ אנטיביוטיקה –זיהום בדרכי השתן ולזיהום בגרון. באישור רופא
§ תרופה לעצירות במקרה של שלשול. באישור רופא
§ משאף לסובלים מבעיות נשימה .
§ תחבושות היגייניות \ טמפונים.
§ משחה \ טלק נגד שפשפת.
§ כדורים נגד מחלת גבהים.
§ אטבים לניקוי אוזניים
§ כדורים נגד כאב ראש.
§ תרופות נגד אלרגיות.
§ כדורים להורדת חום.
§ פלסטרים נגד יבלות - ניתן לקנות בחו"ל.
§ כדורים נגד אלרגיה.                                                                                                                         § כדורים נגד בחילות.
                                                                                                                         § משחה נגד פיטריות.
§ תכשיר נגד יתושים.
§ משחה נגד גרודים .
§ כדורים נגד כאבי בטן.                                                                                                                       § כדורים נגד התיבשות.                                                                                                                      § כדורים נגד צרבת.
§ משככי כאבים.
§ סיכות ביטחון.
§ נוזל לעדשות.
§ טיפות עיניים.
§ קרם שיזוף.
§ קונדומים.
§ כדורים למניעת הריון.
§ צמר גפן.
§ משחה לחיטוי. פולידין , לדוגמא
§ פד סטרילית (גזה).
§ תחבושת אלסטית.
§ תחבושת.
§ תחבושת משולשת.
§ מד-חום דיגיטלי.
§ פלסטר.
§ מצית.
לגבי תרופות באופן כללי יש להיוועץ ברופא המשפחה ולא לעשות דין לעצמך.

פרטי לבוש לכל המשפחה
§ נעליים נוחות להליכה + שרוכים רזרביים. לא חדשים!!!!!!!!
§ הלבשה תחתונה להחלפה .
§ גרביים – דקות ועבות.                                                                                                                       § שרוכים.
§ סנדלים נוחות.
§ כפכפים סגורים או נעלי גומי. איתם ניתן מצד אחד להיכנס לים כאשר בהתחלה החול מרוצף באבנים/סלעים וזה דוקר ברגלים ומצד שני להתקלח (במקומות שהמקלחות אינן צמודות לחדר כדי למנוע הידבקות מפטריות/אקזמה ).

בגדים
מה שיקבע את הביגוד אלו שלושת הדברים הבאים: אופן הלבוש הנהוג במקומות שאתה נוסע, התאמת בגדים שיאפשרו מקסימום של גיוונים, מזג האוויר הצפוי במשך הטיול, סוג הנסיעה שלך – בילוי , משפחתי, עסקים ועוד.
עדיף לא לקחת בגדים המצריכים גיהוץ. למעט בגדי ערב.
יש ערים רבות שיש להם חנויות כביסה ויבוש וזה יכול לחסוך הבאת הרבה בגדים לטיול ארוך.
§ שקית כביסה מחורר ( ניתן לכבס ביחד עם השק לא חובה . אפשר לקחת שקיות בסופרמרקטים, לאחסון בגדים המיועדים לכביסה ).
§ חולצות דקות ארוכות שרוולים ובהירות שיגנו עליך מפני עקיצות יתושים.
§ מכנסי טיול (עדיף כאלה שהופכות לקצרות או גם מכנסיים מרובות כיסים).
§ כובע רחב שוליים ובהיר ( צבע כהה קולט קרני שמש ).
§ מכנסיים ארוכים שיגנו עליך מפני עקיצות יתושים.
§ גרביים מותאמים לטיול ( לטרקים צריך עבה).
§ שרוול + מכנסי טרנינג לטיול או לשינה.
§ תחתונים וגופיות.
§ חולצות קצרות.
§ בגדי חורף.
§ בגדי ערב.
§ חצאיות.
§ פיג'מות
§ בגד-ים.


לתינוקות:
§ סבון תינוקות
§ חיתולים חד פעמיים
§ מגבונים לחים חד פעמיים
§ אבקה\משחה נגד גרוד
§ משחה נגד קרינת שמש
§ מוצצים
§ בקבוקים +מברשת ניקוי
§ תרופות (לפי אישור רופא)
§ סינרים
§ משאבת חלב
§ מנשא אישי.
§ טיולון.
§ צעצועים ומשחקים

לטרקים
לאלה הנוסעים למקומות קרים:
§ שכמיה, מעיל גשם דק, ז'קט פליס.
§ גופיית פלנל ארוכת שרוולים.
§ גרבי הליכה טרמיות
§ כפפות/צעיף .
§ כובע צמר.
§ מטרייה .
§ גטקס.
                                                                                                                                             § גזיה.
§ אוהל
§ שק-שינה
§ מזרון מסוג טרמו-רסט
§ מקל הליכה (לא חובה)
§ גזיה\ בנזיניה+מיכל בנזין
§ רצועות לקשירת מזרון לתרמיל
§ ערכת תיקון לתרמיל
§ כיסוי לתרמיל
§ כבל לנעילת התרמיל
§ שקיות אטומות למים
§ משחה לאיטום נעליים
§ חבל אישי ורב שימושי
§ כילה
§ סדין מטיילים
§ כדורים נגד מחלת גבהים
§ נעלי הליכה+משחת שימון
§ סנדלי טיולים
§ מכנס מטיילים

לטיולי אופנים
§
ערכה לתיקון תקר
§
תיק עם ציוד נוסף שצריך או ברכב נילווה
§ב
קבוק שתיה לרוכב
§
שקית מים מיוחדת עם צינורית
§
פנימית נוספת
§
חומר אטימה נגד תקרים בגלגלים
§
כף להוצאת הצמיג
§
מפתחות אלן לכל הברגים +ברגים לאופניים
§
פתח 15' לפדלים
§
מכוון ומחזק קפיצים                                                                                                                          § פנימיות להחלפה
§ חולץ שרשרת, כולל מפתחות מתאימים וחוליות שרשרת
§ בקבוק מים למנשא האופניים
§ אזיקונים וחוט ברזל
§ אולר או לדרמן
§ שמן שרשרת
§ מנעול אופניים עם כבל

מה נימצא בתיק  הנוסף
?                                                                                                                    § משאבה לגלגלים ולבולמי זעזועים
§ מעביר אחורי וקדמי
§ שרשרת                                                                                                                                           § פנס קדמי
§ נצנץ אחורי
§ ספידומטר
§ זוג פדלים
§ שפיצים נוספים
§ כבלים להילוכים ולברקסים
§מפתח שוודי                                                                                                                                     § פלייר פטנט
§ מברגים מיוחדים
§ ספריי לניקוי שרשרת

דברי מאכל
§ חטיפים – אפשר לקנות בחו"ל . לילדים ממומלץ לקחת מהארץ.
§ מסטיקים או סוכריות לזמן המראת/נחיתת המטוס
§ ויטמינים ומינרלים – אפשר לקנות בחו"ל.
§ ערכת תה/קפה – אפשר לקנות בחו"ל.
§ סוכרזית.

ציוד לאוכל ושתייה – אפשר גם לקנות בחו"ל
§ אולר קטן – לפי החוק אסור לעלות לתא נוסעים, אבל מותר לאכסן במזוודה מונחת בבטן המטוס.
§ מפת שולחן חד פעמית במקרה שאוכלים בצידי הדרך, על גדות הנהר או בכל מקום בטבע.
§ תרמוס – בכל מקום לינה תוכל לקבל מים רותחים לפני צאתך לדרך, קיים גם תרמוס הנטען ברכב בזמן הנסיעה, לחימום והרתחת מים, כמו גם ספלים השומרים על חום.
§ סכינים – לפי החוק אסור לעלות לתא נוסעים, אבל מותר לאכסן במזוודה מונחת בבטן המטוס.
§ פותחן – לפי החוק אסור לעלות לתא נוסעים, אבל מותר לאכסן במזוודה מונחת בבטן המטוס.
§ כף חשמלית+ מתאם לכף החשמלית או לכל מכשיר אחר.
§ סכו"ם ( סכין כפית ומזלג ) , רצוי חד פעמי.
§ צלחות, רצוי חד פעמי.
§ כוסות, רצוי חד פעמי.
§ מגבת אוכל.

לקראת יציאתך מהארץ
72 שעות לפני היציאה, אנא התקשר לסוכן הנסיעות, אצלו רכשת את כרטיס הטיסה, על מנת לוודא שאין שינוי בטיסתך שפרטיה מצוינים בכרטיס שבידך.
אם מועד ההתקשרות הנ"ל חל בשבת או בחג - נא התקשר לסוכן ביום החול האחרון, שלפני השבת או החג.
חזור שוב ובדוק אם ברשותך, בין היתר:
§ דרכון בתוקף
§ אשרת כניסה (ויזה) למדינת היעד (אם נחוץ).
§ יתר יציאה משלטונות צה"ל (אם נחוץ).
§ ביטוח (בריאות ומטען) אם ברצונך בכך.
§ שוברי הזמנה ( ואוצ'ר) , כרטיסי טיסה וכדומה.
§ לנוסעים לחו”ל חשוב לוודא כי הדרכון תקף לחצי שנה לפחות .
§ כרטיס האשראי הבינלאומי שלך בתוקף.
§ אם הנך מתכוון לשכור רכב - דאגו שיהיה ברשותך רישיון נהיגה בינלאומי. יחד עם הרישיון הבינלאומי חייב להימצא הרישיון של מדינת ישראל ובתוקף.
§ מומלץ לצלם 3 עותקים מכרטיסי הטיסה והדרכונים אחד במזוודה אחד עלייך ולהשאיר עותק אחד בית.
§ לקחת העתקים מכול ההתכתבויות שבוצעו עם מלונות/צימרים.

חשוב לדאוג לדברים הבאים:
§ דאג לארוז את הציוד הרלוונטי לחופשתך. זה לא נעים להגיע למחוז חפצך ולגלות ששכחת לקחת את הבגד שקנית במיוחד לנסיעה זו.
§ כדאי להשאיר לנשארים בבית את כל תכנית הנסיעה המפורטת וכן את פרטי בית המלון בו תלון, כולל מספר הטלפון שלו.
§ וודא שברשותך מספיק כסף במטבע של מדינת היעד אליה אתה טס. לעיתים משתלם יותר לרכוש את המטבע של אותה מדינה כאן בארץ בשקלים. אם הנך מתכוון להצטייד בסכום גדול של מטבע חוץ, מומלץ לרכוש המחאות נוסעים שיש עליהן ביטוח במקרה של גניבה.
§ יש לציין שלא כל המטבעות הזרים נמכרים בארץ.

לא לשכוח לפני שיוצאים מהבית לפחות שלושה ימים לפני נסיעה

§ שכל פוליסות הביטוח של הבית והרכב בתוקף.
§ במקרה ויש לך בעל חיים אנא דאג לסידור.
§ עד שבועיים בכיף ואפילו לא ירגישו בחסרונך. הפתרון האחרון לבקש מהשכנים או קרובי משפחה להשקות את העציצים.
§ "להקפיא" ( הפסקה זמנית) שירותי אינטרנט ומנוי לעיתונים.
§ לוודא כי החשבונות משולמים בהוראת קבע.
§ לוודא כי אין חשבונות לתשלום בזמן ההיעדרות (כמו ביטוח)..
§ להשאיר מפתח רזרבי לבית ולמכונית אצל שכן. לא להשאיר בבית שלך מפתחות רכב ודירה.
§ לוודא כי מישהו אוסף לך את הדואר (שלא יצטבר בתיבה).
§ לעדכן שכן או קרוב משפחה כי יצאת לחו"ל. על מנת שיוכלו לפקח מפני תנועות חשודות. כדאי גם לתת לו מספרי טלפון למקרי חרום.
                                                                                                      § יש לנקות את שירותים, וכל דבר אחר נוטה ל "גוברת" דברים כאשר אתה לא בסביבה.

לפחות יום לפני נסיעה או ביום העזיבה

§ צמחים ועציצים – העמד אותם ליד חלון היכן שיש מקסימום של אור. הנח תחתית גדולה והשקה את העציץ עד שהמים ימלאו את התחתית. פתרון אחר שמומלץ הוא לקחת בקבוק שתייה גדול, למלא אותו במים, לסתום את הפיה בצמר גפן, להכניס קשית ולהפוך את הבקבוק על העציץ כשהקשית שקועה בתוך תערובת האדמה. כך העציץ יושקה אט אט. בדרך הזו הצמחים יעברו שבוע
§ כיבוי ברז גז ראשי ומפסק זרם ראשי ( ביציאה לתקופה ארוכה ). אתה לא יודעים מה גורם קצר חשמלי.
§ כיבוי נקודות חשמל שלא צריך. לדוגמא: מחשב, תרמוסטט .
§ להשאיר רדיו פתוח. ואם יש טיימר אז שיפעיל ויסגור את הכול מערכות השמע בבית.
§ השאירו אורות דלוקים במקומות מסוימים. מומלץ להשאיר טלוויזיה ורדיו פועלים- אם לדעתך זה מוגזם אינך חייב בזאת.
§ להפעיל אזעקה וליידע את חברת האבטחה ( במידה ויש) על מנת שיעשו יותר סריקות וסיורים.
§ החלונות נעולים, וכך גם הדלתות. יש מנגנון פנימי זול ופשוט להתקנה פנימית המונע פתיחת תריס מבחוץ.
§ לרוקן או למסור אוכל מהמקרר שעלול להתקלקל.
§ לרוקן זבל.  לרסס נגד נמלים ולנקות שרותים        
§ לעדכן דואר אלקטרוני.
§ שיש תגי זיהוי על כל המזוודות והתיקים.
§ לרוקן מהארנק כרטיסים ודברים שלא נחוצים לטיול.

 
 
 
 
 
 
                                                *************************************************************
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 14.03.2006

עידכון : 11.04.2009


מזוודה איכותית היא מזוודה יקרה יותר , אך בהתאם לכך גם אורך חייה ואורך חיי כל מרכיביה.

 הובלה – בדוק אם נוח לך למשוך את המזוודה מבלי שהמזוודה תתהפך . חשוב שגלגלי המזוודה ממוקמים בקצוות ולא במרכז, מאחר ומפתח רחב יותר בין הגלגלים מעניק יציבות טובה יותר.

גלגלים - רצוי שגלגלי המזוודה יהיו גלגלים מחומר איכותי + מייסבים המעניקים עמידות לאורך זמן .וגרירה נוחה ושקטה של המזוודה. גלגלי הסיליקון מחזיקים מעמד יותר מגלגלי הפלסטיק. יש לדאוג שהגלגלים הם יהיו פנימיים ולא יבלטו מהמזוודה (נטייה לתקלות)

 ידית נשלפת ( טלסקופית ) - הידית הטלסקופית של המזוודה תהיה פנימית , כדי שתעמוד כנגד חבטות שהמזוודה מקבלת חבטות ( בהעמסה למונית או למטוס ועוד).

 איכות הבד - התיקים הרכים עלולים להיתקע במסוע ולהיקרע.  ולכן שני אינדיקציות לבחירה .

1. ככל שצפיפות סיבי בד המזוודה גבוהה יותר, כך גם חוזק הבד.

2. מספר הבד, שמציין עובי יחסי של הסיב שמרכיב את הבדץ מתחיל ממספר 300 עד 1000. ככל שהבד עבה יותר הוא חזק יותר וכבד יותר אך אטימותו נפגמת

קימים שלושה סוגי בדים למזוודות:

ניילון - היתרון שלו: קל, אטימות טובה למים,. החיסרון שלו:פחות עמידת לקריעה ושחיקה.
פוליאסטר - היתרון שלו: עמידות טובה יותר לקריעה ושחיקה
קורדורה - היתרון שלו: עמידות מצוינת לקריעה ושחיקה,. החיסרון שלו:כבד יחסית.

 טיב הרוכסן - עמידות וטיב הרוכסנים חשובים ביותר מחברה ידועה. ככל שהרוכסן עבה יותר, כך הוא יאריך ימים רצועות ליפוף חשוב ביותר למי שמרבה לטייל/לנסוע ( בארץ ובעולם) ונוהג לדחוס את הציוד שלו לתוך המזוודה.

 מומלץ לרכוש מזוודה מתרחבת, הגמישות מאפשרת הוספת נפח קטן לאחסנה.

יש חשיבות למשקל של  הטרול במיוחד כאשר יש הגבלות משקל  של מזוודה . לכן חפשו מזוודה קלה

מומלץ לבדוק את משך תקופת האחריות הניתנת על המזוודה, כל המרבה בזמן האחריות הרי זה משובח.

להימנע מקנית מזוודה ללא אחריות.

בשדות תעופה שונים קיים שירות ניילון מזוודות וניתן להיעזר בו, על מנת לשמור על המזוודה. השרות בתשלום

 
 
 
 
                                                          *****************************************************
 
 
 
 
 
 
 כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 14.05.2006

הערה חשובה: עקב הגבלות משקל והגבלת כמויות המזוודה המורשות לקחת לטיסה ללא תוספת מחיר לנוסע אחד, מומלץ לארוז רק דברים הכרחיים לטיסה. כל מה שכבד שאפשר לקנות בחו"ל, עדיף על תשלום של משקל יתר.

להלן הנחיות אריזה
השאר את התכשיטים, תרופות, משקפיים, כרטיסי טיסה, כסף, דרכונים, מכשירי צילום ודברי ערך אחרים מחוץ למזוודות הנשלחות. שא חפצים אלו אתך בתיק היד.

חפצים בעלי משקל גדול יותר, יש לאחסן בתחתית המזוודה בצמוד לגלגלים לקבלת יציבות ונוחות נשיאה.

למנוע קימוט של בגדים מומלץ לגלגל את הבגדים במהופך ולעטוף בשקית ניילון. שיטה זאת גם חוסכת מקום במזוודה. יש כיום שקיות עם ואקום שגורם לנפח לקטון עוד יותר. עלות משוערת לחבילת שקיות וואקום הוא 80 ₪. כמו כן, לשים את הבגדים הנוטים להתקמט מעל הבגדים שבמזוודה ובאופן פרוס בין ארבעת קצות המזוודה . ניתן לגלגל גם מגבות, גופיות, גרביונים, געטקס וכו'.

ארוז מוצרי קוסמטיקה, בשמים, משקאות, או כל דבר אחר שיכול ליפול או להישבר או ללכלך ביגוד כלשהו, בתיקים המיועדים לכך או בשקיות פלסטיק אטומות או בקופסא בלתי שבירה.

יש לחלק את הבגדים בין המזוודות של בני הזוג והילדים ולא רק במזוודה אחת מהסיבה הפשוטה, אם תלך לאיבוד מזוודה עדיין יהיה לך ולבת זוגתך בגדי לבוש.

לתוך הנעליים מומלץ לדחוס את הגרביים ואפילו את התחתונים. ( ניצול חללים מתים) וגם שומר על צורת הנעליים.

השאר את שמך וכתובתך גם מחוץ למזוודה וגם בתוכה. אם פרטיך כבר רשומים על המזוודה מנסיעות קודמות, וודא שהפרטים נכונים ומעודכנים. מקובל לתייג את המטען משני צידי תווית התיוג: בצד אחד רשום את שמך וכתובתך בישראל ומצד שני רשום את הכתובת המדויקת אליה אתה מתכוון להגיע כתחנה ראשונה. בהמשך הטיול, שנה את כתובות היעד בהתאם לנסיעתך. אם תכין תוויות אלו בעודך בבית, תחסוך זמן יקר.

סגרו את רצועות וגלגלי המזוודה לפני מסירתה כדי להבטיח שהם לא יינזקו או יפלו בזמן הטיפול במזוודה.

וודא שהמזוודה נעולה כיאות לפני שאתה מוסר אותה.

שים על המזוודה אות זיהוי אישי, למשל שרוך צבעוני או מדבקה צבעונית במקום בולט , כך תוכל לזהותה במהירות ובקלות בתוך ערמת המזוודות שיוצאות מן המטוס.

לא לשכוח להעביר כל מה שנראה כמו כלי נשק (אולר, מספריים, פצירה) לתיק הגדול הנשלח לבטן המטוס!

 
 
 
 
 
                                                       *****************************************************
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 14.05.2006

 היום, כל אתרי השעשועים נמצאים על שטחים נרחבים ביותר והעומס מבחינת הביקורים והמבקרים גדול. צריך לקחת בחשבון שאי אפשר להספיק ולהגיע לכל מקום ומקום באתר אלא אם תשהה בו מספר ימים. אם תשהה באתר זמן קצר, מומלץ לקבל מידע לפני בואך על ידי גלישה באתרי האינטרנט ומידע מחברים שביקרו.

הדברים החשובים ביותר שיש לדעת מראש הם:
· מתי האתר סגור לחלוטין (יום בשבוע, ימי חג , ימי שבתון, שיפוצים).

· מועדי הפתיחה והסגירה (משתנה בהתאם לעונות השנה).

· מפה של האתר (דרכי הגעה לאתר, ומפת האטרקציות באתר).

· מהן האטרקציות החשובות (באיזה שעות מתחילות האטרקציות לפעול, ולאיזה קבוצות גיל מתאימה כל אטרקציה.

· באים עם ילדים – בדוק אם אין הגבלות למתקנים (גיל וגובה) כך תחסוך לך ולילדיך עוגמת נפש.

· מחיר (ליחיד, קבוצה, לבעלי כרטיס
AAA, לחנייה וכו').

· יש לברר בקופת האתר או באתר האינטרנט על אפשרות של שילוב כרטיסים למס' אתרים, דבר המוזיל את עלות הכרטיס.

· שרות ה-
Fast Pass – במספר פארקים בארה"ב מופעל שרות ה- Fast Pass, בכניסה מקבלים את מפת הפארק ובה מסומנים כל מתקני השעשועים ומתקני השרות (מסעדות, נקודות עישון, פינות צילום, טלפונים, פינות חיתול לילד, שירותים וכו`), ליד המתקנים עם האטרקציות העמוסות (ושהם בדרך כלל גם האטרקטיביות) מופיע במפה הסימן FP, שזהו הסימון של Fast Pass שזהו מתקן שמכניסים דרכו את הכרטיס הכניסה ומקבלים כרטיס כניסה (פאסט פאס) לאותה אטרקציה (עמוסה) אבל מוגדרת לך השעה להגיע לכניסה לביתן, בכך אתה מתפנה לאטרקציות נוספות ולא עומד בתור (שהוא לפעמים בין שעה ואפילו שעתיים עם כל הילדים וכו`) וכשמגיעה השעה להיכנס לביתן אתה מציג את הכרטיס שקבלת ונכנס לתוך תור מקוצר מאד וה"עוקף " את כל העומדים בתור הרגיל. בכך אתה מנצל את הזמן למתקנים אחרים ומבטיח את התור שלך במתקן הנוכחי.

· נגישות לנכים- ברוב, אם לא בכול הפארקים הנגישות לנכים היא נוחה מאוד. ישנם מעליות ורמפות המיועדות לנכים ולעגלות של תינוקות וישנה חנייה המיועדת אך ורק לנכים, וכמובן הסעה מיוחדת ועם רכב מיוחד עד לשערי הפארק. במידת הצורך ניתן לשכור עגלת נכים/קולנועית תמורת תשלום נוסף ולנוע אתה בכול הפארק, השימוש במתקני הפארק כמובן כפוף למגבלות הנכה, ברוב הפארקים הנכים ומלוויהם אינם עומדים בתור, אלא עוקפים ונכנסים ראשונים (אל דאגה הם לא תופסים לך את המקום, בכול מתקן יש עמדות המיועדות אך ורק לשימוש לנכים).

המלצות חשובות

· השתדל להגיע לאטרקציות, פארקים, מוזיאונים ומקומות בילוי אחרים ללא מטען יד או גב, על מנת שתרגיש חופשי מצד אחד וללא דאגה מפני גניבות וכייסים מצד שני. אם אין לך ברירה אלא לקחת עמך תיקים כבדים (לא עם מסמכים אישיים וכסף), מומלץ לשכור תאי אחסון.כמו כן, מומלץ להתלבש בבגדים נוחים ומתאימים ולנעול נעלים טובות ונוחות.

· יש להימנע מלבוא בימים עמוסים כמו: חגים, סופי שבוע וחופשות . מומלץ לבקר : לא בעונת התיירות, אז התורים קצרים ביותר לעומת המתנה ממושכת בעונה וכך ניתן לנצל את היום עד תום. אך אם הביקור בעונת התיירות הוא אילוץ יש לקחת בחשבון תורים ארוכים מאד. שעות הביקור המועדפות בפארקים: מהפתיחה ועד הסגירה. בתחילת הביקור תלך למקומות הכי פופולאריים. בשעות הצהריים תסתובב בפארק ותנוח או שתצפה במופעים. בערב תצפו במופעים אור קוליים שאליהם מומלץ להופיע זמן רב לפני ההופעה על מנת לתפוס מקומות טובים.

· מומלץ להתפצל הורה אחד עם הילדים הגדולים עם המתקנים המתאימים והורה אחר עם הילדים הקטנים והמתקנים המתאימים להם.

· חובה לשים קרם שיזוף, כובע ולשתות הרבה.

· המתקנים בלילה, זאת חוויה מומלצת , יש לפעמים גם תהלוכות עם אורות .

· מומלץ שכל אחד מהבקרים היה לו מפה של הפארק.

· על מנת לא ללכת לאיבוד , יש לנקוט את הצעדים הבאים: חבישת כובעים וחולצות בצבע זהה שתזהה אותו ומשפחתך, שיהיה ברשותך מכשיר סלולארי. במקרה ונאבד ילדים : קודם כל לא להיכנס ללחץ, פנו למתקן הקרוב ובקש מהאחראי שיביא אותך לנקודה מרכזית ושיודיעו במערכת הכריזה

 
 
 
 
                                                               *****************************************************
 
 
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 21.06.2006

חובה לציין שהעניין שהאוכל לא יהיה כשר במובן המקובל עם משגיח כשרות ותעודת כשרות ויכול להיות מקומם לכן ההמלצה להביא אוכל מהבית .


האוכל במלונות

ישנם שני סוגים עיקריים של טיולי מסורת :

א. טיול בו כל האוכל מגיע ארוז עם תעודות כשרות, ויש צורך רק לדאוג לחמם אותו. האוכל מגיע מהארץ או ממפעל בעל תעודת כשרות של גוף כשרות מוכר מחו"ל.

ב. טיול בו מסתמכים על האוכל של המלון (המלון אינו כשר) ודואגים לנצל פרודוקטים שבהם אין בעיות כשרות חמורות.

חשוב להדגיש שחוץ מירקות ופירות שלמים שבהם אין שום בעיית כשרות.
דברים שכולם אוכלים ירקות חתוכים בסכין מהבית – אין שום בעיה.
פירות – אין שום בעיה.
תפו"א עטוף בניר כסף – יש כאלה שיבקשו עטיפה כפולה של התפו"א.
אפונה גזר גמדי או ירקות אחרים טריים או קפואים (כמו סנפרוסט) עטופים בניר כסף.
דג אפוי בתנור עטוף בניר כסף – עדיף דג שלם או דג שנחתך במפעל ולא במטבח המלון.
ביצים שהורתחו בסיר כשר.

דברים שאפשר לאכול

חמאה - לשים לב שזה לא יהיה חמאה לייט או מרגרינה.

חלב – כשברור שזה חלב פרות וזו מדינה בעלת מערכת אכיפה בנושאים כאלה.

אורז עטוף בניר כסף אפוי בתנור – צריך לברור את האורז או לחילופין להבהיר שהוא לא נברר.

זיתים – פשוטים ללא תוספות.

מה ניתן להביא מהארץ

לחם נטורל (שלא הוסיפו בו שומן).

טונה

אבקות מרק

שקדי מרק

פריכיות

קרקרים

גבינות לבנות (בשום אופן לא צהובות)

ביצים שהורתחו בכלים של המטבח.

שקיות קטנות של חרדל, מיונז, רוטב אלף איים, קטשופ וויניגרט .

הדגשים בטיול

כל חיתוך צריך להיעשות בסכין כשרה שזה בגדול זה אומר סכין מהבית.

בישול בסיר כשר פותר הרבה בעיות – במלון קטן זה די פשוט, במלון גדול זה קצת בעייתי יתכן ובלתי אפשרי.

חשוב מאוד לא לשכוח להביא את הכלים החד פעמיים.

מומלץ לקחת קופסאות שימורים שיש להם ידית פתיחה מחוברת .

מומלץ לקחת מאכלים מוכנים באריזות שקופות ואטומות , בגלל דרישות ביטחוניות

אוכל בטיסה

בטיסות אל-על אין בעיה האוכל כשר.

אוכל כשר ניתן להזמין גם בחברות אחרות רק צריך לבדוק אם החבר´ה מהאופירציה דאגו לעשות את זה.

בטיול צ'רטר זר מובהר מראש שלא יהיה אוכל כשר, לכן כל אחד צריך להכין סנדוויץ' אישי במקום הארוחה במטוס.

מסעדות

*מסעדות כשרות בחו"ל הן מאוד יקרות. למרות זאת זה ממש לא אומר שהאוכל יהיה טעים.

* שעות הפתיחה של מסעדות כשרות בחו"ל גם עלולות להפתיע לכן כדאי תמיד לבדוק את השעות בשיחת טלפון עם המסעדה ולא להסתמך על אתרי אינטרנט דתיים שבד"כ אינם מעודכנים.

* כדאי לוודא שהמקום עדין כשר, תעודות כשרות לפעמים מוסרות או בעלויות שמתחלפות .

חשמל בשבת

* לדאוג לקומה נמוכה היות ולא משתמשים במעלית בשבת (צריך להיעשות מהארץ).

* לדאוג שיהיה מפתח לחדר ולא כניסה בעזרת כרטיס (צריך להיעשות מהארץ).

* לדאוג שלא תיכנס דרך דלת חשמלית ולכן שיהיו ערניים לנתק את הדלת או לפתוח אותה בזמן שאנשים עוברים. בבתי מלון שליד קהילות יהודיות הם די מתורגלים בזה.

טלטול בשבת

צריך לזכור שאנשים דתיים לא לוקחים כלום בשבת בחו"ל (בגלל שאין עירוב). זה דורש הכנה מוקדמת.


טלית לתפילת שחרית בשבת

* יש בתי כנסת שיש להם הרבה טליתות המשמשות גם את האורחים. במקרה כזה אין צורך להביא טלית לבית הכנסת בשבת.

* יש בתי כנסת שצריך להביא את הטלית האישית לפני כניסת שבת (צריך להזכיר) ולהחזיר אחרי צאת השבת – סידור זה מחייב תפילה באותה בית כנסת.

בכל מקרה חשוב מאוד לעדכן את הגבאי שמגיעים ולוודא את עניין הטליתות כי לעיתיםיש הרבה אורחים ויש מחסור בטליתות.

טיול בשבת

לקחת בחשבון שאנשים לא ייקחו איתם מים לטיול רגלי של שבת. לשם כך שצריך לתכנן את הטיול כך שיעבור דרך מקומות שיש בהם ברזיות ציבוריות - זאת מצריך תכנון מוקדם. וכן שירותים ציבוריים שלא גובים תשלום עבור השימוש.

כניסה למבני הקהילה היהודית בשבת

ב ד"כ בכניסה לבנין הקהילה היהודית יש שומר שלא מכניס אנשים ללא דרכון.

אנשים דתיים לא מטלטלים גם דרכון בשבת. לכן כדאי לדאוג להגיע ביחד ולעדכן את השומר או האחראי על הביטחון שלא מסתובבים עם הדרכונים בשבת. כדאי לתת כמה סימני זיהוי , זה יכול לפתור בעיות כניסה של כל מיני מאחרים לתפילת שחרית או כאלה שמעדיפים ללכת לבד.

תפילות

תפילת שחרית – לפני ארוחת בוקר.
תפילת ערבית- בסוף תוכנית הערב.

את תפילת מנחה צריך להכניס לתוכנית היא אמנם קצרה כעשר דקות אבל היא בשעות אחה"צ שבד"כ יש בהם פעילות.זמנים יהודייםחשוב לדעת שהלוז הדתי של אדם שומר מצוות מתנהל על פי שעות זמניות כלומר לוקחים את שעות היום מחלקים אותן ל- 12 וע"פ זה יודעים מתי מתפללים ועוד הרבה דברים חשובים.היות והדבר תלוי בזריחה ושקיעה זה משתנה ממקום למקום. לכן חשוב מאוד להצטייד ברשימת הזמנים לאורך המסלול, במקרה שלמעבר ממדינה למדינה או מקומות מרוחקים מאוד אפילו באותה מדינה יש לבדוק את הזמנים לכל מקום בפני עצמו.יש כמה אתרי אינטרנט שמטפלים בנושא אחד מהם http://www.sederolam.co.il/ShabbatZmanim/Times.aspבאתר זה אפשר למצוא גם מידע על מסעדות כשרות בתי כנסת וכו´ אבל חשוב לוודא הכול טלפונית כי מידע כזה לא תמיד מעודכן.מקווהכדאי מאוד לברר היכן לאורך המסלול ישנו מקווה. לא יודע מה האחוזים שמזדקקים לזה אבל כשצריך קשה לברר את זה בחו"ל לכן כדאי להיות מוכן מהארץ. אפשר להיעזר באתר הנ"ל וכמובן לוודא טלפונית שהכול עדכני.

 
 
 
 
                                                                   ***************************************************
 
 
 
 
 
 

ביטוח חוץ לארץ

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 21.07.2006

מומלץ ביותר לבטח עצמך ברגע שקיבלת אישור לטיסה ולא לחכות לדקה האחרונה . ביטוח  הטיול מתחיל מהמועד של הטיסה עד למועד הנחיתה. דקה אחרי/לפני חצות נחשב יום. ביטוח הכבודה מתחיל שעוזבים את הבית לכיוון לשדה התעופה עד שעוזבים את שדה התעופה

 כאשר נוסעים לחו"ל משקיעים הרבה זמן וכסף בתכנון בביקורים באתרים שונים, רכב, טיסות וכו` ולמעשה שוכחים או מזלזלים בנושא ביטוח הבריאות וביטוח מזוודות.


חד משמעי: בביטוח רפואי אין לחסוך!!! בפרט כשנוסעים לארה"ב. עלות יום אשפוז בארה"ב היא מהיקרות ביותר ובמיוחד לאחר תאונה קשה.


צריך ביטוח שלא יגביל הוצאות. כמו למשל: הוצאות לימי אשפוז ( תלוי לאיזה מדינה אתה טס ), הוצאות לתרופות, ביקור רופא או הוצאות שנגרמות לאו דווקא בבית חולים (הוצאות עקיפות). יש לקחת ביטוח טוב ועדיף לשלם וקצת יותר . כי אם לא, אז תסתכנו בתשלומים עצומים לבתי החולים ( הדבר תקף במיוחד בארצות הברית , בו עלות האשפוז היומי מגיעה ל-300ם דולר).

קיימים 3 סוגי פוליסות בעלות שונה: ביטוח לבריאים עד גיל 60; ביטוח לנוסעים עם מחלות קודמות, ללא אשפוז בחצי השנה האחרונה ובלי צורך באישור רפואי מיוחד; וביטוח שבו הנוסע חייב למלא שאלון ולקבל אישור מרופא החברה.
המחירים לביטוח, נעים מ-1.2 ועד 3.5 דולרים ליום לפוליסה הבסיסית, אולם המחיר הסופי תלוי בהיקף ובהרחבה הפוליסה ובחברה שבה עושים את הביטוח. הביטוח הזול והמושלם ביותר נחשב לזה הנעשה באמצעות קופות החולים .


ישנם הגבלות בתנאים ואפילו איסורים ביטוחיים לגילאים מעל 75. לכן יש לבדוק את העניין בקפידה למבוטחים מעל גיל 75.

 הפוליסות, כמעט כולם לא מכסות כל הוצאה הקשורה למצב הבריאותי  שקורה למבוטח 6 חודשים לפני  הרישום לביטוח.

 למי  שיש עבר רפואי , אך אין לו  בעיה ב-6 החודשים הקודמים לרישום הביטוח, חייב להכניס סעיף ביטוח החמרה של מחלה קיימת. למי שלא יעשה זאת ותהיה בעיה, ההוצאות הם כבדות ולא תכוסנה על-ידי חברות הביטוח

 נשים בהריון מבוטחות על-ידי חברות מסוימות רק עד השבוע ה-26 להריון, ובחברות אחרות עד לשבוע ה-32 להריון .לאחר מכן יש לרכוש הרחבה ולדעת שגם היא לא מכסה הוצאות הקשורות בהריון עצמו.

 יש לבדוק שיש בפוליסה, ביטוח צד שלישי שנגרם מרשלנות של המבוטח


חיילים משוחררים זכאים לשלושה חודשי ביטוח בחינם. מומלץ לבדוק שהפוליסה מתאימה לתנאי הטיול שלך והאם היא כוללת ספורט אתגרי, איתור וחילוץ.


יש לוודא שלחברת הביטוח יש הסדר תשלום ישיר לבית-החולים, כדי שהמבוטח לא יידרש לשלם ורק אחר כך לקבל החזר. חשוב לוודא אם יש מוקד סיוע בינלאומי המאויש 24 שעות, שבו ניתן לקבל עזרה, הנחיות ועצות.יש להצטייד במספר הטלפון של מוקד הסיוע.

לא מומלץ לבצע טיפולים רפואיים ללא ידיעת חברת הביטוח. לא תמיד זה לטובתך. יש לפעמים מניעים לא ברורים שיכולים גם להזיק לך.

יש לשים לב לתקופת השהייה בחו''ל המכוסה במסגרת הביטוח, במיוחד למי שמעוניין בביטוח מעבר ל-45 יום .

שים לב לגובה הפיצוי החד-פעמי, במקרה של מוות או נכות. בסעיף זה יכולים הפערים בין חברות הביטוח להגיע למאות אחוזים! הפוליסה הבסיסית תציע במקרה כזה תשלום של 10,000 שקל בלבד, בעוד שיש פוליסות שבהן המחיר יכול להגיע ל-50 אלף דולר.

 בפוליסות יש ביטוח  ביטול \קיצור טיול והחזר כאשר ישנה מקרה של מחלה פתאומי לפני הטיסה למבוטח או לבן משפחה מדרגה ראשונה .  יש פוליסות שאפשר להכליל בפוליסה גם מקרבה שנייה ואף שותף בעסק .

 בעסקת חבילות הנופש זכאיות חברת הנסיעות לגבות את הכסף, במקרה ותבטל את הנופש למקרה של מחלה או אסון משפחתי. לכן, וודא שביטוח הנסיעות כולל הפסד פיקדון אשר יחזיר לך את הכסף .


רצוי לבדוק אם הפוליסה כוללת הטסה רפואית ופינוי בעת הצורך. מומלץ להרחיב את הפוליסה למקרים כאלו בעלות קטנה. חובה להתקשר עם חברת הביטוח במקרה זה ולא לפעול באופן עצמאי, כי במקרה כזה יש סיכוי שלא תקבל החזר.

ספורט אתגרי, כמו סנפלינג, סקי, צלילה וכו', הוא סעיף חריג בפוליסה. הרחבה שמכסה פעילויות כאלה תעלה לך כ- 2:5 דולרים ליום. לברר גם חילוץ מהאזור .

ביטוח במסגרת כרטיס אשראי מכסה רק את בעל הכרטיס, ומדובר רק בכרטיס בינלאומי או כרטיס זהב או פלטינה. עבור כל בן משפחה נוסף יש לצלצל לחברת הביטוח שעובדת עם כרטיס האשראי ולהרחיב את הביטוח. יש לשים לב לכיסוי הכספי במסגרת הפוליסה, כדי להימנע מכיסוי חלקי. דמי ההשתתפות מאד גבוהים וסכומי הכיסוי מאד נמוכים שמעמידים את כל העניין באי כדאיות. חשוב לציין כי הביטוחי חינם של כרטיסי האשראי לא מתבצעים באופן אוטומטי. אי-לכך, יש לצלצל לחברת הביטוח ולהפעיל את הביטוח וזאת על-ידי קבלת מספר קוד אישי.

 ביטוח ציוד יקר
אל תסמוך על ביטוח מטען רגיל. ביטוח זה מכסה אבדן של ציוד בסכום די נמוך. אם יש לך ביטוח תכולת דירה, ניתן במקרים רבים להוסיף את הציוד היקר לביטוח זה, ובעלות של 4% מערך הציוד (לשנה), הכיסוי יכסה גם גניבה בחו"ל. שים לב לתנאי הפוליסה! יש פוליסה שאיננה תקפה במקרה של גניבת ציוד מתוך מכונית חונה!

 מה צריך כדי לקבל את הכספים מחברת הביטוח
לפנות במעמד היותך עדיין בנמל התעופה, באולם הנוסעים הנכנסים למשרד סוכן השינוע ולדאוג למלא טופס אובדן / נזק למטען .
במקרה של גניבה יש לדווח לתחנת המשטרה הקרובה למקום האירוע ולדאוג למסמכים.

במקרה של אירוע רפואי יש לדאוג להביאאת כל המסמכים הרפואיים וחשבוניות קבלה.

תוספת חשובה
במידה ושכחת לעשות ביטוח טיסה לא להיכנס לפאניקה יש באולם הנוסעים היוצאים נציגות של החברה הנותנת שרות ביטוחי טיסה. יש לברר את כל הפרטים ולקחת את הפוליסה איתך.

בחברות התעופה אין מנגנון לפיצוי על פריטים שאבדו במטוס ולא נעשה להם צ'ק-אין.

 חובה להתיעץ אם סוכן ביטוח שיש לכם בו אמון מלא. שימכור לכם מה שצריך

 
 
 
 
 
 
 
 
                                                          ****************************************************
 
 
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 21.09.2006

הרכבות הם שיקול חשוב במרחקים קצרים עד בינוניים בגלל לוח הזמנים הנלווה לטיסות כ- 4 שעות. הרכבות בצפון אמריקה ואירופה הם מפותחות ונוחות מאד וישנם שילובים של טיסות ורכבות (אפילו המטען מחכה לך בתחנת הרכבת- לא בכל החברות) .


ישנן 3 שיטות ברכבת :
רגולר- העוצרת בכל תחנה (טוב למרחקים קצרים) .
אקסלירייט – העוצרת בתחנות ראשיות ושרות טוב .
רפידו אקספרס- מהירה למרחקים גדולים ושרות מעולה. ישנן גם רכבותעם רמת איכות גבוהה
TVG- בצרפת ICE- בגרמניה AVE -בספרד

המחירים משתנים בהתאם למחלקה לשרות והמהירות.

ישנם מבצעים מקומיים וכדאי לברר בתחנת הרכבת המקומית. יש מדינות שונות חבילות הטבה (אוניות קו, רכבלים ועוד) החוסכים כסף רב.
יש לשים לב ללוחות הזמנים וכן שכל כרטיס תוקפו לחודשיים מהנסיעה הראשונה. כמו כן יש לשים לב שהמדינות בכרטיס נכללות בקו שלך אחרת יש להוסיף כסף (למשל אם אתה עובר דרך צ'כיה).

מוצרי רכבת באירופה
גלובל פאס – מותר לנסוע ב-18 ארצות : אוסטריה, איטליה,
אירלנד, בלגיה, גרמניה, דנמרק, הולנד, הונגריה, יוון, לוקסמבורג,
נורבגיה, פורטוגל,פינלנד, צרפת, שבדיה, שוויצריה ורומניה.
יורורייל סלקטד פאס – מותר ב-/4/53 ארצות מתוך 18 הרשומים למעלה.
יורו סטאר – 3 ערי בירה בלבד: לונדון פריס ובריסל.
יש מוצרים נוספים של רכבות נוף שהם שקופות ( באזורים מסוימים – למשל בקנדה ברוקי , בשוויץ ועוד מדינות).
ועוד:
CITY NIGHTLINE, ITALY FLEXI RAILCARD.
BRITRAIL PASS, BRITRAIL FLEXIPASS
HOVERSPEED EUROLINES
לאותן רכבות ניתן להוסיף אפשרות שינה ( חוסך מלון ): במחלקה ראשונה שינה לבד או שנים בחדר
במחלקה שנייה לינה לשנים או שלוש בחדר וכולל כיור ושירותים. ניתן לחסוך בדרגשי שינה (קושט) או כיסא מטוס (סליפרט) השינה עם בגדים במחלקה ראשונה עם 4 בתא ובמחלקה שנייה עד 6 בתא ומקבלים שמיכה סדין וכרית.


בארץ נמכרת חבילת שנקראת " פרמיום פייר" ולא הבסיסית (שנמכרת רק בחו"ל) חבילה בסיסית לא מיועדת למבקר שרוצה לרדת בדרך. הכרטיסים הם אישיים. מומלץ להזמין מקומות מראש

 
 
 
 
                                                                 *************************************************
 
 
 
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 21.09.2006


כיום, בחלק מהמכוניות החדשות מותקנת אופציה ל- G.P.S, כלי חזק המקל מאד בהתמצאות. אם יש ברשותכם מכשיר כזה מהארץ התקן את התוכנה למקום שתהייה, ולמקומות בהם ברצונך לבקר הדבר חוסך זמן רב ויקר ( מחזיר את ההשקעה, לאורך זמן) ומאפשר לך להינות מהנוף במקום להיות שקוע בניווט והסתכלות במפות. המכשיר מעולה במיוחד להתמצאות בתוך הערים עצמן ומביא אותך לכתובת הספציפית ללא טעויות.

בדוק את המהירות המותרת בכל מדינה. במידה ותנהג במהירות גבוהה אתה עלול לקבל קנסות גבוהים ושלילת רישיונך.

יש לבדוק חובת חגירת חגורות בטיוחות לנהג, ליושב לשצידו וכן לילדים במושב אחורי.
בנושאי מגלי ראדר, אין חקיקה קבועה ולכן לבדוק אם יש איסור בשימוש במגלי ראדר.

בזמן חניה הקפד להחנות בחניה מוסדרת ובתשלום (אם צריך). יש להימנע מחניות באזורים אסורים.אחרת, רכבך ייגרר.

במקרה וחס וחלילה הינך מעורב בתאונה, חובה עליך לדווח לרשויות (למשטרה וחברת השכרת הרכב)ולמלא דו"ח תאונה.

מלא דלק בתחנות סופרמרקט. שם בדרך כלל המחירים זולים יותר מאשר בתחנות דלק על הכביש המהיר. חלק מתחנות אלו לא מאוישות לאחר שעה מסוימת ולא כולן מכבדות את כל כרטיסי האשראי.


דעה אישית – לא חובה
הימנע מנסיעה בכבישי אגרה. נסיעה בכביש אגרה עולה כסף רב , אפשר להגיע בחינם דרך הכבישים הצדדים עם נופים מרהיבים. כבישים אלו, יחסית מהירים. חסרון, לפעמים יש בהם הרבה פקקים ותנועה רבה.
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                      ************************************************
 
 
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 19.12.2006

בהשכרת בית \ וילה \ טירה \ חדר (צימר או לינה וארוחת בוקר) בחו"ל במהלך החופשה, כדאי שתברר כמה דברים חשובים:

היכן נמצא הבית ומה מרחקו למרכז העיר או לאתר המרכזי בו אתה רוצה לבקר או לסוג בטיול שבחרת? מה האטרקציות בסביבה? מה מצב הדירה? באינטרנט רואים תמונות מהממות וכשבאים למקום רואים משהו שונה.

מתי שופץ ?מה האביזרים שמציעים: ריהוט, מיכון מטבחי (רמת האבזור), מכונת כביסה ומייבש (או שירותים בסביבה), מיזוג אויר, חימום, גלאי עשן, טלפונים, קליטה סלולארית, וידאו, כבלים, טלביזיה, מים זורמים. מה גודל הדירה\בית והחצר?, כמה חדרי שינה? האם יש מדרגות תלולות? מה המרחק למרכז קניות? , האם יש חניה? האם יש טלפונים וקליטה סלולארית? , האם יש מקום לפיקניק או ברביקיו?
מהם מועדי הכניסה והיציאה (כולל שהשעות)? - יש מקומות שנהוג להשכיר משבת לשבת – לא מתאים לדתיים. מהו הנוהל לקבלת והחזרת מפתחות?

מהם העלויות הנוספות ( אם יש) ?- ניקיון, כביסה, ארוחות, צריכת חשמל, צריכת מים, צריכת גז.
לברר אם יש נגישות נוחה כמו מעליות, מדרגות וכניסות רחבות – עבור נכים, מרפסות נוף, מעגן סירות, בריכת שחיה, פארקים ושבילי לטיול.

יש לברר מראש: מהם דמי השכירות לזמן שאתם באים? ,כמה אנשים אפשר לאכסן?, כמה משלמים מראש? מהו אמצעי התשלום? האם מפקידים פיקדון, ומתי מחזירים אותו?

חשוב לדעת: מתי עונת הברחשים (זבובים ויתושות)? מה הבגדים המומלצים לעונה זו?, מה מזג האוויר ביום ובלילה בעונה זו? מה המרחק למקרי חרום ( מכבי אש, מרפאה, בית חולים וכו'), במקרה ויש ילדים – האם זה מתאים לילדים? , האם מותר לעשן?

הבחירה במקום וסוג תלויה במספר גורמים נוספים וחשובים:מספר המטיילים, מספר הילדים, אופי המזמינים וכו'.

 המלצה הכי טובה היא לשמוע מחברים או לקרוא התנסויות של אנשים אשר כותבים בפורומים לטיולים, רק לא לשכוח שהטיפים של אנשים הם מאוד סובייקטיביים. בכל מקרה אל תהססו להוציא/לשלוח דואר אלקטרוני ולברר פרטים.

המלצה חשובה: כדאי להזמין לינות לעונות השיא לפחות 6 חודשים מראש ובמיוחד במקומות הפופולאריים.

חדר בבית מלון
כידוע, מה שהופך טיול טוב למצוין הוא המלונות. אך סעיף הוצאות הלינה הוא אחד מסעיפים הכבדים . מי שרוצה להתפנק במלון מפואר צריך לשלם כסף רב.

הזמנת חדר בבית מלון
הדרך הטובה ביותר למציאת לינה בבית-מלון היא באמצעות האינטרנט. מטבע הדברים היצע המלונות באינטרנט גדול ממה שיכול להציע לך סוכן הנסיעות בפרט כאשר מחפשים בתי מלונות זולים ( הסוכנים מציעים בדרך כלל בתי מלון של רשתות והללו יקרים יותר) .
בנוסף לאמור לעיל אין הסוכן יכול ברוב המקרים "להתחרות" עם המחירים באינטרנט.

להלן מספר כללים/המלצות :
· בעיקרון, מומלץ להזמין לפחות את הלילות הראשונים והלילות האחרונים של הטיול – עוד מהארץ.

· ישנם בתי מלון שדרוגם הוא 3 כוכבים אבל רמתם היא דה-לוקס (מהסיבה שיש מע"מ גבוה ל 5 כוכבים והמלון לא מעוניין להעמיס על הלקוח). יש מלונות של 3 ו- 4 כוכבים ללא מזגנים או עם מזגנים המופעלים בשעות מוגדרות (כדאי לבדוק).

· המחיר לחדר כולל,בדרך כלל ארוחת בוקר (באירופה) ואילו בארה"ב המחיר הוא ללינה בלבד.

· יש לבדוק אם יש תוכניות משפחה לאותו מלון (התוכנית רק ללינה ולא לאוכל ושימוש בבריכה וכו').

· יש לקחת בחשבון שלינה מחוץ לעיר זולה יותר אך זמן ההגעה לעיר והתחבורה שווים כסף. במידה ורוב הביקור הוא מסביב לעיר מומלץ לגור מחוץ לעיר, אם רוב הסיור בתוך העיר אז עדיף לגור בעיר.

· במידת ותכנון הטיול מאפשר, מומלץ ללון את מרב הימים באזור אחד וממנו לצאת לסיורים- שיטת הכוכב . ברוב המקרים (אירופה בפרט) לינה מעל מספר ימים ( 3-6 לילות ) מוזילה את מחיר הלינה ובנוסף ולא פחות חשוב אין צורך לארוז המזוודות כל יום ולהסתובב איתם ברכב (גניבות). אך לא תמיד נכונה שיטת הכוכב, תלוי במרחקים,יעדים, ומה התוואי של הטיול. שיטת הכוכב נפוצה יותר בטיולי גיל הזהב.

· יש לבדוק איזה ארוחות תקבלו במקום הלינה. בתי מלון באירופה נוהגים לתת ארוחת בוקר קונטיננטאלית הכוללת:קפה וקרואסון. ארוחה חמה הינה בדרך כלל ארוחה בשרית וצמחונית הנהוגה גם במחוזותינו.

· בהזמנת לינה יש להדגיש את מספר המיטות הרצויות בחדר. חדר ליחיד כולל מיטה אחת, חדר זוגי כולל מיטה כפולה או שתי מיטות נפרדות. בהזמנה יש להדגיש איזה סידור מיטות הנך מזמין. רוב החדרים בבתי המלון יכולים להכיל מיטה שלישית. נדיר שיש 4 מיטות בחדר.

להלן הגדרות מספר המיטות בחדר במלונות:
SINGLE - מיטה אחת בחדר ליחיד. חדר מסוג זה קטן במידותיו ואיננו מרווח/
DOUBEL ROOM - מיטה אחת לזוג ( מיטה זוגית) בחדר
TWIN ROOM - שתי מיטות נפרדות לזוג בחדר

· חדר משפחתי הוא בעצם חדר רגיל שבו יש מיטה זוגית בתוספת ספה נפתחת (או מיטה ניידת) שמצמצמת את מרחב המחייה בחדר, שממילא לא גדול במיוחד. אם תהיה מוכן להיפרד מכמה עשרות דולרים נוספים ( עבור חדר ילדים) תהיה לך חופשה מוצלחת יותר.

· יש לבדוק האם יש שירותים + מקלחת או אמבטיה בתוך החדר או מחוץ לחדר.

· לבדוק אם יש נוף – לפעמים זה כרוך בתוספת מחיר. מי שהנוף חשוב לו, יציין זאת בהזמנתו.

· יש לציין שבמלונות מסוימים ובמקומות מסוימים אין מזגנים. כמו כן יש מלונות שיש להם מערכות מיזוג המופעלים לשעות ספורות ביממה וזאת בהתאם לתקנות האנרגיה באותה מדינה. אי לכך מומלץ לבדוק נושא זה לפני ההזמנה.

· הזמנת בתי מלון מהארץ כדאית עוד יותר במקרים של תערוכות וירידים, חגים (איסטר וכריסטמס), חופשות יולי – אוגוסט, וכשמטיילים בחבורות גדולות (3 חדרים ומעלה) או עם ילדים צעירים.

הערה: בכלל רצוי לבדוק באם כדאי להזמין חופשה בתאריכים שבהם מתקיימים תערוכות, וירידים, פסטיבלים שונים, מופעי רוק וכו', בדרך כלל עלות ההזמנה יקרה יותר משבוע רגיל, והצפיפות באזור גדלה ומציאת חנייה היא מבצע צבאי. בנוסף כדאי לברר האם יש הבדלי מחירים בסוף שבוע לבין מחירים באמצע השבוע, יש מדינות/ארצות שיש הבדלי מחירים (לאס ווגאס, סאן פרנסיסקו וכו).

· בדרך כלל, על הזמנת בתי מלון חלים דמי ביטול אם הביטול נעשה כעד שלושה ימי עבודה לפני הנסיעה. במקרים מסוימים (חגים, ירידים) אפילו קודם!

· רוב ההזמנות לבתי מלון מועברות באמצעות ספקי משנה ולכן עובר פרק זמן של מספר שעות עד מספר ימים לקבלת האישור על ההזמנה. אצל ספקים מסוימים לקבל אישור מיידי על ההזמנה.

· בדרך כלל שעת כניסה למלון היא 14:00 ושעת עזיבת המלון 11:00. אין אפשרות להתאים את השעות האלה לשעות הטיסה. הקדמת קבלת החדר או איחור יציאה ממנו מחייב תשלום של לילה נוסף – מראש, או תשלום במקום ע"י הנוסע ישירות למלון וזאת לאחר תאום עם בית המלון.

· הספק אינו מתחייב כי המחיר שמשולם בארץ הינו המחיר הרשמי של המלון. ברוב המקרים משלם הנוסע פחות, אך ישנם מקרים בהם ישלם הנוסע יותר מהמחיר הרשמי הנקוב במלון (תערוכות, פארקים לאומיים, מלונות שאין לגביהם הסדרים וכו').

· יש לעדכן את הנוסע בכל הודעה מהמלון או הספק, ברגע שהתקבלה: מלון שהודיע כי נמצא בתקופת שיפוצים, קבלת אישור הזמנה, מלון שדורש הגעה מוקדמת מהשעה 18:00 וכד'.

· במידה והנוסע חושב כי יגיע אחרי השעה 18:00 למלון שהוזמן עבורו (בעקבות לו"ז הטיסות או כל סיבה אחרת), יש לציין זאת במפורש בעת ההזמנה.

· חשוב לזכור כי "הזמנות מיוחדות" ניתן להעביר למלון אך לא ניתן להתחייב לגביהן: חדרים עם דלת מקשרת, חדרים צמודים, חדר בקומה מסוימת, חדר עם נוף ספציפי וכד'. במידה והתקבלה התחייבות מהמלון יש לדרוש אותה בכתב, כדאי לצרף אותה אל השובר. חשוב לזכור ולברר האם קימת במלון נגישות לנכים ולבעלי צרכים מיוחדים ויש לציין זאת בהזמנה.

· חשוב לבדוק כי על השובר הנמסר לנוסע ישנה כתובת המלון וטלפון וכן כתובת התקשרות עם הספק למקרה של תקלה.

· יש לבקש אישור הזמנה בפקס ולא בדואר אלקטרוני – מבחינה של הכרה משפטית.

· שינוי הזמנה של מלון, הנעשה ע"י הנוסע בחו"ל, מחייב פנייתו של הנוסע אל הגורם המצוין על גבי השובר וקבלת אישור בכתב ממנו על אישור השינוי, כולל התחיבות לאי גביית דמי ביטול, אם התקבלה התחייבות כזו. ללא התחייבות זו לא ניתן יהיה לטפל בכל החזר כספי לגבי לילות שלא נוצלו.

· אם אתה והסביבה הקרובה אליך לא מעשנים יש לדרוש חדרים ללא מעשנים, ובכתב – אחרת החדרים הספוגים עשן יגרמו לך לא להרגיש בנוח.

· מה תעשה אם הטיסה שלך נחתה ב-7 בבוקר,או הטיסה ממריאה ב-10 בלילה? במקרה כזה, תוכל להפקיד את המזוודות במלון ולצאת לטייל. אם יש חדרים פנויים, סביר להניח שתקבל חדר. אבל כדאי לך לבדוק שהחדר הפנוי המוצע לך עונה על דרישותייך. כלומר, שמדובר בחדר הזהה לזה שמצוין בהזמנה שלך. במקרים מסוימים אתה עשוי לקבל חדר פחות טוב. ואם אינך רוצים לבזבז את כל זמן החופשה על קיטורים, אז כדאי להמתין עד שהחדר שהוקצה לך יהיה מוכן.

· לעיתים האתרים של בתי המלון עצמם, מעודכנים יותר ויכולים להציע מבצעים התאם לתפוסה.

לידיעתך:התמונות שיש באינטרנט או בחוברות של משרדי הנסיעות מטעות מהסיבה הפשוטה של שימוש במצלמות עם עדשות רחבות הנותנות אשליה של חדר גדול, בחלק מהמלונות הצילום בליה כדי שלא תראה את הפגמים שרואים ביום. בירור על המלון ועל החדרים - עשויים לחסוך לך הרבה עוגמת נפש.
יש להיזהר מהמונח " חמש דקות ממרכז העיר " – דרוש את המיקום המדויק ומפה.

· לפני שאתה מבצע הזמנה למלון, בדוק וברר אצל חברים, בעלי טעם דומה לשלך אם הם שהו בו.

· את הדרכון מותר למסור אך אסור להשאיר בקבלה בעת הרישום, מותר לפקיד הקבלה במלון להעתיק מהדרכון את שמך הפרטי, שם המשפחה, שנת הלידה, הלאום ומספר הדרכון, זה הכול, ולהחזירו לידיך מיד כשכל העת הוא בטווח הראיה שלך ושים לב שלא מצלמים אותו או בדומה. המקום היחידי בו מותר לצלם את הדרכון הוא בביקורת הדרכונים בשדה התעופה.

· כל התכתבות ,פקסים או דואר אלקטרוני ששלחת למלון יש לקחת איתך לטיול.

· בעת ביצוע ההזמנה, חשוב לברר איזה מתקנים ושירותים נוספים יש במלון ( סופרמרקט, חדר כושר, ספא, בריכה, משחקיה לילדים, שירותי כביסה, חנייה וכו') והאם השימוש בהם לאורחי המלון כרוך בתשלום נוסף, יש מלונות שהשימוש במתקנים שונים של המלון כרוך בתשלום נוסף.

· טיפ מעולה -  הזמנת מלונות במחירים הנמוכים ביותר

הזמנת מלונות דרך אתר . Hotwire לחסוך מאות דולריםשווה ביותר!!!    
http://www.hotwire.com/hotel/index.jsp

אתר שמוכר חדרי למלונות  במחירי רצפה מרשתות עולמית מוכרות כמו הילטון, רדיסון, הולידי אין, היאט,  מריוט  Best Westrem intercontinental ועוד.  אתה יודע את המיקום ואת הרמה ורק לאחר ההזמנה, נחשף שם המלון.

החיסרון היחידי: שאם מזמינם, לא ניתן לבטל  את ההזמנה.

· טיפ מעולה - הזמנת מלונות ברגע האחרון

http://www.laterrooms.com/ מספק חדרי מלון ברגע האחרון ובזול.

טיפים נוספים

· הוסטלים נמצאים בכל מקום, כנס ל- http://www.hostels.com/. לחלק מהן ניתן לבצע הזמנה אונליין. באתר http://www.hostelworld.com/, ישנם גם מלונות זולים המציעים חדרים משותפים והפנייה ל-
YMCA, וגם http://www.trav.com/.

· השכרת דירה לטווח קצר בערים גדולות אחרות כדאית מאד על מנת לחסוך בהוצאות. http://www.paris-booking.com/ או http://www.beau-paris.com/. הן דוגמא לשתי סוכנויות מציעות שירות אמין. אותה שיטה פועלת בכל הערים הגדולות.

· אם הינך בעל דירת נופש, ואתה מעונין להתחלף, ישנן חברות שמתווכות בין הצדדים. החברות גובות דמי חבר, וחברות קטנות מציעות דמי החלפה נמוכים ולא דורשות דמי חבר.

באירופה: http://www.dialanexchange.com/

צפון אמריקה והוואי: http://www.donita.com/

אוסטרליה וניו זילנד http://www.interchange-timeshare.com.au/ , http://www.platinuminterchange.com/ ו- http://www.tradingplaces.com/.

איך לקרוא חוברות פירסומיות של בתי מלון

The theory and practice of Travel ,Keith Waterhouse


כל החדרים עם אמבטיה או מקלחת = שלך עם מקלחת.

מבנה חדש לגמרי = עדיין בשיפוץ.

ארוחת מזנון = תורים בחדר אוכל.

מלון תוסס באזור מלא חיים= שיכורים מבלים מתחת חלונך ב-3.00 לפנות בוקר.

קרוב לחיי לילה = מעל דיסקוטק.קוקטייל בהגעה = מגש עם נוזלים לא מזוהים באדום או ירוק.

רכב מלון למקומות מרכזיים= המלון בחור נידח ואין תחבורה ציבורית קרובה.

מעט (כמו דקות ספורות מ-)= הרבה.

אוירה ידידותית = שרות רשלני.

מלון לא רשמי = אנשים בגופיות ובגדי ים בלובי.

אוירה עליזה = רועש.

דקות מ- = אוטובוס כל חצי שעה.

סביבה שקטה = בפרברים.

צופה על (ים פארק וכו') = שנמצאים מעבר לאוטוסטראדה.

אווירת שלווה ורגועה = צוות לא מיומן.

נוף מדהים = על גבעה תלולה.

במרחק הליכה = צריך מונית.

 
 
 
 
 
                                                       *****************************************
 
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 19.01.2007

טיול בקרוון מיועד בעיקר לאלה שאוהבים לטייל בטבע או שמחפשים חוויות וריגושים שלא בדרך המקובלת.


זמן אופטימאלי לטיול בקרוון: לישראלים שלא מורגלים עדיין לשיטה זאת של טיול ומתוך תשובות שקיבלנו ממטיילים, הוא שבועיים ומעלה. במגבלות של זמן מומלץ לנסוע פחות מרחקים וליהנות יותר.


עונה אופטימאלית לטיול בקרוון:מעט אחרי שיא העונה. זאת התקופה בה המחירים צונחים ( אפילו עד 50%) .בקנדה המחירים יורדים כבר מה- 15 באוגוסט. בארה"ב, גרמניה ומינכן - המחירים יורדים בספטמבר ברוב המקומות.


מזג אויר: נתון חשוב ביותר במיוחד כשנוסעים בטבע. אי לכך אין טעם לטייל כאשר קר בחוץ, מעונן, סגרירי או ראות לקויה.


בחירת קרוון: לפי מספר המטילים+ מרחב מחיה על מנת לא להרגיש לחוץ מידי. לא לשכוח דבר חשוב, ככל שהרכב גדול יותר ככה הוא יותר מסורבל לנהיגה.


בעת קבלת הקרוון: יש לבדוק באופן יסודי לליקויים כולל גג וחלונות. יש לברר על תפקודו של כל פרט ברכב ( איך מפעילים ומה תפקידו). מומלץ ביותר לצלם את הרכב מבחוץ ומבפנים על מנת למנוע ויכוחים מיותרים עם החברה המשכירה.


נהיגה: בגלל גובה ומשקל הקרוון יש לוודא מהו גובה הקרוון וזאת לצורך מעברים תת קרקעיים, גשרים, מנהרות, או בכל מקום שיש תקרה נמוכה. בעת נסיעות אחורה כדאי שיהיה מכוון אנושי מחוץ לרכב.


אחסון וציוד: מומלץ לקחת תיקים מתקפלים, על מנת שלא יתפסו הרבה מקום ונפח. מבחינת הציוד לקחת את המינימום ההכרחי והדרוש.


חניונים: מומלץ להגיע ולהתארגן לפני שיורד הערב. מידע על חניונים ניתן למצוא באינטרנט או בכל לשכת תיירות מקומית.מומלץ לגור בחניון מסודר מכמה סיבות: הביטוח של חברות ההשכרה מחיבות זאת, המשטרה לא מרשה וסיכויים גדולים לגניבה ופריצה.

בעד

בנסיעת משפחה עם ילדים יש הרגשה של קביעות והביתיות מורגשת כי הקרוון מצויד בציוד שיש בבית רגיל ( מים, שירותים, ארונות, מיטות, מקלחת ועוד). בנסיעה של זוג+ 2 ילדים בני עשרה - חיסכון של 60-80 דולר ללילה (תלוי במדינה בה תבקר) וזה אחרי כל ההוצאות.


נגד

אין אפשרות לתכנן טיול בדקה ה-90. מצריך תכנון של חצי שנה ומעלה וזאת כדי שיצא טיול חלק (כמה שאפשר).


ההתעסקות המתישה כשמגיעים בערב למחנה הקמפינג יש לבצע את הפעולות הבאות יום יום:

להחנות את הקרוון – ומבלי להישרט מענפי העצים. אחרת תשלמו קנס גבוה.לפלס את הרכב כך שיעמוד במאוזן, ללא שיפוע (לא תמיד פני השטח ישרים וצריך להיעזר במין מדרגה שתסייע לאזן את הקרוואן).

לחבר את הקרוון לחשמל – פריסת כבל מאריך, חיבור לארון חשמל.

לפתוח את אציליה (פרגולה) הצמודה לרכב אשר נפתחת על ידי סיבוב זרוע ידנית (מאפשרת לשבת תחתיה ומגנה משמש ומגשם קל) צריך לשמור על "כוננות גשם", אם יש רוחות וגשם סוער מומלץ לקפל אותה. להוציא מהמטען ולפרוס שולחן מתקפל ו- 4 כסאות מתקפלים.

להפוך את המושבים למיטה זוגית: (מאוד לא נוחה ודי צפופה), לפרק שני כסאות בטיחות לילדים ולהכניסם בקושי לארון הבגדים, לסדר המיטות לילדים.

בערך שעת עבודה ההתעסקות המתישה בבוקר, לפני היציאה לדרך, החזרת הקרוון למצב נסיעה: פירוק "חדר השינה", והפיכתו בחזרה למצב נסיעה – הוצאת כסאות בטיחות מהארון וקשירתם בחזרה לחגורות הבטיחות. קיפול הציליה. קיפול והחזרת שולחן וכסאות מתקפלים לתא המטען. ניתוק מהחשמל – גלגול כבל מאריך (25 מטר). ריקון הזבל והפרדתו לסוגים ( נייר, פח, זכוכית) לפני כן. בגלל החוקים האירופאים והאמריקאים. מילוי מיכל המים הנקיים (80 ליטר), ריקון מיכל המים המשומשים (ברוב המחנות יש רק נקודה אחת המשרתת מאות קרוונים, לא תמיד יש נגישות נוחה לנקודה ולא תמיד יש בה אפשרות למלא וגם לרוקן). הרקת מיכל השירותים. ניקוי כללי של הקרוון.

 בערך שעה וחצי של עבודה


סה"כ עבודה של הכנת הקרוון לחניה ונסיעה - מינימום 2.5 שעות ביום האמור לעיל אינו כולל זמן ל: רחצה, צחצוח, הלבשה, הכנת ארוחת בוקר, שטיפת הכלים, לטאטא (מספר פעמים ביום היות והקרוון מתלכלך מבוץ ושאר לכלוך אשר מגיע מבחוץ).בנוסף לאמור לעיל יש לקחת בחשבון כי קשה לתמרן בחניה עקב צפיפות הקרוונים.


האם זה מה שרצית?

 
 
 
 
                                                            *****************************************************
 
 
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 19.03.2007

 

תאריך בשבוע – לועזי :

יום בשבוע  - העברי :

יום בטיול :

מקום יציאה:

מקום היעד הסופי לאותו יום:

מה מזג האוויר להיום:

סה"כ ק"מ/מייל להיום:

שם בית המלון / צימר / קמפינג....:

כתובת  בית המלון / צימר / קמפינג.... :

טלפון / פקס' :                                      דואר אלקטרוני:

מחיר ללילה:           שולם ע"ח:            אמצעי תשלום:               אישור מס':

שעה

                                                פעילות

 

השכמה

 

ארוחת בוקר

 

יציאה לדרך

 

כאן יירשמו מספרי כבישים, שמות אתרים בהן נעצור

      טלפונים חשובים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לבדוק אירועים מיוחדים להיום :

לברר מה מזג אויר הצפוי לימים הקרובים:

הערות מיוחדות :

מה להכין  למחר:

למקרה הצורך לצרף מפה של תכנון הטיול ( יום יום) ואיך מגיעים לאתרים וללינה


 
 
 
 
 
 
                                                                     *********************************************
 
 
 
 

כתב וערך: יאיר בר זוהר

תאריך : 19.05.2007

 

מומלץ לצאת לנופש באמצע השבוע, בסופי שבוע מאד עמוס.

מומלץ לבדוק מה מספר המעליות והמסלולים לאתר הגלישה

מומלץ לבדוק  מהו סוג של הגלישה – האם זה מתאים לכם.

מומלץ למצוא מקום לינה הקרוב לאתר הסקי, למנוע נסיעות מיותרות וארוכות.

במידה באים איתכם כל המשפחה, כדאי שמקום הלינה יהיה באזור עם אטרקציות המתאימים לגיל. כמו כן כדאי ( לא חובה) שיהיו גם שרותי ספא, בריכות וכל מיני פעילויות.

מומלץ להזמין מקום  מראש ובמידת הצורך גם ציוד סקי.

למתחילים לא מומלץ לקנות בגדים ונעלים – מומלץ להשכיר ולבדוק סוגים שונים (לבדוק לפני כן אם אכן יש להם ציוד להשכרה). ייקח יומיים שלושה להתרגל.

מומלץ להביא משכיח כאבים ( בהתייעצות עם הרופא). 

במקרה והינך שוכר רכב בחורף, מומלץ רכב  4X4 (אחיזה טובה יותר בכביש), צמיגי שלג+ שרשראות, ותא מטען  גדול שיספיק גם  לציוד סקי.

חובה לעשות ביטוח הכוללת פינוי , טיסות , ניתוחים ורופאים מומחים שנמצאים במקומות מוסדרים.

לא לשכוח להביא קבלות\חשבוניות וליידע את חברת הביטוח במקרה וחס וחלילה יקרה משהו.

 
 
 
 
 
 
 
                                                                   ****************************** 
 
 
 

כל הזכויות שמורות © ליאיר בר זוהר

 אין לשנות את התוכן, ללא אישור יאיר בר זוהר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  היכנס לעריכת כותרת תחתונה לשינוי טקסט זה