בניית אתרים בחינם

ברוכים הבאים לאתר המדע!!

 
   דף הבית    הר געש    מאונה לואה    כדור הארץ    מערכת השמש    גוף האדם
   בע''ח    לב האדם    חשבון שברים    פורטל:השפה העיברית    גימטריה חשבון    4 פעולות חשבון
   קציצת הבשר הגדולה בעולם    חתול הבית    כלב הבית    פרחים    מהו נפט?    הקולוסיאום
   מגדל אייפל    הזהר הצפוני    עמוד טוטם    הכפה הגיאודסית    מפלי הניאגרה    מגדל סי.אן.
   פסל החרות    אברגלידס    מרכז החלל קנדי    גשר שער הזהב(גולדן גיט)    הקניוון הגדול(גרנד קניון)    המגדלור של אלכסנדריה
   האנדרטה של רודוס    מאוזוליאום    הפירמידות    מקדש האלה ארטמיס    פסל האל זאוס    הגנים התלויים של בבל
   אנטיגה    תעלת פנמה    ראש אבן אולמקי    אל קסטיו    עמודי טולה    מפל אנחל
   פסלי אי הפסחא    תן שם לדף    תן שם לדף    תן שם לדף    תן שם לדף    תן שם לדף
   תן שם לדף    תן שם לדף    תן שם לדף
 
    דף הבית
    הר געש
    מאונה לואה
    כדור הארץ
    מערכת השמש
    גוף האדם
    בע''ח
    לב האדם
    חשבון שברים
    פורטל:השפה העיברית
    גימטריה חשבון
    4 פעולות חשבון
    קציצת הבשר הגדולה בעולם
    חתול הבית
    כלב הבית
    פרחים
    מהו נפט?
    הקולוסיאום
    מגדל אייפל
    הזהר הצפוני
    עמוד טוטם
    הכפה הגיאודסית
    מפלי הניאגרה
    מגדל סי.אן.
    פסל החרות
    אברגלידס
    מרכז החלל קנדי
    גשר שער הזהב(גולדן גיט)
    הקניוון הגדול(גרנד קניון)
    המגדלור של אלכסנדריה
    האנדרטה של רודוס
    מאוזוליאום
    הפירמידות
    מקדש האלה ארטמיס
    פסל האל זאוס
    הגנים התלויים של בבל
    אנטיגה
    תעלת פנמה
    ראש אבן אולמקי
    אל קסטיו
    עמודי טולה
    מפל אנחל
    פסלי אי הפסחא
    תן שם לדף
    תן שם לדף
    תן שם לדף
    תן שם לדף
    תן שם לדף
    תן שם לדף
    תן שם לדף
    תן שם לדף

גוף האדם

ערך זה עוסק בגוף האדם. אם התכוונתם למשמעויות אחרות של המלה "גוף", ראו גוף (פירושונים).
פורטל

לשער למדעי היסוד, לערכים ולאיורים של גוף האדם, ראו פורטל גוף האדם

גוף האדם, בדומה לאורגניזמים מורכבים אחרים, מכיל עשרות אלפי מיליארדים של תאים[1]. תאים אלה, המהווים את יחידות החיים הבסיסיות, פועלים יחד ובצורה מבוקרת על מנת לקיים את עצמם ואת המערכת הגדולה אליה הם שייכים, גוף האדם. לבד מתאי הגוף השונים, מורכב הגוף מהנוזל החוץ-תאי ומהמשתית החוץ-תאית (extracellular matrix) העשויה מחלבונים שונים (חלקם מחוברים לסוכרים מורכבים) ומינרלים.

תאי הגוף מאורגנים כרקמות שונות - רקמת עצב, רקמת שריררקמת חיבור ורקמת אפיתל, המרכיבות את איברי הגוף. ניתן לקבץ איברים שונים למערכות גוף הממלאות תפקידים שונים. תפקידן של מערכות הגוף הוא שימור ההומאוסטזיס בסביבת התאים (בנוזל החוץ-תאי). כך, למשל, מערכת הנשימה מורכבת מפה ואף, מקנה הנשימה והסמפונות ומהריאות. כל אחד מאיברים אלו עשוי הרכב אחר של רקמות תאים. פעולתם המשותפת של איברי מערכת הנשימה מביאה לשמירה על רמה מתאימה של חמצן בנוזל החוץ-תאי ולסילוק רמה עודפת של פחמן דו-חמצני. מערכות גוף אחרות מאפשרות שמירה של תנאים ייחודיים בסביבת התאים או מבקרות ושולטות על פעולת התאים והמערכות.

דרך נוספת לקבץ את איברי הגוף היא חלוקת הגוף לאזורים. אזורים אלו מוגדרים על פי מראהו החיצוני של הגוף ועל פי חלוקת החללים הפנימיים בגוף.

תוכן עניינים

 [הסתרה]

[עריכה]הרכב אטומי ומולקולרי

יסודות בגוף האדם[2]
יסודשיעורו באחוזים
ממשקל הגוף
יסודות קורט
0.1%>
חמצן65צורןמוליבדן
פחמן18.5אלומיניוםיוד
מימן9.5ברזלבדיל
חנקן3.3מנגןסלניום
סידן1.5פלואוראבץ
זרחן1.0ונדיוםקובלט
אשלגן0.4כרוםבורון
גופרית0.3נחושת
נתרן0.2
כלור0.2
מגנזיום0.1

חמצןפחמןמימן וחנקן הם המרכיבים הראשיים של גוף האדם. באופן טיפוסי הם מהווים כ-96 אחוזים ממסת הגוף[3]; החמצן לבדו תורם כ-65 אחוזים. החמצן נפוץ במיוחד עקב היותו אחד ממרכיבי המים ובשל מעורבותו בתהליכי הנשימה התאית. הבאים בתור הם פחמן (18.5 אחוזים), הנפוץ משום שהוא מהווה חלק מכל תרכובת אורגנית, מימן (9.5 אחוזים), שמהווה חלק ממולקולת המים ומצוי ברוב רובן של התרכובות האורגניות, וחנקן (3.3 אחוזים), שמהווה חלק מכל חלבון ומכל חומצת גרעין. לארבעת היסודות הללו מתווספים שבעה יסודות נוספים, ויחד הם מרכיבים את רשימת האטומיםהעיקריים המצויים בגוף האדם. בנוסף להם קיימים חמישה עשר יסודות קורט שכל אחד מהם מהווה פחות מעשירית האחוז ממסת הגוף.

בגוף האדם ניתן למצוא הן מולקולות אורגניות והן מולקולות אי-אורגניות. החומר האי-אורגני העיקרי בגוף הוא מים, המהווים כשישים אחוזים ממסת הגוף. מולקולות אי-אורגניות חשובות נוספות הן חמצן (בצורתו המולקולרית \ O_2) ופחמן דו-חמצני, המשתתפים בתהליך הנשימה התאית. יתר המולקולות האי-אורגניות בגוף הן אלקטרוליטים מומסים, המתפרקים ליונים. חלקם חומצות ובסיסים וחלקםמלחים. בין החומצות והבסיסים ניתן לציין את יון המימן (חומצה) וביקרבונט (בסיס), ובין המלחים ניתן להזכיר את הנתרן הכלורי (מלח בישול). למולקולות האי-אורגניות תפקיד חשוב ביצירת סביבה מקיימת חיים לתאי הגוף.

המולקולות האורגניות של הגוף מורכבות ממספר אבני יסוד: פחמימותחומצות אמינוחומצות שומן ונוקלאוטידים. אבני היסוד הללו בונים מולקולות מורכבות יותר: רב-סוכריםחלבונים, תרכובותליפידיות וחומצות גרעין (כמו למשל DNA). המולקולות האורגניות מרכיבות למעשה את התאים ואת סביבת התאים.

[עריכה]מערכות בגוף האדם

גוף האדם מחולק למערכות גוף רבות ושונות. כל מערכת מורכבת מאיברים שהם קבוצה של רקמות הפועלות בשיתוף לשם מילוי מטרה מסוימת.

[עריכה]מערכת הכסות

מערכת הכסות עוטפת את חלקו החיצוני של הגוף וכוללת את העור, השיער, הציפורניים ובלוטות הזיעה. העור מכסה כמעט את כל שטחו של הגוף ותופס 15 אחוזים ממשקלו. בכך הוא מהווה את האיבר הגדול ביותר בגוף. מערכת הכסות מפרידה בין האדם לסביבה החיצונית, היא מספקת הגנה ובידוד מהסביבה החיצונית ומאפשרת לאדם לקבל מידע אודותיה.

[עריכה]מערכת השלד ומערכת השרירים

Postscript-viewer-shaded.png
ערכים מורחבים – מערכת השלדמערכת השרירים

פעולתן המשותפת של מערכת השלד ושל מערכת השרירים תומכת בגוף ומניעה אותו. מערכת השלד כוללת את עצמות האדם ואת מפרקיו. השלד תומך באיברים הפנימיים ומגן עליהם וכן מספק נקודות מאחז ומשען לשרירים. מערכת השלד שומרת על רמות מקיימות חיים של מינרלים, של משק הסידן ומשק הזרחן בנוזל החוץ-תאי. במוח העצם נוצרים תאי הדם.

מערכת השרירים, המהווה קרוב למחצית ממשקל הגוף, מניעה את גוף האדם. המערכת נשלטת על ידי מערכת העצבים, אולם למספר שרירים, כגון אלו המניעים את הלב, יכולת פעולה אוטונומית.

[עריכה]מערכת העצבים והמערכת האנדוקרינית

Postscript-viewer-shaded.png
ערכים מורחבים – מערכת העצביםהמערכת האנדוקרינית

תפקודם המשותף של איברי הגוף ומערכותיו תלוי ביכולת התיאום ביניהם ובוויסות פעולותיהם. על הצורך החיוני הזה עונות מערכת העצבים והמערכת האנדוקרינית, המקשרות בין האיברים והמערכות, יוצרות את האינטגרציה הנדרשת ושולטות בפעולתם.

מערכת העצבים פועלת ליצירת דחפים עצביים, העברתם ממקום למקום ופירוש משמעותם. הודות לשימוש בדחפים עצביים, יכולה מערכת העצבים לפעול במהירות רבה. המערכת קולטת גירויים שונים ומעבירה את רשמיהם למערכת העצבים המרכזית. שם מפורשים הגירויים ומתוכננת תגובה על פי הצורך. דחפים עצביים יכולים להפעיל שרירים או לגרום לבלוטות להפריש את תכולתן.

המערכת האנדוקרינית פועלת באמצעות הורמונים המופרשים לתוך זרם הדם ונעים עמו עד איברי המטרה. פעולתה איטית יותר מזו של מערכת העצבים אך השפעתה ארוכת טווח הרבה יותר. הורמונים הם המווסתים העיקריים של גדילה ורבייה ושל מנגנונים הומאוסטטיים חשובים כגון חילוף חומריםמאזן בסיס-חומצה ומאזן מים ואלקטרוליטים.

[עריכה]מערכת הלב וכלי הדם, מערכת הלימפה ומערכת החיסון

Postscript-viewer-shaded.png
ערכים מורחבים – מערכת הלב וכלי הדםמערכת הלימפהמערכת החיסון

על מנת שכל תאי הגוף יוכלו להפיק תועלת מפעולותיהן של מערכות הגוף, פועלות מערכת הלב וכלי הדם ומערכת הלימפה כרשת צינורות המובילה חומרים אל התאים ומהם. כך, למשל, חומרי מזון מובלים ממערכת העיכול אל התאים, פחמן דו-חמצני מובל מהתאים לסילוק מהגוף דרך מערכת הנשימה, או הורמונים של המערכת האנדוקרינית מובלים ממקום הפרשתם אל איברי המטרה שלהם.

מערכת החיסון, המגנה על הגוף מפני פלישה של מיקרואורגניזמים פתוגניים וכן מפני רעלנים והתפתחות סרטן, פועלת מתוך מערכת ההובלה.

[עריכה]מערכת העיכול, מערכת השתן ומערכת הנשימה

Postscript-viewer-shaded.png
ערכים מורחבים – מערכת העיכולמערכת השתןמערכת הנשימה

מערכת העיכולמערכת השתן ומערכת הנשימה פועלות ליצירת סביבה מקיימת חיים לתאי הגוף ולשמירה עליה. מערכות גוף אלו קולטות חומרים חיוניים מהסביבה (מזון וחמצן), מפרקות ומעבדות את החומרים עד הגעתם למצב זמין לתאי הגוף, ומסלקות את הפסולת הנותרת אחרי צריכת הנוטריינטים על ידי התאים. בנוסף לאספקת מזון ופינוי פסולת (חנקנית ברובה), פועלות המערכות לשמירה על תנאים אחרים לקיום התאים - שמירה על כמות מים נאותה בגוף ועל רמות מתאימות של אלקטרוליטים וחומרים אורגניים. המערכות גם שומרות על רמת החומציות של הנוזל החוץ-תאי ומווסתות אותה.

[עריכה]מערכת הרבייה

Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – מערכת הרבייה

מערכת הרבייה שונה בתפקידה ממערכות הגוף האחרות. בעוד אלה האחרונות פועלות לטובת הישרדות האדם היחיד, פועלות במשותף מערכת הרבייה של האישה ומערכת הרבייה של הגבר לטובת הישרדות הקוד הגנטי של האדם, על ידי העמדת צאצאים. מערכת המין של הגבר יוצרת נוזל זרע ומעבירה אותו לתוך מערכת המין של האישה, ומערכת המין של האישה מפתחת ביצית ומאפשרת את מפגשה עם תאי זרע. המערכת הנשית תומכת בהתפתחות העובר באמצעות אספקת תנאים מתאימים ברחם ואספקת מזון דרך חבל הטבור, ולאחר הולדתו גם מזינה את התינוק על ידי אספקת חלב באמצעות השדיים.

[עריכה]מערכות גוף משניות וסיווגים על פי חלוקות אחרות

בנוסף למערכות הגוף העיקריות שפורטו, ניתן לסווג גם מערכות נוספות של הגוף על פי הגדרת תפקידן, שהוא בדרך כלל צר יותר משל המערכות העיקריות. כך, למשל, מערכת הראייה או מערכת דרכי המרה.

קיימות גם חלוקות אחרות של איברי הגוף על פי פעולתם, למשל "מערכת ההפרשה החיצונית", הכוללת איברים הקשורים להפרשת צואהשתןזיעה ופחמן דו-חמצני - איברים שבחלוקה הרגילה משויכים למערכת העיכול, מערכת השתן, מערכת הכסות ומערכת הנשימה, בהתאמה.

[עריכה]חללים בגוף האדם

Illu body cavities heb.PNG

חללים בגוף האדם הם אזורים המוגדרים על ידי רקמות קשות ורכות. החללים מלאים בנוזל ואיברים ועטופים ברקמת חיבור הנקראת "מזותליום" (mesothelium), שהתפתחה משכבת הנבט מזודרם. המזותליום מאפשר לאיברים בתוכו, המחוברים זה לזה והנסמכים זה על זה, לנוע בחופשיות בתוך החלל.

חללי הגוף מחולקים לחללים קדמיים ואחוריים. החללים האחוריים הם חלל הגולגולת ותעלת השדרה, ואילו החללים הקדמיים הם חלל בית החזהחלל הבטן וחלקו התחתון של האחרון, חלל האגן.

[עריכה]אזורים בגוף האדם

לחיצה עם העכבר על הכתוביות או על האיור תוביל לערכים
Human body features heb.PNG

[עריכה]הראש

Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – ראש

הראש הוא חלקו העליון של גוף האדם. בתוך חלל הגולגולת שבראש נמצא המוח, וכן מצויים בראש החושים המיוחדים של האדם, הכוללים את העיניים לראייה, האוזניים לשמיעה, האףלהרחה והלשון לטעם. בראש נמצאים גם פתחים המובילים למערכת הנשימה ולמערכת העיכול, הנחיריים והפה. מערכות שרירים בראש משמשות ללעיסת מזון, ליצירת הבעות פניםולדיבור. הראש מכוסה בשיער רב לעומת שאר הגוף, שבדרך כלל אינו מכוסה שיער או שיש בו שיער דליל מאוד.

[עריכה]הצוואר

Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – צוואר

הצוואר מחבר בין הגולגולת לגוף. בצוואר עוברים מספר מבנים אנטומיים חשובים, ובהם עמוד השדרה שמחזיק את הגולגולת בעזרת החוליה הראשונה (C1), הוושט, שמאפשר את מעבר המזון מהפה אל מערכת העיכול, קנה הנשימה, זוג העורקים התרדמניים וזוג ורידים צוואריים. בתוך הצוואר נמצאים בלוטת התריס ובלוטות מצד בלוטת התריס של המערכת האנדוקרינית, וכן בית הקול, הכולל את שפתות הקול ("מיתרי הקול").

בצוואר נמצאים מספר שרירים שתפקידם העיקרי הוא החזקת הצוואר והראש והנעתם, ומקלעות עצבים המעצבבות את הצוואר, את חלקו האחורי של הראש ואת הגפה העליונה.

[עריכה]הגו

Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – גו

הגו הוא חלק הגוף שאינו כולל את הגפיים ואת הראש. בגו נכללים החזה והבטן. הגב, בהיותו חלקם האחורי של החזה והבטן, נכלל אף הוא בגו.

הגו מכיל את חלל בית החזה, את חלל הבטן ואת חלל האגן. בגו נמצאים האיברים החיוניים ביותר בגוף האדם, למעט המוח. בחלקו העליון נמצא בית החזה, שבו נמצאים הלב והריאות, המוגנים על ידי קשת הצלעות. בבטן נמצאים רוב איברי מערכת העיכול, איברי מערכת השתן ואיברי מערכת הרבייה. בחלקו התחתון של הגו נמצאים פתחים שחלקם משמשים להפרשת פסולת מהגוף, חלקם לרבייה ולחלקם תפקיד בשתי הפעולות.

[עריכה]הגפיים

הגפיים נועדו לתמוך ביציבתו של האדם ולאפשר לו לבצע מטלות שונות.

[עריכה]הגפיים העליונות

Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – יד

ידיים הן הגפיים העליונות, הנמשכות מהכתפיים ועד קצות האצבעות. הן מתחברות לגו דרך עצם השכם, כחלק ממפרקי חגורת הכתף, ומורכבות מזרועאמה וכף יד ואצבעות. עיקר תפקידן של הידיים הוא בדיקה על ידי מישוש ותמרון של עצמים במרחב בעזרת אחיזה. הן משמשות להגשת מזון לפה, לטיפוח עצמי או הדדי, להפעלת כלים, כמכשיר תקשורת בין-אישית, לנשיאת חפצים ואף ככלי נשק.

[עריכה]הגפיים התחתונות

Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – רגל

הרגליים הן הגפיים התחתונות, הנמשכות מן האגן ועד כפות הרגליים. אורכן כמחצית אורך הגוף כולו ומשקלן קרוב לחצי משקל הגוף (מרכז הכובד נמצא באזור המותניים). החלקים העיקריים ברגליים: ירכייםברכייםשוקיים וכפות רגליים. רגליים משמשות לעמידה זקופה ולהנעת הגוף ממקום למקום, בהליכהריצה או קפיצה.

[עריכה]התפתחות

Postscript-viewer-shaded.png
ערך מורחב – התפתחות גוף האדם

התפתחות גוף האדם היא תוצאה של תהליכים התפתחותיים מתמשכים המתרחשים בגוף האדם במשך כל ימי חייו, מרגע ההפריה ועד רגע המיתה. התפתחות גוף האדם מכוונת על ידי הגנום[4] והשפעות סביבתיות‏[5]. התפתחות גוף האדם נחקרת בתחום הביולוגיה ההתפתחותית, ענף בביולוגיה העוסק בחקר ההתפתחות הביולוגית של כלל הייצורים החיים מרגע היווצרם ועד לרגע מותם וכן ברפואה.

מונים שמונה תקופות ותקופות גישור התפתחותיות בחיי גוף האדם:

 • טרום לידה - התפתחות משלב ההפריה ועד ליציאה לאוויר העולם. בשלב זה מכונה האדם עובר.
 • ינקות - התפתחות לקראת חיים עצמאיים בלתי תלותיים. בשלב זה מכונה תינוק.
 • ילדות - התפתחות גופנית ונפשית לקראת חיים בוגרים. בשלב זה מכונה ילד.
 • התבגרות - תקופת גישור‏[6] בה מתרחשים התפתחות מערכת הרבייה יחד עם צמצום התלות בהורים. בשלב זה מכונה מתבגר.
 • בגרות - עיקר חייו של האדם, תקופה בה הוא מקים משפחה ומפרנס את עצמו ומשפחתו, תקופה זו מסתיימת עם גיל המעבר. בשלב זה מכונה בוגר.
 • גיל המעבר - תקופת גישור בין הבגרות לבין ההזדקנות בה מתרחשים שינויים במערכת הרבייה.
 • הזדקנות - תהליך בלאי ביולוגי. בשלב זה מכונה מבוגר.
 • זִקנה - טווח הגילאים הסמוך לסיום מחזור החיים של האדם הממוצע. בשלב זה מכונה זקן או קשיש.

לאדם יש תוחלת חיים של 63 שנים בממוצע העולמי. באדם החי כ- 70 שנה (תוחלת החיים הממוצעת לערך במדינות מפותחות) מתרחשים כל תהליכי ההתפתחות, וחייו מסתיימים במוות, לעתים כתוצאה מניוון הגוף בשלבים ההתפתחותיים המאוחרים. ככל שהאדם נפטר מוקדם יותר מסביבות גיל הזקנה (65), תהליכי ההתפתחות או הבלאי נקטעים באיבם, עם המוות.

[עריכה]ראו גם

עיינו גם בפורטל

P human body.svg

פורטל גוף האדם הוא שער לכל הנושאים הקשורים בגוף האדם. הפורטל מציג את מדעי היסוד של הגוף האנושי, קישורים לערכים רבים בנושא, איורים מפורטים של מערכות הגוף ועוד.


[עריכה]קישורים חיצוניים

מיזמי קרן ויקימדיה
ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוףגוף האדם

[עריכה]הערות שוליים

 1. ^ מעריכים שמספרם הוא עשרת אלפים מיליארדים עד מאה אלף מיליארדים (‎10×1012‎ - ‎100×1012‎). ‏ask yahoo. על פי פרופ' ישעיהו ליבוביץ, "התפתחות ותורשה", עמ' 42, מספר התאים בגופו של אדם הוא בסדר גודל של מאה אלף מיליארדים
 2. ^ Thibodeau GA, Patton KT. Anatomy & Physiology, 2nd Ed., Mosby-Year Book, 1993, p. 37
 3. ^ פעמים רבות משתמשים במילה משקל במקום מסה.
 4. ^ המאבק הסתיים: הגורמים המפענחים את הגנום האנושי מתאחדים באתר הידען
 5. ^ ראו: ד"ר יעקב ברמץ, הבשלה והמעבר מהגן לבית הספר באתר "טבעלייף"
 6. ^ על פי להתבגר בגוף ובנפש באתר המרכז לטכנולוגיה חינוכית


[הסתרה]מערכות הגוף

המערכת האנדוקרינית - מערכת החיסון - מערכות החישה (מערכת המגעמערכת הראייהמערכת השמיעה) - מערכת הכסות - מערכת הלימפה - מערכת העיכול - מערכות קיום החיים (מערכת ההובלהמערכת הנשימהמערכת העצבים) -מערכת הרבייה - מערכת השלד והשרירים (מערכת השלדמערכת השרירים) - מערכת השתן


@כול הזכויות שמורות לאתר-המדע@