בניית אתרים בחינם
 

חיות בסכנת הכחדה

 
   דף הבית    משחקים    חיות בסכנה פורום    תחש הנהרות    ברדלס    מקאו
   לוטרה    קרנף הודי    תנין גביאל    נמר    טיגריס    פיל
   אורנג אוטן    עגולשון שחור גחון    קוף חוטם    מקוק זנב אריה    מקוק שחור    צבי ים חומים
   פנדה    פנדה אדומה    גמל דו דבשתי    קונדור קליפוני    קרנף רחב שפה תת המין הצפוני
 
    דף הבית
    משחקים
    חיות בסכנה פורום
    תחש הנהרות
    ברדלס
    מקאו
    לוטרה
    קרנף הודי
    תנין גביאל
    נמר
    טיגריס
    פיל
    אורנג אוטן
    עגולשון שחור גחון
    קוף חוטם
    מקוק זנב אריה
    מקוק שחור
    צבי ים חומים
    פנדה
    פנדה אדומה
    גמל דו דבשתי
    קונדור קליפוני
    קרנף רחב שפה תת המין הצפוני
היי חברה
כאן תכתבו
לי איך
האתר וגם
אם אתם
אוהבים
חיות אז אם
תעזרו לנו
לשמור עליהם
העולם יהיה
יפה ממנהלי האתר
והנה מידע על הברדלס:
ברדלס הערבות (גם: צ'יטה; שם מדעי: Acinonyx jubatus) הוא מין טורף יחיד בסוג ברדלס השייך למשפחת החתוליים שעדין קיים היום. בנוסף, אליו היו 4 מינים נוספים בסוג ברדלס (Acinonyx) שנכחדו. לברדלס הערבות ישנן חברבורות בצבע שחור. הוא דומה במבנהו לנמר, אלא שגופו רזה יותר וצורת חברבורותיו היא נקודות, בניגוד לחברבורות דמויות הטבעת של הנמר. הברדלס הוא היונק היבשתי המהיר ביותר בטבע. בריצתו הוא מסוגל להגיע למשך זמן קצר למהירות מרבית של בין 112 ל-120 קמ"ש, בדילוגים שיכולים להגיע עד למרחק של שמונה מטרים. הברדלס נפוץ באפריקה ובאזורים מעטים ביותר באסיה.
השבה לטבע

למרות שהברדלס איננו מסוכן לאדם, השבתו לטבע קשה ביותר מהסיבות הבאות:

  • רביית הברדלס מסובכת יחסית לרבייה אצל טורפים אחרים, דבר המקשה על הקמת אוכלוסייה בשבייה למטרות שחרור.
  • רמת פוריות נמוכה אצל זכרי הברדלס מקשה על הקמת אוכלוסייה בשבייה למטרות שחרור.
  • לימוד הברדלס לשרוד לבדו בטבע הוא מורכב וקשה מאוד לעשות זאת כאשר רוצים למנוע מהברדלס לקיים יחסים כלשהם עם בני האדם.
  • השטחים שבהם חי הברדלס בעבר כבר אינם אותם השטחים כיום וסיכוי אקלומו של הברדלס בשל כך קטן.
  • כפי שהברדלס נכחד מאזור מסוים כך גם טרפו: כמות קטנה מדי של טרף תוביל לכך שהברדלס לא יצליח לטרוף ואם כן יצליח, ייפגע באוכלוסיות האלו.

למרות כל הקשיים הללו, כבר הושבו ברדלסים לטבע במספר מקומות מצומצמים באפריקה. בישראל הסבירות להשבת ברדלסים היא נמוכה, שכן שטחי המחייה שלו קטנו, ואי שיתוף פעולה עם ירדן ומצרים או סוריה יוביל לציד הברדלסים שיושבו, כפי שקרה בניסיון להשיב יענים לישראל. כמות הארנבות והחוגלות קטנה מאוד עקב ריבוי טורפים כמו הקרקל והתן, ובכך מצטמצמים מקורות המזון של הברדלס. חשש מפגיעה לחיי אדם ומקנה יפגע בברדלס עקב פרסום שלילי ובנוסף תת-המין שהיה חי בישראל מצוי במספרים קטנים ביותר במדינה עוינת (איראן) הבאת הברדלסים לישראל עלולה להיתקל בקשיים רבים מצד איראן והמדינות לאורך הגבול הדרומי (ירדן ומצרים).

[עריכה] הברדלס בישראל

ארץ ישראל הייתה בעבר חלק מתחום תפוצתו של הברדלס. הברדלס היה חי בכל רחבי הארץ שהיו פתוחים למחצה ללא חורש ים-תיכוני רב ולא על הרים רמים. דרום הגולן היווה לברדלס מקום מצוין לשגשג (אקלים חם בשילוב של נחלים מצפון הרמה וכמות צבאים וארנבות מכובדת). בארץ הברדלס ככל הנראה ניזון מצבאים, ארנבות, ציפורי קרקע שונות (חוגלה, שליו וחוברה) ומכרסמים. להבדיל מחיות יום גדולות אחרות שחיו בארץ, הברדלס לא מוזכר בתנ"ך, כנראה שבתקופה זו לא ידעו להבדיל בינו לבין הנמר הדומה לו. תת-המין שחי בארץ, היה תת-המין האסיאתי החי בתחום התפוצה האסיאתי של הברדלס (כולל מצרים).

התצפית האחרונה של הברדלס בישראל הייתה ב-9 בדצמבר 1959 בשעות הבוקר. שני נהגי משאית נהגו לאורך כביש הערבה, חיה בלתי מזוהה רצה לידם עצרה והתבוננה ברכבם. החיה הבלתי מזוהה הזו הייתה, לפי תיאורי הנהגים שלא הכירו את החיה בשמה ובמראה, ברדלס. באותו מקום, 13 ימים מאוחר יותר, ב-22 בדצמבר 1959 בשעה שבע בערב, נצפה הברדלס בשנית כשהוא רץ לצד ג'יפ נוסע. תצפיות אלו היו התצפיות האחרונות של הברדלס בישראל. תצפיות אחרות היו של טריסטראם שדיווח על ברדלסים בגליל העליון ובתבור. הדיווח האחרון של הברדלסים באזור היה בירדן ב-1962: בשנה זו ניצודה נקבה עם גורתה וכיום אפשר לראות את הפוחלץ שלה מוצג לראווה. כיום ככל הנראה לא שרדו ברדלסים בכל האזור מלבד באיראן והאוכלוסייה שם היא במצב חמור משחשבו; בשנות ה-70 כללה האוכלוסייה כ-150 ברדלסים וכיום יש 70 ברדלסים, מתוכם כ-40 חיים בטבע. פרוותו של הברדלס היחידי מתת המין האסיאתי, שהצליח לשרוד את המאה ה-21 בישראל, נמצאת כיום כמוצג באוניברסיטה העברית. פרוות ברדלס זו נקנתה על ידי טריסטראם ונתרמה לאוניברסיטה.
 
והנה תמונה::: 
  וזכרו לכל זוג עיינים יש נשמה!!!