בניית אתרים בחינם

 אסופת תרבות 

הפלמ"ח כבית היוצר

   דף הבית    יצחק שדה    יגאל אלון    הפלמ"ח בראשיתו    הפלי"ם, ההעפלה וחיל הים    ספרי היסטוריה
   הגח"ל והמח"ל בפלמ"ח    נתן אלתרמן, חיים גורי וחיים חפר    נתן שחם ומשה שמיר    מחקרים ומאמרים מדעיים    מלחמת העצמאות    כ"ד יורדי הסירה וצנחני היישוב
   ביוגרפיה ואוטוביוגרפיה    ספרי זיכרון    פרוזה - סיפורת    שירה, פזמונים ומקאמות    סרטים ומחזות    אמנות פלסטית
   מוסיקה    מכאן ומשם    הפלמ"ח בספרות הילדים    בולי דואר ומטבעות    בתי מורשת הפלמ"ח    גלריית צילומים
   דף יצירת קשר    אינדקס יוצרים

                                                                  פרוזה - סִפּוֹרֶת

אדם במלחמה - מבחר פרקי ספרות
ליקט וערך: אדיר כהן, הוצאת מערכות, תל אביב,
1975
פרקי ספרות הנותרים ביטוי לגילויי הגבורה של הלוחמים

אחרונים על הרכס
יצחק טישלר, הוצאת עם עובד,
1970

קורותיה של פלוגה אחת בפלמ"ח, החיים הפנימיים של הפלוגה, יחסי הרעות, היחסים המיניים, רוח הלוחמים, גילויי חולשה וגבורה - כל אלה מתוארים בדרמטיות, בכוח סיפורי ובאמינות גבוהה. הספר מקדיש פרקים רבים לכיבוש רמלה - לוד והקרב האבוד על מלכיה. יצחק טישלר למד בגמנסיה בלפור, שירת בחטיבת "יפתח - פלמ"ח" במלחמת העצמאות. עסק בעיתונות ועריכת תוכניות רדיו.

איך פוצצו את הרדאר
ט
לי
תור, 55 עמודים בפרמט אלבום.
חמישה סיפורים הכוללים את פעולת שחרור המעפילים ממחנה המעצר בעתלית. הילה, דנה, דל ורועי מאזינים לסיפור פיצוץ הרדאר. דנה פוגשת את סבא בגשר אכזיב. החבורה מאזינה גם לסיפור "השבת השחורה". שושן מכתה ב' מצטרפת למסע למצדה.

אקסודוס - אודיסאה של מפקד
יורם קניוק, הוצאת הקיבוץ המאוחד,
סאגה אפית על סיפורה של ספינת המעפילים "אקסודוס" שבמרכזה מפקדה יוסי הראל [בסיפור, צבר ירושלמי ששירת ביחדיות שונות עם יצחק שדה]. הסיפור ממחיש את המפגש הגורלי שבין ניצולי השואה עם נציגי התקומה. עם הבאתה של האקסודוס מאירופה, נוצר צומת היסטורית חד- פעמי בו נפגשה ארץ ישראל העברית, שפיתחה מנטליות משלה, עם הסבל היהודי. הקטעים הדמיוניים בספר הם אמת היסטורית צרופה, כך אומר החבר. והוא מוסיף אינני מתיימר להתווכח לגבי הפרטים, אולם התמונה הכוללת, הרחבה ואת המשמעות ההיסטורית של האירועים, לא יוכלו הפרטים בנפרד או ביחד, לשנות , המחבר, יורם קניוק נולד, גדל והתחנך בתל אביב. בגיל 17 הצטרף לפלמ"ח והתאמן בפלוגה הימית [הפלי"ם] בקיסריה. במלחמת העצמאות השתתף בקרבות של חטיבת "הראל" הוא למד ציור בבצלאל והמשיך את לימודיו בפריז. היה ימאי על אוניות סוחר ובסופו נחת בארה"ב בה שהה 10 שנים. בשנת 1958 החל להתמסר לכתיבה. מבחינה ספרותית קניוק משתייך ל"דור המדינה". הוא כתב כ - 30 ספרים וזכה למספר פרסים; פרס נשיא המדינה לסםרות, פרס ביאליק, פרס ספיר 2011 על ספרו "תש"ח". 

במו ידיו - פרקי אליק
משה שמיר, הוצאת עם עובד, תל אביב, תשל"ג - 1972
פרשת חייו של אליק הפלמ"חאי, אחיו של משה שמיר, אשר נפל בקרב בדרך לירושלים בי"א שבט תש"ח. הספר עוטר בפרס ברנר וחבר השופטים קבעו: הספר הוא הישג ודאי לא רק ביצירת שמיר, אלא בפרוזה הצעירה בפלמ"ח. למשה שמיר רשימה ארוכה של ספרים ויצירות אחרות. משה שמיר נפטר בשנת 2004.

בחיוך ובדמע
רחל מכבי (סטרנון), הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1978
אוקטובר על דשא חצרנו - צונחים עלי התאנה בקול רשרוש כשל נייר עבה מקומט. באויר ריחות ענפי הכותנה הרמוסים, הקמלים. עם בוא השמש, מציצים בין ענפי העצים  ויוצרים מעורפלים אחרי יום של חום התהייה שערה הערב ? מוזר בבואי להשתחרר מצה"ל לא היתה בי שמחה, נדמה לי שאני מתנתקת מעולם שבו חפצנו לבנותו יפה ככל האפשרי. קינה קטנה אקונן.

גדעונים
שבתי טבת, הוצאת מערכות, 1968 
עלילה דרמטית של חבורת גדעונים המשתתפת ב"מבצע שבעת המינים" בו נפגשות בים ספינות מעפילים זעירות עם ספינת מעפילים גדולה, הנוטלת מהן את המטען האנושי להוליכו בים הגדול לארץ ישראל. מעשים שהיו, עובדות שארעו, מסופרים בעלילה שוטפת אחת הקופלת בתוכה תקופה רחבה.

דרך אניה בלב ים
נמרוד אשל, איורים: נמרוד אשל, הוצאה לאור ירון גולן, 


האלים עצלים
נתן שחם, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1949 
[ראה נתן שחם ויצירתו באתר זה

הוא הלך בשדות
משה שמיר, הוצאה לאור עם הספר / ידיעות, 1947
הרומן "הוא הלך בשדות" נכתב כחלק מהאתוס הקולקטיבי של בניין ארץ ישראל בשנות הארבעים והחמישים [של המאה שעברה] ומציג דמויות העלות יסוד מונומנטלי, גדול מהחיים.עלילת הרומן מתרחשת באמצע שנות הארבעים בקיבוץ גת העמקים בעמק יזרעאל. הגיבו הראשי, אורי כהנא שב לקיבוץ מלימודיו בבית הספר החקלאי כשהוא בן 19 ומגלה שאימו רותק'ה ואביו וילי נפרדו. אמו קשרה את חייה עם גבר אחר ואביו נמצא בשליחות וכעט התגייס לצבא הבריטי. הדמות שמולו היא מיקה , מ"ילדי טהרן". הקשר בין מיקה לבין אורי מעמיק כאשר מיקה גם נכנסת להריון ואורי, מפקד בפלמ"ח נמצא רחוק מהקיבוץ.

המחיר - פיגוע חבלני שסוכל
צבי גינצבורג, הוצאה לאור עצמית, תש"ס
המחבר גדל והתחנך בפתח תקווה וכמרבית הצעירים לקח חלק במערכות החיים בארץ ישראל. בסיום לימודיו התיכוניים, הצטרף לשורות הפלמ"ח. זהו ספרו השני, המתאר אירוע חבלני שסוכל. ספרו הראשון "חצי מעגל".

הנעדרת מנחל צין
יורם קניוק,  הוצאת ידיעות אחרונות- ספרי חמד,תל אביב, 2005 
הנעדרת מנחל צין היא בתו של פלמ"חאי לשעבר. היא נעלמת במדבר. חושבים שהיא נרצחה על ידי בדווים. המחבר מגחך על החברה הישראלית

הנערה והים, אל הבית אל החוף
דב מגן (ברצ'יק), שמואל בנשלום, הוצאה לאור ספריית הפועלים,
 
ספר זה נכתב כדי לתאר במשהו מחייהם של המעפילים ומלווי הספינות אשר הלכו איתם מחוף לחוף. אנשים פשוטים שעשו את עבודתם ללא תהילה. הספר הוא גם סיפור אהבה מרגש של שני צעירים; גליה ומיקי. הסיפור מתפתל ומסתבך על רקע התקופה הסוערת. האירועים בספר והשמות נכונים, להוציא גיבורי הרומן עצמו.

חימו מלך ירושלים
יורם קניוק, הוצאה לאור עם עובד, 2004
ירושלים הנצורה במלחמת העצמאות. מנזר עתיק המשמש בית חולים לשעת חירום, הם הרקע לסיפור מקורי זה על פרשת אהבה לא רגילה בין אחות ואדם מוכה גורל. במכחול דק ממחיש יורם קניוק דרמה אנושית עזה ומעמיד שלל טיפוסים ארצישראליים אשר שורשיהם נטועים בעברה הרחוק והקרוב.

חרב ישועות
יהושע בר יוסף, הוצאה לאור מערכות, 1966
צפת במלחמת העצמאות.  אלה היו דברי ההקדמה של המערכת: "... אין הרומן מספר את ההיסטוריה הרשמית של המלחמה על צפת. אך הוא מעבירנו אל העבר הקרוב של מלחמת העצמאות, כאשר צעיר וזקן, חופשי וחרד, בחור ישיבה ופלמ"חאי לחמו יחדיו להדוף את האויב ולהקים את מדינת ישראל. בני צפת היהודית עמדו מול שפעת העוצמה, לא נכנעו ולא נסוגו, וזיכו את עירם להיות אבן פינה בגאולת הגליל המערבי"

טוברוק: המחלקה הגרמנית במדבר המערבי
פיטר ראב, עברית: שרגא גפני, הוצאת עמיחי,תל אביב, 1967
במדבר המערבי, במלחמת העולם השנייה, פועלות מאחורי קווי הגרמנים שתי יחידות מיוחדות במינן - פלגת המדבר לטווח ארוך הבריטית ואיתה מחלקת מתנדבים יהודים דוברי גרמנית הלובשים מדים גרמניים, הלא היא "המחלקה הגרמנית"  הנודעת, אשר מבצעי החדירה והחטיפה שלה הפילו אימתם על האויב. על שתי היחידות המעולות הוטל לחדור במשותף אל לב מערך האויב בטוברוק ולחסל את הגדול במתקניו. לפרשה המעירה זו מתגלגלים אב אנגלי ובתו היפיפיה ודרכם נחשפת המזימה הגרמנית - ערבית להשמיד את יהודי ארץ ישראל.

יונה ונער
מאיר שלו, הוצאת עם עובד, תל אביב, 2006
במרכז הרומן, נער ונערה שעוסקים בגידול יוני דואר למען ההגנה בזמן מלחמת העצמאות. הנער נמצא בשובך של עמק הירדן והנערה בשובך של גן החיות בתל אביב, ונקשרים ביניהם קשרי אהבה. הסיפור מסתיים בנפילתו של הנער בקרב על מנזר סן סימון בירושלים. לפני מותו הוא מספיק לשלוח יונה אחרונה אל חברתו. מאיר שלו יליד נהלל [1948] בנו של המשורר יצחק שלו. ספרו תנ"ך עכשיו כולל פירושים על סיפורי התנ"ך.

ילדי השעשועים [ראה משה שמיר ויצירתו באתר זה]

ימי אהבה ומלחמה
עמוס כץ, הוצאה לאור סער, 1997 
רומן היסטורי על קורותיה של נערה בפלמ"ח, בשנים 1945 - 1948. על חוויות של נערות ונערים שהתגייסו לפלמ"ח לפני קום המדינה, חייהם במלחמת העצמאות. אהבות, לבטים, השירות בפלי"ם, האימונים, קרבות ראשונים והווי הפלמ"ח.

ימים של עופרת
משה רשקס, הוצאה לאור משרד הביטחון, תל אביב, 1962
 
מלחמת העצמאות מנקודת ראותו האישית של לוחם אשר נפגע מצרור כדורים ובאותה שנייה ארוכה וקשה, של איבוד חושים ובדידות, חולפים במוחו ובהזיותיו קורות חייו. המחבר נולד בפולין [1928] ועלה לארץ ישראל בשנת 1931. היה חבר בארגון "ההגנה" והצטרף לשורות הפלמ"ח. השתתף בהתקפה על תחנת המכ"ם בחיפה. היה יו"ר ארגון נכי מלחמת העצמאות.

לאהוב עד מוות
דבורה
עומר, הוצאה לאור שרברק

סיפור אהבתם של זהרה ושמוליק בתקופת הפלמ"ח שמגלים את אהבתם בעת המאבק של היישוב העברי כנגד המנדט הבריטי בארץ ישראל.  הרקע לסיפור של השניים המחברת סוקרת אירועים היסטוריים כמו "ליל הגשרים", "השבת השחורה", הכרזת העצמאות וכד'

לילות ירושלים
רחל מכבי - סטרנין, 
המחברת מקדישה ספר זה "לכל אותם החיילים, אוהבי החיים, ששנותיהם נקטעו - והם יוותרו לעולם צעירים ויפים, חרף חלוף השנים והדורות". שואלת המחברת: האם ההשלמה עם ההקרבה בכוחה להמתיק את מר החידלון ? וייתכן כי ברצוננו העז לגלות קורטוב של נחמה - נאמין על אף הכל, כי אכן כך הוא.

מבעד לעבותות, רומן על 3 חודשים ב- 1948 
נתיבה בן יהודה, הוצאת לאור כתר, ירושלים
"אם כבר משתמשים בעקדת יצחק כמשל לציונות, אז אי אפשר להתעלם מהעובדה שכל הסיפור, מאז התנ"ך ועד ימינו אלה, מסופר על ידי ה'אברהמים' ובצדק...אז זהו סיפור של אחד היצחקים, דו"ח מפורט, מסופר דוגרי, איך זה להיות שם, על המזבח, איך כל העסק נראה משם, מבעד לעבותות של העקדה ב - 1948." הספר מחזיק 348 עמודים; הקדמה, מבוא, באיילת השחר, במגדל המושבה, בטבריה, בנבי יושע, בכנען, בתל אביב, בצפת, בגשרים - בלבנון וסוריה ובנבי יושע, בתל אביב - סוף.

מחוץ לאופק מעבר ורחוב
חנוך ברטוב, הוצאת כנרת זמורה, 2006
ספר זה יכול להיקרא ביוגרפיה המקיפה את חייה של משפחה אחת. עשרים ושמונה שנים התחקה חנוך ברטוב אחרי משפחת רבינוביץ, שהיא שייכת לדור האחרון ליהדות אירופה וראשון למדינת ישראל. המחבר מסתייע בזכרונות בני המשפחה, ביומנים ובעדויות של חברים. שלושה ילדי המשפחה הגיעו ראשונים לארץ ישראל וכשפרצה מלחמת העצמאות, התגייסו למערכה. אחד הבנים, שהצטרף ליחדת פלמ"ח נפל באחד הקרבות.

מן המלחמה - סיפורת ושירה
עורך: אוריאל אופק, הוצאה לאור מערכות, תל אביב,
1969
לקט קטעי פרוזה ושירים ממלחמת העצמאות, מלחמת קדש ומלחמת 6 הימים. הסופרים והמשוררים הלוקחים חלק בספר; משה שמיר, חיים חפר, פוצ'ו, זרובבל גלעד, חיים גורי, נתן שחם, מנחם תלמי, מתי מגד, דידי מנוסי, דן בן אמוץ ושירים של חיים חפר וחיים גורי.

סערה באביב
דבורה עומר, הוצאת ספרים שרברק, תל אביב
סערה באביב של הסופרת דבורה עומר הוא ספר ביוגרפי על חייו של טוביה קושניר, אשר היה בוטנאי במקצועו ונפל במלחמת העצמאות כאשר היה מל"ה הלוחמים שהלכו לסייע לגוש עציון. הספר מכניס את הקורא לתוך הדמות ולחוש הזדהות. הספר משרה בקורא אהבה למולדת ונוטע בקורא ערכים.

עלילות בני החיל
ברוך אורן, הוצאה לאור עם עובד, 1962
 
ארבעה סיפורי גבורה ממלחמת העצמאות.; סיפורה של אם בביר עסלוג', שלוש החבילות מגדוד 3 בחטיבת "יפתח" והאקדח מגוש עציון, חטיבת "הראל".

פורץ המחסומים
עמוס בר, הוצאה לאור שרברק, תל אביב, 1992
סיפור חייו של זרובבל הורביץ, מפקד המשוריין פורץ המחסומים של שיירת נבי דניאל. הספר כתוב בצורת עלילה לבני הנעורים, שזור במתח ובהומור, על החיים בפלמ"ח.

פתיל חיים - רומן היסטורי
יהודה קידר [קליין], הוצאה לאור כותרות, 2006
המחבר, פרופסור קידר, היה מפקד מחלקה בחטיבת הראל - פלמ"ח. הוא ניהל יומן מפורט מיום גיוסו לפלמ"ח בשנת 1945 ועד לתקופה שהסתיימה בשדה בוקר בשנת 1954. בספר מספר המחבר את סיפורו על פני אותן שנים.

שירת ע. הלל
צבי לוז, מונוגרפיה בהוצאת הקיבוץ המאוחד, 1996

שני סיפורי מלחמת ואהבה, שתי שיבולים וחרב נאמנות
יוסף אורי, הוצאה לאור עצמית, 1952
שני סיפורים מחייהם ופעולותיהם של אנשי פלמ"ח החל מתקופת המנדט הבריטי, היא תקופת המחתרת, דרך מלחמת העצמאות, בה הפכו הפלמ"חאים לחיילי צה"ל, ועד שנותיה הראשונות של המדינה.

תש"ח
יורם קניוק, הוצאת ידיעות אחרונות,
יורם קניוק כתב כבר למעלה מ- 20 ספרים. הוא נולד בתל אביב [1930], את לימודיו סיים בתל אביב, התגייס לפלמ"ח ושירת בחטיבת "הראל". המחבר מספר את זכרונותיו מתקופת מלחמת העצמאות. זכרונות שאינו משוכנע שהם משקפים את המציאות באותם ימים. "יפי בלורית ותואר אמנם היינו, אבל חכמים, לא" המחבר אומר שחכמים אינם הולכים למות מתוך בחירה.לחמתי בכפר סריס, בבית מחסיר ובקסטל.... ובעוד קרבות, אני בטוח שהייתי שם, אני יכול לראות בתוך עיני העצומות את הקרבות האלה, אני בטוח שהייתי שם...ואולי חלמתי את הכל. ספר מרתק.
     
  

   אָז תִשְאַל הָאֻמָּה שְטוּפָת דֶמַע וְקֶסֶם, וְאָמְרָה: מִי אַתֶּם ? וְהַשְּנַיִים שוֹקְטִים יענו לה אֲנַחְנוּ מַגָּש הַכֶּסֶף, שֶעָלָיו לָךְ נִתְנָה מְדִינַת הַיְּהוּדִים