בניית אתרים בחינם

 אסופת תרבות 

הפלמ"ח כבית היוצר

   דף הבית    יצחק שדה    יגאל אלון    הפלמ"ח בראשיתו    הפלי"ם, ההעפלה וחיל הים    ספרי היסטוריה
   הגח"ל והמח"ל בפלמ"ח    נתן אלתרמן, חיים גורי וחיים חפר    נתן שחם ומשה שמיר    מחקרים ומאמרים מדעיים    מלחמת העצמאות    כ"ד יורדי הסירה וצנחני היישוב
   ביוגרפיה ואוטוביוגרפיה    ספרי זיכרון    פרוזה - סיפורת    שירה, פזמונים ומקאמות    סרטים ומחזות    אמנות פלסטית
   מוסיקה    מכאן ומשם    הפלמ"ח בספרות הילדים    בולי דואר ומטבעות    בתי מורשת הפלמ"ח    גלריית צילומים
   דף יצירת קשר    אינדקס יוצרים
                                                       מִכָּאן וּמִשָם...

אהבה בליל הפשפשים - ספר צ'יזבטים
ישראל וייסלר (פוצ'ו), הוצאה לאור אורנית, 1993
סיפורים וצ'יזבטים [חצאי אמת...] המבוססים על מאורעות אמיתיים בחייו של המחבר בזמן שירותו בפלמ"ח

אנשי הצללים
[T.T.G.]
מיכאל (מייק) אלדר, הוצאה לאור משרד הביטחון, תל אביב, תשנ" 
זהו  סיפורם של צעירים חברי ארגון "ההגנה" ששירתו בצבא הבריטי במלחמת העולם ה - 2. לימים הם נראו בשם "החבורה"  הם יצאו למשימות חשאיות כדי לסייע לשארית הפליטה. הם "הקימו" יחידות מוסוות אספו כלי רכב צבאיים, ריכזו דלק ומצרכי מזון והצטיידו בנשק
   זהו גם סיפורם של לוחמי הפלי"ם, של הגדעונים ושל פעילי עלייה ב'. המחבר, אל"מ {במיל'] , עשה בים 26 שנים, בתפקידים שונים, מנער סיפון ומלצר באניות סוחר ועד לפיקוד על יחידת הנחיתה של חיל הים הישראלי.

"אגד" / "באב אל ואד בדרך אל העיר"
גיליון היסטורי של הנסיעות בקו תל אביב - ירושלים בתש"ח
הסיפור המלא על השתתפות קואופרטיב  "אגד" ונהגיו בלחימה על הדרך לירושלים

המצביאים - סיפורם של רמטכ"לים
דני צור ויהודה שיף, הוצאת קוראים, 2003
17 בתחילה היו אלה המפקדים שצמחו רמטכ"לים שירתו בצה"ל מאז הקמתו ב - 1948.לכל אחד מהם היה תפקיד חשוב בבניית מרכיבי הכוח והעוצמה של מדינת ישראל. סיפורו של צה"ל הוא במידה רבה סיפורם של המצביאים שעמדו בראשו משנת 1948. בתחילה היו אלה המפקדים שצמחו בארגו "ההגנה" ובעקבותיהם, בוגרי הצבא הבריטי, אחריהם באו  שישה רמטכ"לים מקר לוחמי הפלמ"ח שהנחילו את רוח הקרב ואת מסורת המפקד שהולך בראש; אנשי השריון שרצו לראות את אוגדות הטנקים מסתערות קדימה והצנחנים שהתחנכו על מסורת הפלמ"ח.

הקשב ! אנתולוגיה של סיפורי צבא
ירון אחיטוב, רן גיל  מאיירת: רוני פחימה
ספר עב כרס ובו למעלה מ - 50 יצירות, החל בסופרי תש"ח; חיים גורי וס. יזהר עד לצעירים יותר; אתגר קרת. הספר הוא אנטי מיליטריסטי.  מקצת היצירות הן רציניות וחשובות, אולם יש גם יצירות קלות ומשעשעות, כגון: סיפור קצר של נתיבה בן יהודה. הסיפורים מעניינים.

ואני פחדן אני - חוויותיו מימי שירותו בפלמ"ח
ישראל (פוצ'ו) וייסלר,, הוצאה לאור מסדה, 1966
המחבר שירת בגדו ה - 1 בחטיבת "יפתח" - פלמ"ח. הוא מתאר בהומור ובקריצת עין על חוויות ההכשרה והשירות בפלמ"ח.

ילקוט הכזבים
דן בן אמוץ וחיים חפר, צייר: ז'אן דוד, הוצאת הקיבוץ המאוחד, תשט"ז
מה ההבדל בין כזב, שקר ומתיחה ? שקר הוא כשאיש אינו יודע את האמת, פרט למספר עצמו. מתיחה היא כשכולם יודעים את האמת, פרט לקרבן המתיחה וכזב הוא כשכולם יודעים שהסיפור אינו אלא שקר ובכל- זאת מוכנים לחזור ולשמוע אותו שוב ושוב. בספר זה מרוכזים, לא כולם מהפלמ"ח, מאה שישים ושבעה כזבים.

יֶקִית טָרָלַלַה
עמליה אטקין
סיפורה של חברת פלמ"ח, עמליה אטקין, גרמניה שעלתה ארצה. ימי מלחמת העולם ה - 2, הפעילות בגדנ"ע, ההצטרפות לפלמ"ח. נסיעה ללונדון. חיפושי שייכות אל המנוחה והנחלה.

כשפרצה המדינה
נתיבה בן יהודה, הוצאה לאור כתר, 1991
סיפורה וחוויותיה של נתיבה בן יהודה בתקופת הפסקת האש הראשונה ["ההפוגה"] במהלך חודש ימים בין יוני ליולי 1948. העשור הראשון להצלחותיה וכשלונותיה של המדינה דרך עיניה של נתיבה הכתוב בהומור האופייני רק לה.

הלוח של הפלמ"ח
חיים חפר, הוצאה לאור טורנובסקי ואהלי פלמ"ח,
ספר במתכונת של לוח שנה הסוקר את כל האירועים וההתרחשויות הנוגעות לפלמ"ח משנת 1941 - 1948; קרבות, אוניות מעפילים, מאורעות לפי סדר התרחשותם, כולל צילומים.

סיפורי הפינג'אן
אמיתי עציוני

סיפורים מהווי הפלמ"ח בשנות הארבעים [1944 - 1949]

סיפורי חיים כתרבות - שמעון דותן
היבטים תרבותיים בתקופת השרות בפלמ"ח. פרקי חיים של סבא [של בעלה] שמעון דותן, תקופת שרותו בפלמ"ח. פרי תקופה ומציאות בהיבט חברתי ותרבותי. המוסיקה בתקופת הפלמ"ח. השפה היחודית, מעמדן של הנשים והשירים.

קפא"פ , מהשדה לשדה הקרב
נח מוזס, הוצאה לאור עצמית,
2010
בספרו המרתק, בפרק 'שימוש מעשי במקל' מביא המחבר כמה מקרים בהם עזר האימון בתורה הלחימה במקל בשעת חירום. בשלוש חזיתות בהן היה צורך בשימוש במקל; מול הערבים, מול 'הפורשים' ומול הבריטים. "מלכה הראל שירתה בפלמ"ח בשנת 1943, ואחת ממשימותיה הייתה להגיע בשעות הלילה לצומת מסמיה בדרום הארץ, ולמסור הודעה לשני בחורים שהעבירו נשק...הכפר התעורר ותושביו החלו שמים לב אליה והיא מצאה עצמה מוקפת קהל רב ועוין...את מקל הקפא"פ החזיקה בידה הימנית...לפתע נקרע השקט. נער מתוך הקהל הרים אבן ויידה אותה בנערה. כנשוכת נחש זינקה אליו כשמקל הקפא"פ מונף בידה והרימה קולה:יאללה רוח מן הון ! 

שבלים בקנה- טורים ומקאמות תש"ח - תשל"ח
אוריאל אופק, איורים : אראלה הוצאה לאור
ש. פרידמן,

הספר כולל טורים ומקאמות שכתב המחבר בתקופות שונות ובתגובה לארועים; מסע נדודים, אל ראש המצדה, בטרם קרב, גיבור על ארבע, השרשרת של צביקה, גוש עציון, שיחת רעים בשבי ערב, חיות הנגב באות העירה, הי דרומה ועוד

   אָז תִשְאַל הָאֻמָּה שְטוּפָת דֶמַע וְקֶסֶם, וְאָמְרָה: מִי אַתֶּם ? וְהַשְּנַיִים שוֹקְטִים יענו לה אֲנַחְנוּ מַגָּש הַכֶּסֶף, שֶעָלָיו לָךְ נִתְנָה מְדִינַת הַיְּהוּדִים