בניית אתרים בחינם

 אסופת תרבות 

הפלמ"ח כבית היוצר

   דף הבית    יצחק שדה    יגאל אלון    הפלמ"ח בראשיתו    הפלי"ם, ההעפלה וחיל הים    ספרי היסטוריה
   הגח"ל והמח"ל בפלמ"ח    נתן אלתרמן, חיים גורי וחיים חפר    נתן שחם ומשה שמיר    מחקרים ומאמרים מדעיים    מלחמת העצמאות    כ"ד יורדי הסירה וצנחני היישוב
   ביוגרפיה ואוטוביוגרפיה    ספרי זיכרון    פרוזה - סיפורת    שירה, פזמונים ומקאמות    סרטים ומחזות    אמנות פלסטית
   מוסיקה    מכאן ומשם    הפלמ"ח בספרות הילדים    בולי דואר ומטבעות    בתי מורשת הפלמ"ח    גלריית צילומים
   דף יצירת קשר    אינדקס יוצרים
                                          נתן שחם / משה שמיר

נתן שחם (שטיינמן) נולד בתל אביב [1925], בנם של ורדה ואליעזר שטיינמן [הסופר] שעלו לארץ ישראל שנה קודם עם אחיו דוד שחם לימים סופר אף הוא. נתן שחם הוא בוגר הגימנסיה הרצליה, חבר בשומר הצעיר ובשנת 1942 הצטרף לשורות הפלמ"ח. יחד עם חברי הגרעין שלו הם צורפו לפלוגה ה' ועד מהרה הוא מונה לקצין ההסברה של הפלוגה. בשנת 1945 השתחרר מהפלמ"ח והצטרף לקיבוץ בית אלפא [בו הוא חבר עד עצם היום הזה].במלחמת העצמאות התגייס שחם ומונה לקצין הסברה במטה חזית דרום. השתתף במבצע "עובדה" והיה בין הראשונים שהגיעו לאום רשרש שם הניפו את דגל הדיו. לאחר המלחמה שב לקיבוץ. בשנים 1977 - 1980 שימש נספח תרבות בניו יורק. היה משנה ליו"ר רשות השידור ועורך בכיר בהוצאת ספריית הפועלים. ב - 1943 החל לפרסם משיריו ומסיפוריו ב"ילקוט הרעים" והעיתון על המשמר. יצירתו כוללת רומנים, מחזות, קובצי סיפורים, ספרי מסע, ספרי ילדים וגם ספר מוזיקה. נהוג לזהותו כחלק מקבוצת סופרי "דור תש"ח", קבוצה שפעלה בשנות החמישים ועסקה בעיקר בהיסטוריה העכשוית, המאבק בבריטים ומלחמת העצמאות. נתן שחם זכה בפרסים ספרותיים; פרס שלונסקי [1958], פרס ביאליק [1988], פרס ראש הממשלה ליצירה [1993] ופרס ישראל לספרות [2012], פרס הבימה [1950], פרס אקו"ם [1986], פרס הספר היהודי [ניו יורק, 1992], פרס אידיאוויצו [איטליה, 2005].

רומנים 
 • אבן על פי הבאר, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1956
  רומן בשני חלקים; א' ידי עשו ו - ב' רוח השדה
 • חכמת המסכן, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1960
  מבחר סיפורים ; דבר אל הרוח, המלט בעל פה, האלים עצלים, שבעה הם, הסיפור, במעלה ההר, כדורגל בחג, שיכון ותיקים ועוד
 • גוף ראשון רבים, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1968
  רומן עם עלילה סוערת על רקע חיי קיבוץ ותיק. העלילה כתובה  משלוש נקודות ראות; סיפור העלילה בגוף שלישי, סיפור העלילה בגוף שני וסיפור העלילה בגוף ראשון.

 • הלוך ושוב , הוצאה לאור עם עובד, 1972
  שנה אחת בחייה של בת קיבוץ היוצאת ללונדון מתוך כוונה ונחישות להינתק מעברה וליהפך לסתם נערה העומדת במרכז הרומן.
 • עד המלך, הוצאה לאור עם עובד, 1975
  אהבה מאוחרת מערערת את שלוותו של היסטוריון ישראלי בעל שם בשובו לישראל לאחר העדרות ממושכת. עבודת המחקר שלו על תקופת המנדט הביטי בארץ ישראל, פותחת אל גיבור הרומן וכן אל עולמן הפנימי של הנפשות הפועלות בדורו, דור מלחמת "ההתשה".
 • קירות עץ דקים,הוצאה לאור עם עובד, 1977
  המחבר מעלה דמויות ומאורעות שבמרכזם ההווי הקיבוצי במהלך שלוש תקופות בחיי היישוב היהודי ערב פרוץ מלחמת העולם הראשונה. הספר כולל שלושה סיפורים; "א/ק קאירו סיטי", "קירות עץ דקים" ו"מלח הארץ"
 • עצם אל עצמו, הוצאה לאור עם עובד, 1983
  סיפור חייו של מהפכן יהודי שהיה חבר בגדוד העבודה ע"ש יוסף טרומפלדור, חזר לקומונה של פועלים ואיכרים יהודים בברית המועצות, עבר שבעה מדורי גיהנום של מחנות המעצר הסובייטים וחזר לישראל.
 • דממה דקה, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1983
  רומן. זוג ישראלים הנמצאים בשליחות בטחונית בבירת ארצות הברית, מתחילים להסתבך...
 • חוצות אשקלון, הוצאה לאור עם עובד, 1986
  ארבע נובלות; חוצות אשקלון, בלדה לשני פסנתרים, בנשיקה ימות הרוח וציון הלא תשאלי. המחבר מעלה את רקמת היחסים הסבוכה בין יהודים אמריקאים ללא יהודים, בינם לבין עצמם , לישראל ולישראלים. המחבר שהה מספר שנים כנספח תרבות בארצות הברית.
 • רביעיית רוזנדורף, הוצאה לאור עם עובד, 1987
  סיפורם של ארבעה נגני כלי קשת שהקימו בתל אביב בשנת 1936 רביעייה. יחסי הגומלין ביניהם ובין כל אחד מהם לארץ החדשה שביקשו להקים בה מקדש מעט לתרבות אירופה שנעקרו ממנה
 • סדרה , הוצאה לאור עם עובד, 1992
  שלושה אנשי קולנוע; במאי, צלם ותחקירנית מבקשים להפיק סדרה תעודית שתציג את החברה הישראלית. הם וסבך היחסים האישיים והמקצועיים בינם לבין עצמם עומדים במרכז העלילה
 • לב תל אביב , הוצאה לאור עם עובד, 1996
  הספר מעורר את הקורא למחשבה ואת הדמיון בדרך הצגתן של שאלות כגון; מה שוויו של ציור של רפאל וינברג שצייר את ח.נ. ביאליק בשנת חייו האחרונה או מדוע ישבה מריאן, המגיהה של "זמנים חדשים" בחדר חשוך ומשקפי שמש על עיניה וכד'. דרך קורותיהן של כמה משפחות שבאו לגור בלב תל אביב בשנות העשרים של המאה הקודמת.

 • צלו של רוזנדורף [ספר המשך לרבעיית רוזנדורף], הוצאה לאור עם עובד, 2001
  רומן. נוגע בנקודות רגישות, אישיות ולאומיות. הספר נפתח בבקורו בישראל של סופר יהודי גרמני, אגון לוונטל. בפגישותיו בישראל ובגרמניה, בינו לבין בנו של רוזנדורף, היסטוריון החוקר את ימיה הרעים של גרמניה, נחשפים פרקי חיים שאותם לוונטל היה רוצה לשכוח.
 • פעמון בקיונג'ו, הוצאה לאור ידיעות ספרים, תל אביב, 2001
  הסיפור עוסק בבני ערובה שנחטפו בטיסה טרנסאטלנטית ונכלאו באי בחלק הדרומי של כדו הארץ, רחוק מכל היבשות. הם אמורים לשמש קלפי מיקוח בידי ארגון טרור בין- לאומי. במהלך הכליאה מתפתחים בין החוטפים והחטופים מערכת יחסים. המחבר עוסק בדינמיקה האנושית המתפתחת בין בני הערובה.
 • קרן אקסודוס , הוצאה לאור זמורה ביתן, 2006
  טניה, גיבורת הרומן מסייעת למ. כנען, כותב ביוגרפיות לאסוף חומר לביוגרפיה חדשה שהזמינה אצלו קרן שמקורה באוסטרליה. נושא הביוגרפיה, יואל אפרתי, שר לשעבר בממשלת ישראל.
 • הרחק מטשקנט, הוצאה לאור זמורה ביתן, 2007
  יגאל מאור, אלמן קשיש, גימלאי של היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות בנציבות מס הכנסה, החליט לעבור לדיור מוגן. במהלך פינוי דירתו הוא מגלה תיק ישן שהעלתה אשתו המנוחה לעליית הגג ובו הערות על פרקים עלומים מחייה הסודיים. המחבר פורש בפני הקורא את מהלך התחקותו אחר הכתבים שאבדו ובתוך כך, נגלים סיפוריהם של יתומי המלחמה שנאספו בטשקנט, בירת אוזבקיסטן.
 • לוח חלק, הוצאה לאור זמורה ביתן, תל אביב 2010
  שני קשישים וגברת נוסעים הביתה לקיבוץ במכונית סובארו ישנה. בחלל המכונית עומדת שתיקה רועמת וכבדה כמו 'מטען חורג'. בעוד כמה רגעים תהייה המכונית מעורבת בתאונת דרכים גורלית. זהו סיפור הפתיחה ברומן זה. רומן שכל התאונות שבו הן במובן מסוים תאונות - לווין לתאונה גדולה, הלו היא התרסקותה של התנועה הקיבוצית.

 • חשבון רדום, הוצאה לאור כנרת, זמורה ביתן
  מנשה שחר, גרוש תל אביבי והבעלים של הוצאת ספרים מדשדשת, מחליט לפענח ולהנציח בספר את דמותו האניגמטית ורבת הסתירות של סבו, מחלוצי המו"לות העברית בוורשא. רומן זה הוא ספר הספוג באהבת הספרות העברית והמעניק משנה עומק לסיפור ש שחם ב'רביעית רוזנדורף'; אהבתם הטראגית של יהודי גרמניה לאומה שהקיאה אותם מתוכה.
קובצי סיפורים
 • דגן ועופרת, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1948 
  קובץ סיפורים שמייחדים את חיי הקיבוץ כאשר הדי מלחמת העצמאות נכרים בהם. בין יתר הסיפורים, המקום והזמן, הגשר, ערש העפר, אצבע הגורל, יאכלו בוסר, לבן ושחור, הכוונת העליונה, אבני גבול, כח הרצון ועוד.

 • האלים עצלים - סיפורי מלחמה , ספריית הפועלים, 1949
  קובץ של שמונה סיפורים שונים; הולכי רגל, האלים עצלים, שבעה...בתור, קרוב האדמה, דגל הדיו, לאחר הגשם, איפה אתה.
 • תמיד אנחנו, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1952
  סיפור על מעשים שהתרחשו בשלהי מלחמת העצמאות כשיחידות פלמ"ח לחמו בנגב. מבוסס על עובדות.
 • שיכון הותיקים, מהווי הקיבוץ, הוצאה לאור הקיבוץ הארצי, מרחביה,  1958
  12 סיפורים ושני מחזות. הסיפורים, במעלה ההר, שיכון ותיקים, מחיר הקרן, בחדר, כד חרס, חדש, ארמון ואליז, המנהל הכללי, יד הגורל, זוג אופניים, הבחירה. המחזות; השדה מעבר לגבול, רגע של חולשה
 • ריח הדרים, הוצאה לאור ספריית הפועלים / השומר הצעיר, מרחביה, 1962 
 • ספר הדיוקנאות [ספריית הפועלים, 1968]
 • דבר אל הרוח, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1975
  שלושה סיפורים שגיבוריהם סופרים. במרכז הקובץ, הסיפור "ירח עיון", מסע לעמק יזרעאל ערב מאורעות תרצ"ו. ברקע שנות השלושים [של המאה העשרים] הסיוערות, ראשית הצמיחה של תרבות עברית מודרנית.

 • כבר מותר לגלות, איורים: שמואל כץ, הוצאה לאור ספריית הפועלים, מרחביה, 1986
  שמונה סיפורים מתקופת השלטון הבריטי בארץ ישראל. כאשר ברקע המאבק לעצמאות, העלייה הבלתי ליגאלית, המחתרות ומלחמת העצמאות
 • ארבעה בתיבה אחת, הוצאה לאור הקיבוץ המאוחד, 1987
 • ספר חתום, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1988
  בשנת 1957 ברכבת העושה דרכה מאודיסה למוסקבה, נתעוררה לראשונה סקרנותו של הגבר הצעיר בן ה - 32, בנוגע לתולדות חייהם של הוריו - אמו. ואביו הסופר אליעזר שטיינמן. ספר זה הוא סיפורם של אב ובנו. האב, סופר דגול ואיש האשכולות, מחלוצי הספור שהגדיל לעשות בכינוס המורשת היהודית. הבן, נתן שחם, חניך תנועת נוער חלוצית, איש פלמ"ח וחבר קיבוץ.

 • דור המדבר, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1991
  ספר זה הוא מעין ספר המשך של "ספר חתום". הראשון פתח אשנב לעולמם של המחבר ואביו, הסופר אליעזר שטינמן, השני מרחיב את היריעה ומספר על בני דורו של המחבר בין השנים תש"ח לתשמ"ח. בספר זה ימצא הקורא קווים לדמותו של סופר עברי בין דורו וכן סיפורים קטנים מחייו וחיי עמיתיו, סופרים ושאינם סופרים, מהם שהלכו עימו לאורך כל הדרך ומהם שפגש במסעותיו בישראל ובעולם
 • נקניקיות חמות, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1993
  קובץ סיפורים המעלה דמויות מרבדים שונים של החברה הישראלית. תמונת המצב משקפת בכפיפה אחת איש ביטחון שבטחונו התערער, משורר רוסי הרוצה להשיב עטרה ליושנה, חלוץ זקן העושה את חשבון עולמו וצעירים המבקשים ליצור לעצמם פינה של אהבה בעולם אלים.

 • מכתב בדרך , הוצאה לאור הקיבוץ המאוחד / ספריית הפועלים, 1999
  קובץ סיפורים. מעין מסע בביוגרפיה הספרותית של המחבר. הסיפור שהספר נושא את שמו, מתאר את הרפתקאותיו של אינדיבידואליסט צעיר היורד לנגב בנובמבר 1947 לביקור פרטי ומוצא את עצמו מרותק להגנה האזורית
 • סתיו ירוק - מבחר סיפורים , הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1979
  מבחר סיפורים, ביניהם; דבר אל הרוח, המלט בעל פה, האלים עצלים, שבעה הם, הסיפור, במעלה ההר, כדורגל, בחג, שיכון ותיקים ועוד.

ספרי מסע
 • פגישות במוסקבה, ספריית הפועלים / השומר הצעיר, מרחביה, 1957
  סיפור מסע במוסקבה בימי פסטיוואל הנוער שטופים בהמולה חוגגת,פנים בנוף אנושי בינלאומי - אך טבעי הדבר שיותר מכל נגעה אל ליבנו שפת הדמעות של אחינו בני ישראל. שמענו שלום וידידות בשבעים לשון, דברי הווי ופגישות באקראי.
 • מסע בארץ כוש, איורים: שמואל כץ, הוצאה לאור מסדה, תל אביב, 1962
  נתן שחם ושמואל כץ הפליגו לבקור בארץ כוש - היא אתיופיה. הימים ימי הקיסר 'גור אריה יהודה' היילה סילאסי, טרם השלטון הקומוניסטי שהרס את הארץ במשך שלושים שנה, טרם היות כבישים סלולים כהלכה, בימים שישראלים החלו בנסיונות לפתח את הארץ העתיקה והמיוחדת, אתיופיה. הספר הוא צרור רשמים של שני המחברים; להביא מבטים מהשטח, הרהורים, צילומי רגע.
 • מסע בארץ ישראל, איור: שמואל כץ, הוצאה לאור לוין אפשטיין, תל אביב, 1966
 • מסע בארץ נודעת
מחזות
 • הם יגיעו מחר, הצגת בכורה בתיאטרון הקאמרי,
  מחזה שהרקע שלו היא מלחמת העצמאות. מבוסס על סיפור אמיתי. הזמן - חודש שבט תש"ח. סיפורן של שתי פלוגות בפיקודם של ג'ונה ואבי, היוצאות להשתלט על מוצב של האויב. העלילה מתרחשת במטה היחידה כשהמתח באישיותם השונה של המפקדים משתלב בסיפור אהבה כשג'ונה מתאהב בנוגה האלחוטאית, אחותו של אבי. אין זה מחזה היסטורי, אלא סיפור על האדם במלחמה ועל יחסים בין לוחמים ומפקדים והיחס לאויב
  קרא לי סיומקה , הספר יצא לאור בספריית הפועלים, 1950
 • מחזה בשלוש מערכות. גיבוריו הם; סיומקה גולובוב - פועל במושבה בן העלייה השלישית. בנו מולי - איש הפלמ"ח. דינל'ה - הנערה החפצה באהבה וגם בחיים נוחים. אובלנדר - הפקיד הראשי במשרד התיאום. ועוד מספר דמויות.
 • יוחנן בר חמא, חזיון מהעבר, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1952
  מחזה בשלוש מערכות
 • חשבון חדש [תיאטרון הקאמרי, 1954]
  המחזה מתאר את צורת ההתמודדות של החברה הישראלית עם המפגש המביך והמורכב עם ניצולי השואה ועם זכרונות העבר בשנים הראשונות שלאחר מלחמת העולם השנייה. המחזה בוחן את אשמתם של יהודים משתפי פעולה עם הנאצים ואת הזכות לשפוט אותם, להוקיעם ולהענישם או לסלוח להם ולפתוח חשבון חדש.

כיתוב / עריכה

 • אלף הימים, ערך:  יצחק ארד כיתוב: נתן שחם, מפות: שלמה שווארץ, צילומים : מיכה ברעם ועוד, משרד הביטחון, 1970
  אלבום שיצא לאור לאחר מלחמת ששת הימים עם הקדמה של שר הביטחון משה דיין והרמטכ"ל חיים בר לב.
 • שישה הימים, משרד הביטחון, 1968 
 • מיכה פרי, הוצאה לאור עצמית, 2008
 • שלום חברים, הוצאה לאור דביר , 2004 
  כדברי המחבר, דפים מארכיון פרטי [נחתם זמנית בקיץ 2003]. קשה לסווג את הספר הזה. הוא ספק סיפורת ספק היסטוריה. דומה שהוא שניהם. המחבר משתף את הקורא בחוויות שלו על מפגשים עם  אנשים. בדרך כלל, אנשים שעמדו בצמתים פוליטיים  וציבוריים של ישראל. כותב המחבר:....יגאל אלון, הלך בגדולות בשנים ההן. הוא נשא עיניו לראשות הממשלה והדבר חייבו להקדיש זמן ומרץ למצביעים בכוח. מנקודת מבא זאת, שיחה עם סתם חבר היא בזבוז זמן. אבל הוא אהב לטעת בלב חבריו הוותיקים את ההרגשה ששאפתנותו אינה מפחיתה מפשטות ההליכות של חבר קיבוץ, שהחברות היא בעיניו ערך עליון.
 • דור הפלמ"ח בסיפורת ובשירה, המרכז לחקר כוח המגן העברי ע"ש גלילי, 1994
  נתן שחם, משה שמיר
  •  
                                                                                
                                                 XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXמשה שמיר נולד בצפת [1921 - 2004] להוריו אלה ואריה שמיר, חברי קבוצת פועלים שהתמקמה פועלים. בשנת 1924 עברה המשפחה לתל אביב, למד בביה"ס תל נורדאו ולאחר מכן בגימנסיה הרצליה. בשנת 1934 הצטרף לשומר הצעיר וערך את בטאון התנועה "על החומה". משה שמיר מסמל את הספרות העברית החדשה. הוא זה שכתב כמה מהרומנים הטובים ביותר בספרות העברית החדשה ובכלל זה הרומן ההיסטורי הבולט. משה שמיר זכה במספר פרסים ספרותיים; פרס אוסישקין על הוא הלך בשדות. פרס ברנר על במו ידיו. פרס ביאליק על מלך בשר ודם. פרס ישראל בשנת 1988. באוגוסט 2004 נפטר משה שמיר, האיש שמסמל את הספרות העברית החדשה [ויש אומרים יותר מס. יזהר, עמוס עוז וא.ב. יהושע ]. הוא גם זה שכתב כמה מן הרומנים הטובים ביותר בספרות העברית החדשה ובכלל זה הרומן ההיסטורי הבולט בה.  דומה שחל פיחות במעמדו בשל דעותיו הימניות הקיצוניות והיה גם שנוי במחלוקת.

ספרים שכתב  
  • הוא הלך בשדות, הוצאה לאור (מהדורה ראשונה) ספריית הפועלים, 1947
   הסיפור מתרחש כאשר ברקע מתקיים המאבק של אנשי היישוב היהודי בערביי א"י מצד אחד ועם הבריטים מצד שני. הספר מתאר את חייו של הפלמח"אי, אורי ואת אהבתו הגדולה למיקה, נערה עולה חדשה, עד למותו הטראגי בשדה הקרב. אורי הוא "צבר" הילד הראשון בקיבוץ "גת העמקים", מיקה היא עולה חדשה מפולין פליטה שבאה "משם" שהגיעה כדי להיקלט בחברה הקיבוצית.
  • פורצי דרך לירושלים , פרקי עלילות נחשון, הוצאה לאור מחלקת התרבות של צה"ל, 1948
   דיווחים על אירועים בעיצומה של מלחמת העצמאות; הלחימה בדרך לירושלים, כיבוש הקסטל, חיסול בסיסי האויב בחולדה הערבית, דיר מוחסין ועוד.
  • עד אילת, מאייר: אריה נבון, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1950
   סיפורים שעיקרם נופה של הארץ וההתרחשויות של חיים חדשים המתהווים בה. גיבורי הסיפורים הם אנשי ההתיישבות העובדת וחיילי מלחמת העצמאות.
  • תחת השמש, הוצאה לאור ספריית הפועלים / הקיבוץ הארצי, תל אביב, 1950
   רומן מחיי המושבה העברית
  • במו ידיו - פרקי אליק, הוצאה לאור עם עובד, 1972
   פרשת חייו של אחיו של הסופר משה שמיר. אליק הפלמ"חאי, אשר נפל במלחמת העצמאות, בקרב על הדרך לירושלים [י"א שבט תש"ח]. הספר זכה בפרס ברנר.
  • אחד אפס לטובתנו , הוצאה לאור נ. טברסקי, מאייר: שמואל כץ,  1951
   קובץ סיפורים
  • כולם ביחד , מאייר: יחזקאל קמחי, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1959
   סיפורי ילדים, בשתי חטיבות; "קול מכפר" על חיי הילדים בקיבוץ "קול מעיר" על חיי השכונות בתל אביב הקטנה
  • כבשת הרש, הוצאה לאור עם עובד, 1998
   סיפורו המסעיר של אוריה החיתי הנקרע בין אהבתו למלך דוד לאהבתו את אשתו, בת שבע, בהתגלות לו סוד בגידתם. התמודדות חדשה ומקורית עם אחד הסיפורים הגדולים והטרגיים של התנ"ך
  • מלך בשר ודם, הוצאה לאור ספריית הפועלים / הקיבוץ הארצי, 1954 
   רומן היסטורי על תקופת מלכותו ומלחמותיו של אלכסנדר ינאי, מבית חשמונאי. אדם חזק וחסר מעצורים מוסריים שבעיניו השלטון הוא מטרה עליונה.  
  • כי עירום אתה, רומן היסטורי, הוצאה לאור עם עובד, 1988
    
   התאווה לטעום מן הפרי האסור מתסיסה את חייהם של נאהבים צעירים ודוחפת אותם עד למשבר אישי ורעיוני. ארץ ישראל בפרוס מלחמת העולם ה - 2. בחורים ובחורות, חניכי תנועת נוער, מתכנסים לסמינר רעיוני בעמק והתפרצות יצרי המין והאלימות. במהדורה מחודשת זו של אחד הרומנים הארצישראליים ביותר של משה שמיר, יצא הקורא לא רק שפע דמויות ססגוניות ופרקי הווי משעשעים, אלא גם את שרשי הבעיות והדילמות המסעירות את חיינו כיום.
  • טרילוגיה הכוללת את הספרים: הרחק מפנינים, יונה בחצר זרה ועד הסוף - הינומת הכלה
  • הגלגל החמישי, מאייר: שמואל כץ, הוצאה לאור ספריית הפועלים / עם עובד, 1961
   הרפתקאות של חבר קיבוץ שנשלח לנמל להביא טרקטור. הוא נתקל בקשיים על כל צעד ושעל.
  • חיי עם ישמעאל, הוצאה לאור ספריית מעריב, 1968
  • סיפורים, ספריית תרמיל [1974]
  • ראובן הכט: אגדת חיים , הוצאה לאור הדר, 1994
  • יאיר , רומן ביוגרפי, הוצאה לאור זמורה- ביתן / דביר, 2001
   יאיר הוא רומן ביוגרפי על חייו, מלחמתו ומותו של אברהם שטרן, מייסד את "לוחמי חירות ישראל" [לח"י] ומפקדו הראשון. משה שמיר מצייר תמונה מרהיבה ורגישה של דור המאבק לקוממיות ישראל. בספר מוצגים המעגלים השונים בהם ניצב יאיר במרכזם, לרבות המעגל הפרטי והאינטימי של אהבתו לרעייתו רוני.
  • אברהם בבוקר
  • במו ליבו, הוצאה לאור עם עובד, 1976 
   אריה שמיר או כפי שכונה על ידי נכדיו - סבא לובה, כתב אודות ילדותו ונעוריו. הוא כתב עד לפטירתו ערב חג השבועות תשל"ד. כאן המשיך נכדו, משה שמיר והוסיף סיפורים של הנכדים עצמם, בארץ ובימים אלה. הסופר מוביל את הקורא למסע רצוף הרפתקאות בן 70 - 80 שנה
  • הבעד והנגד
  • הגבול, הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1966
   רומן על רקע החיים בשכונה ירושלמית [המחולקת].
  • היורש
  • המקום הירוק, בלי ציונות זה לא ילך, הוצאה לאור דביר, ירושלים, 1991 
   ארץ ישראל היא המקום הירוק. לנוכח "זמן אדום" תמידי, נגד כל אותות אזהרה ועצירה בעולם, מתמקדת ההיסטוריה היהודית זה יותר ממאה שנים סביב המקום הירוק. בהתקרב שנת המאה לקונגרס הראשון שלה, ברור כבר לחלוטין כי התנועה הציונית היא סיפור הצלחה הגדולה של המאה העשרים. ההדגשה על החינוך לציונות ופרקי הספר המוקדשים לעניינים שברוח ובחינוך, נובעים מהנחת יסוד זו.
  • העומדים בפרצה
  • ואפילו לראות כוכבים, סיפורים, הוצאה לאור עם עובד, 1993  
   קובץ סיפורים קצרים [31] שנכתבו מאז ראשית שנות הארבעים; כגון, "הגמגום השני", "עד אור הבוקר", "השלג על המוחרקה", ו"אגדות לוד".
  • זרקור לעומק, זהותנו היהודית - מורשת ואתגר, הוצאה לאור דביר, 1996 
   הספר מנסה לענות על השאלה הממקדת את כל הוויכוחים בציבוריות הישראלית ובעולם היהודי, וויכוחים שיש בהם כדי לקבוע את גורלנו כעם וכיחידים. הם מצטמצמים לשאלה אחת: האם אנו יהודים, ומה פירוש הדבר בימינו ?
  • חוט השני, הוצאה לאור דביר, ירושלים, 1987
   " בגנות הטיח" - כן ! אבל לא עוד "בזכות המבוכה". מה נותר בימינו מן הציונות הסוציאליסטית ? היש לה סיכוי לצאת מן המשבר ? מה הייתה הציונות הסוציאליסטית בימי הזוהר שלה, מהו חוט השני בתולדותיה. דמויות ואישים ממשה הס ועד ברל כצנלסון ויצחק טבנקין. פרקי היסטוריה רחבי תפישה ומרתקים. ניתוח רעיוני בעל השלכות אקטואליות.
  • יהודית של המצורעים
   פרשנות פוליטית עכשווית לספר החיצוני " יהודית פיתתה ורצחה את מנהיג האויב וכך הצילה את בני עמה
  • ילדי השעשועים
   זהו הרומן העשירי שכתב משה שמיר. זהו רומן סטירי חריף בביקורתו על חיי החברה הישראלית ובעיקר על חוגי הספרות, התיאטרון והאמנות.
  • מחזה היסטורי מימי ינאי המלך סיפורים בשלושה קולות כמעט, ספר שירה [1961]
  • גם זו לטובה, מחזה
  • מאגדות לוד, סיפור ומחזה, ציורים: אריה נבון, הוצאה לאור ספריית הפועלים, תל אביב 1955 
  • אברהם בבוקר, פיתוחי מתכת: מנשה קדישמן.
   זהו הספר הראשון בסדרת הסיפורים הקצרים המבוססים על סיפורי התנ"ך.

   אָז תִשְאַל הָאֻמָּה שְטוּפָת דֶמַע וְקֶסֶם, וְאָמְרָה: מִי אַתֶּם ? וְהַשְּנַיִים שוֹקְטִים יענו לה אֲנַחְנוּ מַגָּש הַכֶּסֶף, שֶעָלָיו לָךְ נִתְנָה מְדִינַת הַיְּהוּדִים