בניית אתרים בחינם

 אסופת תרבות 

הפלמ"ח כבית היוצר

   דף הבית    יצחק שדה    יגאל אלון    הפלמ"ח בראשיתו    הפלי"ם, ההעפלה וחיל הים    ספרי היסטוריה
   הגח"ל והמח"ל בפלמ"ח    נתן אלתרמן, חיים גורי וחיים חפר    נתן שחם ומשה שמיר    מחקרים ומאמרים מדעיים    מלחמת העצמאות    כ"ד יורדי הסירה וצנחני היישוב
   ביוגרפיה ואוטוביוגרפיה    ספרי זיכרון    פרוזה - סיפורת    שירה, פזמונים ומקאמות    סרטים ומחזות    אמנות פלסטית
   מוסיקה    מכאן ומשם    הפלמ"ח בספרות הילדים    בולי דואר ומטבעות    בתי מורשת הפלמ"ח    גלריית צילומים
   דף יצירת קשר    אינדקס יוצרים
                                                                    הפלמ"ח בספרות ילדים

איך נדלקו המדורות, סיפורו של יצחק שדה
פועה הרשלג, הוצאה לאור יד בן צבי בשיתוף עם עובד, 2003
יצחק שדה היה איש של התחלות. של מאבק עקשני ושל חזון אשר לא נכנע לייאוש. כשכל הארץ דבקה בשיטת הגנה מתבצרת, יצחק שדה קרא לצאת אל מחוץ לגדר, לחכות לאויב בהרים כשתפיסה המקובלת הייתה להגן לפי אזורים ויישובים. כשהוקם הפלמ"ח, הושיב יצחק שדה את לוחמיו מסביב למדורה, במעגל, כשכולם שווים בו, וטרף את סדרי ההירארכיה הצבאית. לאור מדורתו התחנכו לוחמי הארץ הזאת וזה סיפורו.

דרך חדשה לירושלים
יהודה סלוצקי, הוצאה לאור מסדה, תשכ"ז

מקראות ישראל לכיתה ד'. סיפורה של פריצת "דרך בורמה" לירושלים במצור, במלחמת העצמאות

הפלמ"ח - עבודת נכדים
יעל כהן, הוצאה פרטית
ראיון עם סבא צדוק כהן. הסיפור על הקמת הפלמ"ח, האימונים ושמות המפקדים. היציאה למבצעים. חטיבות הפלמ"ח במלחמת העצמאות. פירוק מטה הפלמ"ח.

הצנחנית שלא שבה
עודד צבר, הוצאה לאור יוסף שרברק,
1969

זהו סיפורה של הצנחנית חנה סנש שהייתה בשליחות היישוב בהונגריה. חנה צונחת בבודפסט ונתפסת על ידי הנאצים ונלקחת לבית הכלא.  לאחר שזהותה מתגלית מביאים את אמה לבית הכלא ונותנים לה להתייחד איתה. לאחר מכן מעמידים בפניה אחת משתי ברירות בלתי אנושיות....

מנהרת הזמן 30 - הצנחנית הנועזת
גלילה רון - פדר - עמית, ציירה: יונת יזרעאלי, הוצאה לאור מודן, 2005
"ביום שלג קר הלכנו אל המערה, מצוידים בטלפון נייד, בכפפות ובמגפיים. בוססנו בשלג ונאבקנו ברוח, ממש חתרנו נגדה, אבל היא הרימה אותנו גבוה גבוה...ולפתע היינו בתוך מטוס. מסביב ישבו אנשים מחוברים לרתמות, ששרו בהתלהבות בעברית. שרון אמרה שאלה צנחנים, ואז הבנו שעומדים להצניח את הארגזים שלנו ואנחנו בתוכם ! וככה הצטרפנו לקבוצה של צנחנים מארץ ישראל שיצאו לאירופה בתקופת השואה..."

השוד הנועז בלב ים
אורה מורג, הוצאה לאור ספרי חמד / ידיעות אחרונות
בקומה השנייה של וילה רומית מהודרת מצטופפת בסודיות חבורת פלמ"חאים מארץ ישראל. החבורה מאזינה בדריכות לתקתוקי מכשיר הקשר וזה פולט ידיעה בהולה: אנייה איטלקית שבמחסניה אלפי רובים וכדורים נכנסה לנמל איטלקי לשם שיפוצים. בעוד שבוע תפליג לסוריה כדי לפרוק את מטענה בשביל צבא סוריה. השנה היא 1948, מלחמת העצמאות בעיצומה. המשימה להטביע את הספינה או לשדוד אותה. האם יצליחו במשימה ?

מנהרת הזמן הישראלית
גלילה רון - פדר עמית, הוצאה
לאור מודן

סדרת ספרים  העוסקת בעלילות ילד וילדה בני עשר משכונת רמות בירושלים שנכנסים למנהרה מסתורית. בכל ספר מוצאים עצמם הילד והילדה בתקופה אחרת בתולדות היישוב היהודי ומדינת ישראל. בין עשרות הספרים /תקופות/אירועים, ניתן למצוא את "ליל הגשרים", "מעפילים מגיעים לחופי הארץ" ואת מלחמת העצמאות; "שיירת יחיעם", "מחלקת הישע נכנסת לצפת", "דגל הדיו" ואת "אנו אנו הפלמ"ח"

פּוֹזָה
גלילה רון- פדר עמית, הוצאה לאור אדם, תל אביב, 1994 

המחברת הולכת בעקבות מסלול חייו של חיים פוזננסקי [פוזה], מאז קרבות הרחוב שניהל כילד, דרך ההכשרה ובעקבות הצאן. מסלול חייו מוביל את המחברת לפוזה המפקד בפלמ"ח המקריב את חייו האישיים כשחייליו הלכו אחריו בעיניים עצומות. החיילים רואים בו סמל. כששאלה אודותיו גלילה רון פדר את פיקודיו בפלמ"ח לשעבר, הם סיפרו לה כי הוא שימש להם מופת והשראה כל חייהם. ספר זה מצטרף לסדרת סיפורים ביוגרפיים לנוער, פרי עטה של המחברת.

פלמ"ח - תוכנית הדרכה לכתה ז'
רחל נעים, מחלקת ההדרכה של חטיבת הביניים, בני המושבים
תוכנית לימודים לכיתות ז' על הפלמ"ח בשנים 1941 - 1949. על ההתנדבות, טוהר הנשק והחברות. התוכנית משולבת בסיורים, הרצאות, תרגילים ושירים.

שתי שיבולים וחרב - סיפור לבני הנוער
יוסף אורי, עריכה: מתי מגד, הוצאה לאור הקיבוץ המאוחד, 1953
 
המחבר מתאר אירועים בחייו של יהודה, חבר פלמ"ח שנמצא בקיבוץ בצפון הארץ. כל פרק מתאר אירוע או פעילות בהם השתתף יהודה, אולם קיים קשר בין הפרקים. הם בנויים כרונולוגית. ברקע ההתרחשויות יש סיפור אהבה בין יהודה לבין נערה שהוא פוגש במסיבה בחיפה.

   אָז תִשְאַל הָאֻמָּה שְטוּפָת דֶמַע וְקֶסֶם, וְאָמְרָה: מִי אַתֶּם ? וְהַשְּנַיִים שוֹקְטִים יענו לה אֲנַחְנוּ מַגָּש הַכֶּסֶף, שֶעָלָיו לָךְ נִתְנָה מְדִינַת הַיְּהוּדִים