בניית אתרים בחינם

 אסופת תרבות 

הפלמ"ח כבית היוצר

   דף הבית    יצחק שדה    יגאל אלון    הפלמ"ח בראשיתו    הפלי"ם, ההעפלה וחיל הים    ספרי היסטוריה
   הגח"ל והמח"ל בפלמ"ח    נתן אלתרמן, חיים גורי וחיים חפר    נתן שחם ומשה שמיר    מחקרים ומאמרים מדעיים    מלחמת העצמאות    כ"ד יורדי הסירה וצנחני היישוב
   ביוגרפיה ואוטוביוגרפיה    ספרי זיכרון    פרוזה - סיפורת    שירה, פזמונים ומקאמות    סרטים ומחזות    אמנות פלסטית
   מוסיקה    מכאן ומשם    הפלמ"ח בספרות הילדים    בולי דואר ומטבעות    בתי מורשת הפלמ"ח    גלריית צילומים
   דף יצירת קשר    אינדקס יוצרים
                                                                            ספרי זיכרון

ארצי, את בוכה או צוחקת - סיפורו של זוניק
עמוס אטינגר, הוצאה לאור ידיעות אחרונות - ספרי חמד,
1991
קורות חייו של זאב שחם [זוניק] שנולד בתל אביב [1923 - 1992]שירת בארגון "ההגנה" והצטרף לפלמ"ח לפלוגה ד'. במלחמת העצמאות היה מפקד פלוגה בגדוד 43, חטיבת "קרייתי". לאחר המלחמה המשיך את שירותו בצה"ל ועלה בסולם התפקידים והדרגות. השתחרר מצה"ל בדרגת אל"מ. במלחמת יום הכיפורים נפל בנו אייל.

ביִקוּד -  מכתבים מאת רפי מלץ (מנש)
רפי מלץ, הוצאה לאור ספריית הפועלים,
1978
מכתבים שרפי כתב לאמו, לחברתו ולאחותו. דברי ההורים על רפי. תאור הקרב בו נפל. התקופה: 1944 - 1948

בית עמיחי
ראובן אבינועם, הוצאה לאור עצמית, תל אביב, 1994
הספר הוצא לאור לזכרו של אלמ' איתיאל עמיחי [1924 - 1963]. החל בהקמת קיבוץ בית קשת, הצטרפותו לשורות הפלמ"ח [1942]. במלחמת העצמאות היה תחילה מפקד גדוד בחטיבת "יפתח" ולאחר מכן, קצין המבצעים של החטיבה. המשך שירותו בצבא קבע בצה"ל, השליחות לסיוע לארצות אפריקה, שם מצא את מותו עם רעייתו ובתו הקטנה, בתאונת דרכים. הספר כולל הערכות של אישים שונים על איתי האיש והמפקד.

בן דור
הוצאה לאור ספריית הפועלים, 1949
הספר יצא לאור להנצחת זכרו של חיים בן דור שנולד בירושלים [1924 - 1948]. בנו של העיתונאי של "דבר " בירושלים, יצחק בן דור. למד בבית הספר האזורי בקיבוץ גבעת השלושה והמשיך בקיבוץ יגור. בשנת 1942 הצטרף לצי הסוחר הבריטי. בשנת 1946 הצטרף לשורות הפלמ"ח, השתתף בפעולת תגמול בכפר הערבי בלאד אל - שייח, שם נפגע ונפטר. סרט על חייו ומותו נמצא בארכיון בית הפלמ"ח.

בן הארץ
מנחם ברגמן, הוצאה לאור קרית ספר, ירושלים, 1947
מנחם [אחם] שימש מ"כ בפלמ"ח כאשר בספטמבר 1945 ביצע עם כיתתו תרגיל חדירה לכפר רוחניה. מנחם נפצע ברגלו ולא יכול היה לסגת. אנשי הכפר העבירו אותו לקיבוץ עין השופט ומשם פונה לבית החולים. הוא נפטר שם מאיבוד דם רב. הספר מכיל פרקי יומן 1940 - 1945.

דרך גברוש
דרורה לביא, הוצאה לאור ספריית הפועלים והקיבוץ הארצי,
2004
סיפור חייו של גבריאל רפופורט [גברוש] מותיקי הפלמ"ח ופלוגה א'. נולד בקיבוץ בית אלפא ונפטר בירושלים [1924 - 2001]. "הצער על מותו דוחה מילים של אבל שאומרים אחרי שאדם הולך לעולמו" כך אמר עליו אחד מחבריו. במלחמת העצמאות לחם בחטיבת "הראל" והיה שותף לפריצת "דרך בורמה".

המחלקה של פני
יעקב (ישקה) סטרל, הוצאה לאור עצמית,
2008
ספר זכרון על בנימין בודנר מגדוד 8 , חטיבת הנגב שנפל בראש מחלקתו בקרב בעיירה דווימה בחודש אפריל 1949.

יד לגדעון
עורך: מיכאל קוכמן [אחיו], הוצאה לאור עצמית,  2006
גדעון נולד ב- 12 לדצמבר 1929 ונפל ביום 3 ביוני 1948. בספר כלולים מכתבים שכתב להוריו ואחיו. מכתבים שנכתבו אליו, צילומים מימי הפלמ"ח ומתקופת מלחמת העצמאות. גדעון היה חבר בהכשרת יגור ובמלחמת העצמאות לחם בחטיבת "יפתח". גדעון נהרג בהפצצה של מטוסים מצריים.

יומו האחרון של דני
מתי מגד,הוצאה לאור ראובן מס, ירושלים, 1958
הספר מחולק לשני חלקים; החלק הראשון 'יומו האחרון של דני', השני 'דני בעט ובחרט'. את ההקדמה לספר כתב יגאל אלון.

כזוהר הרקיע
עופר רגב, הוצאה לאור פורת - לאור,
2003
מכתבים של זהרה ושמוליק. מכתביה לאחר נפילתו של שמוליק. כתבים נוספים של זהרה ושל אביה. דברי זכרון של אביו של שמוליק [יהודה אבן- שמואל קויפמן]. בספר גם צילומים מהתקופה.

מירה, חום אדמה (מירה כפרי)
דברים מחברים ובני משפחה, הוצאה לאור עצמית,
1999
מירה קוקסו - כפרי [1926 - 1996] נולדה ולמדה בכפר יהושע. שירתה בפלי"ם משנת 1947 ושימשה, בן היתר כמזכירתו של יוחאי בן נון. עסקה גם בהבאת מעפילים ובסיוע להתיישבותם ביישובים חדשים.

מחלקת ההר - פרשת הל"ה
יוחנן בן יעקב, עבודת גמר לתואר שני בלימודי יהדות,
2004
העבודה מקיפה את ההתיישבות בגוש עציון בשנים תרפ"ז - תש"ח, ראשית המערכה במלחמת העצמאות, המניעים והמטרות לשמן שוגרה יחידת התגבורת. הרכבה, ציודה וחימושה. הניסיונות להגיע לגוש. המשימה מממנה לא שבו. נספחים וקטעי עיתונות.   אָז תִשְאַל הָאֻמָּה שְטוּפָת דֶמַע וְקֶסֶם, וְאָמְרָה: מִי אַתֶּם ? וְהַשְּנַיִים שוֹקְטִים יענו לה אֲנַחְנוּ מַגָּש הַכֶּסֶף, שֶעָלָיו לָךְ נִתְנָה מְדִינַת הַיְּהוּדִים