בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 

 

   צור קשר
 
    מבוא -; Introduction
    בעיקר קישורים - Links
    שיחות עם קפקא - Kafka
    שמשות, אלים וחיות - Suns Etc
    בך, קפקא - התבוננות בעצמי
    רוחות מדבר-Desert Spirits
    חיתוכי עץ - Woodcuts
    עבודות Works 2000 - 2006
    יצחק רבין - Yitzhak Rabin
    שמן ורישום Oil & Pencil
    הערות מבקרים בתערוכות
    Resume and Exhibitions
    צור קשר

 

רוחות מדבר - Desert-Spirits

Mixed 9 Mixed 3 Mixed 5
Mixed 10 Mixed 8   Mixed 6

 

 

Power-Point Presentation

DesertSpirits 1999-2006

J. Porat, All rights reserved, 2008

Hit Counter

Since: Nov. 19. 09

 

 
 
רוחות מדבר

שתי הסדרות של העבודות, שהכותרת שלעיל מתיחסת אליהן, נולדו לאחר שני ביקורים שערכתי במדבר סיני בשנת 1996 ובערבות של אזור מצפה רמון ב 1999.

הפגישה עם מדבר סיני ב 1996, שהיתה למעשה פגישתי הממשית הראשנה עם המדבר הזה [לאחר ששנים דחיתי הצעות לבקר בו - מבלי שטרחתי מעולם להבהיר לעצמי את הסיבה לכך] הייתה פגישה "מהממת" ממש...לא רק שנחשף לפני במלוא עוצמתו ההוד וההדר שבנופיו השונים של המדבר הזה, כי אם גם זאת: נתברר לי בצורה שאין מאחוריה כל ספק, כי ה"רוח" של המדבר הזה מצויה ברבים מציוריי, שנוצרו בעיקר במהלכן של שנות השמונים – מבלי שהיתה לי כהוא זה מודעות לכך במהלכן של השנים שבהן הן נוצרו ובעצם עד לפגישתי הממשית עם המדבר הזה ב 1996. הפגישה כעבור כשלוש שנים עם הנוף המדברי שבאזור מצפה רמון לא רק הבהירה לי ביתר שאת את הקשר בין ציורי הנ"ל לבין הנופים הללו, כי אם גם גיבשה את החלטתי להביא לידי אחדות את מה שציירתי בזמנו – בעיקר במהלכן של שנות השמונים כאמור -  לבין מה שצילמתי במהלכן של השנים 1996 ו 1999.

בסוף 1999 [ליתר דיוק בין ה 3.12.99 לבין 1.1.2000] הצגתי מבחר מעבודות שתי הסדרות הללו בתערוכה ששמה היה "אלים, חיות ורוחות – במדבר". התערוכה הוצגה במקביל בשני חללי תצוגה במצפה רמון: ב"מרכז המבקרים" וב"פונדק רמון", לאחר שהגב' אושרה גבאי מנהלת "מרכז המבקרים" ומר אורן אלטמן מנכ"ל "פונדק רמון" נאותו ללא היסוס להעמידן לרשותי [התערוכה ב"מרכז המבקרים" הוערכה לאחר מכן לבקשת המנהלת בחודש נוסף].

בינתיים לאחר התערוכה במצפה רמון נוצרו עבודות לא מעטות נוספות, שלא היו קיימות במהלכה של התערוכה ב 1999.

יעקב פורת, 2005

 
 
 

הערות פתיחה של יעקב פורת [11.11.2009]

דברי הברכה של מנהלת אשכול הפיס - הגב'  ילנה ליכטרמן 

דברי הברכה של הגב' שרה פרא - מנהלת מחלקת החינוך

 

"רוחות מדבר" של יעקב פורת

יעקב פורת הוא אמן רב תחומי; צייר, איש ספרות, מוסיקאי ומורה.

בתערוכתו "רוחות מדבר" משלב האמן בין ציור וצילום; בין צילומים שנעשו על ידיו במדבר סיני ובסביבות מצפה רמון ובין ציוריו משנות ה 80 בעיקר.

באמצעות נופיו של המדבר ושל יושביו, באמצעות הצבעוניות  - שבעבודות אלו היא לעתים לירית ומאופקת – מתחבר האמן לארכיטיפים, שנוצרו ונבראו על ידיו לאורך שנות השמונים בעיקר, המהווים מעין מיתולוגיה אישית של דמויות רב-גוניות, של רוחות ושל שדים – בדומה לאלו המאכלסים מיתולוגיות של תרבויות עתיקות.

דמות דומיננטית בין דמויותיו של יעקב פורת היא דמות האל "פאן" – אל קדום, שהוא מעין האנשה של חלומות נסתרים, של פחדים, של מסתורין ושל תשוקות – ובאמצעות המוטיב הזה מתאפשרת מעין הצצה למהות חייו הנסתרים של האדם.

החיבור בין כל האלמנטים הנ"ל יוצר דרמה של גבורה, של אבסורד ושל יופי - המתחברים באופן טבעי למוסיקה ולספרות, שהם חלק בלתי נפרד מעולמו של האמן יעקב פורת.

דורית טלמון - אוצרת

2005
 

Desert Spirit

The two series of works, to which the above title refers, were born after two visits I made in the Sinai desert at 1996 and in the deserts around Mitzpe Ramon at 1999.

The meeting with the Sinai desert in 1996, which actually was my first significant encounter with this desert [after years of rejections to visit there – for reasons that never were clarified enough] was really amazing… not only because the exposing in full intensity of the various majestic sights of this desert, but rather because it became clear to me – without doubt – that the “spirit” of the desert appears in many of my works, which were created during the eighties - without being conscious at all to this fact then, while the works were created - until my real encounter with this desert in 1996. The intensive meeting about three years later with the views of the desert around Mitzpe Ramon, not only caused me to clarify finally the connection between the above mentioned works of mine and the deserts sights, but also finalized my decision to bring into a unification of some of the works created that time – especially in the eighties as said above – and the photographs I made during the years 1996 and 1999.  

In the meantime – after the exhibition in Mitzpe Ramon – new and additional works were created and added to the two series.

 Jacob Porat, 2005

Invitation 99 etc  Hadera 2005  דורית טלמון, אוצרת Rishon Lezion 2006 דיאנה פומרנץ, אוצרת