בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
             האתר הרישמי של הילדים בישראל
                                       
 

 

 
   דף הבית    פורום כללי    צור קשר    עבודה באתר
   אודות האתר
 
    קריקטורות שבועיות
    השיר השבועי
    חדשות
    בדיחות
    טורניר החידה
    פינת גוש קטיף והימין
    הורדת הנפילים
    פינת הצדיק
    החיה השבועית
    הידעת?
    מכירים את זה ש...
    פינת הצפונבונים
    המשל ומוסר ההשכל השבועיים
    סיפור בהמשכים
    משחקים
כל פעם איש אחר-
 

מנחם מנדל שניאורסון

רבי מנחם מנדל שניאורסון - הרבי מליובאוויטש (י"א בניסן ה'תרס"ב - ג' בתמוז ה'תשנ"ד; 18 באפריל 1902 - 12 ביוני 1994) השביעי בשושלת אדמו"רי חב"ד, עמד בראש חסידות חב"ד משנת 1951 ועד לפטירתו בשנת 1994. הערצת חסידי חב"ד אליו הלכה וגברה במשך השנים, ובאחרית ימיו החלו חסידים רבים להתייחס אליו כאל "מלך המשיח".

 

חייו

תמונת הדרכון של הרבי מלובביץ'
תמונת הדרכון של הרבי מלובביץ'

רבי מנחם מנדל שניאורסון נולד בי"א בניסן ה'תרס"ב בעיר מיקולאייב, אוקראינה. אביו, רבי לוי יצחק שניאורסון, היה הרב הראשי של העיר יקטרינוסלב בשנים 1907 - 1939. אמו היא חנה בתו של רבה של מיקולאייב מאיר שלמה ינובסקי. אביו היה מורהו העיקרי. הוא למד תלמוד וספרות הלכתית, ועסק גם בקבלה מנקודת המבט החסידית. בגיל 16 החל בלימודי מתמטיקה חלקיים באוניברסיטת יקטרינוסלב.

בשנת 1928 התחתן עם חיה מושקא שניאורסון, בתו של האדמו"ר יוסף יצחק שניאורסון ועבר לגור בברלין. שם למד מתמטיקה ופילוסופיה באחת האוניברסיטאות זמן מה.

בשנת 1933 עבר הרב שניאורסון לפריז, ושם למד זמן מה הנדסת חשמל בבית ספר לעבודות ציבורית [1]. בשנת 1941 נמלט מצרפת ובתאריך כ"ח בסיון ה'תש"א הצטרף לחמיו, הרב יוסף יצחק שניאורסון, בשכונת קראון הייטס שבברוקלין. באותם ימים עבד כמהנדס אוניות במספנות הצי האמריקאי.

בשנת 1950, לאחר מות חמיו שעמד בראש החסידות חב"ד, לא היה ברור מי יעמוד בראש החסידות - הרב מנחם מנדל או גיסו המבוגר יותר שמריהו גור-ארי. לאחר שנה של אי בהירות הוא הוכתר לאדמו"ר, בי' בשבט ה'תשי"א, יום השנה לפטירת חמיו. בעת הכתרתו אמר הרבי מאמר חסידי (סוג של דרשה) שנקרא "באתי לגני" (המאמר החל בפסוק "באתי לגני אחותי כלה" משיר השירים ה', א'). מידי שנה, באותו יום, אמר הרב מאמר חסידי נוסף על פסוק זה.

הרב שניאורסון, בנוסף להיותו חתנו של האדמו"ר השישי של חב"ד, הוא גם דור חמישי, בן אחרי בן, לרבי מנחם מנדל שניאורסון ("הצמח צדק"), שהוא השלישי בשושלת רבני חב"ד, והוא הרבי השביעי בשושלת הרבנים שבראש חסידות חב"ד.

רבי מנחם מנדל שניאורסון נפטר ב-12 ביוני 1994, ג' בתמוז ה'תשנ"ד, למעלה משנתיים לאחר שלקה באירוע מוחי (כ"ז באדר א' ה'תשנ"ב, 2 במרץ 1992), ולאחר שהיה שרוי בתרדמת במשך שלושה חודשים. הוא נטמן ליד חמיו בניו יורק, בבית הקברות היהודי "מונטיפיורי" בקווינס .

 

פועלו

גורמים חילוניים מייחסים לו חלק משמעותי בגל ההתחרדות הפוקד בעשורים האחרונים את מדינת ישראל, משום שמשנות השישים הוא קידם את נושא ה"חזרה בתשובה". תופעה זו זכתה תחילה ללגלוג על ידי גופים דתיים אחרים, אך הם החלו לחקות אותה.

הרב שניאורסון יצר קשרים הדוקים עם ראשי הפוליטיקה הישראלית. בין היתר ביקרו אצלו בחדרו שבברוקלין: מנחם בגין, יצחק רבין, שמעון פרס, אריאל שרון, בנימין נתניהו, משה קצב ואחרים. הרבי היה משמיע דעות בתקיפות על הנעשה בארץ, והמנהיגים היו מאזינים בקשב - אם כי לא תמיד הסכימו עם דעותיו.

קשר מפורסם נוסף היה עם נשיא המדינה זלמן שז"ר, שבמסגרתו בחר הנשיא ללכת לאדמו"ר בחדרו בברוקלין במקום שהאדמו"ר יבקרו במלונו. בארץ טענו כי מדובר בזלזול בכבוד הנשיא; הנשיא עצמו, לעומתם, אמר כי הוא הולך אל הרבי לא כנשיא אלא כחסיד.

על אף שחב"ד הוכרה כחסידות חשובה גם בידי פלגים לא-חסידיים, בחוגים ליטאיים שונים רווחה הסתייגות מדמותו של הרבי ומהאופן המשיחי שבו תפסו אותו חסידיו. הרבי עצמו לא אישר ולא שלל תפיסה זו במפורש, אך סבר שהעיסוק בה מרבה מחלוקות שלא לצורך ולפיכך פסול [2]. משנעשה הרב שך למנהיג הליטאים עלתה העוינות הזו מדרגה והפכה למלחמה גלויה של ממש. הרב שך היה ידוע בהתנגדותו הרבה למשיחיות של חב"ד משום שפחד שהמשיחיות הזאת עלולה להוות בסיס לתנועות דומות לתנועה השבתאית ולכן כינה את חב"ד "כת הקרובה ליהדות". ההתנגדות גדלה כאשר אמר הרבי שהשואה אינה עונש על חטאים, "אפילו השטן עצמו לא יוכל להמציא חשבון עוונות להצדיק עונש כזה", אז כינה אותו הרב שך "כופר בעיקר". בשל כך חסידי חב"ד עד היום אינם מחבבים את תומכי הרב שך ותומכי הרב שך אינם מחבבים את חב"ד .

הרבי יזם את מפעל ה"שלוחים", הם שלוחי חב"ד היוצאים לרחבי העולם על מנת להפיץ יהדות לכל יהודי.

ספרים רבים מלקטים את מאמריו ושיחותיו של הרבי. סדרת ספרים בשם "ליקוטי שיחות" כוללת 39 חלקים, המלקטים אוסף עיונים ופלפולים על פרשיות השבוע, קטעי תלמוד ומשנה תורה לרמב"ם. סדרה נוספת בשם "אגרות קודש" מלקטת את תשובותיו לשאלות שונות. בנוסף, סדרת "התוועדויות" היא רשימת שיחותיו בזמנים שונים שלא עברו הגהה שלו לפני הדפסתן.

לוח מודעות

כל המעוניין לשלוח-בקשות,רעיונות,שאלות,הצעות,תלונות וכו'. יכול לעשות זאת בדף-'יצירת קשר'
מהיום ניתן להירשם לאתר ולהיות חבר בקבוצת המשתמשים של האתר
הרשמה לאתר מאפשרת מגוון רחב של אפשרויות באתר.
כל המעונין למכור דבר מה יכול לפרסמו בלוח המכירות של האתר על ידי מילוי הפרטים בדף-'צור קשר', וכתיבת כל פרטי המוצר
  כל הזכויות שמורות לאתר הילדים הרישמי בישראל