סטודנטים בעולם העבודה


לפני שנים רבות, מי שסיים תואר אקדמי כמעט בוודאות יכול היה למצוא עבודה בקלות. התוא האקדמי היה מבטיח פרנסה, ואפשרות לקבלת עבודה טובה וקבועה.


המצב היום מעט שונה. תואר ראשון אינו מבטיח כיום עבודה, בעיקר בתחומים כגון מדעי החברה או מדעי הרוח, בהם על מנת לרכוש מקצוע יש צורך פעמים רבות בתואר שני. לדוגמא בתחום הפסיכולוגיה, התואר הראשון למרות שהוא קשה מאוד אינו מבטיח עבודה, ועל מנת לרכוש את מקצוע הפסיכולוגיה חייבים להמשיך לתואר שני שתנאי הקבלה אליו קשים במיוחד.


בתחומים כגון הנדסה, מדעי המחשב או מדעים מדויקים המצב מעט שונה, ופעמים רבות תואר ראשון עשוי להבטיח מציאת עבודה בתחום.
סטודנט למדעי המחשב יכול למצוא עבודה בעולם ההיי-טק כבר בשנתו האחרונה ללימודים, אשר פעמים רבות מותנית בסיום התואר.

עולם העבודה כיום הוא קשה, והמצב בשוק מקשה על מציאת עבודה קבועה. תואר אקדמי עשוי לסייע, אך הוא אינו מבטיח דבר. פרט לתואר האקדמי חשוב מאוד לרכוש ניסיון בתחום בו אתם רוצים לעסוק או לרכוש מיומנות כלשהי. סטודנטים רבים מדווחים על קשיים במציאת עבודה גם לאחר סיום התואר, וממשיכים ללמוד תואר שני.

 

 

לעבוד במהלך הלימודים האקדמאיים  כדאי מאוד להתחיל לעבוד כבר במהלך הלימודים. ישנם מקומות עבודה המציעים עבודות לסטודנטים, במגמה להעסיק אותם במשרה מלאה בסיומו של התואר. עבודה במקצוע הנלמד ורכישת ניסיון היא חשוב מאוד, ויכולה להיות ההבדל בין מציאת עבודה בסיום התואר לבין אי מציאתה.

גם ההבדלים בין מוסדות הלימוד כיום מתמעטים, ותואר ראשון ממכללה אינו נחשב "פחות טוב" מתואר אקדמי אוניברסיטאי. מציאת עבודה אינה קשורה בהכרח להצלחה בלימודים או בחירת המקצוע ה"נכון", אלא פעמים רבות היא תוצאה של הנס
יבות ויש בה גם אלמנט של מזל. התואר האקדמי הוא שלב אחד בלבד בתהליך של מציאת עבודה קבועה ופרנסה בטוחה בצידה, ואינו המרכיב המרכזי.

נטייתם של סטודנטים רבים להקדיש את מירב מאמציהם וזמנם ללימודים על חשבון עבודה ורכישת ניסיון מתבררת פעמים רבות כהחלטה שגויה, ורצוי להתחיל לעבוד כבר במהלך התואר.

ההתלבטות העיקרית של סטודנטים בבחירת תחום הלימוד הוא רמת העניין שלהם לעומת ה"פרקטיקה", כלומר רכישת מקצוע שיבטיח עבודה. האיזון הנכון בין שני תחומים אלה הוא בחירת תחום לימודים בו קיים עניין (נושא החיוני להצלחה בלימודים), אך במקביל חיפוש עבודה במהלך התואר בתחום שיאפשר רכישת ניסיון לעבודה הקבועה לאחר סיום הלימודים.

2all בניית אתרים