בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

 
אחוזת נגב 
העיר שלנו וסביבתה  שבעים מאנשים רעבים. לתוך הפרדוקס של המשפט הזה אנו נשאבים למציאות אין סופית של "חלוקת מזון" ו"שיקום שכונות". זהו מעגל קסם, שכבר פועל מכוח האינרציה,  עד שהמקבל איבד את אמונו בעצמו והוא אינו אלא צופה מהצד במתרחש בחייו. מאחר וכבר הורגלנו שמחלקים לנו, נותנים לנו, משפצים לנו, קיבענו את עצמנו וסביבתנו לתוך העולם המתפתח (ולא המפותח) לתוך קטגוריית הנחשלים והנדכאים. דומה שכבר התרגלנו לזה, ולעולם שמסביבנו דיי נוח לקבע אותנו "שם".  מרבית העמותות והאירגונים הפועלים מהנגב בכלל ומאופקים בפרט עוזרים לנחשלים לגמור עוד יום מפרך  של שיגרה שוחקת. צמחו כאן עמותות, מחלקי מזון ובגדים למכביר ומעגל ה"לוקחים" רק הולך ומתרחב, כך שהייאוש נעשה יותר נוח. וכך במקום להגדיל את מעגל היצרנים ע"י פעולות של עשייה - גדל מעגל הצרכנים בגלל חוסר עשייה !  אנו ממשיכים להרשות "חלוקת דגים" במקום לעזור לאוכלוסייה "ללמוד לדוג"  בעצמם.
 
אז מה עושים? תשובה בעולם העשייה!
לא נוכל לשנות את העולם לגמרי, אך נוכל לשדרג את עצמנו למקום אחר ראוי וטוב יותר. נוכל לקחת אחריות, להפעיל מערכות גדולות, לדאוג לעצמנו בעשייה. נוכל לדאוג שכסף יזרום לכיווני צמיחה ופחות לכיווני שיגרה ואוכלוסייה צרכנית. נוכל לקחת את אלה שלהם פוטנציאל גדול ולטפח אותם אל עבר ההצלחה. ואם כבר רבים וטובים עסוקים בעולם (נצרך) של חלוקת מזון, אנחנו ניקח על עצמנו ללמד חלק מהאנשים לדוג. כך הקמנו את העמותה הקהילתית -אחוזת נגב שמטרתה לקיחת אחריות ומנהיגות לעצמנו. תפקידיה לטפח ילדים, קבוצות ופרויקטים למצויינות בכמה תחומים עיקריים: מצויינות פורמאלית, הצטיינויות ספציפיות ובלתי סקטוריאליות, טיפוח פעילויות חברתיות, העצמת הקהילה, העצמה מנהיגותית, העצמת העיר ההיתישבות והתושב.  
 
ומאיפה הכסף אתם שואלים? אז לפני שהתחלנו בפעילות סיפרנו לכמה אנשים וגופים (עם גב כלכלי חזק) על התוכנית והכי חשוב הסברנו להם שהכסף שייתרמו יעבור ישירות לפרוייקט, או נכון יותר עבור הפעילות שיקבל הילד או האזרח - ללא פערי תיווך!  ללא מפעילים לוקחי משכורת. פנינו גם לבני המקום שעזבו את העיר והצליחו בחייהם, אם בעיר אחרת או מעבר לים ותתפלאו (או שלא), היתה היענות טובה, יש תורמים, אותרו פרוייקטים וקבוצות לטובת העניין והפעילות יצאה לדרך.
 
רוכבי אופקים
מזה כמה שנים יש בעיר אופקים חובבי אופניים, כך בטיפטופים כל אחד רוכב לעצמו.  פרסמנו בעיתון מקומי כי מתארגנת קבוצת רוכבים התאגדנו יחד לקבוצה שנקראת רוכבי אופקים. ספורט האופניים צובר תאוצה בארץ וזהו טרנד שפותח דלתות וסוחף המונים. מינפנו את הקבוצה, פתחנו אתר באינטרנט ומיתגנו את עצמנו. היינו שני רוכבים בודדים משוגעים לדבר, היום אנו עשרים רוכבים רשומים. אנו דואגים לייצג את העיר בכל הפסטיבלים באיזור, מרבים ליסוע למסלולים בכל הארץ ולהתגאות שבאנו מאופקים. בשנה האחרונה נרשמנו כחברים באיגוד האופניים ואנו  מארחים קבוצות רוכבים מכל הארץ כאן אצלנו. בימים אלו מתרחבת הפעילות, ואנו מסמנים סינגל חדש יחד עם קקל, וכמו כן נמשיך בפסטיבל האופניים השנתי זו השנה השנייה. בימים אלו הצטרפו לקבוצה בני נוער, נדאג לשמש להם דוגמא, לאמן אותם, לשלוח אותם לקורסים מקצועיים במכון וינגט והכי חשוב לייצג את אופקים באירועים ארציים של אופניים - בקיציר אופקים על מפת האופניים חזק מתמיד!!!
 
 
למען הקהילה וצמיחתה
מהאני הלוקח לאנחנו הנותנים.  אם נבין שרק אנחנו כאן אחראים למצבנו, או לייתר דיוק, רק אנחנו יכולים לשנות את מה שיש בשליטתנו, יירד מעל כתיפנו העול "הצודק" של מגיע לנו. עד שהעולם מסביב לרבות ממשלות,  עיריות ( ושאר ירקות)  יבינו את צרכינו, אנחנו כבר מכירים אותם טוב יותר! ועד שיהיו יוזמות של  ממשלות ואירגונים למען פעילויות תרבות ופנאי עבור ילדינו, אנחנו נתחיל לפעול ולעשות למען. אבל, יאמרו רבים וטובים כי  זה לא פשוט.  נכון !  זה לא פשוט, לכן נכנסת כאן מילת המפתח ואולי היא גם מילת הקסם שעשוייה להציל אותנו: ה ת נ ד ב ו  ת. ותתפלאו דלתות נפתחות, לבבות נכמרים ואפילו כיסים שהיו סגורים נפתחים לרווחה. ומה יקרה לאחר שהכל ינוע קדימה? כולם ירצו להצטרף להצלחה!
 
אז מה עושים? תשובה בעולם העשייה! מבחר פסטיבלים ואירועים רבי משתתפים:
החלטנו כי העיר זקוקה לזריקת מרץ ולכן אנו רוצים לתכנן כמה פסטיבלים רבי משתתפים על מנת ליצור חיות, תנועה, שיתוף, הווי ועשייה. החלטנו לתת למקום תדמית של עשייה רוחשת מתוך כוח העשייה של האנשים המוכשרים בעיר. החלטנו להציף את המקום בפסטיבלים, שיבואו לכאן תושבי חוץ, שיהיה מגוון שנתעייף רק מפעילויות ולא משטויות.  אנו מתחילים מארבעה אירועים במהל שנת 2008 בתקווה שב 2009 נכפיל את כמות האירועים והפסטיבלים ואלה שכבר החלו יגדלו ויכוונו לקהלים רחבים יותר מהעיר ומחוצה לה. אנו רוצים למצב את העיר תחת הכותרת : אופקים - קרנבל או פסטיבל.
 
תחילה התחלנו מפסטיבל אופניים על שם פטריק פרץ ז"ל שהתקיים בהצלחה בחול המועד סוכות 2007 באופקים. מאחר ויש קבוצת אופניים פעילה בעיר וחלק מאיתנו חברים בה,  חברנו למשפחה שכולה וסיפרנו לה שאנו רוצים להנציח את בנה ודרכו להעלות את העיר על מפת האופניים. פנינו למשפחת פרץ והם נרתמו לממן את האירוע עבור הנצחת בנם: רפ"ק פטריק פרץ ז"ל. מיד שהתחלנו קבוצות רבות, אירגונים, צה"ל משטרה ומי לא - באו לעזרתינו. האירוע זכה להצלחה רבה, הגיעו לכאן רוכבים מכל הארץ ובאירוע ססגוני ומרהיב השתתפו למעלה מ 500 איש וכ 140 רוכבים, בוגרים וילדים, הפנינג עפיפונים ומתקנים והכל היה בחינם, ללא דמי השתתפות. ובתוך כך גם העירייה והמתנ"ס הצטרפו אלינו ותרמו את תרומתם. באו גם חיילים רבים מיחידתו של פטריק. האירוע יהפוך למסורת שנתית. גם פסטיבל האופניים של שנת 2008 עבר לו בהצלחה והמסורת כבר נכנסה לשגרה
 


מחפשים את המטמון: משחק עירוני חינוכי שנוהל ע"י קבוצת המתנדבים ובשיתוף אתר האינטרנט פורטל העיר והוא כלל מסע להכרת העיר, כתבי חידה ותיבת אוצרות של כסף מזומן. המשחק תוכננן בשיתוף מינהל החינוך של עיריית אופקים ובסיוע יחידת הנוער במתנ"ס. המשחק יועד לתלמידי כיתות ה-ו והוא אירוע מחווה לאמן חיים טדגי. כל המשחק והחומר הדידקטי  היו סביב פסליו ויצירותיו של האמן. תלמידי בית הספר למדו שיעור בכיתות על האמן אח"כ התרוצצו ברחבי העיר ובסוף 1000 שח' לכיתה הזוכה. באירוע זה גייסנו את כל הכוחות החיוביים והיצירתיים בקבוצה ויחד הפקנו אירוע רב תפארת שזכה לתשואות אנשי חינוך על היוזמה היצירתיות ובחירת הנושא והאישיות הכרוכים בפרוייקט.
 
 
 
פסטיבל בירה - לילות לבנים: בשיחות סלון עם תושבים רבים ניכרת התחושה כי העיר רדומה ומנמנמת. רבים אומרים אין מה לעשות כאן בערבים ובלילות: רוצים קצת אקשן!  יש כאן אוכלוסיות רבות בחתכים שונים חלקן מגובשות: אוכלוסיות אלו אוהבות לחגוג יחד בחוג חברים וההתארגנות ו"הדחיפה הראשונית" קשה עבורם. רוב הפעילויות בעיר הן עבור ילדים, מעט יותר עבור נוער ועוד פחות עבור מבוגרים. ראינו כי יש אוכלוסייה גדולה של יוצאי חבר העמים שכמהים לאירוע אותנטי יחדיו, צברים חובבי שירה,  חברי העדה האתיופית הכמהים לערב עם זכרונות ושירה עדתית. אז מה עושים? הנה תשובה בעולם העשייה. שלוש פעמים בשנה, בדיוק בשלושת הרגלים נפיק "לילה לבן - מעירים את העיר", בכל פעם האירוע יהיה בסגנון אחר עם הווי מיוחד ויוכן יחד עם האוכלוסיה המיועדת,  אבל וזה אבל גדול נהייה מכוונים בשיווקו לכל התושבים על מנת ליצור קרקע של אחדות ולא של בידול. נתחיל בערב של שירה בציבור, משחק חברתי ואוכל טוב ונמשיך הלאה.  האירוע היה ב 19.6.08 ונטלו בו חלק גדול של חובבי שירה -
 
 
הרחובות בעיר מעט שוממים, אפרוריים. רצינו להעיר אותם, לעשות שמח! להביא תרבות ואמנות אל קרבת התושבים הביתה. אם אין באפשרותם להחשף לתרבות, למוסיקה להווי נביא אותו אל מפתן דלתותיהם של התושבים, כך נולד הרעיון של פסטיבל הרחוב. השנה 2008 הפסטיבל יהיה בסגנון אתיופי, תחת השם: "יה אופקים דה סיטה" ויתקיים ברחוב פרי מגדים העמוס לעייפה. נסגור את הרחובות נפריע לחיים המשעממים בצורה חיובית. הפסטיבל יתקיים ביום שני 25.8.08 החל משעה 18:00 עד חצות והוא יכלול מוסיקה דוכנים, מופעי רחוב, ציורי מדרכה והרבה אוכל. 
 
     
 
אות הקהילה לתושבים:
כל מקום, קבוצה, מפעל או תרבות בריאה יודעת לכבד את יקיריה. אלה העסוקים יום וליל לטובת הכלל, אלה העושים ללא לאות לטובת המקום, לטובת החברה ואף לטובת האנושות והייקום. בקונטקסט הכללי מתן ההוקרה בא ליידי ביטוי בפרסים כגון: פרס נובל, אוסקר או פרס ישראל. בהקשר הצר יותר ההוקרה ניתנת ע"י תעודת הוקרה, אירוע מחווה או להבדיל אלף אלפי הבדלות אירוע זיכרון. רבים וטובים מבני העיר שלנו אינם זוכים לקרדיט הראוייה לעשייה שלהם ולכן גם אינם מקבלים את היחס החיובי המתגמל, המחנך המגיע להם. יוצא איפה כי דווקא "המזיקים " ו"המקטרים" נישאים על רוח השיח הציבורי ודוחקים את מעגל התורמים לשוליים.  כל האישים שקיבלו אות קהילה - כאן.
 
אז מה עושים? תשובה בעולם העשייה!
לקחנו על עצמנו לתת במה, קרדיט, מקום, פרסום, הדים חיוביים והרבה "רעש"  דווקא לאלה העושים והנותנים. כך יצרנו את איש החודש של העיר. בכל חודשיים אנו בוחרים אישיות מהעיר, כזו שתורמת ונותנת ועושה למען הכלל. בכל חודשיים תעלה לאתר פורטל העיר כתבה על תושב או תושבת המקום. לאחר שנה נבחר 6 מועמדים ראויים ומתוכם נבחר בטקס חגיגי את   איש החודש - אנשי השנה איננו רוצים להמתין לעירייה שתעשה זאת, הרי המתנו 60 שנה והיא לא עשתה. איננו רוצים להמתין לועדות מיוחדות (עם שתייה ובורקסים) לכן לקחנו את האחריות לעצמנו (גם אם נשכח השנה משהו באמת יקר) ובשם התושבים, ובשם אנשי העשייה נעניק את אות ההוקרה, ניצור קרקע של שיח על אנשי העשייה ובכך נדחוק הצידה את המזיקים והמקטרים וקולם מן הסתם יילך וידעך. מהיום העגלה דוהרת קדימה והמהלך יהפוך מסורת שתגיע לשיאה בסוף כל שנה, תעודות ופרסים נחלק ביריד העסקים .
 
אות הקהילה  2010 לחץ כאן. 
אות הקהילה 2014 לחץ כאן
 
אות הקהילה לעסקים:
אנו מאמינים כי שילוב בין עסקים לקהילה הכרחי לחיזוק המערך החברתי והקהילתי על כל תחומיו, בשל כך אנו דואגים לקשר הדוק, מפרה ודו צדדי בין התושבים לבין קבוצות פעילות, עסקים ויחידים התורמים למערך הפיננסי בעיר ובאיזור כולו. כל חלום הוא בר הגשמה, שיתוף פעולה מקרב אותנו להגשמתו המהירה. השילוב בין עסקים וקהילה הכרחי להמשך הפריית שני המגזרים והוא טומן בחובו מחוייבות חברתית הדדית.הידוק הקשר באיזור הנגב בפרט יצור קהילה תומכת להמשך  קידום פרויקטים למען עתידנו המשותף באיזור. לשם כך הפקנו את אות הקהילה אותו יקבל כל בעל עסק שתרם לקהילה בסוף כל שנת תקציב, בטקס יריד העסקים שיתקיים בעיר ( ראה יריד עסקים).
 
אות הקהילה לעסקים 2012
 
 
יער קהילתי:
אנחנו רוצים לחיות בסביבה ירוקה, מטופחת, בהרמוניה של האדם עם סביבתו. אנו רוצים לכבד את מה שהטבע העניק לנו. מתוך חלום זה נולד שיתוף פעולה עם קק"ל.  במסגרת זו נוביל פרוייקטים למען הסביבה הקרובה אלינו סביבה שאנו נדאג לשמור עליה כדי שהיא גם תשמור עלינו. קק"ל סבלה כל השנים מנתק עם גורמים בעיר שלנו, כעת פתחנו צוהר לתקשורת ועשייה . הקשר עם קק"ל נוצר במקרה לאחר שסימנו באופן פיראטי את מסלול האופניים בשטחי קק"ל , אבל זה רק מוכיח שהקשר נעשה מתוך עשייה.
 
אז מה עושים? תשובות בעולם העשייה!
הפרויקט הראשון עם קק"ל התחיל בשיפוץ סככה 'מצפור הרוכבים'  במסלול פארק סיירת שקד. במסגרת זו גייסנו מתנדבים מאחוזת נגב ומקבוצת האופניים רוכבי אופקים, קיבלנו מקקל צבע וכלי עבודה ויצאנו לדרך. היום הסככה צבועה , עם גג חדש, סביבתה נקייה ואנו מרבים לנוח שם . מהסככה שסמוכה לבסיס חצרים משתקף נוף מדהים, מאשקלון עד באר שבע. לצפייה בתמונות שיפוץ הסככה לחץ כאן.
 
פרויקט שני היה ניקיון הוואדי של אופקים . הוואדי סבל שנים של הזנחה מצד גורמים בעיר ומצד התושבים. העירייה לא יכלה להקציב משאבים לפרויקט , אז פנינו לקקל והם נענו בחיוב. קיבלנו 4 ימי משאית וטרקטור . היום הוואדי נקי לתפארת , בקרוב גם נתקין במקום כסאות ושולחנות ליד עצי האקליפטוס העתיקים. לתמונות לחץ כאן.
 
פרויקט שלישי הוא בניית שביל אופניים "הסינגל של אופקים" ( מסלול של 20 ק"מ בשטח ממרכז ביג - מסלול הקיפי מעגלי ) המסלול יסומן ויכנס לאתרי האופניים בכל הארץ, ולמפות הסימון הארציות של קק"ל. פרויקט זה יכלול גם ניקיון היער, כאן נגייס את בתי הספר ואירגונים הירוקים. לאחר מכן נמשיך בפרוייקטים משותפים, יערות נוי, הקמת נאמני יער וטיפוח נקודת הזינוק של הסינגל באמצעות שולחנות קק"ל וסככה.
 
 
פרויקט רביעי היה יום הניקיון הבינלאומי  זהו יום קבוע בלוח השנה מתוקף חוק חדש שהועבר בכנסת בשנת 2008. בתי הספר יצאו לנקות את סביבתם הקרובה, אנחנו יצאנו לנקות את סביבתנו השנייה. המעגל השני של העיר כלל את הוואדי, את פארק אופקים ואת כל הנחלים שמסביבה. ליום זה גייסנו את בית הספר עמל 2 בעיר ואת בסיס מגב (הנמצאים בשקר) איתנו. יחד יצאנו ליום עמוס אשפה והשגנו תוצאות יפות לנו ולעיר. בשנת 2009 העירייה נכנסה לתמונה וחזרה לקחת אחריות על האירוע לאחר העדרות ארוכה - יש תמורה!
 
 
פרויקט חמישי במסגרת יער קהילתי היה הפרויקט לאופקים באהבה - יום קהילה עם חיילי צה"ל. הפעם החלטנו להכנס לתוך העיר אופקים עם כל נושא היער הקהילתי, הגינון והשיפוץ. לכן בחרנו גן שבו עוברים רבים והוא על הכביש בולט לכול. הגן שנבחר הוא מישור הגפן, גן שלא ראה מעדר שלוש שנים. קראנו לחברינו בסיס מג"ב איו"ש, קראנו לקק"ל והכנסנו את ראגף שפע בעירייה לתמונה, יחד היינו 30 מתנדבים. ניקינו, עדרנו, צבענו ושיפצנו את הגן, אפילו השכנים באו לעזור. " לאופקים באהבה" 2008 תמונות כאן.
 
שבת תרבות.
אופקים  הינה עיר קטנה שאינה יכולה להנות משירותי השכלה גבוהה כמו עיר גדולה , בשל כך נוצר חוסר מבחר והעשרה  לאוכלוסייה, למרות הצורך של התושבים צמאי לימוד והתפתחות, בשל כך התחלנו את פרוייקט שבת תרבות. במסגרת זו נביא הרצאות של טובי המרצים המקומיים ומרצי חוץ בנושאים: פילוסופיה, מדע, אומנות, פוליטיקה ועוד. ההרצאות מתקיימות בימי שבת ובדרך כלל בבתי התושבים שיארחו את הבאים. שבת ראשונה ושנייה עברו בהצלחה אליהם הגיעו כ 30 משתתפים.
 
 
הפרלמנט.
השיח הציבורי מתרחש בין תושבי העיר אופקים בעיקר לפני תקופת בחירות. בחמש השנים שבין הבחירות ישנה תקופת יובש, התכנסות פנימה, צבירת כעסים ,שקט. בכדי להעיר את האני הפנימי של קבוצות רבות באוכלוסייה לחשוב ולעשות עיר, הקמנו את 'הפרלמנט'. זוהי במה רעיונית לשוחח על הבעיות שלנו, על פתרונן ועל תפקידנו במערכה. בשל כך נקיים שישה מפגשי פרלמנט במהלך השנה. לפגישות נזמין גם מומחים, פוליטיקאים, אנשי ציבור ועשייה, תלמידים, חיילים סטודנטים ותושבי חוץ. מועדי הפרלמנט יפורסמו בפורטל העיר. בסיום השנה הראשונה נכתוב נייר עמדה מכל הפרוטוקולים על מנת לכתוב חזון לעיר אופקים. 
 
 
 
השגרירים.
אופקים היא חממה, בסיס אם לרבים וטובים שגדלו כאן וחוזרים לבקר את הוריהם. מאחר ובוגרי מערכת החינוך של אופקים פזורים ברחבי הארץ והעולם בתפקידי מפתח בכל המקצועות החופשיים, החלטנו לחדש איתם את הקשר ולמנף אותם לטובת העיר. אופקים לא יכלה להכיל את כשרונם והם עזבו בעקבות פרנסתם, אנו מעוניינים לבדוק כיצד הם מתכוונים לעזור לנו. הסידור הזה של עזרה מרחוק הוא הפתעה נעימה לכל אנשי אופקים לשעבר, בתוך כך נתחיל להכין רשת חברתית של השגרירים של  אופקים שתורכב מחברים הנמצאים בעמדות מפתח בארץ ובעולם. חברי הרשת ידאגו לעיר בכל המישורים: המוראלי, הכספי, דרך משרתם  ובשווי ערך. הם יפעילו את כישוריהם וקשריהם איפה שניתן. יחשבו וידברו אופקים! רוב העזרה תהייה אירגונית, חברתית. בכל שנה נקיים כנס שגרירים בעיר אופקים, נפיק כרטיס שגריר ו נערוך נטיעות לעץ שגריר באופקים. עם הזמן מי יודע אולי יהיה לנו כאן "יער שגרירים".   
 
 
 
קהילות משותפות:
קהילת מטרו ווסט - ניו ג'רזי בארצות הברית כרתה ברית עם אופקים. קהילה זו תורמת לאופקים כספים רבים מידי שנה, כספים המיועדים לפרויקטים בקהילה שמטרתם גשר לקשר בין שתי הקהילות. חברי הקהילה 'גילו אותנו' דרך אתר האינטרנט והזמינו אותנו לכמה מפגשי עבודה. עם הזמן נוצרו קשרים ולאחרונה אף אישרו לנו פרוייקטים מתוקצבים לטובת הקשר בין הקהילות. הפרויקט הראשון יצא לדרך ביולי 09. בשנת 2010 השותפות ביקשה לאמץ את הפרויקט "מועדון רוכבי אופקים" ומיד יצאנו לדרך פרטים, ראה פרויקט לעיל.
 
 
כרטיס ביקור:
אופקים מופקרת בתקשורת, כחיה עצובה, מוצלפת וחבוטה. ישנם חלקים שבלתי ניתנים לשינוי, אך עם זאת חלקים רבים תלויים בנו. תדמית היא עניין נתון לשינוי ובעידן האינטרנט רוב הכלים ביידנו. לפני שנתיים כשהקשנו "אופקים" באינטרנט קיבלנו ערכים שליליים על העיר, חדשות ומאמרים שנבעו מאותם עיתונאים ובעלי דיעה שהצליפו ורק דעתם היתה על הרשת. כדי להלחם בתופעה זו הקמנו את פורטל העיר אופקים, היום לאחר שנתיים התמונה השתנתה לבתי הכיר. היוזמה הטובה , הגישה האקטיבית ניצחו את חוסר המעש והעיזבון. הצפנו את הטוב ועל ידי כך קטן בצורה משמעותית הרע. זהו שינוי מציאות, הוא אינו מורגש על פניו של כול תושב, אבל קומתו של כול תושב זקופה יותר, המטען הגנטי של העיר השתנה. משם המשכנו לטשחים אחרים עזובים ובלתי חרושים כגון: "ויקיפדיה" , "חיפוש תמונות", "מסלולי טיולים", "מקומות בילוי", "אטרקציות", "מפות", "יוזמות".  בקרוב נשנה גם את המציאות בשדות אלו ללא הכר. 
 
 
סיורים בעיר של קבוצות ויחידים בעלי עניין:
העיר זקוקה נואשות לדם חדש שיזרום בעורקיה, קבוצות של אנשים שיבואו כל שבוע, שהעיר תתסוס, כמו שעשינו בתוחום האופניים כך נעשה בתומים נוספים. ניצור קבוצות בעלי עניין שההגעה והעשייה בעיר לא עולות להם כסף, לא גורעות מהם מחיר ואף שיתוף הפעולה עוד יכול להביא להם תמורה ממשית. כך נולד הרעיון להביא קבוצות סטודנטים שיעשו כאן את הפרויקטים שלהם. הקבוצה הראשונה היתה סטודנטים לאדריכלות מבצלאל שעשו תוכנית ארכיטקטונית חדשה לרחוב הרצל בעיר, הקבוצה השנייה היא סטודנטים לקולנוע ממכללת ספיר , שיפיקו כאן סרט כפרויקט גמר שנתי. כמו עם הסטודנטים נביא לכאן קבוצות מבקרים המעוניינים להפתח לסוג עשייה חדש של חברה - ציונות - יזמות וקהילה, זאת על מנת ליצור קשרים חברתיים חדשים, תוך בניית רשתות חברתיות לרוחב. בין הקבוצות שיגיעו לכאן: אירגון שתיל, הקרן החדשה לישראל, מרכ השל לחשיבה וסביבה, האגודה לזכויות החולה ועוד...
 
 
 
שידרוג תכנוני של רחוב הרצל
במסגרת הביקור של סטודנטים מבצלאל באופקים ביקשמו מהם להקדיש סמסטר שלם לפרויקטים על העיר אופקים. ביקשנו מהם להביא תוכנית תכנונית של רחוב הרצל - הרחוב הראשי באופקים ברוח החזון עיר קהילה. הכוונה היא רחוב קהילתי עם פונקציות קהילתיות חסרות, עם רחוב שמדבר אל התושבים אחרת. מנהל המחלקה פרופ' צבי אפרת אהב את הרעיון והזמין אותנו להיות אורחיו בירושלים. לאחר לימוד הנושא, הרצאות וחומר שהערנו לסטודנטים, החלנו בעבודה. הסטודנטים חולקו לקבוצות ויחד הציגו שידרוג גדול ורציני לכול הרחוב. בחודש דממבר 2009 הציגו בפנינו הסטודנטים הצגת ביניים ובחודש ינואר 2010 הגענו להצגה סופית בירושלים. להצגה זו הזמנו את ראש העיר אופקים - צביקה גרינגולד ומהנדס העיר - חזי בליישטיין. תמונות מביקור ראשון של הסטודנטים ראה לעיל.
 
 
 
אופקים עיר  קהילה
" העמותה הקהילתית  אחוזת נגב" גאה להציג  טפח קטן מעבודה מאומצת רבת שנים. לאחר עשייה, מחקר, הכרות, שיח ופעולה אנו מציגים את חזון העיר אופקים כפי שהוא משתקף מעיני התושבים. את החזון הצגנו בחודש ספטמבר השנה בפני פוליטיקאים, היסטוריונים וחברי כנסת וקיבלנו את בירכתם. החזון : אופקים עיר – קהילה. מתחברים לחום האנושי הקיים אצל תושבי הדרום בכלל ותושבי אופקים בפרט, מחדדים את הקרבה והמשפחתיות, מטפחים מעורבות חיובית לטובת העיר, ממתגים את עצמנו כעיר קהילתית, בה פועלת קהילה ערה, איכפתית וחמה. פרטים נוספים לחץ כאן .
 
 
מועדון רכיבה על אופניים:
לאחר ארבע שנות פעילות אופניים בעיר, הקמת קבוצת רכיבה, הפקת פסטיבלים והקמת סינגל אופניים החלטנו לקחת את הענף צעד אחד קדימה ולהקים מועדון רכיבה על אופניים, רשמי, מסודר עם מתן שירותים חדשים לרוכבים בעיר הקמת חוג אופניים ועוד. פנינו לעירייה שתרמה לנו מקלט ציבורי להשתכן בו, שותפות אופקים - מרחבים הרימה את הכפפה ונתנה משאבים להקמה, גם איגוד האופניים לא נשאר מאחור והחל לאמץ אותנו, להשקיע בקורסי רכיבה מקצועיים, פרסום ומתן משאבים. מטרת המועדון היא להעיר את ענף האופניים בעיר, לתת מענה בתחומי האופניים, להכשיר נוער לספורט ולהפוך את מרחבי העיר אופקים וסביבתה למקום של טיולים בטבע.
 
 
בנוסף יהווה המועדון מרכז תיירות עבור קבוצות וייחידים מכל הארץ. לאחרונה הגיעו לאופקים קבוצות רבות של רוכבים ותיירנים, לעשות איתנו סיבוב של חוויות בטבע. הקבוצות שמגיעות זוכות להדרכה צמודה ומקצועית ברחבי הסינגל שבנינו ובמסלולים אחרים ולהלן מקבץ של תמונות:
 
טיול עבור תורמים משותפות מטרו ווסט ראו כאן.
 
 
הגינה הקהילתית - מרכז קיימות אופקים
על מנת שיהיו חיי קהילה יש צורך בפלטפורמות שמחברות בין התושבים, פלטפורמה מצויינת היא הגינה הקהילתית המאגדת בתוכה כמה ממטרותיה של העמותה: קהילתיות, קיימות, אחווה, בניית אמון הדדי, ערבות הדדית, עצמאות ועוד. הגינה הקהילתית תהייה פלטפורמה של עסק קהילתי בר קיימא ובד בבד גם מקום להיות גאים בו, מקום להתנדב. הגינה הקהילתית מבצעת שימוש בהון פיזי (קרקע) וממירה אותו להון פיזי (כסף) והון אנושי ויצירת שפע בתחומי תרבות, חינו, קהילה ויזמות. מאז שהתחלנו לגלגל את הרעיון הצטרפו רבים וטובים: תורמים, שכנים שותפים, עמותות, ארגונים וכמובן ילדים ותושבי העיר. אט אט לאחר בחינת השטח והמיקום החל להווצר נס הפרחת השממה. היום אנו מתחברים לאדמה, מאמינים בעוצמות הפנימיות ומגדילים את משאבי העיר.
 
 
אוהל אברהם אבינו בגינה הקהילתית
במסגרת הפעילויות בגינה הקהילתית יזמה בת שירות לאומי מאופקים פעילות הדברות ויהדות בגינה.  הפעילות מתקיימת באוהל ענק שנבנה בגינה והשיח מתקיים על מחצלות וזולות ומלווה בארוחות קלות של פיתות בטאבון, תה צמחים ועוד.
 
 
פסטיבל בריזה 2012
לאחר הפקת פסטיבלי בירה בעיר, החלטנו להביא פסטיבלים אלו של שירה בציבור ושיתוף הקהל לתוך העיר. האמפיתיאטרון שנבנה הגינה הקהילתית היה פלטפורמה מצויינת לכך. גם התשתית של הגינה והמיקום סייעו לנו רבות בהצלחה. וכך החל משנת 2012 נעביר את פסטיבלי הבירה ממצודת פטיש לגינה הקהילתית ונרכך את השם בשם חדש "פסטיבל בריזה" שחותם את הקיץ.
 
תמונות מפסטיבל בריזה 2012 כאן.
 
 
פרויקט אופ - אר
פרויקט אופ אר מציע תכנון והקמה בפועל של מרחב קהילתי חדש, המבוסס על שילוב בין יזמות חברתית, יצירה תרבותית ופעילות עסקית. הפרויקט מבקש לעשות שימוש חוזר במבנה הנטוש של מפעל אופ אר ולהופכו למבנה ציבור וגן ירק המאפשר פעילויות קבועות ואירועים מתחלפים. הכלאה בין המבנה הישן לטבע החדש. ביו שטח תעשייה פתוח לבין גן אקולוגי. הפרויקט מבוסס על שלושה ערוצי פעילות המתקיימים באופקים, פעילות העצמה של עמותת אחוזת נגב, פעילות תרבותית של האמן ז'וז'ף דדון ופעילות אדריכלית של האדריכל צבי אפרת מבצלאל ירושלים.
 

חזור לדף הבית!