בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 
קוד ירוק - E's blog
(לשעבר: על חקר ביצועים צבאי וביטחון, ארץ ישראל והעולם)
          
   לינקים - עברית    ספרים וסרטים    מאמרים    דמוגרפיה    העתיד שלנו - יום יבוא    לינקים - אנגלית    עולם בספיגה
 
    דף הבית
    חברה ותרבות
    חק"ב
    עתידנות וטכנולוגיה
    ביטחון (אנגלית)
    ביטחון (עברית)
    בטאונים
    אופניים
    טיולים
    טיולים בחו"ל
    צור קשר
    אודות
    לקטים אחרונים

מאי 08:

המלצת הלקט - והפעם שתי המלצות לפרסומים משובחים בעיני:

  • איראן 2007 - ניתוח גאו-אסטרטגי, פרי עבודת חניכי המכללה לביטחון לאומי, פרסום חדש מבית קתדרת חינקין בראשות פרופ' ארנון סופר. מלמד מאוד וגם מעלה רעיונות לדרכים להחלשת המדינה, שבחרה בנו להיות לה לאויב.
  • ישראל 2028 - עבודה מקיפה ומרתקת שנכתבה על ידי קבוצת חוקרים בראשות אלי הורביץ ודוד ברודט, במסגרת נציבות המדע והטכנולוגיה ארה"ב - ישראל. המומחים מזהירים מפני "סכנה ממשית לעתיד החברה והמדינה - אם לא תינקט אסטרטגיה לאומית". התוכנית מציעה מהלכים ויעדים לשיפור רמת התחרותיות של ישראל בתחומי המאקרו-כלכלה, השירות הציבורי, שוק העבודה, ההשתלבות של חברות ישראליות בתחרות הגלובלית, עידוד הפריון בתעשיות המסורתיות ובשירותים, עידוד המשך הצמיחה של תעשיות הטכנולוגיה ושיפור ההשכלה הגבוהה, המחקר המדעי, הרווחה, החינוך, התשתיות ואיכות הסביבה

  1. בהקשר הדוק להמלצות לעיל, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל פרסמה תחזית ל-האוכלוסייה הצפויה בישראל ב- 2030. לפי התחזית, ב- 2030 תמנה המדינה כ- 10 מיליון נפש 7.2 מיליון יהודים, 2.4 מיליון ערבים ועוד כחצי מיליון "אחרים" (התחזית איננה מתייחסת לעובדים זרים). מוצגות שלוש חלופות שפותחות תחום אפשרויות צר יחסית, ולדעתי השונות צריכה להיות הרבה יותר גבוהה. ראו למשל בניתוח הגאו-אסטרטגי של איראן המומלץ לעיל, את השינוי הדרסטי במאפייני הילודה בעשרים השנה האחרונות באיראן (אך יש לזכור את הקטר הדמוגרפי, ושינויים במאפייני הילודה מחר יבואו לידי ביטוי רק אחרי מחרתיים).

  2. ומה הפילוח הפנימי בקרב היהודים? מכון גוטמן לסקרים במסגרת המכון הישראלי לדמוקרטיה מפרסם נתונים על שיעור החילוניים, המסורתיים וכו', על פי הגדרה עצמית. אותי משך במיוחד תרשים 4, לפיו שיעור החילוניים בקרב גילאי 30 ויותר הוא לפחות 50% ואילו שיעור החילונים בקבוצת הגיל 18-30 הוא 37% בלבד. אם היו נתונים לגבי 0-18 סביר שהמגמה הייתה ממשיכה. אני לא יודע מה אמינות נתוני הסקר (שאף עברו תיקון לאחר שהציגו תמונה אחרת קודם לכן) אבל אין לי ספק ששעון הדמוגרפיה לא עוצר, הכיוון ברור, וראוי למחשבה עמוקה שחלקה לפחות כלול בדו"ח המוזכר לעיל על ישראל 2028 (אגב, בדו"ח יש הנחה חצי סמויה ש- 25% מהחרדים יהפכו להיות "חלק מהרוב = בעלי אותם מאפינים בהיבטי תעסוקה ועוד". בעיני זה בהחלט חיוני, אבל איך עושים את זה?

  3. בעניין לגמרי אחר, עוד המלצה חמה לקריאה עבה ומעניינית - ספר הפרוייקטים של ארה"ב, על פי העיין הבוחנת של GAO. הדו"ח מתפרסם זו השנה השישית, וכותביו מעירים כי למרות הערותיהם ושינויים שנעשו, אין שיפור בחוק החזקה השלישית - הפרוייקטים עולים יותר, מגיעים מאוחר יותר ונותנים פחות ממה שרצינו.

  4. איימקס - המרכז הישראלי לניתוח תנועה וספורט, עוסק בתחום של ניתוח תנועה ובדיקה תלת מימדית מקצועית לרוכבי אופניים, הולכים ורצים למניעה והקלה בכאבים ופציעות חוזרות באמצעות חקר התנועה והביומכאניקה. כך למשל, האופניים הינם מכשיר סימטרי מדויק ומושלם, בניגוד לגוף האנושי, וכתוצאה - רוכבים רבים נאלצים להתאים את "האדם למכונה במקום את המכונה לאדם". התאמה פרדוכסלית זו עשויה להוביל לפציעות, כאבים, ירידה בהספק ודיווש לא יעיל. פרוט לרוכבים ולרצים.

  5. המהדורה הדיגיטלית של מגזין אופניים.

  6. בלב בשוליים הוא אתר ביוזמת קבוצת סטודנטים ממכללת ספיר, המתגוררים בשדרות ובישובי עוטף עזה. מטרת האתר היא להביא נושאים שמוצאים את מקומם בשוליים הגאוגרפיים והרעיוניים אל קידמת הבמה.

  ליצירת קשר - איתן - ei999@013.net.il