בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 
קוד ירוק - E's blog
(לשעבר: על חקר ביצועים צבאי וביטחון, ארץ ישראל והעולם)
          
   לינקים - עברית    ספרים וסרטים    מאמרים    דמוגרפיה    העתיד שלנו - יום יבוא    לינקים - אנגלית    עולם בספיגה
 
    דף הבית
    חברה ותרבות
    חק"ב
    עתידנות וטכנולוגיה
    ביטחון (אנגלית)
    ביטחון (עברית)
    בטאונים
    אופניים
    טיולים
    טיולים בחו"ל
    צור קשר
    אודות
    לקטים אחרונים

ספטמבר 08:

המלצת הלקט: מחקר מפורט ומקצועי (ומצגת למי שמחפש רק כותרות) של המשרד להגנת הסביבה על היערכות ישראל לשינויי אקלים גלובליים - תחזיות והמלצות ביניים. לכל מי שחושב שזו בעיה של הדור הבא, בא המחקר ומראה כי כבר ב- 2020 יהיה פה אחרת. המחקר פורסם ב- 4/8, והבשורה החיובית היחידה שמצאתי בו הייתה שבשנים האחרונות יולי הפך להיות יותר חם מאוגוסט ... אגב, המחקר מתעלם מהמשמעויות הגיאו-אסטרטגיות על השכנים שלנו ובראשם תושבי רצועת עזה, וגם זו תהיה צרה לא קטנה עם השלכות עלינו. האמריקאים למשל כבר חוששים מהאצת הנדידה ממקסיקו צפונה.

 1.  גיליון PHALANX מחודש יוני האחרון ובו מספר כתבות המצדדות בהשתתפות זרים כמונו בפעילויות MORS, וגם מאמרים נוספים (את הקובץ שמתי בשרת אחר - אם הוא לא עולה זה לא שהשרת קרס, אלא שהיו יותר מדי הורדות בזמן קצוב => נסו שוב מחר).

 2. הביטאון האמריקאני Air and Space Power Journal מעלה חלק ממאמריו לרשת. בגיליון קייץ 2008 מאמר חביב על תכנון מבוסס אפקטים שבעיקר עומד על ההבדלים בין הערכת האפקט והערכת יעילות הפעלת הכוח.  

 3. משרד החינוך - עובדות ונתונים 2007: בפרק ב' שפע נתונים כלכליים (למשל, בישראל ההוצאה לחינוך מהתמ"ג גבוהה יחסית למדינות המערב אך ההוצאה לתלמיד נמוכה יחסית כי שיעור הילדים באוכלוסייה גבוה אצלנו) ובפרק ד' ראו נתונים סוציו-דמוגרפים מעוררי מחשבה:

  • על יציבות במספר המורים החדשים למרות הגידול במספר התלמידים, נתון שמאוזן על ידי עלייה בוותק הממוצע למורה,

  • על יציבות במספר מסיימי האוניברסיטאות למרות גידול האוכלוסייה במדינה, נתון שמאוזן על ידי עלייה במספר מסיימי המכללות,

  • ובעיקר על הנתח ההולך ויורד של החינוך הממלכתי, יציבות הנתח הממלכתי-דתי, והעלייה הדרמטית בנתח החינוך החרדי והערבי. הירידה בולטת לאורך השנים וכמובן שהיא מעמיקה ככל שמסתכלים על שכבת גיל צעירה יותר. נתונים אלו מוכרים ובכל זאת בכל פעם שאני נתקל בהם מחדש דאגתי גוברת.

 4. על פי מקורות יודעי דבר וקרובים למערכת, מיזם המכונית החשמלית של איל ההון שי אגסי יהיה על הכבישים החל מ- 2011, אבל מסתבר שאופניים חשמליות יש כבר עכשיו.

 5. מדוע נפלו הציביליזציות הגדולות של העבר? האם זה יכול לקרות גם לנו? קראו על זה בספרו המרתק "התמוטטות" של ג'ראד דיימונד (שכתב כזכור גם את "רובים, חיידקים ופלדה" המדהים). השחתת הסביבה, שינוי האקלים, גידול האוכלוסין המהיר, סחר בינלאומי עם שותפים חסרי יציבות ולחציהם של אויבים מבחוץ, כל אלה תרמו להיעלמותן של חברות רבות בעבר, בעוד חברות אחרות מצאו פתרונות לבעיות הללו, והחזיקו מעמד. ומה זה מלמד אותנו לגבי עתיד המין האנושי כולו בעידן הגלובלי? הספר חוקר סוגיות אלו במיזוג מרשים ביותר של מדעי הטבע (לא תאמינו מה אפשר ללמוד משאריות של צואה וממשקעים באגמים) ומדעי החברה. ולכל מי שרוצה לקבל תחושה מציאותית, קראו בהארץ על עוגות בוץ (לפחות יש בהן סידן ...) שהפכו להיות מזון עיקרי בהאיטי הרעבה והגוועת, על רקע עליית מחירי ההובלה של מזון מיובא.

 6. כתבת CNN על אימוני החמאס בלילות בעזה והמשך ייצור רקטות הקאסם.

 7. במסגרת המרכז הירושלמי לעניני ציבור ומדינה, נדב שרגאי כותב על הסכנות בחלוקת העיר במתווה אנאפוליס ומעלה הצעות להתמודדות עם ההתפתחות הדמוגרפית הבעייתית בעיר (האם ידעתם שב- 20 השנים האחרונות עזבו את העיר כ- 300 אלף יהודים? ומה אפשר ללמוד מכך שרבע מאוכלוסיית העיר היהודית עזבה את ירושליים לאחר חלוקתה ב- 1948?). 

 8. "ישראל ממעוף הסוציולוג" - קפטן אינטרנט המליץ ואני מצטרף בחום: מדריך אנשים ישראל המציג מידע מקיף ועדכני על החברה הישראלית, על שלל המגזרים וסיגנונות החיים המרכיבים אותה. המדריך הוקם ביוזמת פרופסור עוז אלמוג (סוציולוג מהחוג ללימודי ארץ ישראל באונ' חיפה) וד"ר תמר אלמוג (מהפקולטה לחינוך באונ' חיפה) והוא מופעל בחסות מוסד שמואל נאמן למחקר מתקדם במדע וטכנולוגיה, הטכניון. במדריך מספר שיטות חיפוש, בעיצוב אטקרטיבי (ראו למשל חיפוש מגזרים) וכמבוא לבאות אני גם ממליץ לבקר בעמוד הקישורים שבאתר.

 9. לאחר שאני הגעתי במקרה ומאוד אהבתי, ושני חברים ששלחתי נהנו גם כן, החלטתי לשתף את כולכם בהמלצה על חנות ספורט - מחסן עודפים של רשת אתלטיקס בדרום תל אביב. חנות ספורט זולה ואיכותית, עם שרות מעולה ומקצועי. כדאי לבקר בחנות ביום ו' בבוקר, עת מצטרף לבעל החנות חבר שהוא מומחה בהתאמת נעלי ספורט.

 10. חנות הספרים של איתמר.   

  ליצירת קשר - איתן - ei999@013.net.il