בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 
קוד ירוק - E's blog
(לשעבר: על חקר ביצועים צבאי וביטחון, ארץ ישראל והעולם)
          
   לינקים - עברית    ספרים וסרטים    מאמרים    דמוגרפיה    העתיד שלנו - יום יבוא    לינקים - אנגלית    עולם בספיגה
 
    דף הבית
    חברה ותרבות
    חק"ב
    עתידנות וטכנולוגיה
    ביטחון (אנגלית)
    ביטחון (עברית)
    בטאונים
    אופניים
    טיולים
    טיולים בחו"ל
    צור קשר
    אודות
    לקטים אחרונים

ינו' 09:

המלצת הלקט

 • לכל מי שלא הצליח לראות בפעם הקודמת (הייתה בעייה בלינק), מומלץ לשוב ולנסות לצפות בסרטון המדהים - ככה נוחתים עם כנף אחת (שונה אבל לא פחות מדהים מסיפור הגבורה המוכר של טייס חיל האוויר הישראלי שהנחית F-15 קצוץ כנף).

ביטחון

 • SSI, המכון למחקרים אסטרטגיים של ה- ARMY War College, פרסם מחקר עב כרס על מלחמת לבנון והשלכותיה על עתיד הלחימה. מי שלא מתפנה כרגע לקרוא את המחקר השלם (כמוני), יכול להסתפק/להתחיל בתמצית בכתבה בעיתון הארץ.

 • החוקרים משבחים את יכולת הלחימה של החיזבאללה, וטוענים שהתנהלותו בשטח היתה קרובה יותר לפעילות צבא סדיר מאשר לארגון גרילה. הם מעירים שייתכן שזה חלק ממגמה חדשה, ולכן הסבת הכוחות ללוחמה אורבנית נוסח עיראק עלולה להחליש את היכולת של הצבא האמריקאי להתמודד בעתיד עם איום מהסוג הזה.

 • לי זה מזכיר את הטענה שנשמעה לאחר מלחמת לבנון השניה, לפיה "ההסבה של צה"ל ללחימה האורבאנית בשנות האינתיפאדה" החלישה את צה"ל בהכנתו ללחימה בלבנון. 

דמוגרפיה וביטחון 

 • הדמוגרף הגרמני פרופ' Gunnar Heinsohn (ראו הכותרת בויקיפדיה - מעניין לראות שממש כמו בארץ, מומחי הדמוגרפיה נתונים במחלוקת) מציג ניתוח מרתק ובעל המלצות אופרטיביות על הקשר בין מלחמה ודמוגרפיה - הקשר בין התפוצצות אוכלוסין של גברים ב"גילאי לחימה" לבין הסיכוי למהומות מבית ומלחמות מחוץ.

 • ראו כתבה מעיתון ומצגת.

 • בהקשר שלנו, מעניין לראות את העצירה הדרמטית בריבוי הטבעי באיראן (הסיבה לא ידועה לי) ובאלג'יריה (בעידוד ממשלתי). תוך כ- 20 שנה הם ירדו מקצב של מעל 6 ילדים לאם, לקצב של מתחת ל- 2 ילדים לאם.

 • ומה זה אומר לגבי עזה - לדברי המחבר, יש סיכוי לפיתרון ויציבות רק לאחר שקצב הריבוי הטבעי ייעצר (וזה לא יקרה מעצמו - יש לעצור את הסיוע הבינלאומי ל"חימוש הדמוגרפי"!), וגם כך עלינו להמתין (לפחות עד 2020) עד אשר ריבוי הילדים והנוער הנוכחי יעבור את הגיל הבעייתי.

סביבה - קוד ירוק  

חברה ותרבות

אופניים

 • קק"ל מכשירים לאחרונה יותר ויותר מסלולי אופניים ביערות ארצנו, בכלל ולרגל שנת ה- 60 בפרט. אני רכבתי החודש בסינגל עדולם הזורם (סינגל ארוך, מאמץ וטכני קל עד בינוני) בפארק עדולם המחודש (נחמד לבקר בחורבת עטרי וחורבת בורגין גם ברגל, ובכל מקרה לא כדאי לרכב בסינגל אחרי גשם), ולמדתי על הכוונה לסמן שביל של 120 ק"מ מהים אל הי"ם (ת"א - ירושליים).

רגע של עברית

 • אוקסימרון: אוקסימורון הוא מבע לשוני הכולל זוג רכיבים סותרים. במקור נעשה שימוש באוקסימורונים כאמצעי ספרותי או רטורי ליצור במכוון ביטוי בעל משמעות חדשה. בימנו מקובל להתייחס גם לסתם ביטויים המכילים סתירה פנימית כאל אוקסימורונים:

  • לדוגמה: ניתן לומר ששמו של הרחוב התל אביבי "סמטה אלמונית" הוא אוקסימורון, מחד הסמטה מתוארת כאלמונית, ומאידך אנו מכירים אותה בשמה - "סמטה אלמונית".

  • דוגמאות נוספות - טרום בכורה, נפגע מאש ידידותית, מציאות מדומה, משתנה קבוע, שתיקה רועמת, סוד גלוי, הימור בטוח, הולך בטל, סדר אקראי, בעל חיים מת, מזגן מפוצל (מיזוג לעומת פיצול), קרוב רחוק, ניתוח מורכב (לנתח מלשון להפריד, לעומת להרכיב מלשון לחבר), צימוקים נפוחים.

  ליצירת קשר - איתן - ei999@013.net.il