בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 
קוד ירוק - E's blog
(לשעבר: על חקר ביצועים צבאי וביטחון, ארץ ישראל והעולם)
          
   לינקים - עברית    ספרים וסרטים    מאמרים    דמוגרפיה    העתיד שלנו - יום יבוא    לינקים - אנגלית    עולם בספיגה
 
    דף הבית
    חברה ותרבות
    חק"ב
    עתידנות וטכנולוגיה
    ביטחון (אנגלית)
    ביטחון (עברית)
    בטאונים
    אופניים
    טיולים
    טיולים בחו"ל
    צור קשר
    אודות
    לקטים אחרונים

מאי 09 - לקט שני

המלצת הלקט:

בהמשך להמלצה מהלקט הקודם על הספר רשימות מאזור אסון, מאת אליזבת קולברט, אז אלו שמתעצלים לקרוא את הספר המלא כבר לא צריכים להתגנב לחנות הספרים כדי לקרוא את התמצית. באדיבות הוצאת הספרים והכותב, הנה לינק ישיר להקדמה המעולה של פרופ' דני רבינוביץ. בעיני זו קריאת חובה.

סביבה - קוד ירוק

ביטחון

חק"ב וביטחון  

  • שתי המלצות על ספרים, שלא אסתיר כי לא קראתי, אבל בהחלט נראים ראויים להמלצה:

  • "Military power" של סטיבן בידל (Stephen Biddle). ספר שחוקר את סוגיית ההערכה הכמותית של עוצמה צבאית. הספר מנתח את החולשות של הגישות הנפוצות (גודל סד"כ, יכולת טכנולוגית), ומציע גישה אנליטית ששמה את נושא התו"ל (תרגום שלי ל - force employment) במרכז. הספר מתאר את הסוגיה וההתפתחות שלה במאה האחרונה, מפתח מודל אנליטי-כמותי, ואז בוחן אותו על ניתוחי אירוע, ניתוח סטטיסטי וניתוחי סימולציות. ספר מרשים מאוד וקריא מאוד. הוא גם זכה בפרס קופמנס של INFORMS  על ספר החק"ב הטוב ביותר ב – 2005.

  •  "Nudge" של Thaler and Sunstein. ספר שדן בסוגיה של "choice architects", כלומר האנשים שמכינים את החלופות לבחירה ע"י מקבלי החלטות (תפקיד שאופייני מאוד לחוקרי ביצועים). הספר מתמקד ביישום של כל המחקר הרחב בנושא שיפוט וקבלת החלטות (העבודות של כהנמן וטברסקי וכו') על הסוגייה הפרקטית של איך "בונים" החלטה. הדוגמאות שהם מביאים הם בעיקר מהתחום של מדיניות ציבורית (איך לנסח מדיניות בריאות/פנסיה/וכו' באופן שאנשים יקבלו החלטות מיטביות), אך ניתן להפיק לקחים גם לנושאים שלנו.

דמוגרפיה

  • איכות הזרע של גברים בארץ ובעולם יורדת במידה ניכרת - האם זה המענה של הטבע לפצצה הדמוגרפית?

  • נדב שרגאי כותב בעיתון הארץ על ההפסד היום יומי שלנו בקרב על הדמוגרפיה הפנימית, בערים מעורבות. "... בנצרת עילית, למשל, שהוקמה לפני יותר מ-50 שנה כדי לתת מענה דמוגרפי לנצרת הערבית, מתנוססים שלטי "למכירה" על עשרות מבנים. המוכרים יהודים. הקונים - רובם ערבים. שכונת המגורים שיועדה במקורה לאנשי צבא הקבע שהתגוררו באזור מאוכלסת כיום בערבים, וגם שכונת הכרמים משנה את אוכלוסייתה. היהודים עוזבים, הערבים באים ...".

אופניים

  • לכל הזוגות והסבים הצעירים, חברת taga מהולנד, מציעה חיבור יפהפה בין אופניים לעגלה לתינוקות.

 

  ליצירת קשר - איתן - ei999@013.net.il