בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 
קוד ירוק - E's blog
(לשעבר: על חקר ביצועים צבאי וביטחון, ארץ ישראל והעולם)
          
   לינקים - עברית    ספרים וסרטים    מאמרים    דמוגרפיה    העתיד שלנו - יום יבוא    לינקים - אנגלית    עולם בספיגה
 
    דף הבית
    חברה ותרבות
    חק"ב
    עתידנות וטכנולוגיה
    ביטחון (אנגלית)
    ביטחון (עברית)
    בטאונים
    אופניים
    טיולים
    טיולים בחו"ל
    צור קשר
    אודות
    לקטים אחרונים

יוני 09

המלצת הלקט:

בהמשך ל"חזון ישראל 15" של מכון ראות (הופיע כאן בלקט בדיוק לפני שנה - ראה לקט יוני 2008), לאחרונה התפרסמה גרסה חדשה לפרסום "עקרונות לקפיצת מדרגה כלכלית וחברתית". חשוב בעיני להעיר כי הקפיצה חייבת להיות מקומית ויחסית, כי אפשר לקדם את כל העולם כל הזמן, ועקרונות הפעולה חייבים להתחשב ב(אני מצטט):

"בחינת המגמות הגלובליות כדלהלן: עלייתן של הודו וסין ככוח כלכלי ופוליטי; מעבר לאנרגיה ירוקה ולתחליפי נפט; משבר המים והצורך בהתפלה, מחזור וחיסכון; התחממות כדור הארץ; הצורך הגובר לביטחון פנים בעולם; צמיחה כלכלית ושינוי חברתי באפריקה; עליית הביקוש למזון; הזדקנות האוכלוסייה באירופה ובארצות הברית ועוד."    

ואם כבר חזרנו ללקט יוני 2008, במסגרת הפינה החדשה "הלקט לפני שנה" שווה להיזכר בפרסום של RAND: על החשש מנשק מדוייק בידי טרוריסטים, ובפרט מרגמות מכוונות GPS, ומה (אולי) ניתן לעשות נגד זה.

סביבה - קוד ירוק

 • מוזמנים לעיין ולהוסיף לשאלות ותשובות על התקדמות פרוייקט המכונית החשמלית של שי אגסי וראו גם סרטון עם החלפה אוטומטית של מצבר. לפחות לפי קטעי העיתונות ועדכוני החדשות באתר החברה (better place), נראה כי הדברים תופסים תאוצה מרשימה.

 • מים וחיים - אתר ידע ברשת עמלנט המיועד ללומד, למורה ולמתעניין, ועוסק בנושא המים בישראל ובעולם, על מגוון היבטיו הרבים. חומר רב ומגוון, אם כי עד כמה שהתרשמתי האתר לא מעודכן. ועדיין, מצאתי עניין בניתוחים שנערכו וההמלצות שניתנו באזור שנת 2000, וזאת על רקע הידרדרות משק המים בחמש השנים האחרונות.

 • ביקורת על ספר - "סוף הדרך - מותה של מדינה", מאת צור שיזף. בדבר אחד אני בטוח והוא שהספר לא ישאיר אתכם אדישים. או שתעמיקו את כעסכם על "כמה משפחות עשירות, פוליטיקאים ציניים, מתכננים דפוקים, פקידים פחדנים ואנשי צבא ברוטלים" ש"לקחו את המדינה, הפריטו, אנסו והרסו אותה", או שחמתכם תעלה על הסופר רואה השחורות, הביקורתי להחריד ובעל הנטייה לפסקנות יתר. צור שיזף מטייל בארצנו, לאורך חופיה ובאתריה המרכזיים, פוגש אנשי סביבה ומעשה, ובכתיבה זורמת אך יללנית הוא מתלונן כמעט על כל מה שאפשר. להשלמת התמונה השחורה או השחרת התמונה (כל אחד לפי טעמו), יש מספר פרקים על יחסי יהודים-ערבים במקומות שונים בארץ. לצערנו, בחלק מהדברים הוא צודק, אבל מסתבר שבחלק מהנתונים הוא לא אמין, ראה את ההתייחסות של מתכנן הגשר בואדי עכברה מתחת לצפת בדף הספר באתר של צור (ואגב, ללא קשר לספר, אהבתי במיוחד את הערתו של המתכנן "בדופן המזרחית של מקטע 3 מדרום לנציב 2 יש סדק גזירה. הדבר נובע מטעות שלי. מצב הגשר בסדר" ...) ובוודאי תמצאו את עצמכם חולקים גם על חלק מהמסקנות. לסיכום, לדעתי, הספר הוא סמן שמאלי קיצוני, אך אם אתה שוחר סביבה, ארץ ישראל והמדינה היהודית, כדאי לך לקרוא אותו כדי לגבש לעצמך איפה ממוקם האמצע שלך.

ביטחון

 • מאמר מעניין של חליל שקאקי (האיש של הסקרים בשטחים) - הצבע פתח (או חמאס) - שפורסם בניו-יורק טיימס, לקראת הבחירות לפרלמנט ולנשיאות ברשות הפלסטינית. על המגמות בהתפתחות התמיכה בחמאס ופתח, הסיכוי/התנאים לשלום וכו'.

 • פרסומים חדשים של המכון למחקרי ביטחון לאומי:

  • צבא ואסטרטגיה, כתב עת חדש בעריכת ד"ר גבי סיבוני. הגיליון הראשון מוקדש למאמרים שונים בנושא לחימה בצבא טרורילה.

  • עדכן אסטרטגי חדש. אני ממליץ על המאמר מעמוד 39 שמציג הערכת מצב מדינית-אסטרטגית למדינת ישראל כפי שנערכה באגף לתכנן מדיני במשרד החוץ.

חק"ב וביטחון  

 • מכון RAND מרכז צוות מומחים רב תחומי לבחינת היבטים שונים הקשורים בבניית המדינה הפלסטינית. במסגרת זאת הם מציעים את "הקשת", מסדרון תחבורתי מתקדם המחבר ערים פלסטינאיות קיימות בתוך הגדה המערבית, ובין הגדה לעזה. 

דמוגרפיה

 • המכון לתכנון מדיניות עם יהודי (מיסודה של הסוכנות) הכין בשנה שעברה את כנס ה"מחר" שעסק בסוגיות שונות בעתידו של העם היהודי. פרק הדמוגרפיה נמצא בעמוד 230, ובמסגרתו:

  • נסקרות המגמות המובילות מ- 60 השנים האחרונות.

  • מחודדים שני האתגרים הדמוגראפים המרכזיים - התבוללות הגולה והאיום הדמוגרפי ערבי/פלסטיני.

  • מתוארות שיטות שונות לספירת היהודים בארה"ב - מ- 10 מיליון ויותר "זכאי חוק השבות", דרך "ליבת היהודים" המונה 4.3-5.3 מיליון וכלה ב- 1.5 מיליון שפעילים בקהיליות יהודיות.

  • נדונים המרכיבים השונים של מדיניות אפשרית להתמודד עם המגמות המאיימות.

 • ברם, המסמך משאיר לקורא לבנות את התחזית שלו לעתיד. אני רואה מגמה של החרפת הפער, בין גרעין הולך וגדל של יהודים דתיים מאוד, לבין אוכלוסייה הולכת מתבוללת ומתדלדלת בגולה, ובאמצע היהודים החילונים בארץ שיצטרכו למצוא את מקומם על הציר.

 • אגב, למכון הנ"ל יש גם פרסום שנתי, והפעם לחובבי הסוגייה המגדרית הם מקדישים חלק ניכר ממנו לדיון במקומה של האישה בחברה היהודית

חברה ותרבות

 • אתר עמותת "כמוך", מאפשר הרשמה, קבלת מידע ובמה לבקשות עזרה לאוכלוסיה במצוקה, ומספק מידע על אפשרויות התנדבות על פי חתך גיאוגרפי ועוד.

אופניים

 • כייף של אתר לחברת שביל.נט - חברת המפות ומסלולי הטיול בדגש לאופניים. באתר אפשר למצוא מאגר הול וגדל של הצעות למסלולים, על הבסיס המפות המוכרות ואף מעבר לכך.

  ליצירת קשר - איתן - ei999@013.net.il