בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

 

 

תוכי

 האתר הגדול במדינה על תוכים
   דף הבית    תמונות של תוכים    גזיזת נוצות    מידע על התוכי    צרו איתי קשר    פורום
 
    דף הבית
    תמונות של תוכים
    מהוא התוכי הגדול בעולם?
    תוכון
    ארה יקינטונית
    קונור
    האם גידול תוכים מסכן את בריאותנו?
    מזמר
    ציפורי אהבה
    טורקיזן
    אקלקטוס
    פסיפיק פרוטלט
    לורי דוּבֶנבּוד
    קאקיריקי כחיית מחמד
    ג'קו
    דררות
    קוקוטיל
    רוזלה מזרחית
    תיקון התנהגות ציפורים נושכות.
    האם כדאי לגזור את נוצות הכנפיים של התוכי או להשאירן במצבן הטבעי?
    מריטת נוצות
    גזיזת נוצות
    תור יהלום
    פינק זברה
    פינקים
    מידע על התוכי
    קקדו קורלה
    להבין כיצד ציפורים מתרבות
    מביצה לגוזל
    למד את התוכי שלך לדבר
    אילוף התוכי - טיפים ותריכים
    צרו איתי קשר
    פורום
בריאות ופיזיולוגיה tsahi כותב/ת "מריטת נוצות היא תופעה מתסכלת לבעל התוכי ולתוכי עצמו ואין דבר נורא יותר מאשר לחזור הביתה ולמצוא את תחתית הכלוב של התוכי מלאה בנוצותיו. לרוב מרגיש בעליו של התוכי אשמה ובלבול בניסיון לענות לשאלה: "מדוע התוכי שלי עושה זאת" והסוגיה גורמת ללחץ ובלבול רב. ישנם סיבות שונות למריטת הנוצות ומציאת שורש הבעיה היא התשובה למציאת הפיתרון. המאפיין העיקרי לבעיית מריטת הנוצות הינו שכל מקרה הוא מקרה מיוחד ויחיד בפני עצמו המצריך אבחון ופתרון אישי. אין תרופות פלא או פתרונות גורפים ואין דרך אחת ויחידה לפתור את הבעיה.

לרוב מריטה כתוצאה מהפרעת התנהגות מתחילה בחזה ובנוצות "פרועות", מריטה כתוצאה מבעיה בריאותית תחל לרוב בכנפיים, מתחת לכנפיים ובגב אולם ללא בדיקה וטרינרת מקיפה אין אפשרות לשלול או לאשש מריטה כתוצאה מבעיה רפואית
תוכים רבים משחיתים את נוצותיהם כתוצאה מלחץ וחרדה. מה גורם לתוכי לפגוע בעצמו ? נתון לספקולציה. אין ספק שהתעללות, הזנחה, וחוסר בתשומת לב גורמים לבעיות התנהגות כמו צרחות, נשיכות, ומריטת נוצות ואני מאמין שגם חוסר בחברות מגיל צעיר, חוסר בחשיפה לציפורים בוגרות מהן ניתן ללמוד "כיצד להיות ציפור", מחסור בחשיפה לשינויים בזמן גמילה ומחסור בעקביות וביצירת קווי מנחה לתוכי יכולים "לעזור" לאי יכולתו של התוכי להתמודד עם חרדות, לחץ סביבתי ושינויים באופן חיובי. תוכי שמח הוא אחד שהורגל לקבל שינויים, לשעשע את עצמו ויידע איזו התנהגות מקובלת ואיזו לא ויידע שהתנהגות לא מקובלת לא תגרום לקבלת תשומת הלב לה הוא זקוק. חשוב מאוד שתהליך ההחתמה ותהליך הגמילה יבוצעו ע"י מגדל תוכים מנוסה המבין כיצד מתפתחים תוכים גם בפן ההתנהגותי והפסיכולוגי ולא רק בפן הגשמי. מניעה היא המפתח היות וטיפול ושיקום לעיתים אינם אפשריים באופן מלא, אם עקב חומרת המקרה ואם עקב אי זמינותו של בעל מקצוע המסוגל לאבחן, לטפל ולהדריך את בעל הציפור בדרך להחלמתה.

ישנם כמה סוגים של מריטת נוצות המשתנים בגודלם מתוכי לתוכי. חלק מהציפורים ילעסו חלקים מהנוצה קצת ומידי פעם, מבלי להורידה לגמרי. השחתת הנוצות באופן סדיר יכולה לגרום לכך שזקיק הנוצה ייהרס לצמיתות וימנע ממנה לצמוח שוב. במקרים חמורים הציפור תהרוס גם רקמות באזור החזה, רגליים וגב עד כדי יצירת פצעים מדממים. פגיעה ברקמות יכולה להיות כה נרחבת עד כדי כך שהפצעים לא יגלידו לעולם ופצעים פתוחים אלה יהוו מקור לזיהומים. במקרים הטרגיים ביותר הציפור תמשיך בכך עד שתדמם למוות. לסוגים שונים של תוכים יש סבירות גבוהה יותר למרוט נוצות, למרות שדווח על מריטת נוצות בכל סוגי התוכיים. לג'אקו ולקאקדו (בעיקר קאקדו אמברלה, מלוקי וצהוב הציצית לכל גדליו) הסיכויים הגדולים יותר.

אז מה עושים אם התוכי התחיל למרוט נוצות?

דבר ראשון קובעים תור לווטרינר שמתמחה בתוכים כדי לבצע בדיקה מקפת, מספר הפרעות פיסיולוגיות יכולות לגרום למריטת נוצות. ג'יארדיה (טפיל פנימי), זיהום בקטריאלי, גזירת נוצות לא נכונה, עור יבש, תזונה גרועה ונוצות מלוכלכות (בעיקר אצל תוכים צעירים), הם חלק מדברים אלה. על הבדיקה לשלול קיום של מחלת המקור והכנפיים, גיא'רדיה, משטחי זפק, ביב ועוד... לעיתים מריטה שהתחילה כבעיה רפואית תהפוך להרגל ולמריטה הנובעת מבעית "התנהגות" היה ולא טופלה בזמן. ככלל בכל בעיית התנהגות, טיפול ושינוי דפוסי ההתנהגות של הציפור הינם (לרוב), תהליך ממושך וקשה המצריך השקעה רבה מצד בעלי התוכי להבדיל מטיפול בבעיה רפואית הכרוך לרוב במתן תרופה או סדרת תרופת ולא יותר. לכן כדאי ומומלץ להיוועץ עם הרופא במהלך הבדיקות, ייתכן שהבעיה היא תזונה לא נכונה, עור יבש, מחוסר בלחות ואז הפיתרון הוא הוספת ויטמינים ואמבטיות תכופות. בגרות מינית ושינויים הורמונאליים יכולים גם הם לגרום למריטת נוצות, האינסטינקט של התוכי כחיית להקה הוא להתרבות בבוא העת ויתכן שבגלל שאינו מוצא בן זוג הוא מתוסכל ומורט נוצותיו.


בזנים רבים מורט הזכר את הנקבה או ההפך, לרוב בתקופת החיזור והרבייה. תופעה זאת נפוצה במשפחת הקאקאדויים והלוריים אולם גם בזנים אחרים. לעיתים ימרוט הדוגר את נוצות החזה בזמן דגירה בכדי לאפשר מגע עור עם הביצים

במקרים קיצוניים יש להלביש על התוכי קולר בכדי למנוע את המשך המריטה, הקולר אינו פתרון ולרוב לאחר הסרתו תחזור הבעיה אולם במקרים בהם יש נזק לרקמות ופצעים פתוחים זהו לרוב המוצא היחיד למניעת מוות כתוצאה מזיהום או דימום

הצעד הבא, לאחר שלילת הגורם ה"בריאותי" הוא ניהול "יומן" בו יש לרשום את כל הפעמים בהם התוכי מרט את נוצותיו. ביומן יש לפרט את מזג האוויר, קולות לא רגילים, תזונה, אורחים, שינויים בבית, שעה וכל תנאי סביבתי אחר. מטרת היומן הנה לזהות דפוסי מריטה ודרכם לנסות ולהבין מדוע ובאילו נסיבות מורט התוכי את נוצותיו. גם לחוסר דפוס משמעות וכן אחת כמה וכמה לזיהוי "זרזים" ברורים. ניהול יומן יקל מאוד על בעל מקצוע הבא לאבחן את התוכי ולהמליץ על דרכי טיפול. יהיה זה שקר גס להגיד כי מדובר בבעיה פשוטה הניתנת לאבחון ופתרון ע"י "כל אחד". טיפול בבעיות התנהגות הנו הליך ארוך וקשה שיש לעשותו "כהלכה" בהדרכת אדם שמבין ויודע כיצד יש לטפל וכיצד לאבחן נכון בעיות מסוג זה. טיפול לא נכון הנובע מאבחון שגוי עלול להחמיר את הבעיה ו/או ליצור בעיות חדשות, לכן יש לקחת בחשבון ולבדוק היטב במי נעזרים וכיצד. היות ול"השפעות סביבתיות" משקל מכריע באבחון בעיות מסוג זה חייב האבחון להתבצע בבית "בסביבתה הטבעית" של הציפור ולא אצל הווטרינר או חוות הגידול. אדם המאבחן תוכי הסובל מבעיות התנהגות מחוץ לסביבתו מנחש ולא יותר ויש להתייחס לכל המלצותיו בהתאם.

מקלחות תכופות הן "תרופת סבתא" ידועה ומומלצת
ישנם מספר דברים הניתנים לעשייה בטרם נעשה אבחון מקיף בכדי להקטין את קצב מריטת הנוצות. הדבר החשוב ביותר הוא התעלמות מוחלטת (ויזואלית וקולית) כשהתוכי מורט את נוצותיו. קשה מאוד לבצע זאת מכיוון שקשה להתעלם מהתוכי כשיודעים בוודאות שהוא סובל. יש לשנות את דרכי התנהגותנו ומחשבתנו, עלינו להשתמש בחיזוקים חיוביים, ליטופים ומתן חטיף אהוב כשהתוכי מתנהג "יפה". על התוכי ללמוד שהתנהגות רצויה תגרום לו לזכות בתשומת לב והתנהגות לא רצויה (מריטה) תגרום להתעלמות. הסחת דעתו של התוכי תפחית גם כן את היקף המריטות, מלא את כלובו בענפים וצעצועים שאותם יוכל לנשוך, תוכי עסוק ימרוט פחות מתוכי משועמם. ריבוי צעצועים משמעו שיהיו לתוכי דברים רבים אותם יוכל לנשוך עד כדי כך שלא יידע מה הצעצוע הבא בו הוא עומד לשחק. נוכל להשתמש בענפי עצים, רצועות עור הקשורות אחת לשנייה ועוד, כמעט כל דבר הולך בעיקר צעצועים הניתנים לפרוק והשחתה דוגמת קרטונים ועץ רך.

במספר רב של מקרים תוכי שעבר לבית חדש הפסיק את מריטת נוצותיו. וכן במקרים רבים שינוי סביבה בבית כגון שינוי חדר או כלוב חדש ישיגו תופעה דומה. ההסבר לתופעה היא שבמקרים רבים השפעה סביבתית היא הגורמת למריטת הנוצות מכאן ששינוי סביבה יש שיפתור את הבעיה. הסבר נוסף הנו תקופת "ירח הדבש", תוכי בסביבה חדשה "יושב תחילה על הספסל" עד שהוא מרגיש בטוח כי למד את המבנה החברתי והגיע הזמן לתפוס בו את מקומו לפי מקומו בסולם ההיררכי על פי הבנתו. הסיבה שבגללה נקראת תקופה זאת "ירח דבש" הנה בגלל שבתקופה זאת התוכי נוח להפליא, חביב וינסה לספוג כמה שיותר מידע ואינטראקציות עם סביבתו בדומה לגוזל ממש לאחר גמילה. אורך תקופת "ירח הדבש" היא פונקציה של אישיות הציפור (דומיננטית/חלשה) והיקף הדברים החדשים שאיתם עליו להתמודד (אנשים, תוכים נוספים, בע"ח, בית חדש לגמרי וכן הלאה...). לרוב מדובר במספר ימים עד מספר שבועות ובמקרים רבים די בפסק זמן זה בכדי לסיים או להפחית את תופעת המריטות.

לסיכום: אל תקנה תוכי מתוך דחף, חקור מגדלים וחנויות חיות טרם הקנייה. למד על הצרכים הסביבתיים והרגשיים של הזן אותו את/ה מתכוון לקנות ודאג לכך שתוכל לספקם, רכוש תוכי ממגדל שמאמין בכך שיש לגמול את התוכי עם מגוון רחב של מזונות וכזה שמאפשר לתוכי להיגמל לבד, בקצב שלו. אל תקנה תוכי לא גמול אלא אם כן יש בידך את הניסיון והידע לגדלו שמח ובריא. אל תמכור תוכים לא גמולים לאנשים לא מנוסים. הבן/י כי מריטת נוצות היא בעיה רצינית הדורשת טיפול והכוונה ע"י אדם בעל ניסיון וידע בתחום זה, רק כך תוכל לשקם ולמנוע בעיות בעתיד.
האתר שיך לאורי לבאן ואין להעתיק ממנו כלום כל הזכויות שמורות©