בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

 

 

תוכי

 האתר הגדול במדינה על תוכים
   דף הבית    תמונות של תוכים    גזיזת נוצות    מידע על התוכי    צרו איתי קשר    פורום
 
    דף הבית
    תמונות של תוכים
    מהוא התוכי הגדול בעולם?
    תוכון
    ארה יקינטונית
    קונור
    האם גידול תוכים מסכן את בריאותנו?
    מזמר
    ציפורי אהבה
    טורקיזן
    אקלקטוס
    פסיפיק פרוטלט
    לורי דוּבֶנבּוד
    קאקיריקי כחיית מחמד
    ג'קו
    דררות
    קוקוטיל
    רוזלה מזרחית
    תיקון התנהגות ציפורים נושכות.
    האם כדאי לגזור את נוצות הכנפיים של התוכי או להשאירן במצבן הטבעי?
    מריטת נוצות
    גזיזת נוצות
    תור יהלום
    פינק זברה
    פינקים
    מידע על התוכי
    קקדו קורלה
    להבין כיצד ציפורים מתרבות
    מביצה לגוזל
    למד את התוכי שלך לדבר
    אילוף התוכי - טיפים ותריכים
    צרו איתי קשר
    פורום

סוגים : מורכבים מ-9 מינים שונים:

1. ADAGASCAR (Agapornis cana/gmelin) GREY HEADED
2. RED FACED (Agapornis pollaria/linne)
3. BLACK WINGED (Agapornis taranta/stanley)
4. BLACK CLLARED ( Agapornis swinderniana/kuhl)
5. PEACH FACED ( Agapornis roseicllis/viellot)
6. FISCHER"S ( Agaporins personata reichenow)
7. MASKED (Agapornis peronata reichenow)
8. NYASA (Agapornis lilianae shelley)
9. BLACK CHEEKED (Agapornis nigrigenis sclater)

תפוצה : אפריקה, למעט צפון אפריקה, ובאיי מדגסקר. לרוב באזורי סוואנה.
חיי משפחה : מונוגמי
תוחלת חיים : בשבי 18 שנה : בטבע כ-7 שנים.
בגרות מינית : 7-12 חודשים.
עונת רבייה : בכל עונות השנה ובעיקר באביב.
תטולה ממוצעת : 5 ביצים
זמן דגירה : 23 יום
זמן שהייה בקן : 6-7 שבועות
ממדים בבגרות : 38-50 גר' לפי הסוג .
מזון : זרעים יבשים, כגון: דוחן, חיטה , שעורה, שיבולת שועל, לפתית, בוריאה, דורה, זרעי חמניות, זרעי דלעת , סתריה ופשתה. פירות ירקות ,כופתיאות.
צבעים מאפיינים : ירוק
כלוב רצוי לפריט בודד : אורך 60 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, גובה 40 ס"מ
כלוב רצוי לרבייה (לזוג) : אורך 1 מ', רוחב 60 ס"מ , גובהה 80 ס"מ
יכולת דיבור : נמכה, ללב ביירדז יכולת דיבור נמוכה,מינים מסוימים מסוגלים לאמר מספר מילים מועט ולשרוק מספר שריקות,
ראיית צבעים : כן
תנאי מז''א: עמידים בתנאי מז"א קשים, בין 0 ל -40 מעלות. במז"א קר, ישנים בתאי ההטלה וכך מגינים על עצמם מקור. קרות התא מהווים הגנה בפני מזג"א
מאפיינים : חברותיים מאוד, עמידים, מתרבים היטב,נוחים לגידול , מוטציות ססגוניות - הייחוד הבולט ביותר מבין שאר המאפיינים לבדוק את הביצים בצורה המבטיחה כי לא יתפתחו מהם גוזלים.כך הנקבה רק תדגור, אך לא יבקעו גוזלים.(ביצים לא פוריות) גוזלי הלב - ביירדז העוזבים את הקן , הם לעיתים מורטי נוצות.המקרה נובע מאחת משתי סיבות: תזונה לקוייה ומריטה ע"י ההורים , הנובעת מתוך שעמום, או בגלל תא קטן וצפוף. המריטה ע"י ההורים אינה נובעת מהרצון של ההורים להביא את הגוזלים לעזוב את הקן, מפני שהמריטה הזו מתרחשת גם בגילאים מאוד צעירים ואפילו כאשר הגוזל רק מתחיל להצמיח פלומת נוצות. לאחר שבועיים - שלושה ייצמחו לגוזל נוצות חדשות ולא יישארו סימנים למריטה. לכן, יש לשפר את המזון - ויטמנים ומינרלים , או לשפר את התנאים בכלוב, אם בגלל צפיפות ואם בגלל רעשים והפרעות אחרות. בעונת הרבייה מומלץ להוסיף מזון העשיר בויטמינים ומינרלים אותו ניתן למצוא בחנויות בע"ח. ניתן ליצור הכלאות בין סוגים שונים של לב - ביירדז, אך זו שיטה מאוד לא מומלצת, מפני שתוצאות הצבע אינן מרהיבות לעומת המקור וגם מפני שלא ניתן לחזור אל ציפורי המקור לאחר שהוכתמו בדם של סוג אחר. במספר מינים הגוזלים יוצאים עקרים.

סוגים שלא ניתן להכליא ביניהם :

לב ביירדז - MADAGSACAR
לב ביירדז - RED FACED
לב ביירדז - BLACK COLLARED

שלושת הסוגים הללו הם גם המינים היחדים של הלב ביירדז שאינם חיים בלהקה בשאר הסוגים, כך שהלהקה גדולה יותר, יש להגדיל את מימדי הכלוב בהתאם. תוצאות הרבייה של זוג בודד בכלוב תעלינה על תוצאות רבייה של להקה בכלוב, מפני שתמיד ייווצרו הפרעות ומריבות בין הזוגות על תפיסת הקינים. במידה ולמגדל ישנה להקה ,רצוי להפריד את הזוגות לכלובים נפרדים לצורך הקינון וניתן לעשות זאת ע"י סימון של כל ציפור בטבעת בצבע אחר וכאשר רואים היווצרות של זוגות מתוך הלהקה, יש להוציא אותם לכלוב נפרד .

לב ביירדז בלהקה:

יש לשים 50% יותר תאי הטלה ממספר הזוגות,כדי למנוע מריבוי על תאי הטלה מועדפים וכן מקורות מזון,מים וחומרי קינון,להשים חומרי קינון בשפע כדי למנוע מריבות על חומרי קינון ומשיכת חומרי קינון מקינים אחרים ופגיעה בהטלות וגוזלים. מתחים אלו יביאו גם למריטת נוצות של הגוזלים ע"י ההורים. היריבויות בין ה- לב ביירדז הם בין זוג אחד למשנהו ולא בין בני הזוג עצמם.הנקבות יכולות להיות תוקפניות יותר כלפי נקבות אחרות מאשר זכרים כלפי זכרים. מספר קינים יותר גדול יאפשר לגוזלים העוזבים את הקן לישון בתאי הטלה אחרים ויאפשר להורים להיכנס למחזור קינון ווהטלה נוסף, וימנע התנגשויות עם זוגות אחרים. ה-לב ביירדז הם הורים מצויינים המסוגלים להעמיד גוזלים אחת לחודשיים. במידה והטלה נכשלת הם מסוגלים להתחיל בהטלה חדשה כעבור שבוע. שני ההורים מאכילים את הגוזלים. הנקבה דוגרת במשך רוב היום והלילה. כאשר הגוזלים קטנים וזקוקים לחימום,הנקבה נשארת בקן.הזכר מגיע ומאכיל את הנקבה ואת הגוזלים. כאשר הגוזלים גדלים מעט ,הנקבע יוצאת מהקן ומצטרפת לחיפוש המזון וההאכלה של הגוזלים. הלב ביירדז אוהבים להשתזף בשמש.לכן, יש לאפשר להם גישה לקרינת שמש ישירה במקביל לאזור מוצל במשך כל היום.בכלוב יש להתקין מקלות,סולם,נדנדה וצעצועים נוספים,אך לא להעמיס על הכלוב,כדי שיישאר שטח פנוי לתעופה. הלב ביירד כחיית מחמד

הלב ביירדז אינם מצטיינים כחיות מחמד,למרות שישנם יוצאי דופן בקטגוריה הזו. כדי לקבל ציפור שניתן לתקשר איתה ולקבל ממנה גילוי חיבה,יש להתחיל את תהליך אילופה בגיל צעיר מאוד של חודשיים עד ארבעה חודשים. יש לגדל אותה בהאכלת יד ולהרגיל אותה לנוכחות אנשים ללא נוכחות ציפורים,אחרת היא תעדיף להתחבר לבני מינה ותתנגד להמשך עם בני אדם. לשמירת הקשר עם בני אדם,יש להעניק לה הרבה תשומת לב ולהחזיק אותה הרבה על הידיים והכתף. כדי שלא תברח,יש לגזור את אברו התעופה שלה ע"י מומחה כדי להשאיר לה יכולת תעופה נמוכה למקרה שתיפול מהכתף וכך תימנע החבטה שלה בקרקע.גודלם הקטן של הלב ביירדז מאוד נוח לבעלים.כאשר הן נמצאות על הכתף,משקלם אינו מעייף וזה מאפשר תקשורת טובה. כאשר לבעלים אין מספיק זמן להקדיש לציפור,ניתן לה לה בן זוג,מאולף או לא,כדי שתהיה לה חברה, למרות ש במצב כזה היא עשויה לאבד את יכולת התקשות שלה עם בני אדם (החתמה). גם ללב ביירדז המוחזק כחיית מחמד יש לספק תא הטלה מפני שהם מעדיפים לישון שם.

בני כלאיים/מוטציות:

הסיבות האפשרויות להיווצרות מוטציות:

1. שינויים בצבע המתרחשים באופן טבעי בעולם החי כולו.
2. יצירת מוטציות חדשות,ע"י הכלאה בין מוטציות,הנעשה ע"י בני אדם.

כאשר ישנה מוטציה חדשה,המחירים שלה בשוק גבוהים ביותר (החל מאלפי דולרים) וככל שהיא נפוצה יותר,המחירים יורדים מחירי מוטציות גבוהים עשרות מונים ממחירי ציפורי המקור. מחיר הלב ביירדז נפוץ בצבע מקורי כמו ה- FACED PEACH הוא 100 ש"ח .המחיר מאוד סביר לציפור כזו,מפני שהם מצטיינים במגוון רחב של מוטציות וכל אחד יכול לבחור בצבע עפ"י טעמו. גידול משמעותי בהתעניינות בלב ביירדז החלה בעיקר בשנת ה-70 ,ז החלו להופיע מספר רב של מוטציות בשיוני צבעים,בעיקר בסוגים: BLACK CHEEKEDFISCHER,MASKED NYASA וה - PEACH FACED אנשים החלו לגדל אותם כדי להגיע לצבעים מיוחדים. מגוון הצבעים ב- לב ביירדז הוא מאוד רחב כ-צהוב,לבן,כחול,קובאלט (כחול-סגול),וחצאי צבעים שונים. הלב ביירדז מטבעם הן ציפורים חנוטות להתקבץ בלהקות ולנוע במישורי הסוואנות.ציפור אחת או שתיים נמצאות בנקודות תצפית ומזהירות מפני סכנה אפשרית ע"י צפצופים גבוהים ואז הלהקה עפה בבת אחת ,דבר המקשה על טורף פוטנציאלי. ניתן למצא אותם מקננים בסמיכות האחד לשני כמו בשבי.כמות וגודל צואתם קטנה,בהתאם לגודלם,וזה מקל על ניקוי סביבתם.
האתר שיך לאורי לבאן ואין להעתיק ממנו כלום כל הזכויות שמורות©