בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
לא לקרן קרב
 ולא לשום גוף אינטרסנטי בחינוך
 
 

 

 
    הסיפור האמיתי
    צור קשר
    איומים
    עדות
    מהעיתונות

גם תקשוב לא משלמים

סיפורה האמיתי של "קרן" קרב הפיקטיבית
סיפור של הונאה בחסות משרד החינוך
 

 


עיריית רחובות: הורה שיסרב לא יחויב בתשלום


קרן קרב קמה ב-1990 ע"י צ'ארלס ברונפמן (איל ההון והבעלים של חברת סיגרם, חברת המשקאות החריפים הקנדית) במטרה לתת העשרה לילדי ישראל ובכך להעניק הזדמנות חינוכית-חברתית שוויונית יותר, בעיקר באזורי הפריפריה.

 הקרן חברה למשרד החינוך והבטיחה לתת שליש מתקציב חוגי ההעשרה כששאר שני השלישים ניתנים יחדיו ע"י הרשות המקומית וההורים. לכאורה, ניתנה הזדמנות להעשיר את ילדי ישראל בתשלום נמוך יחסית ולהאריך את יום הלימודים. אם כל צד היה עומד ביעד שהציב לעצמו כל הסיפור היה קרוב לאידיליה. הסיפור הסתיים ב-1993 ומאז אין יותר קרן, אלא רק "קרן".

אלא שאידיליה לחוד ומציאות לחוד. כיום לא ברור מי בדיוק מפעיל את המדריכים ומי מכשיר אותם. לא ברור מה נדרש מהמדריכים האלה. חברה בשם "מרמנת, ארגון וניהול פרוייקטים בע"מ" זכתה במכרז התפעול. שליש התקציב שהקרן הבטיחה כבר מזמן אינו קיים וכיום כל תקציב הוא 5% בלבד מהיקף התוכנית והיא המנהלה בלבד. כעמותה, קרן קרב נרשמה ב-17/9/2003. מה היא היתה לפני כן? כיצד יצר משרד החינוך קשר עם קרן קרב לפני היותה עמותה? כיצד הוסדר המצב הכספי ביניהן?

ואם לא די בכך, בתוכנית קרב אמורים להחתים אותנו מדי שנה מחדש על הסכמה להכנסת התוכנית לבית הספר. לשם כך יש לקבל הסכמת 75% מההורים. אם רוצים להכניס את שעות קרב לאמצע היום, יש לקבל הסכמת 75% מההורים. כפי שהמצב נראה כעת, אין החתמה של ההורים להכנסת התוכנית (בתואנה של אי הטרחת המערכת) ובטח אין החתמה של הסכמת כל ההורים על הכנסת התוכנית לאמצע יום הלימודים (סעיף 5 בקישור שבתחילת הפסקה).

במצב שנוצר, משרד החינוך כנראה מביע אי אמון בעצמו. כדי לנפח את שעות הלימוד מוכן משרד החינוך להעסיק אנשים שהכשרתם אינה פדגוגית, שאינם עומדים יום יום ושעה שעה מול כיתות עמוסות. גם אם נניח שמשרד החינוך מורה להעסיק מורים, איזו מין העסקה זו ללא שום תנאים להם זוכים מורים מן השורה? האם בוחר משרד החינוך, שהוא משרד ממשלתי, להעסיק העסקה שאינה עומדת בהסכמים קיבוציים? האם בוחר משרד החינוך בהעסקה זולה? האם הוא בוחר לעצום עין?

 קרן קרב ממלאת היום חללים אותם הותיר משרד החינוך. עובדי קרן קרב מועסקים בשכר של 25-50 ₪ לשעה, מקבלים שכר רק עבור שעות הדרכה בפועל, לא מקבלים עבור חופשות שום דבר ושכרם אינו תוצאה של הוותק שיש להם או התואר האקדמי. התוצאה היא, אם כן, העסקה משפילה. 

 השרה יולי תמיר מודה שאין שום חוזר מנכ"ל המסדיר את פעילות העמותות במשרד החינוך, שהחלו לפעול בשנות ה-90. לדבריה "מעולם לא נעשתה בדיקה מי קיבל אישור, על איזו תוכנית בדיוק, ולא היתה גם חובת דיווח של המנהלים. לכן החלטנו לעצור כניסת גופים חדשים, ולבדוק את המצב הקיים". ארגונים גדולים כמו קרן קרב וסקטא-רש"י אכן עובדים בשיתוף משרד החינוך, אבל במשרד החינוך מתקשים לתת מידע על עמותות אלה.

 למעשה, חוץ מהתנהלות בית הספר תחת הכותרת "קרן קרב", אין למעשה מתחת לכותרת הזו ולו דבר אחד. יותר מאדם אחד רמז שיש מימון מלא למעשה של ההורים או שניתן לקנות את החוגים יותר בזול. היום מתעקשים מפעילי תוכנית קרב להכניס את חוגי ההעשרה באמצע יום הלימודים מתוך ידיעה ברורה שאם החוגים יהיו בסוף יום הלימודים, ההורים יקחו את הילדים הביתה.

 גם מבחינה צרכנית טהורה קרן קרב אינה מציאה גדולה. מאחר והקרן היא בבחינת ברירת מחדל בנוגע לחוגים בשעות הלימודים, היא לא צריכה להתאמץ להוריד מחירים או לתת חוגים טובים במיוחד. ההתקשרות הזו בין משרד החינוך לקרן קרב היא מזמן התקשרות פסולה. למעשה, קרן קרב היא מונופול בתחום החוגים, על כל המשתמע מכך. האם לממונה על ההגבלים העסקיים אין מה לומר בנדון?

 

מעתה אמור: מס קרב? לא בבית ספרנו!

  

ניקח את רחובות כדוגמה וכל אחת ואחד יעשו את ההתאמה למקום בו הם גרים.

 בכיתה של הבת האמצעית שלי 36 תלמידים והתשלום ל"קרן קרב" הוא 405 ₪ לשנה, ל-3 שעות שבועיות. דהיינו, כל שעת הדרכה עולה כ-190 ₪. תודו שזה סכום יפה לשעה.

 עובדה שנייה היא שתשלום לשעת הדרכה של מדריך בקרב היא בין 25-50 ₪ לשעה. כלומר, אנו משלמים עד פי 5 כמעט, בממוצע, לשעה. נניח שנוריד סכומים לתקלות, למנהלה וכל מה שתרצו. עדיין נשלם פי כמה וכמה ובודאי שנשלם לפחות את המחיר המלא של החוג. בהנחה שאנחנו משלמים לפחות פי 2, המסקנה היא שצריך לשלם באמת רק חצי!!! ולא רק זאת, אנחנו למעשה מממנים את קרן קרב וזה בניגוד גמור למוצהר. הנה עוד מס חדש קם וחי לו בישראל.

 1.שלא יספרו לנו על קרנות, השלמות והשתתפות.

 2.שיחזירו את הגביה המפלצתית של השנים הקודמות.

 3.שיודו שזה לא חינוך אפור, אלא שחור משחור.

 כפי שהעניינים נראים עכשיו, טוב היו עושים אם היו פונים אלינו, מציגים את האפשרות לתת לילדינו חוגי העשרה בזול, לוקחים מחיר ריאלי עבור החוגים ומספרים לנו שמערכת החינוך ענייה בתקציבים ואילו ההתארגנות עבורנו יכולה לתת חוגים במחיר השווה לכל נפש, בסיוע מאמץ קטנטן מצידנו. אפשר, למשל, להביא לילדינו חוג צרכנות ובו ילמדו כיצד אפשר לעבוד על כולם, כל הזמן, ובהצלחה. קוראים לזה קרן קרב.

 עכשיו יורקים לנו בפנים וטוענים שזה גשם. הונאת ענק מתרחשת מעל ראשינו, מישהו חותך קופון עצום ומחכך ידיו בהנאה. מצב כזה בהחלט לא יכול להימשך ואנחנו צריכים לגשת למנהל/ת בית הספר ולהציג שאלות קשות. כשיתחילו לגמגם נבקש גם החזר מהשנים הקודמות, כמובן בליווי ריבית וגם נטלפן למשרד החינוך לברר את כל הפרשה בטלפון 1800-25-00-25.

 תרגיל העוקץ הזה חייב להיפסק אחת ולתמיד. חובה להפסיק להלך אימים על ההורים, לספר להם על חובות לעיריה וללחוץ עליהם בלחץ חברתי להסכים לקיום החוגים. חרפה זו מקומה לא איתנו. לא נממן עוד גופים שבשם אידיאולוגיה עמומה הם לכאורה מממנים אותנו. חובה לפקוח עיניים.

 בשם "טובת ילדינו" מרדימים את הזהירות הטבעית הטבועה בנו ההורים ואז קל לשדוד אותנו לאור יום, ואנחנו עוד אומרים תודה. בפעם הבאה שיגידו לכם משהו בשם טובת ילדיכם דעו כי נדלק זרקור אדום ענק, הביטו קדימה ושאלו בנימוס ובקור רוח: "כמה זה עולה?" סרבו לכל מחיר. דעו לכם שעוד קומבינה מתרחשת מעל ראשיכם.

הפיצו מכתב זה והביאו את בשורת שמירת הכסף, מניעת השוד לאור יום וחסימת הפשעים המתרחשים בשם טובת ילדיכם. זה לא חייב להיות כך ואל תניחו לשום לחץ למנוע שיקול דעת אמיתי. אל תשלמו מס נוסף, מס טובת הילדים, לשום גוף הפועל ל"טובתכם". אין דבר כזה בחיים.

 

מעתה אמור: מס קרב? לא בבית ספרנו!

 זכרו, קרן קרב מספקת מוצר נחות ביותר, במחיר גבוה ביותר. ניתן לקבל מוצר טוב יותר ובמחיר נמוך יותר. לא מאמינים? שאלו את מי שכבר עשה את זה: 054-4443138. שאלו על קרב וקבלו תשובה מפורטת כיצד התאגדות הורית מקומית יכולה להעניק לילדים מוצר משובח יותר, במחיר הגיוני יותר.

 

 

 

 


תשע"ג חייבת להיות השנה האחרונה להונאות במערכת החינוך.
ראשונה צריכה להיסגר "קרן" קרב. קרן היא כבר ממילא לא. הונאה היא כן.