בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
  
            ד"ר רוני חשמונאי

     רפואה אסתטית

    טיפול בהזעת יתר                                                                  
 
   אינני מקבל יותר מטופלים. אני ממליץ לפנות לד"ר צחי וידר במרפאתו בהרצליה 1-700-700-723
 
   דף הבית    בוטוקס    מילוי קמטים ושקעים    רולר מחטים    עיבוי ועיצוב שפתיים
   סימני מתיחה    הזעת יתר    יונטופורזיס - דריוניק    בוטוקס לטיפול בכאבים / מיגרנה    צור קשר
 
    דף הבית
    בוטוקס
    מילוי קמטים ושקעים
    רולר מחטים
    עיבוי ועיצוב שפתיים
    סימני מתיחה
    הזעת יתר
    יונטופורזיס - דריוניק
    בוטוקס לטיפול בכאבים / מיגרנה
    צור קשר

הזעת יתר - יש פיתרון

ד"ר רוני חשמונאי

אין לזלזל בתופעת הזעת היתר. היא הופכת את חייהם של כ-300 אלף ישראלים לסיוט לא קטן תוך פגיעה משמעותית באיכות החיים.
 
מחירון טיפולים בהזעת יתר (בית שחי, פנים, כפות ידיים ורגליים, מפשעות, חזה): http://www.2all.co.il/Web/Sites/hashmonay/PAGE6.asp
 
ד"ר חשמונאי מנהל פורום הזעת יתר באתר סטארמד http://www.starmed.co.il/Forum/159

 

 

ההבדל בין הזעה "נורמלית" להזעת יתר  

  

ההזעה היא מנגנון פיזיולוגי לקירור הגוף. בלוטות הזיעה מפוזרות בעור עלפני כל הגוף וכולנו מזיעים כשהטמפרטורה מסביב גבוהה, כשאנחנו במאמץ וכו'. המנגנון הזה חשוב כדי לשמור על טמפרטורת גוף רצויה, לא גבוהה מדי, שכן טמפרטורה גבוהה עלולה לסכן את הבריאות. אלא שלעיתים מתרחשות תקלות ואז ההזעה אינה עומדת בפרופורציה לפעילות הגופנית או לטמפרטורה בסביבה החיצונית. אנשים שסובלים מהזעה במצבים בהם אדם נורמלי לא היה מזיע הם הנחשבים לסובלים מהזעת-יתר.

 

סוגי הזעת היתר 

 

הזעת-היתר נחלקת לשתי תת-קבוצות:

 

1. הזעת יתר כללית והזעת יתר ממוקדת. להזעת היתר הכללית יכולים לגרום מצבים כמו עודף משקל (אז מהווה שכבת השומן בידוד המפריע לגוף לאבד חום), מחלות עור שונות, מחלות עצביות נוירולוגיות ובעיות הורמונליות. הזעה כזאת מורגשת בכל הגוף והאמצעים לטיפול בה נגזרים ממה שמתגלה כמקור לבעיה.

 

לעיתים הזעת היתר הכללית היא סימפטום של מצב של פעילות יתר של בלוטת התריס, כשהגוף עובד על טורים גבוהים מדי וכך נמצא במצב של ייצור חום מוגבר, או כאשר יש הפרשה מוגברת של אדרנלין ונון-אדרנלין. הסימפטום הזה יכול להיות גם חלק משורת סימפטומים שמקורם במצב של תת-סוכר בדם כידוע, גם נשים בגיל המעבר עלולות לסבול מהתופעה, בשל השינויים ההורמונליים החלים בגופן בתקופה הזאת.

 

2. הזעת יתר ממוקדת נקראת גם הזעת-יתר ראשונית והיא מופיעה לרוב באיבר מסוים או במספר איברים בגוף בלבד. הזעה זו אינה קשורה לרוב לחשיפה לחום והיא  לעיתים מוגברת במצבי התרגשות ולחץ. תופעה זו שכיחה יותר מהזעת-היתר הכללית ולפי ההערכות, סובלים ממנה עד חמישה אחוזים מהאוכלוסיה, נשים וגברים כאחד.

 

הזעת היתר הממוקדת יכולה להופיע גם כשקר לאדם שסובל ממנה. על פי מחקרים קיים בסיס תורשתי משפחתי לתופעה. ההזעה הזו מופיעה לרוב בבתי-השחי, בכפות הידיים והרגליים ובפנים. במקרים שכיחים פחות מורגשת הזעת-היתר בישבן,  הזעת יתר במפשעות, תחת החזה ובין השדיים בקרב נשים ולאורך הגב".

 

ההזעה המוגברת בכפות הידיים והרגליים מופיעה בדרך-כלל כבר בינקות והילדות המוקדמת, זו המתמקדת בבתי-השחי מתחילה לקראת סיום גיל העשרה, ואילו הזעת היתר בפנים מתחילה לרוב בעשורים הרביעי או החמישי בחיים.

 

ההזעה הממוקדת נגרמת בשל הפעלה מוגזמת של בלוטות הזיעה באזור מסוים בגוף על-ידי חלקים ממערכת העצבים (מערכת העצבים בסימפטטית). זו מגבירה את פעילותה במצבי סטרס ולכן הסובלים מהתופעה מזיעים יותר במצבים כאלה. למרבה הצער, לא פעם החשש הטבעי מהתמודדות עם ההזעה המוגברת הצפויה במצב מסוים, הוא שיוצר את הלחץ ומפעיל מיידית את המנגנון הגורם, בסופו של מעגל הקסמים השלילי הזה, להזעה המוגברת.

 

השפעה על אורח החיים 

 

הסובלים מהזעת יתר נמנעים מלבישת חולצות צמודות, מעדיפים אותן גדולות וכהות, מוותרים על סנדלים גם בשיא הקיץ, מחזיקים באופן קבוע ברכב ובמשרד מגבות וחולצות ( הזעה בבית השחי ) ומכנסיים ( הזעה במפשעה ) להחלפה, משתדלים במידת האפשר להשאיר את הידיים בכיסים, מתחמקים מלחיצות ידיים, מוותרים על תפקידים מקצועיים נחשקים וגם על מערכות יחסים.

 

לפי ההערכות, לא פחות מ-300 אלף ישראלים סובלים מן התופעה והם משוכנעים בדרך-כלל שהם לגמרי לבד. רבים מהם סופגים בשתיקה ובבושה את הפגיעה הקשה באיכות חייהם ולא פעם, כשהם כבר מעזים להתלונן באוזני הרופא, אלה פוטרים אותם באמירה שאין מה לעשות נגד ההזעה המוגברת ומוטב פשוט ללמוד לחיות איתה. ולא היא.

 

דרכי הטיפול 

 

בעבר טופלו הסובלים מהזעת-יתר ממוקדת בניתוח סימפטקטומיה אנדוסקופית, במהלכו מנותקים עצבים סימפתטיים מסוימים וכך מנוטרל מנגנון ההפעלה המוגבר של בלוטות הזיעה. הניתוח הוותיק פתר את הבעיה באחת ובאופן מלא בקרב הסובלים מהזעת יתר בכפות הידיים, ובמידה פחותה בהרבה בבתי-השחי המזיעים.

 

הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה, כאשר דרך חתכים זעירים בבית-השחי או בקדמת בית-החזה מוחדר מכשור מיוחד המביא לניתוק העצבים בכמה מוקדים. הניתוח אמנם קל יחסית, אבל כיום לא מקובל לבצעו שכן יעילותו בטיפול בהזעה המוגברת בבתי-השחי, שהיא הנפוצה במיוחד, מוגבלת ביותר.

 

בעיה נוספת היא שהניתוק כאמור גורם להופעת "הזעה מפצה" בשכיחות גבוהה. ככל הנראה, נטרול בלוטות הזיעה בשליש הגוף העליון גורם לגוף לנסות להיפטר מהחום, שהוא ממשיך לייצר באותה מידה, דרך אזורים אחרים בגוף, בייחוד הישבן והרגליים. לכן, יש לשקול בכובד ראש את ביצוע הניתוח, ולהבין את הסיכון לסבול מהזעה מפצה לפני ההחלטה לבצע את הניתוח.

 

הטיפול המוביל כיום בהזעת היתר הממוקדת הוא הזרקות בוטולינום טוקסין (שמות מסחריים: בוטוקס, דיספורט), שהוא תרופה הנחשבת בטוחה בשימוש במינונים מוגבלים. מדובר באותו חומר ממש המשמש לטיפול בקמטים ובבעיות רפואיות רבות אחרות. ניתן להזריק בטוקס בבית השחי, בכפות ידיים ורגליים, במפשעות, בגב ובחזה, ובאיזורים מסויימים בפנים.

 

השימוש בבוטוקס חוסם את מעבר הגירוי העצבי מהעצב לבלוטת הזיעה וכך מונע את הפעלת מנגנון ההזעה. ההזרקה אינה כואבת, והיא ניתנת במספר מוקדים בכל איזור נגוע לצורך כיסוי כל השטח המזיע. ההזרקה נעשית במחט זעירה, לאחר אלחוש מקומי במשחה, או הרדמה מקומית בזריקה כשמדובר בכפות הידיים והרגליים, הנחשבות רגישות יותר. לרוב כבר למחרת ההזרקה חשים הסובלים מההזעה בהבדל והאפקט נמשך עשרה חודשים בממוצע, שכן הבוטוקס הוא חלבון ועם הזמן הוא מתפרק והשפעתו פגה. ניתו לטפל בבוטוקס כמעט בכל האזורים (בית שחי, כפות ידיים ורגליים, מפשעה וכו) אך בפנים אפשרויות הטיפול מוגבלות למצח ולעיתים לאיזורים אחרים במינונים נמוכים מאוד. הזרקת הבוטוקס כטיפול בהזעת-היתר נמשכת לרוב 15-20 דקות ואינה כרוכה בחריגה משגרת החיים. לקבלת טיפול אנא פנה למרפאה. 

 

אפשרות אחרת לטיפול בהזעת היתר הממוקדת, בכפות ידיים ורגליים, היא באמצעות זרם חשמלי - יונטופורזיס. מכשיר ה"דריוניק", מכשיר המנצל את העובדה כי זרם חשמלי נמוך בתמיסה מימית גורם להפרעה בפעילות בלוטות הזיעה וכתוצאה מכך, לייבוש האיבר בו הן נמצאות. מדובר במעין גיגית עם מעגל חשמלי המופעל באמצעות סוללות, אותה יש למלא במי ברז ולהשרות בה את כפות הידיים והרגליים. תחילה יש לבצע את הטיפול חצי שעה פעמיים ביום עד לייבוש האיבר ולאחר מכן, לרוב אחרי כשבועיים, יש להקפיד על טיפול בן חצי שעה פעמיים בשבוע, כדי לשמור על התוצאות. תוצאות הטיפול מצוינות, עלותו אינה גבוהה, אך הוא דורש התמדה.  לרכישת המכשיר אנא פנה למרפאה.

 

הטיפול השכיח, באמצעות תכשירים למריחה מקומית, יעיל באופן חלקי בלבד ועלול לגרום לגירויי עור בשכיחות גבוהה. התכשירים הללו מכילים בעיקר מלחי אלומיניום, נוגדי זיעה מוכרים, בריכוז גבוה.

 

אופציה אחרת לטיפול בהזעה בבית השחי בלבד היא ניתוח לגירוד בלוטות הזיעה. הניתוח, שהניסיון בו מוגבל בינתיים גם בעולם, מבוצע לרוב בהרדמה כללית וכולל שני חתכים זעירים ליד בתי השחי, דרכם מסירים את בלוטות הזיעה באזור. הניתוח רלוונטי רק לסובלים מהזעה מוגברת בבתי השחי, הוא נמשך כחצי שעה ומחייב השגחה רפואית לשעות ספורות. הפרוצדורה אינה מורכבת אך ישנו חשש מסוים להיווצרות הצטלקויות קטנות על העור בבתי השחי. תוצאות הניתוח טובות ורוב המנותחים מרוצים מאוד מהטיפול. התקוה היא שטיפול זה מטפל בשורש הבעיה לתמיד ומונע את הצורך בטיפולים חוזרים אך אין עדין מספיק מידע על מנת לאשר או לשלול סברה זו.  כמו כן, תוצאות הניתוח אינן מגיעות ל"יובש מוחלט" בדומה לטיפול בבוטוקס.
 
מחיר טיפולים להזעת יתר במרפאתי כולל מכשיר דריוניק: http://www.2all.co.il/Web/Sites/hashmonay/PAGE6.asp
פורום הזעת יתר באתר: http://www.2all.co.il/Web/Sites/hashmonay/FORUM2.asp 
פורום הזעת יתר בסטאר מד: http://www.starmed.co.il/Forum/159
מאמר באתר reader:

 

 

  ד"ר חשמונאי - קודם כל רפואה