בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
  
            ד"ר רוני חשמונאי

     רפואה אסתטית

    טיפול בהזעת יתר                                                                  
 
   אינני מקבל יותר מטופלים. אני ממליץ לפנות לד"ר צחי וידר במרפאתו בהרצליה 1-700-700-723
 
   דף הבית    בוטוקס    מילוי קמטים ושקעים    רולר מחטים    עיבוי ועיצוב שפתיים
   סימני מתיחה    הזעת יתר    יונטופורזיס - דריוניק    בוטוקס לטיפול בכאבים / מיגרנה    צור קשר
 
    דף הבית
    בוטוקס
    מילוי קמטים ושקעים
    רולר מחטים
    עיבוי ועיצוב שפתיים
    סימני מתיחה
    הזעת יתר
    יונטופורזיס - דריוניק
    בוטוקס לטיפול בכאבים / מיגרנה
    צור קשר
בוטוקס לטיפול בכאבים כרוניים (מיגרנה, כאבי ראש כרוניים יומיים, כאבים נוירופטיים ועוד)
מאת ד"ר רוני חשמונאי
כאב כרוני היא בעיה רפואית שכיחה ביותר. ישנם מאות אלפי חולי סכרת בישראל הסובלים מכאב נוירופטי ועוד עשרות אלפים הסובלים מכאב לאחר הופעת הרפס (Post Herpetic Neuralgia). השכיחות של כאבי ראש כרוניים גבוהה אף יותר ומגיע לכדי כ 4% מהאוכלוסייה.
 
ב 15.10.2010 אישר ה FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקאי) את התרופה (BOTOX) לטיפול במיגרנה חמורה. זהו צעד חשוב לסובלים מכאבים הנותן אישור שאכן, הוכח שהתרופה יעילה ובטוחה לשימוש באינדיקציה זו. חשוב לציין כי הטיפול מיועד עדין למי שסובלים מכאבים יום יומיים (או לפחות 15 ימים בחודש) אשר ניסו טיפולים אחרים ללא הצלחה.
 
בעשור האחרון ישנה התעניינות רבה מצד חוקרים באפשרות להשתמש בבוטוקס (Botulinum Toxin A) כטיפול בכאבים, בעיקר כאבי ראש כרוניים. פעילותו העצבית של הבוטוקס מאופיינת בחסימת גירויים עצביים ע"י חסימת שחרור נוירוטרנסמיטורים. פעילות הבוטוקס כמשתק שרירים הינה תוצאה של עיכוב שחרור אצטיל כולין. זה יותר מ 20 שנה שבוטוקס משמש, על כן, לטיפול בבעיות שרירים כמו דיסטוניה וספסטיות. לאחר מכן החל שימוש בבוטוקס גם בעיכוב פעילות אוטונומית עצבית הגורמת להזעת יתר. העדויות הקליניות הראשונות להשפעה של בוטוקס בשיכוך כאבים הגיעו מחולים אשר טופלו לדיסטוניה והרגישו שיפור בכאב עוד לפני שהופיעה הרפיית השריר. כמו כן, בוטוקס הראה הטבה קלינית אצל חולי מיגרנה אשר טופלו בבוטוקס להרפיית שרירי הבעה בפנים, לטיפול בקמטים. מקרים אלו הביאו למחקרים רבים אשר בדקו את מנגנון השפעתו של הבוטוקס על כאב. הממצאים המעבדתיים הראשוניים היו מעודדים. בוטוקס הראה יכולת לחסום נוירוטרנסימטרים המעורבים בהעברת תחושת הכאב. לאחר מכן הראו מחקרים בחיות שבוטוקס חוסם את מעבר הגירוי החשמלי כתוצאה מכאב, וכל זאת במינונים אשר אינם גורמים להחלשת שרירים.

שני מחקרים שפורסמו לאחרונה, אומנם קטנים בגודלם, הראו שהזרקת בוטוקס היא אפקטיבית בטיפול בכאבים נוירופטיים. המחקרים בוצעו בחולים עם כאבים נוירופטיים כרוניים וכן בחולים עם כאבים נוירופטיים ממקור סכרתי.

המחקרים הראשונים שבוצעו עם בוטוקס במטופלים שסובלים ממיגרנה הראו תוצאות חיוביות. מחקרים אלו, והמודלים שנבדקו בחיות הובילו לתכנון וביצוע של מחקרים גדולים עם קבוצות בקרה. מחקרים אלו לא הניבו תוצאות המקוות ובמרביתם לבוטוקס לא הייתה השפעה על מיגרנה מעבר להשפעתו של הפלסבו (אינבו), אך אם הייתה השפעה, היא הייתה מינורית. המחקרים שבדקו טיפול בבוטוקס בכאבי ראש יומיים כרוניים (Chronic Daily Headache – CDH) הראו תוצאות טובות יותר אך עדין אי אפשר לומר שהאפקטיביות היא חד משמעית. עדין לא נמצאה תשובה להבדלים שנמצאו בין המחקרים ולעובדה שיש עדויות מחקריות חד משמעויות לגבי ההשפעה של בוטוקס על הגירוי העצבי הגורם לכאב ולעדויות הקליניות שהטיפול אפקטיבי לבין המחקרים הקליניים שהראו ממצאים שנויים במחלוקת.

מתוך ממצאי המחקרים ניתן לבודד מספר הדגשים היכולים לסייע לטיפול בזרת בוטוקס בכאבי ראש:

1. בוטוקס יהיה יעיל יותר בחולים הסובלים מכאבי ראש יום יומיים במשך תקופה קצרה יחסית. בחולים שסובלים מעל 30 שנה, לבוטוקס יהיה סיכוי קטן יותר להשפיע.

2. חומרת הכאבים ותדירותם יכולה להשפיע גם כן. ככל שהמחלה קשה יותר, וככל שנוסו טיפולים רבים יותר ללא הצלחה כך גם יקטן הסיכוי להצלחה בטיפול עם בוטוקס. באלו הסובלים מכאבי ראש יום יומיים, עם מספר ימים בחודש ללא כאבים נמצא כי בוטוקס יעיל יותר.

3. גם לסוג הכאב יתכן וישנה משמעות. מיגרנה המתוארת ככאב בעין או כאב הלוחץ מבחוץ תוארה כמגיבה טוב יותר ממיגרנה שתוארה ככאב הלוחץ מבפנים כלפי חוץ (כאב מתפוצץ).

4. תוצאות טובות יותר נצפו גם כאשר המטופלים לא נטלו תרופות אחרות נגד כאבים בזמן הטיפול עם בוטוקס.

לסיכום, על פי המחקים הרבים שבוצעו לאורך השנים יעילות הטיפול בבוטוקס בחולים הסובלים מכאבים איננה חד משמעית. למרות זאת, קלינאים רבים ברחבי העולם רואים תוצאות טובות עם הטיפול בבוטוקס בחולים אלו וטיפול זה הינו מקובל במרפאות כאב רבות. חשוב לציין כי המיקום והמינון של ההזרקות באינדיקציות השונות עדין איננו ברור. חשוב על כן, לטפל במינון מספיק (אשר לצערנו יעלה את מחיר הטיפול) וכן להזריק במקומות אשר בהם על פי הניסיון יש אפקטיביות לטיפול בכאב אליו מכוונים.

  ד"ר חשמונאי - קודם כל רפואה