בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

   

 
האתר של ארז כהן! ! !
גיאוגרפיה זו השקפת עולם
 
 
 
 
   הפיתוח והתכנון המרחבי    גוגל באתר שלנו
 
    דף הבית
    הפיתוח והתכנון המרחבי
    גוגל באתר שלנו
    צור קשר
    ברברת ברשת
    ערים כיתה ז'
    עבודה עיר ז' מס' 1
    השפעות הפיתוח על המדינה מבוא
    לוח מודעות
    שעשועון
 
 
 
לבנון
 
 
 
תעודת זהות

מיקום: באגן המזרח התיכון, צומת יבשתית-ימית. לבנון מחברת בין אפריקה אסיה ואירופה

גבולות: בצפון – סוריה, מזרח –סוריה, מערב – הים התיכון, בדרום – ישראל

שטח: 10.400 (מחצית משטח ישראל).

אקלים : אקלימה של לבנון הוא ים תיכוני ודומה לזה שבישראל אך קר וגשום ממנו. כמות הגשמים השנתית נעה בין ממוצע שנתי של 500 מ"מ בבקעת לבנון עד 1,500 מ"מ בהר הלבנון. ארזי הלבנון, הנזכרים כבר במקרא הם שהקנו למדינה זו את הכינוי "ארץ הארזים". הארז הוא גם סמלה הלאומי של לבנון.
אוכלוסייה : 4.3 מיליון נפש (2000) (ריבוי טבעי 3.4)

משטר: רפובליקה. חלוקת התפקידים בצמרת השלטון מבוססת על גודלן היחסי של הקבוצות הדתיות.

דת: מרבית התושבים מוסלמים, ומיעוטים : נוצרים מארונים, דרוזים....

תושבים עירוניים : 83.7%
ערים חשובות:
בירות (עיר בירה) כ-1,500,000 תושבים, טריפולי כ-160,000 תושבים ערים נוספות צור וצידון (200.000 בכל אחת).

יודעי קרוא וכתוב : 80.1%
תוחלת חיים : גברים 61.5 שנים, נשים 69.0 שנים
תוצר לאומי גולמי : כ- 1.8 מיליארדי דולרים
תוצר לאומי גולמי לנפש : כ- 690 דולרים
משאבים טבעיים: מים, אבן גיר, עפרות ברזל, מלח, קרקע ראויה לעיבוד.

כלכלה: לבנון נמצאת בתהליכי שיקום. הכלכלה מתבססת על:1. שירותים (כולל תיירות ). 2. תעשייהמוצרי מזון, טקסטיל, כימיקלים, מלט עץ ורהיטים, זיקוק נפט, עיבוד מתכות.

3. חקלאות חיטה, דוחן, תירס, זיתים, הדרים, טבק, ירקות, פירות בוטנים גפנים, משק חי.

היבטים סביבתיים: בירוא יערות, סחיפת קרקעות,זיהום אוויר בבירות עקב פליטות מזהמים מכלי רכב ומתעשייה, זיהום מי החופים מביוב ודליפות נפט.

תולדות לבנון מימי קדם ועד לראשית המאה העשרים

חבל הארץ הנקרא כיום לבנון היה מאוכלס כבר באלף השלישי לפני הספירה.

בשנת 1516 נכבשה לבנון על ידי הטורקים והייתה לחלק מהאימפריה העותומאנית, אך אזור ההר נהנה במשך רוב התקופות משלטון עצמי. בראשו עמדו אמירים דרוזיים ומרוניים. המאבקים בין הדרוזים למרונים בשנים 1841 ו 1860 הביאו ובשנת 1861 להסדר בחסות מעצמות אירופה. הסדר זה העניק להר אוטונומיה במסגרת האימפריה העותומאנית, ועניני הפנים נוהלו בידי נציגיהן של שש העדות הגדולות. הענקת האוטונומיה נועדה לסיים את שפיכות הדמים הממושכת בין הנוצרים לדרוזים מחוז זה כונה "לבנון הקטנה".

"לבנון הקטנה" נוסדה 1861 וכללה את אזור המארונים והדרוזים בהר הלבנון (בירות, צור וצידון לא היו שייכים). "לבנון הקטנה" הייתה נציגות של צרפת במזה"ת אבל חבל אוטונומי תחת השלטון העותומאני, הם הפכו אותה לבועה קטנה כדי להגן על הנוצרים המארונים.

לבנון נוסדה ב 1920 וזכתה לכינוי "לבנון הגדולה". הגבול בין ישראל ללבנון נקבע ב 1923 , המארונים מאבדים את מעמדם.

1975 -1989 מלחמת האזרחים (בין פלשתינאים שסירבו לקבל את מרות השלטון המרכזי , היו מיליציות נוצריות שנלחמו במוסלמים) כתוצאה ממלחמה זו חל שינוי בגודלן היחסי של המיעוטים השונים, ישנם מתחים רבים, המצב הפוליטי מתערער.

המרונים הפכו מרוב זעיר לרוב בולט בגלל: הגירתם מהמדינה ובגלל ריבוי טבעי נמוך. לעומתם, האסלאם מתעצם, המוסלמים הופכים לרוב בולט בגלל הריבוי הטבעי הגבוה והגירה של פלשתינאים ללבנון.

 
 

 

ן

מדינת ישראל רגישה למה שנעשה בה.

האוכלוסייה השיעית מקבלת סיוע מהאיראנים ואלה מתנכלים לישראל משום שחלקם

פלשתינאים שגורשו מישראל או ירדן.

 
 
מדינה הררית (בהסתכלות באטלס אנו רואים בברור כתם חום ברור לעין).

מבחינה פיסית היא דומה למבנה הפיסי של ישראל ומהווה את המשכו.

היא כוללת 4 יחידות נוף אורכיות:

א. מישור החוף

ב. הר הלבנון

ג. הבקע הסורי

ד. הר מול הלבנון – חרמון

מישור החוף – לחופי הים התיכון , צר מאוד, אורכו כ 200 ק"מ, ההרים נושקים לים). לאורך החוף מספר מפרצים. כמות המשקעים מגיעה ל 1000 מ"מ ומשרע הטמפ' קטן. לחוף הים תפקיד חשוב בכלכלה – האדמות פוריות (קרקעות סחף), נהרות ונחלים חוצים את החוף. הערים הגדולות מצויות על קו החוף.

הר הלבנון – ממזרח למישור החוף, רכס אורכי (160 ק"מ) רוחבו כ 60 ק"מ, רחב בצפון וצר בדרום גובהו מעל 2500 מ', רכס זה כולל עמקים רבים , הרכס בנוי מסלעי גיר רכים היוצרים נוף עגול ומתון יחסית. בסלעים אלה מחלחלים מי גשמים עד שמגיעים לשכבת חוואר ועליה מצטברים. באזור יש ריכוז של מי תהום ונביעה של מעיינות, בחודשי החורף יורדים שלגים רבים המושכים חובבי סקי בחורף ובאביב השלגים מופשרים וזורמים לעבר הים התיכון מים אלו מנוצלים לתחנות כוח הדרו אלקטריות. הרי הלבנון הינם צעירים נוצרו בתקופת הקימוט האלפיני ולכן הם גבוהים (הקימוט עדיין מתרחש). המדרונות המזרחיים הפונים לבקעה אינם מתאימים לחקלאות והם חשופים. כמות המשקעים מגיעה ל 1000 מ"מ במדרונות המערביים ובשיאי ההרים (חלקם כשלג) וכמות זו פוחתת עד 500 מ"מ במדרונות המזרחיים. משרע הטמפ' גבוהה מזה שבמישור החוף.

קיומם של המעיינות מאפשר ישוב חקלאי, הר הלבנון מכוסים עצי ארז ומטעים.

הבקע הסורי-אפריקני "הבקעה" הלבנונית היא למעשה המשכו של עמק הירדן שלנו אורך הבקע 120 ק"מ, זה סדק, שבר גיאולוגי רוחבו כ 20 ק"מ.

חשוב לזכור ! הבקע בלבנון הוא מעל פני הים 1200 + ואילו בישראל הוא מתחת לפני הים 400-0 - באזור ים המלח. הבקע מהווה קו פרשת המים בין שני הנהרות: 1. עסי (האורנטוס) –זורם צפונה לסוריה 2. הליטני – זורם לדרום ואחר נשפך לים התיכון.

הבקעה מפרידה בין הרי הלבנון להרי מול הלבנון והיא מנוצלת מבחינה חקלאית למרות תנאי האקלים הקשים כמות משקעים הפחותה מ 400 מ"מ וטמפ' גבוהות בקיץ בגלל המחסום של הרי הלבנון המונעים חדירת אויר קריר מהים, הגשמים היורדים מחלחלים בסלעי הגיר). החקלאות ברובה חקלאות בעל (מושקת ע"י האדם) באזור נבנו מס' סכרים על נהר הליטאני לצורך אגירה והשקיית האזור וכן ליצירת תחנות כוח.

הרי מול הלבנון נמצאים ממזרח לבקעה נישאים לגובה של 3000 מ' ועל הפסגות עובר הגבול בין לבנון לסוריה. רכס זה מפוצל לשתי יחידות : הר מול הלבנון והר חרמון. בין ההרים מפרידה בקעת ואבאדי ובה עוברות הדרכים בין מישור החוף לדמשק, מסילות ברזל. בחורף יורדים שלגים רבים המפשירים באביב וחלקם זורם לבקעה הלבנונית וחלקם לדמשק (לסוריה).

הרי מול הלבנון נמצאים ב"צל גשם" חלקי של הרי הלבנון ומרוחקים יחסית מהים ולכן כמות המשקעים נמוכה בהם יחסים להרי הלבנון ורובה בצורת שלג. סוג המסלע וכמויות המים עודדו התפתחות נוף קרסטי. הגידול העיקרי והיחיד כמעט הוא מרעה בקר וצאן.

כלכלת לבנון

ייחודה של כלכלת לבנון עד לפני מלחמת האזרחים הייתה מאופיינת בכלכלה שלישונית שהתבססה בעיקר על ענפי מסחר ושירותים אישיים, בנקאות וכספים, תיירות עסקי תיווך, תרומת השירותים לתוצר המקומי הגולמי הייתה כ 70%. הענפים היצרניים כמו חקלאות ותעשייה היו שוליים ולכן המשק הלבנוני כולו היה בלתי יציב והיה תלוי בגורמים פוליטיים פנימיים וחיצוניים ובגורמי חוץ נוספים כמו: משקיעים, בעלי הון, תיירים, יבוא חומרי גלם ועוד.

בירות הייתה מרכז פיננסי חשוב ביותר במזה"ת. מערכת הבנקאות הייתה מפותחת מאוד ודרכה עברו חלק גדול מתמלוגי הנפט של המפרץ הפרסי. בירות פעלה כאזור סחר חופשי והדבר משך אליו בעלי הון וסוחרים מהמזה"ת ומהעולם כולו.

עד 1975 נמלי הים והאוויר של בירות היו חשובים מאוד.

הסיבות לכך שדווקא בלבנון התפתחה כלכלה שלישונית (כלכלה המבוססת על שירותים ומסחר ופחות על המגזרים הראשוניים (חקלאות ותעשייה) הן:

א. לבנון היא ארץ הררית וחסרת מחצבים, ולכן יש קושי לפתח חקלאות ותעשייה בנוסף לכך קיימים קשיי נגישות.

ב. האקלים בלבנון, לעומת זאת, הוא נוח יחסית ליתר מדינות האזור. בנוסף יש לה חופים ונופים הרריים, אתרים ארכיאולוגים המושכים אליה תיירות מגוונת במשך כל עונות השנה.

ג. מיקומה המרכזי של לבנון באזורנו ולחוף הים (נמלי ים) תרם מאוד לפיתוחה הכלכלי של הארץ, והכנסות רבות היו לה ממסחר מעבר שהיה רב בהיקפו והתנהל עם סוריה, עירק, כווית וירדן דרך הנמלים של בירות וטריפולי. תמלוגים מקווי צינור הנפט שעברו בשטחה.

ד. בעבר בלבנון היה רוב נוצרי בעל קשרים עם אירופה המערבית. עקב כך התפתחו תרבות ונטיות מערביות, ומדיניות של ליברליזציה כלכלית.

ה. כלכלת לבנון שגשגה במידה רבה בגלל חולשת השלטון המרכזי, שהתערבותו בכלכלה הייתה מועטה.

כל אלה גרמו לזרימת הון ערבי רב שהתקבל מרווחי הנפט לבנקים בלבנון, למשלוחי כספים שהתקבלו מלבנונים שחיים בחו"ל, לתיירות ענפה בייחוד של עשירי מדינות המפרץ הפרסי ומרווחים גדולים ממנה. לבנון כונתה "שוויץ של המזרח התיכון" ובירות זכתה להיות "פריס הקטנה".

בעקבות מלחמת האזרחים המתמשכת והעדר הביטחון לחיים ולרכוש בלבנון חלו בכלכלת לבנון שינויים מהותיים שעיקרם – ירידה ונסיגה קיצוניים, משבר בענף השירותים. העיר בירות נהרסה, מרכז התיירות והבידור התמוטט (בתי קזינו נהרסו), נמלי התעופה והים שותקו ואיבדו מחשיבותם. צינור נפט פסק מלהוביל, בתי זיקוק נהרסו. לכל עדה יש נמל משלה שהיא מתחזקת וגובה מיסים- בעקבות המלחמה ירדו הכנסות.

הגורמים לירידה בכלכלת לבנון:

א. גורמים זרים מושכים את כספם מהבנקים. השקעות ההון נפסקות והכלכלה הפיננסית מתמוטטת.

ב. פגיעה בתחבורה לסוגיה (יבשתית, אווירית וימית), ביטול יתרונה היחסי של לבנון שנבע ממיקומה המרכזי, הפסקת אספקה סדירה של מזון, חומרי גלם, מוצרים חקלאיים ושירותים.

ג. הרס ענף הקיט והתיירות שסובל במיוחד מכל אירוע פוליטי שלילי וממקרה אלימות.

ד. צמצום האוכלוסייה וכוח העבודה והשוק המקומיים, בריחת תושבים והוצאת כספיהם מלבנון.

היום כלכלתה של לבנון נמצאת בתהליך שיקום בסיוע כספים של ארצות הברית ומדינות אחרות . יש בנייה מחודשת של תשתיות, בתי מלון, התיירות נמצאת בצמיחה.

מאז סוף מלחמת האזרחים סוריה לקחה חסות על לבנון בעקבות התערבותה של סוריה פסקו המלחמות הפנימיות וזה מאפשר את השיקום הכלכלי של לבנון.

החקלאות בלבנון

ישנה התאמה בין המבנה הטופוגרפי של לבנון ותפרוסת הגידולים החקלאיים וענפי כלכלה נוספים.

איכרי לבנון מעבדים פחות משליש משטח המדינה. משום שהשטחים המישוריים

הם מצומצמים במורדות ההרים המערביים של הרי לבנון נבנו

מדרגות (טרסות למניעת סחףהקרקע) המעובדות עד לגובה רב.

הגידולים העיקריים בלבנון הם:

ירקות, פרי הדר, תפוחי–עץ,  אגסים, דובדבנים, ענבים,זיתים, חיטה ובננות.

רוב היבול מיוצא למדינות הנפט  הערביות.

במישור החוף הצר מגדלים מטעים סוב- טרופים (בננות ופרי הדר) וירקות. הפרדסים לאורך מישור החוף. הפרדסים רגישים לקרה, לכן קרבתו לים היא הכרחית (הים הוא גורם ממתן את הטמפרטורות). כמו כן למטעים דרושים כמויות מספיקות של משקעים ושטח מישורי מכוסה אדמות חמרה מאווררות.

במורדות ההרים (באזורים הנמוכים של ההר) מגדלים מטעי זיתים ומטעים נשירים (כמו תפוח עץ, אגס) בנוסף טבק, ענבים, דובדבנים ודגנים.

מטעי הזיתים הם גידול ים תיכוני חשוב מאוד. המטעים משתרעים במורדות המערביים הקרובים לים וכך מובטחת להם כמות מספקת של גשמים, טמפרטורות נוחות וקרקעות מנוקזות.

בהרים הגבוהים מ-1500 מ' ומעלה מצויים עצי היער ושטחי מרעה. עצי הארז אינם רגישים לטמפרטורות נמוכות ולכן בגבהים ניכרים.

בבקעת הלבנון מגדלים דגנים, תפוחי אדמה וסלק סוכר. סלק סוכר ותפוחי אדמה זקוקים לקרקעות סחף מנוקזות ומאווררות. האקלים באזור קריר ונוח, כמויות המשקעים מספיקות ובנוסף מי גשמים שחלחלו ונובעים כמעיינות ובנוסף ניתן להסדיר מערכת השקיה בעזרת העברת מים מהסכר על הנהר.

המורדות המרוחקים ואלו הנמצאים "בצל הגשם" מנוצלים בעיקר כשטחי מרעה. מרעה הוא גידול אקסטנסיבי (ללא השקעה רבה ליחידת שטח, אופייני באזורים הרריים שבהם תנאי האקלים הם קשים והקרקעות הן טרשיות (סלעיות).

מלבד חקלאות בלבנון ניתן לפתח תיירות כי יש מוקדים תיירותיים אטרקטיביים רבים כמו:

א. ריביירה, בתי מלון, חופי ים מסודרים ואקלים נוח של הרבה ימי שמש.

ב. הרים מיוערים (ארזי הלבנון) שהקיץ בהם קריר ונוח.

ג. אתרי סקי – לבנון נקראה "שוויץ של המזרח התיכון".

ד. אתרים הסטורים ודתיים.

ה. קרבה לאירופה פתיחות ומודרניזציה בהשוואה לשאר מדינות המזרח התיכון השומרות על אופיין הדתי – שמרני.

ו. בשל המחסור במשאבי טבע אחרים כמו נפט, שטחי חקלאות ומוקדי תעשייה ישנה העדפה לענף התיירות.

תפרוסת והרכב האוכלוסייה .

האוכלוסייה בלבנון- לבנון צפופה יותר מכל מדינה אחרת במזרח התיכון. רוב התושבים יושבים בערים. בירות בת כ- 1.5 מיליון תושבים (1990), היא הבירה והנמל הראשי. העיר השנייה בגודלה היא טראבולוס (טריפולי), בת כ- 160,000 תושבים. צידון היא עיר נמל בדרום, זחלה שוכנת בהר לבנון, ובעלבק יושבת בבקעת הלבנון.

התפרוסת מושפעת מקיומן של עדות וקבוצות שונות. למעשה, קיים פסיפס דתי ועדתי שמורכב ממספר רב של מיעוטים שלאף אחד מהם אין רוב בולט במדינה. קיים מתח גדול בין קב' האוכלוסייה (מוסלמים בינם לבין עצמם, נוצרים מול דרוזים, נוצרים בינם לבין עצמם.

הקבוצות האתניות : לבנונים (82.6%), פלסטינים (9.6%) ארמנים (4.9%), סורים, כורדים ואחרים (2.9%)
דתות :
איסלאם, נצרות.
ההתפלגות דתית: הרכב האוכלוסייה של לבנון בשנים 1932-1999

העדה

אחוז מהאוכלוסייה 1932

אחוז מהאוכלוסייה 1999 (משוער)

נוצרים מארונים

29

19

נוצרים יוונים אורתודוכסים

10

5.9

נוצרים יוונים קתולים

6.3

3.2

נוצרים ארמנים

6.2

2.2

נוצרים אחרים

2.2

1.3

סה"כ נוצרים

53.7

31.6

מוסלמים סונים

20.8

33.7

מוסלמים שיעם

18.2

28.9

דרוזים

6.3

5.8

קבוצות אחרות

1

זניח

סה"כ לא נוצרים

46.3

68.4

מתוך נתוני הטבלה ניתן לראות שחלו שינויים בהרכב האוכלוסייה של לבנון בין השנים הללו. ושינויים אלו השפיעו אלה על הפוליטיקה בלבנון.

דוגמה לשינויים שחלו בהרכב האוכלוסייה.

א. ירידה משמעותית בשיעור הנוצרים (בני כל העדות) מכלל האוכלוסייה. הירידה נובעת מעזיבתם של הנוצרים את המדינה והגירתם לאירופה, לקנדה ולארצות הברית. שיעור הריבוי הטבעי אצלם יחסית הוא נמוך ומהעובדה ששטחה של לבנון הם הפכו למיעוט.

ב. עלייה בשיעור הקבוצות המוסלמיות (סונים ושיעים). עלייה זו היא תוצאה של שיעורי ילודה גבוהים וכן מהגירה של פלשתינאים רבים (ביניהם גם פליטים) אל תוך המדינה. המוסלמים מהווים כיום את רוב האוכלוסייה ולכן הם מחזיקים בעמדות השלטון הבכירות בניגוד לעבר. בחלוקה היסטורית נקבע, שנשיא המדינה הלבנוני יהיה תמיד נוצרי, ראש הממשלה יהיה תמיד מוסלמי , ואילו הרמטכ"ל יהיה דרוזי.

ג. ירידה בשיעור העדה הדרוזית מכלל האוכלוסייה בגלל היותם נרדפים ובעקבות מלחמתם על שטחי מחייה נגד המרונים שבהרי הלבנון חלקם מהגר לסוריה ולרמת הגולן.

שינויים בהרכב האוכלוסייה הביאו להשפעות פוליטיות:

א. בעבר לנוצרים מארונים היה מעמד עצמאי היום השפעתם קטנה.

ב. התעצמות האיסלם בלבנון -אירן מסייעת לאוכלוסייה המוסלמית שיעית שרובה מרוכזת בדרום ולכן היא מושפעת פוליטית.

ג. היום לבנון מהווה מעין מדינת חסות של סוריה.

מהתבוננות במפת תפרוסת האוכלוסייה בלבנון ניתן לראות:

א. המיעוטים השונים קשורים לאזורים גיאוגרפים שונים

( כל קבוצה מתמקמת בטריטוריה משלה).

המארונים (נוצרים) - מתגוררים במרכז הר הלבנון ובצפונו.

הדרוזים הם לא רק קבוצה דתית,ענף של האסלאם,

אלא הם גם קבוצה ייחודית אתנית. הם שומרים על עצמאות

דתית ועדתית, נמנעים מרצון לעצמאות מדינית.

נמצאים מדרום למרונים על הר הלבנון .

( שתי הקבוצות (הדרוזים והמרונים) התיישבו על ההר

והמשותף להם , היותם מיעוטים נרדפים)

המוסלמים השיעיים - (מוסלמים קיצוניים) מתגוררים בשני ריכוזים: בדרום המדינה, בקרבת הגבול עם ישראל ובצפון בקעת הלבנון, בערים טרבלוס וצידון ובמערב בירות.

המוסלמים הסונים (מתונים – זרם רגוע יחסית) מתיישבים בצפון המדינה, בעיקר בערי החוף ובמיוחד בטרבלוס. מקורם של הסונים בסוריה ואלו הגיעו בעקבות עיסוקם כסוחרים ולכן התיישבו בערי החוף.

ראוי לציין שבלבנון, בנוסף לשונות זו, ישנה גם שונות על רקע פוליטי, כיוון שבמדינת לבנון יש עשרות אלפי עד מאות אלפי אנשים ממוצא פלשתינאי, פליטים של מלחמות העבר , בין ישראל והערבים (פליטים שגורשו מירדן ועברו ללבנון).

** ישנן קבוצות נוספות קטנטנות כמו הארמנים, היוונים האורתודוכסים ואחרים מרוכזים בערים הגדולות.

הסיבות לתפרוסת זו קשורות להיסטוריה של הקבוצות השונות.

שחלקן היו שנואות ונרדפות, כלומר תפרוסת על רקע דתי-חברתי (ישנה איבה בין הזרמים השונים.

לדוגמה:

א. היוונים האורתודוכסים הגיעו ללבנון מסוריה (מחלב) משם ברחו התיישבו בערי החוף ועסקו במסחר.

ב. המרונים (נוצרים חריגים ) נרדפו אף הם ע"י הדרוזים. על רקע של שטחי מחייה.

שאלות :

1. עיין בחתך הרוחב – החקלאות בלבנון וענה על הסעיפים הבאים:

א. תאר את המבנה הטופוגרפי ואת תפרוסת הגידולים החקלאיים.

ב. בחר בשניים מהגידולים החקלאיים, והסבר את התנאים הטבעיים (טופוגרפיה ואקלים) המכתיבים את תפרוסתם.

ג. הסבר מדוע במצב של רגיעה פוליטית לבנון עשויה להיות מוקד תיירותי מרכזי במזרח התיכון.

2. א. מהו הרקע הגיאוגרפי להיווצרותה של לבנון?

ב. מה הם ההבדלים הדתיים והעדתיים באוכלוסייתה של מדינה זו, והיכן מיקומה של כל אחת מקבוצות

האוכלוסייה?

ג. כיצד משפיעים הבדלים אלה על לבנון?

3. מיעוטים בלבנון. עיין במפה תפרוסת העדות בלבנון (בשנות השבעים).

א. תאר את התפרוסת של האוכלוסייה השיעית ושל האוכלוסייה ושל האוכלוסייה המארונית בלבנון.

ב. המרונים הפכו מרוב למיעוט מאז המפקד ב 1932 ועד היום. הסבר שני תהליכים שהביאו לכך.

4. א. כלכלת לבנון לפני מלחמת האזרחים (1974) הייתה כלכלה שלישונית.

ב. מלחמת האזרחים המתמשכת בלבנון גרמה לשינויים מהותיים בכלכלתה מה הם השינויים האלה?
 
 
עבודה נעימה
 
בברכת שנת לימודים פוריה
לאתר באזרחות