בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
   

אתר קול האתר הכי מדליק ברשת

 
כך תצרבו סרט DVD
הורדתם סרט (חוקי!) מהרשת ואתם רוצים להעביר אותו ל-DVD? זה יותר פשוט ממה שנדמה. המדריך המלא
לאחר שלמדנו כיצד ללכוד וידאו והדיסק שלנו התמלא בסרטים, הגיע זמן שנדע מה לעשות איתם, נכון? צריבה ל-DVD אולי נראית תהליך מסובך, אבל תוכנת NeroVision הופכת אותו ללא יותר מכמה הקשות עכבר.

במשך השנים ניסיתי שלל תוכנות לעריכת סרטים – החל מ-Movie Maker של מיקרוסופט וכלה בתוכנות מתקדמות ומקצועיות יותר. איני יכול להגיד שלא הייתי מרוצה מהתוצאות. עד שהגעתי לתוכנת NeroVision.

היתרונות של NeroVision, שהגיעה ביחד עם צורב ה-DVD החדש שלי, מתבטאים בנוחות, בפשטות ובממשק מצויין שמלווה אותך לאורך כל הדרך. לא פלא שתוכנת Nero הפכה לפופולארית שבתוכנות הצריבה.

לאחר שכבר טרחנו להעביר אל המחשב את סרטי הווידאו מהבר מיצווה של הבן דודה מאמריקה, הגיע הזמן להכין את אותו דיסק נוצץ מדובר אותו יהיה אפשר לשלוח לכל המשפחה. לצורך כך נפעיל את תוכנת ה-NeroVision ונתחיל את המסע ליצירת ה-DVD. גם אם לא קיבלתם את התוכנה ביחד עם הצורב, תוכלו להוריד אותה
כאן.
הפתיחה
עם פתיחת ה-NeroVision מופיע מסך ששואל אותנו מה ברצוננו לעשות. אנחנו נהיה מנומסים ונענה. היות ואנו רוצים ליצור DVD, נבחר באפשרות הראשונה (Make DVD…) ובתת התפריט נבחר ב-DVD Video.

השלב הראשון בהכנת הסרט דורש ייבוא של חומר העבודה, או במקרה שלנו קטעי סרטים שאותם נרצה להוסיף אל הסרט. לצורך כך מעמידה לרשותנו התוכנה שתי אפשרויות. כמו ברוב תוכנות העריכה ניתן להשתמש בממשק של סייר חלונות על מנת למצוא קבצי וידאו על הדיסק הקשיח ולצרפם לתוכנה. לחילופין, ניתן להשתמש במקור ווידאו המחובר למחשב, כגון מצלמת רשת, על מנת ללכוד קטעים חדשים.

כל קטעי הווידאו שהוספתם יופיעו לאחר מכן ברשימה בצידו השמאלי של המסך עם תמונה קטנה מתוך הסרטון. בחלקו התחתון של המסך יופיע פס המייצג את נפח הדיסק שאותם סירטונים הולכים לגזול.

השלב הבא הוא עריכת הסרט. על ידי לחיצה על כפתור הכנת הסרט (Make movie) תגיעו אל ממשק העריכה שיאפשר לכם לסדר את הסירטונים בסדר הרצוי לכם, להוסיף שלל אפקטי מעבר בין הקטעונים, טקסטים ואפילו פס קול חלופי על מנת להשתיק את הקולות של הדודה.

מסך העריכה מחולק לשלושה חלקים עיקריים. בחלקו השמאלי מופיעה חלונית תצוגה שתאפשר לכם לראות את הסירטון עצמו. בצידו הימני נמצא "בנק המדיה" שלכם, בו תוכלו למצוא את כל קטעי הווידאו שהוספתם כמו גם אפקטי מעבר, אפקטי טקסט ואפקטי וידאו. החלק התחתון של המסך מכיל סרגל בעל שני אופני תצוגה. הראשון, מצב "סטורי בורד" שמאפשר לכם לסדר את קטעי הווידיאו ואפקטי המעבר בלבד. תצוגה זו הינה פשוטה למדי ונועדה רק על מנת לאפשר סידור ראשוני של רצועת הווידאו של הסרט שלכם. לצורך יצירת התצוגה הראשונית גררו קבצי ווידאו מתצוגת ה"בנק" שלכם (לשונית ראשונה). באותה התצוגה, ניתן גם להוסיף קטעי מעבר (לשונית רביעית) שיאפשרו לכם מעבר חלק בין מקטע למקטע.

התצוגה השניה, הינה תצוגת "קו הזמן" והיא רמת תצוגת העריכה המתקדמת יותר. בתצוגה זו, עומדות לרשותכם חמש רצועות שונות לצורך העריכה.

הרצועה הראשונה מוקדשת לאפקטי טקסט שונים. כאן תוכלו להוסיף כיתוב שיקפץ, ירקד או סתם ישתולל על המסך ויסביר מה בדיוק הולך לקרות בקטע הבא. על מנת להוסיף טקסט יש לגרור מחלונית הבנק שלכם (עמודה שלישית) את אפקט הטקסט הרצוי ולמקם אותו כרצונכם לאורך קו הזמן. הקלקה כפולה על האפקט תאפשר לכם לערוך אותו ולהוסיף את הטקסט הרצוי לכם.
הרצועה השניה תאפשר לכם להוסיף אפקט שישפיע על תצוגת הווידאו. גם כאן, יש לגרור את האפקט הרצוי מחלונית הנכסים (עמודה שניה) ועל ידי הקלקה על האפקט עצמו ניתן לערוך אותו. כך תוכלו להעניק לסרט שלכם מראה מפוקסל, ישן, או אפילו שחור לבן.

הרצועה השלישית היא רצועת הווידאו שלכם שמציגה את הווידאו כפי שסידרתם אותו בתצוגת ה"סטורי בורד. לחיצה כפולה על מקטע ווידאו תאפשר לכם לשנות את עוצמת הקול שלו – להגביר, להחליש או אפילו להשתיק לחלוטין.

הרצועות הרביעית והחמישית מיועדות לפס קול חלופי. אם ברצונכם להוסיף מוזיקת רקע, קרינות, או סתם הערות שנונות במהלך הסרט תוכלו להעזר ברצועות אלה. בניגוד לטיפול ברצועות הקודמות, בהן גררנו את החומר לו הזדקקנו מחלונית ה"בנק" הרי שעבודה עם אודיו שונה במקצת. על מנת להוסיף פס קול, פיתחו את סייר החלונות ומצאו את קובץ האודיו הרצוי, לאחר מכן פשוט גררו אותו אל רצועת האודיו הרצויה וסדרו אותו לאורך קו הזמן כאוות נפשכם. לאחר סיום הצריבה תוכלו להפעיל את פס הקול האלטרנטיבי בעזרת תפריטי נגן ה-DVD שלכם.

לחילופין, ניתן ליצור בתצוגת הנכסים קבוצה נוספת שתוקדש לפסי קול ולהוסיף אליה קבצים. לצורך כך, נעבור אל תצוגת המדיה בתצוגת ה"נכסים" (לשונית ראשונה) ונלחץ על הרשימה הנגללת בראשו. מתוך התפריט נבחר ביצירת קבוצה חדשה (Create new group) ונעניק לה שם.

לאחר מכן, בעזרת כפתור הסיור (השמאלי ביותר) נוכל לשוטט בדיסק הקשיח ולהוסיף קבצי אודיו כרצוננו. לחילופין, ניתן ללכוד קבצי קול בעצמנו בעזרת מיקרופון על ידי לחיצה על הכפתור השני משמאל. כל קבצי הקול שנוסיף יתווספו לרשימה ויעמדו לרשותנו לשימוש מאוחר יותר, גם לפעם הבאה.

לאחר שהוספנו את קבצי האודיו הרצויים ניתן לגרור אותם מהחלונית אל קו הזמן שלכם.

שימו לב, את משך הזמן של כל אחד מהפריטים ניתן לקצר או להאריך כאוות נפשכם על ידי גרירת הקצוות שלו לכל אחד מהכיוונים על קו הזמן בעזרת העכבר. בעוד שעבודה על אפקטים לא תשפיע עליהם, שינוי משך התצוגה של ווידאו או אודיו יגרור חיתוך של הקובץ באם תבחרו לקצר אותו או למקטעים ריקים – באם תנסו להאריך אותו יותר מאורכו המקורי.

לאחר שתסיימו לערוך את הסרט כרצונכם, להוסיף לו אפקטים, פס קול נוסף וכתוביות כאוות נפשכם ניתן להמשיך לשלב הבא על ידי לחיצה על Next. המסך הבא שיתקבל הוא למעשה המסך הקודם – מסך ייבוא החומר. אך הפעם, בנוסף לשלל הסרטונים שהוספנו זה מכבר נוכל למצוא גם את הסרט שערכנו זה מכבר. בשלב זה, ניתן למחוק מהרשימה את כל הסרטונים הקודמים אשר ייבאנו לתוכנה ולהשאיר רק את הסירטון הערוך. הסרטונים שימחקו, לא יפגעו בסרטון הסופי שלכם וישארו לאחר מכן בזיכרון לשימושים הבאים וימצאו בתצוגת ה"בנק" שלכם גם בהפעלות הבאות של התוכנה. אם לא תמחקו את הסרטונים הללו, הם יוכנסו אל תוך ה DVD שלכם כמות שהם.

לאחר שנותרנו רק עם הסרטון הערוך נרצה בוודאי לחלק אותו לקטעים. חלוקה זו תאפשר לנו לדפדף בתוך הסרט במהירות לנקודות מפתח אשר נגדיר מראש. לצורך כך, נלחץ בתפריט הימני על חלוקה לקטעים (Create Chapters) ונקבל את המסך הבא:

מסך זה, כפי שניתן לראות, מחולק לשני חלקים. בחלקו השמאלי של המסך נראה את תצוגת הווידאו של הסרטון שערכנו ואילו בחלקו הימני את רשימת הפרקים והמיקום שלהם בזמן. על מנת ליצור מקטע חדש נמצא את נקודת הזמן בה אנחנו רוצים להוסיף את המקטע ונלחץ על כפתור הוספת המקטע (כפתור ימני קיצוני). עם הלחיצה על הכפתור יתווסף אל רשימת המקטעים המקטע החדש שלנו. חלקו את הסירטון כאוות נפשכם ולחצו על המשך (Next). קטע זה, אינו בגדר חובה, אך מומלץ להכניסו בסרטים ארוכים.

כפי שתוכלו לראות שוב חזרנו אל המסך הקודם והפעם יתווסף בכיתוב ליד הסירטון הערוך מספר הקטעים שבו. לאחר שסיימנו כבר לערוך את הסרט ולהוסיף לו מקטעים הגיע הזמן ליצור תפריט מרשים. לצורך כך, נלחץ שוב על המשך (Next) ונגיע אל עורך התפריטים.

עורך התפריטים מחולק, כמו רוב מסכי העבודה בתוכנה, לשני חלקים. בצידו השמאלי תופיע תצוגה מקדימה של התפריט ואילו בימני רשימת המרכיבים עבור אותו התפריט.

בעזרת התפריט שבצידו הימני של המסך תוכלו לשנות את העיצוב, תמונת הרקע, סידור התמונות ואפילו להוסיף פס קול עבור התפריט. באם יצרתם מספר סרטונים ובעבור כל אחד מהסרטונים יצרתם מספר קטעים תוכלו ליצור למעשה תפריט ראשי אשר בו יופיעו כל הסרטונים שיצרתם ובנוסף תפריטי משנה עבור כל אחד מהסרטונים, בהם יופיעו רשימת הפרקים של כל אחד מהסרטונים.

חשוב לציין, שלמרות שהתוכנה מגיעה עם מספר מצומצם של רכיבים גרפיים עבור התפריטים. אם ברצונכם להוסיף רכיבים נוספים תוכלו לגלוש לקישור
הבא ממנו תוכלו להוריד שלל ערכות ורכיבים.

לאחר יצירת התפריט, לחיצה על כפתור
הבא (Next) תוביל אותנו אל מסך התצוגה המקדימה:

במסך זה, בעזרת השלט המשורטט על המסך, תוכלו לדפדף בין התפריטים השונים ולראות שהם אכן מתנהגים כמו שרציתם. באם העסק לא עובד כמצופה, או לא מוצא חן בעיניכם ניתן לחזור אחורה (Back) ולערוך מחדש את התפריטים. אם הכל עובד כראוי ניתן להמשיך הלאה על ידי לחיצה על הבא (Next).

כעת, כל מה שנותר לעשות זה לצרוב את הסרט החדש שלנו אל הדיסק:

לחצו על כפתור הפרטים (Details) על מנת לוודא את פרטי הצריבה, בחרו יעד לצריבה (באם יש לכם יותר מצורב אחד, או שברצונכם ליצור קובץ img על הדיסק הקשיח) ולחצו על צרוב (Burn). לאחר תהליך קידוד מתאים התוכנה תצרוב את הסרט אל הדיסק.

תהליך הקידוד עתיד לארוך זמן רב, אפילו מספר שעות. כמו כן, אין כמעט תהליך יותר רעב למשאבים מקידוד, לכן רצוי שלא לעבוד עלך המחשב בזמן זה. לחלופין, עבודה על המחשב עצמו תוך כדי ביצוע הקידוד – תגרום לו להימשך אפילו יותר זמן. לכן, הפיתרון המומלץ ביותר – הינו להשאיר את התהליך לזמנים בהם אינכם עובדים על המחשב כגון שעות הלילה, או העבודה.
סוף דבר
תוכנת ה-NeroVision מאפשרת יצירה של DVD בהשקעה מינימאלית עם תוצאה מקסימלית. כמובן, שאפשרויות העריכה של התוכנה אינן משתוות לתוכנות מקצועיות הקיימות בשוק והתפריטים שהתוכנה מסוגלת ליצר אינם באותה הרמה של התפריטים בסרטי ה DVD מספריית הוידאו ליד ביתכם אך בהשוואה לעלויות ולמשך העבודה הרי שמדובר בתוכנה נוחה ומשתלמת
טואול בניית אתרים בחינם