בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
   

אתר קול האתר הכי מדליק ברשת

 
מה זה שער הדולר?
10/10/2006 15:01:32, מאת: מערכת ilananar2

ilananar2 מתכבד להציג מדור חדש אשר ינסה להסביר לכם הגולשים הצעירים על מושגים שונים אשר אתם שומעים עליהם בחדשות מדי יום.
מאת:
אליקו / מערכת טיפו

נכון שלפעמים אתם קוראים את החדשות בעיתון או צופים בטלויזיה ושומעים כל מיני מושגים מוזרים שאין לכם מושג מהם אבל את ההורים הם מאד מעניינים? 
כדי שלא תשארו מחוץ לעינינים,טיפו מביא אליכם מדור חדש אשר יספק לכם הגולשים הצעירים,הסבר קצר על המושגים שונים אשר אתם שומעים עליהם מדי יום ולא ממש מבינים על מה מדובר.

היום בחרתי להסביר לכם על הנושא אשר מעסיק את מדורי החדשות בימים האחרונים והוא: השער של הדולר.
בטח את רובכם הנושא לא ממש מעניין מכיוון שמדובר במונח שמעניין רק מבוגרים אבל אני בטוח שחלק ממכם סקרן על מה בדיוק מדובר ומה פירוש המונח.

אז מה זה בעצם שער הדולר שכולם מדברים עליו?
בכל מדינה בעולם קיים כסף מקומי בו משתמשים באותה המדינה. בישראל זה השקל,בצרפת זה היורו ובארה"ב זה הדולר. מכיון שארה"ב היא המדינה החזקה בעולם אז גם הדולר נחשב לכסף החזק בעולם והוא גם נפוץ מחוץ לארה"ב.
דוגמאות לשימוש בדולר: כששרוצים לקנות חבילת נופש לחו"ל או טיסה, כשרוצים למכור בית וכו'.


tipo


מכיון שהדולר מקורו בארה"ב והשקל מקורו בישראל  יש הבדל בבערך של 2 המטבעות לדוגמא:
בארה"ב פחית קולה עולה 1 דולר ולעומת זאת בישראל אותה פחית עולה 5 שקלים בערך.

באותו בו שניתן לגשת למכולת ולקנות פחית קולה ב 5 שקלים, ניתן לגשת לבנק ולקנות דולרים.
בדומה למחיר של הקולה, גם לדולר יש מחיר בשקלים וזה בעצם השער שעליו מדברים כל הזמן. כלומר שער הדולר זה בעצם המחיר שעולה לקנות את הדולר בשקלים.

אותו מחיר של הדולר משתנה מדי יום, פעם הוא יכול להעלות ופעם לרדת. המחיר נקבע ומשתנה גם ע"י גורמים ואירועים רבים כמו למשל המלחמה בצפון אשר גרמה לשער הדולר לעלות.

הסיבה שהנושא מוזכר רבות בימים האחרונים היא שהמחיר של הדולר בשקלים נהיה נמוך מאד. כלומר אם לפני חודשיים דולר אחד היה עולה כמעט 5 שקלים אזי עכשיו דולר אחד עולה קצת יותר 4 שקלים- וזו ירידה משמעותית מאוד!

מכיוון שיש אנשים רבים אשר מעונינים למכור או לקנות דירות,לקנות חבילות נופש לחו"ל ולעשות דברים נוספים אשר מצריכים שימוש בדולרים, אזי כל שינוי במחיר של הדולר משמעותי להם מאד.

על מנת להמחיש לכם את הנושא אני אתן דוגמא:
תחשבו שאתם מקבלים דמי כיס של 50 שקלים בחודש ואתם מעונינים לקנות משחק מסוים שעולה 50 שקלים ופתאום שאתם מגיעים לחנות אתם מגלים שהמחיר של המשחק עלה ל 60 שקלים וכמובן אין לכם אפשרות לקנות אותו מכיוון שחסר לכם כסף ואני בטוח שרובכם תתעצבנו מכיוון שלא היה לכם מספיק כסף לקנות את המשחק.
אותו הדבר במקרה של הדולר, אנשים מבוגרים רבים מתעצבנים ששער הדולר משתנה מכיוון שהוא משבש להם תוכניות ברגע האחרון כמו למשל קנייה של דירה או נסיעה מתוכננת לחו"ל.

אני מקווה שהצלחתי להסביר לכם את הנושא המורכב הזה שנקרא שער הדולר ובפעם הבאה שתשמעו את המונח בחדשות ותראו את אבא או אמא מתעצבנים מכיוון שהדולר עלה או ירד תוכלו להשוויץ בפני ההורים שגם אתם יודעים על מה מדובר!


טואול בניית אתרים בחינם