בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
   

אתר קול האתר הכי מדליק ברשת

 
הספר    הארי פוטר ונסיך מאזקבן !! :-)

                                                   

הספר מתחיל כרגיל ביום הולדתו של הארי בחופשת הקיץ, אותה הארי נאלץ לבלות אצל דודיו - משפחת דרסלי. ליום הולדתו הוא מקבל מתנות ומכתבים מרון והרמיוני, שנמצאים כל אחד לחוד בחופשה בחוץ לארץ. רון אף שולח לו גזיר עיתונות המתאר כיצד אביו זכה בהגרלה ולקח את משפחתו לחופשה עם האח הבכור ביל במצרים - בתמונה נראית כמעט כל משפחתו של רון, וגם עכברוש המחמד שלו סקאברס.

בזמן שהחדשות עוסקות ברוצח מטורף שנמלט מהכלא, שומע הארי חדשות רעות באמת, על כך שדודתו מארג', אחותו של ורנון, עומדת לבוא לביקור. הארי מבטיח לשתף פעולה עם משפחת דרסלי ולהעמיד פנים כאילו הוא לומד במוסד לעבריינים צעירים, שכן הוא רוצה כי הדוד ורנון יחתום לו על אישור להשתתף בביקורים לכפר הוגסמיד להם תלמידי הוגוורטס זוכים החל משנתם השלישית. למרות מאמציו להתעלם מהעלבונות שמארג' מטיחה בו לכל אורך ביקורה, בסופו של דבר הארי נשבר לאחר שהדודה מעליבה את הוריו ורומזת כי הם נהגו שיכורים ב"תאונת הדרכים" שגרמה למותם, והוא גורם לה להתנפח כמו בלון ולהתעופף לתקרה. לאחר מכן הוא לוקח את חפציו ונמלט.

בשל האזהרה שקיבל ממשרד הקוסמים בשנה שעברה (בספר הארי פוטר וחדר הסודות) על שימוש לא חוקי בקסם (אף שהיה זה דובי גמדון הבית שעשה זאת) הארי משוכנע כי כעת יגורש מהוגוורטס והוא אובד עצות. בזמן שהוא עומד ברחוב ומהרהר במצבו הוא שם לב שעוקבים אחריו ומבחין בדמות של כלב ענקי. הוא מועד ונופל, ותוך כדי כך מזמן בטעות את ה"אוטונוס לילה" ("The Knight Bus") שמסיע קוסמים ברחבי אנגליה. הוא מחליט לנסוע אל סמטת דיאגון, לקחת את כספו מהבנק ולהימלט. בזמן שהוא על האוטובוס הוא שומע חדשות על האסיר הנמלט - מתברר כי הוא אינו מוגל, אלא קוסם בשם סיריוס בלק, שנמלט מאזקבאן - בית הכלא לקוסמים. הוא שומע כי בלק רצח שלושה עשר איש בעזרת קללה אחת, והיה אחד מתומכיו הגדולים ביותר של וולדמורט.

כאשר הארי מגיע אל סימטת דיאגון, הוא נתקל מייד בקורנליוס פאדג' המחפש אחריו. להפתעתו של הארי, פאדג' אינו מתכנן כלל להעניש אותו, והוא מוודא שהארי ישתכן בחדר בפונדק הקלחת הרותחת עד אשר תתחיל שנת הלימודים. ביום שלפני תחילת השנה הארי פוגש את משפחת וויזלי ואת הרמיוני בזמן שהם קונים חפצים לבית הספר. רון חושש לבריאותו של סקאברס, והם הולכים לחנות בעלי חיים כדי לקנות עבורו תרופה. בחנות מזנק על רון חתול ג'ינג'י בשם קרוקשנקס, והרמיוני המוקסמת קונה אותו. בין קרוקשנקס לסקאברס מתפתחים מייד יחסים עכורים, ורון שב ומאשים את קרוקשנקס כי הוא מנסה לטרוף את סקאברס, מה שגורם למתיחות בינו לבין הרמיוני.

בלילה שלפני הנסיעה להוגוורטס, הארי שומע את הוריו של רון מתווכחים בשאלה האם יש לגלות להארי כי בלאק ככל הנראה רודף אחריו, כדי לנקום בו על שגרם לתבוסת וולדמורט. אביו של רון מזהיר את הארי ביום הנסיעה מפני בלאק ומתרה בו שלא יצא וינסה לתפוס אותו בעצמו, להפתעתו של הארי שאינו מבין מדוע ירצה לעשות דבר כזה.

לאחר שהם עולים על ההוגוורטס אקספרס, הארי רון והרמיוני חולקים תא עם קוסם ישן בשם פרופסור לופין, והם מניחים שהוא המורה החדש להתגוננות מפני כוחות האופל. לקראת סוף המסע הרכבת עוצרת עצירה פתאומית, ועולה עליה יצור מכוסה בברדס. כאשר הוא נכנס לתא של הארי, שומע הארי צרחה ומאבד את הכרתו. לאחר שהוא שב להכרתו הוא שומע כי היצור גרם לכל הנוכחים בתא לחוש כאילו לעולם לא ישמחו שוב, אך רק הארי התעלף מביניהם. עוד הוא שומע כי פרופסור לופין הצליח להרחיק את היצור. לופין מחלק ליושבי התא שוקולד ומסביר כי היצור שעלה לרכבת הוא סוהרסן - אחד משומרי אזקבאן המפלצתיים - שחיפש את סיריוס בלק.

בסעודה החגיגית לכבוד פתיחת השנה, פרופסור דמבלדור מכריז כי סוהרסנים מאזקבאן ישמרו על שערי הוגוורטס כל עוד סיריוס בלק חופשי, ומברך את שני המורים החדשים - פרופסור לופין, והאגריד, שישמש בתור המורה לטיפול בחיות הפלא.

הארי, רון והרמיוני מתחילים ללמוד את המקצועות החדשים שבחרו בסוף השנה שעברה. מאחר שהרמיוני לקחה את כל המקצועות האפשריים, המערכת שלה נראית בלתי אפשרית עבור הארי ורון, שכן חלק מהמקצועות נלמדים באותן שעות ממש, אך הרמיוני מתחמקת מתשובה לשאלה כיצד תצליח להסתדר. השיעור הראשון שלהם הוא גילוי עתידות עם פרופסור טרלוני, שמפזרת נבואות שחורות לכל עבר ובפרט חוזה את מותו של הארי, וגורמת להארי לחשוש שהכלב שראה כשעזב את בית דרסלי הוא סימן למוות.

בשיעור הראשון עם האגריד, מנסה האגריד ללמד את התלמידים כיצד לגשת ולרכב על היפוגריף. הארי מתנדב ומצליח לרכב על היפוגריף בשם באקביק, ומעורר את זעמו של דראקו מאלפוי, שמתגרה בבאקביק וננשך על ידו. מאותו הרגע מנצל מאלפוי את הפציעה שלו כדי להשיג הטבות בשיעורים, וכדי לתת תירוץ לפיטוריו של האגריד וחיסולו של באקביק.

השיעור הראשון עם פרופסור לופין מתגלה כהצלחה: לופין מלמד את הכיתה כיצד להביס בוגארט ונותן לחלק מהסטודנטים להתמודד איתו במו ידיהם. למרבה אכזבתו של הארי, לופין מונע ממנו להתמודד עם הבוגארט על ידי כך שהוא מתעמת איתו בעצמו. למראה לופין, הבוגארט הופך לכדור לבן, מה שגורם לחלק מהתלמידים לתהות מדוע לופין מפחד מכדורי בדולח. מאוחר יותר, כאשר כל התלמידים פרט להארי יוצאים אל הוגסמיד, הארי מבקר במשרדו של לופין ושואל אותו מדוע הוא מנע ממנו להתמודד עם הבוגארט. לופין אומר כי זה נועד למנוע מדמותו של לורד ולדמורט להופיע בכיתה, שכן לופין סבר כי אליו יהפוך הבוגארט עבור הארי. בזמן שהארי יושב אצל לופין, מגיע סנייפ עם שיקוי שהכין בעבור לופין. הארי לא מבין מדוע לופין שותה את השיקוי, וחושב שסנייפ מנסה להרעיל אותו. באותו הערב, לאחר סעודת ליל כל הקדושים, מגלים תלמידי גריפינדור שתמונתה של הגברת השמנה, ששומרת על הכניסה למעונות המשותפים שלהם, נקרעה לגזרים בידי סיריוס בלק שניסה להיכנס ללא הסיסמה, ונמלט לאחר מכן. הן התלמידים והן המורים מוכים בהלם מכך שבלק הצליח להיכנס לטירה, אך איש אינו מבין כיצד, אף שסנייפ רומז שאולי הייתה לו עזרה מבפנים.

מספר ימים לאחר מכן הכיתה מופתעת לגלות שסנייפ מחליף את לופין שחלה, לאכזבתם הרבה של התלמידים. סנייפ לועג להישגי התלמידים וקצב ההתקדמות הנוכחי של הכיתה, וקופץ לפרק על אנשי זאב, ונותן להם לכתוב עבודה על הדרכים השונות לגילויים והריגתם.

משחק הקווידיץ' הראשון של גריפינדור הוא מול הפלפאף, לאחר שהמשחק המתוכנן נגד סלית'רין הועבר בשל "פציעתו" של מאלפוי. המשחק מתנהג במזג אוויר קשה, ובאמצע המשחק הארי נופל מהמטאטא שלו לאחר שקבוצה של סוהרסנים מתקרבת אליו יותר מדי וגורמת לו כמעט להתעלף פעם נוספת. למרות שדמבלדור מצליח להאט את נפילתו, הארי מגיע למרפאה, ושם הוא שומע את הבשורות הרעות: המשחק הסתיים בניצחון הפלפאף (ההפסד הראשון של הארי בקווידיץ') אף על פי שקפטן הפלפאף, סדריק דיגורי, ביקש משחק חוזר, והמטאטא של הארי נהרס לאחר שהתעופף ופגע הישר בערבה המפליקה.

פרופסור לופין חוזר ללמד, לשמחתם של התלמידים, ומבטל את חובת ההגשה של המאמר על אנשי הזאב (לצערה של הרמיוני, שכבר סיימה אותו). בסוף השיעור לופין מבקש לדבר עם הארי, והארי שואל אותו מדוע הסוהרסנים משפיעים עליו יותר מאשר על אחרים. לופין מבטיח לו שזה לא בגלל חולשה כלשהי של הארי, אלא בגלל הטראומה שעברה עליו כתינוק - רצח הוריו - ושמאפשרת לסוהרסנים, השואבים את שמחתו של האדם ומשאירים אותו רק עם זכרונותיו הרעים, להשפיע עליו יותר מאשר על אחרים שאין בעברם טראומות דומות. הארי מבקש מלופין שילמד אותו קסם להתגוננות בפני הסוהרסנים, ולופין מסכים לעשות זאת בהמשך השנה.

הסרט

הסרט הארי פוטר והאסיר מאזקבאן. היה סרט שובר קופות כמו שני קודמיו ( הארי פוטר ואבן החכמים, והארי פוטר וחדר הסודות) ששוחרר ב 2004, המבוסס על ספר מצליח באותו שם של ג'יי. קיי. רולינג.

בסרט הארי פוטר והאסיר מאזקבאן הוחלף לראשונה שחקן. מייקל גאמבון תפס את מקומו של ריצ'רד האריס המנוח בתור מנהל בית הספר לקסמים הוגוורטס, אלבוס דמבלדור. האריס נפטר בשנת 2002 בגיל 72 לאחר מחלה, והספיק להשלים את צילומי הסרט הראשון והסרט השני בסדרה.

 

עלילה 

בספר מסופר על רוצח מסוכן, סיריוס בלק, שברח מכלא הקוסמים - אזקבאן, לאחר שהיה כלוא שם במשך 12 שנים. החשש הגדול ביותר הוא שבלק ברח כדי לתפוס את הארי, ויעשה הכול כדי לתפוסו. בנוסף לכל, הארי חייב להתמודד עם בעיית הסוהרסנים אשר שומרים על בית הספר הוגוורטס, אך משום מה משפיעים קשה במיוחד עליו. בספר הזה מתגלה המורה החדש להתגוננות מפני כוחות האופל, ולשם שינוי - הפעם מדובר במורה טוב ואהוב.

תפקידים

תפקיד שחקן
הארי פוטר דניאל רדקליף
רון וויזלי רופרט גרינט
הרמיוני גריינג'ר אמה וטסון
סיריוס בלק גארי אולדמן
לילי פוטר ג'רלדין סאמרוויל
ג'יימס פוטר אדריאן רולינס
דראקו מאלפוי טום פלטון
פרופסור דמבלדור מייקל גאמבון
פרופסור מקגונגל מגי סמית'
פרופסור סנייפ אלן ריקמן
פרופסור לופין דייויד ת'ווילס
רובאוס האגריד רובי קולטריין
פרופסור טרלוני אמה תומפסון
קורנליוס פאדג' רוברט הארדי
נוויל לונגבוטום מתיו לואיס
הדוד ורנון ריצ'רד גריפית'
הדודה פטוניה פיונה שו
הדודה מארג' פאם פאריס
דאדלי דארסלי הארי מלינג
גברת מולי וויזלי ג'וליה וולטרס
מר ארתור וויזלי מארק ויליאמס
סטן שנפקין לי אינגלבי
פיטר פטיגרו טימוטי ספאל


 

הבדלים בין הסרט והספר

השמטות של פרטים מרכזיים

 • עלילת הרקע של "ירחוני, זנב תולע, רך כף וקרניים" אינה מוסברת בסרט. אף שהשמות מוזכרים בתור יוצרי מפת הקונדסאים, לא מוצג הקשר בינם ובין לופין, פטיגרו, בלק וג'יימס.
 • הרקע של הדרך שבה לופין התמודד עם מחלתו בזמן לימודיו לא מוצג, ולכן גם לא מוסבר מדוע נבנה הצריף המצווח ונשתלה הערבה המפליקה, וגם לא מתואר כיצד הפכו פטיגרו, בלק וג'יימס לאנימגוסים (בסרט כלל לא מוזכר שג'יימס היה אנימגוס).
 • הסיבה לשנאה של סנייפ ללופין, בלק וג'יימס לא מוסברת, אף שהטינה השוררת ביניהם גלוייה.
 • לא מסופר בסרט על כך שבלק היה צריך לשמש בתור שומר הסוד של בני הזוג פוטר וברגע האחרון התחלף עם פטיגרו.
 • לא מוסבר כיצד בלק ברח מהכלא, וכיצד ידע היכן נמצא פטיגרו (אף שבסרט מוצג גזיר העיתון שבו רואים את סקאברס עם רון, בלק לא מתייחס אליו בסרט).

השמטות של פרטים שוליים

 • צ'ו צ'נג, אוליבר ווד וסדריק דיגורי אינם מופיעים בסרט.
 • הזכיה של הארי בגביע הקווידיץ' אינה מתוארת. מתואר רק המשחק הראשון, וגם בו מתמקדים רק במתקפת הסוהרסנים על הארי. בפרט, הסצינה מהמשחק השני בו הארי משתמש בפטרונוס על מאלפוי וחבריו המחופשים לסוהרסנים לא מתואר בסרט.
 • בסרט לא מתוארים הקשיים של הרמיוני להתמודד עם המערכת העמוסה שלה במהלך שנת הלימודים, בעוד שבספר היא מגיעה לסף קריסה בגללה.
 • בסרט לא מתואר כיצד הרמיוני קנתה את קרוקשנקס.
 • לא מתוארות ההכנות למשפטו של בקביק ולא מתקיים ערעור, ולכן גם מושמטת העזרה שהגישו הרמיוני ורון להאגריד.
 • כמעט כל התחזיות של פרופסור טרלוני מושמטות.
 • המבחנים שבסוף השנה לא מתוארים. הנבואה של פרופסור טרלוני מופיעה מייד לאחר השיעור שבו הרמיוני פורשת מהמקצוע.

שינויים

 • הסוהרסנים עפים.
 • לאוטונוס הלילה התווסף ראש מדבר התלוי ליד הנהג.
 • הארי נתפס עם מפת הקונדסאים בידי סנייפ לאחר שהוא משוטט איתה בלילה (ומבחין בפטיגרו במפה). בספר הוא נתפס לאחר הביקור השני שלו בהוגסמיד, ואינו מבחין כלל בפטיגרו במפה.
 • בסרט הארי מצליח לתקוף את מאלפוי וחבריו עם גלימת ההיעלמות ולא להיתפס.
 • המתח המיני בין רון להרמיוני מודגש בסרט יותר מאשר בספר.
 • בסצינת הבוגארט בשיעור ההתגוננות מפני כוחות האופל, הבוגארט של הארי מספיק להופיע לפני שלופין מתערב (ובכך נפסל הנימוק של לופין בספר, לפיו הוא לא רצה שוולדמורט יופיע באמצע השיעור). בעוד שבספר לא מובהר בדיוק למה הופך הבוגארט עבור לופין, בסרט רואים במובהק כי מדובר בירח.
 • בסרט רק הארי משתמש בקסם האקספליארמוס על סנייפ, בעוד שבספר הוא, רון והרמיוני עושים זאת יחד. כתוצאה מכך, התנהגות האקספליארמוס הופכת ללא ברורה במיוחד - לפעמים היא רק מעיפה את המטה מהיד, ואילו במקרה הזה היא העיפה את סנייפ.
 • השורה "אם אתה רוצה להרוג את הארי, תצטרך להרוג גם אותנו!" שהייתה של רון בספר הועברה להרמיוני בסרט. התלונות על שינוי זה הפכו לדוגמה בולטת לניטפוק מיותר.
 • בספר הארי קונה לעצמו את הספרים והציוד שהוא צריך עבור הוגוורטס. בסרט פאדג' עושה זאת עבורו מראש, וקונה גם את ספר המפלצות, שאותו קיבל הארי בספר כמתנה מהאגריד.
 • בעוד שבסרט מוצג לופין כאיש זאב בתור הכלאה מפלצתית בין אדם וזאב (הולך על שתיים), בספר הוא מתואר כזאב רגיל, אם כי תוקפני.
טואול בניית אתרים בחינם