יום בחיי אוקטובר 2004

 

היום מתחיל בשעה 6 בבוקר, הכנת ארוחת בוקר מפנקת, שכן הסינים תומכים בדעה שבבוקר כדאי לאכול כמו עשיר, בצהריים כמו נסיך ובערב כמו עני. ירידה מהירה למטה עלייה על האופניים ונסיעה לבית החולים, בדרך אני ניתקל בעשרות זוגות אופניים: סבתות על אופנים, ילדים, סטודנטים, אפילו משאיות זבל על אופניים. הדרך עוברת במסלול שהוכן מראש לאופניים בלבד, מימין לי אני צופה בעשרות חנויות שמתחילות להפתח כאשר כל חנות שלישית היא בית מרקחת מדהים לצמחי מרפא.

 

בכניסה לבית החולים מצפה לי בחורה סינית העונה לשם QIUXUELAN בתרגום לעברית "נסיכת השלג" אני  יורד מהאופניים. נסיכת השלג ניגשת אלי ומבקשת שני  יואן עבור חניית האופנים קרוב לבית החולים. אני משלם, חונה ונכנס לבית החולים. בית החולים ענק ומחולק למחלקות. בעבר הלא כל כך רחוק רופא סיני היה מטפל בכל המחלות ,שכן הגישה ברפואה הסינית היא טיפול באדם, בשורש ולא אך ורק בתלונה איתה הוא מגיע, אבל הסינים למדו מהמערב וכיום בית החולים מחולק כמו בבתי החולים בארץ למחלקות: מחלקה לגניקולוגיה, מחלקה לילדים, מחלקה לדיקור סיני, מחלקה לטווינא ועוד....
 
 

היום אני משובץ במחלקה לדיקור סיני. עולה לקומה השנייה ונכנס לחדרו של ד"ר לו ראש מחלקת הדיקור בבית החולים. כבר במיסדרון אני צופה  במיספר רב של סינים שממתינים לתורם.

 

אני נכנס לחדרו של ד"ר לו. החדר הוא חדר גדול המכיל שמונה מיטות טיפולים , ארבע כורסאות, רופא אחד,שני סטודנטים  לרפואה סינית שמשמשים כאסיסטנטים לרופא, אני והמתורגמנית שלי. אני אמנם כבר מצליח לתקשר בסינית כל פעם שאני מדבר בסינית והוגה את המילים אני מופתע מחדש שאנשים מצליחים להבין את הרעש שאני פולט מפי כמילים. בבית החולים  חשוב לי להבין כל מילה שהמטופל או הרופא אומר ולכן צמודה אלי מתורגמנית סטודנטית סינית חמודה , שנה שביעית לרפואה סינית, דוברת אנגלית שעוזרת לי בתרגום.

בחדר לא מתנגנת מוסיקה מרגיעה, כל החלונות פתוחים, אוקטובר בצ'נגדו קר מאד. אני מהדק את המעיל שאני לובש מתחת לחלוק הלבן, לוקח נשימה עמוקה ומתחיל בעבודה. ד"ר לו כבר סומך עלי ומאפשר לי לעזור לו בטיפול בחולים הרבים הפוקדים את חדרו. אני ניגש למטופלת הראשונה ,מחייך ואומר ני חאו.... (הדרך של הסינים לומר שלום היא להגיד אתה טוב). המטופלת, גברת לין, היא מטופלת הסובלת מפציאליס - שיתוק בחצי פנים. אני מטפל בה כל יום בשבוע האחרון ויש שיפור משמעותי בתנועת שרירי הפנים שלה. אני בודק את הדופק, צופה בלשון, מתייעץ קצרות עם הרופא - מנהל המחלקה. מקשיב להצעותיו בשקיקה ומתחיל במלאכת הדיקור. כך אני עובר מטופל מטופל; כל אחד עם בעיותיו, כאבי גב, ברכיים, איש מבוגר שמגיע לשיקום לאחר שבץ, אישה שסובלת בבעיות כתף ואחרת שסובלת מדיכאון.

החדר שוקק פציינטים רבים שנכנסים ויוצאים, אני מרגיש סיפוק עצמי אדיר מלגלות שאני מצליח לעזור בכלי הרפואה הסינית לכל כך הרבה אנשים וכל כך שמח על הזכות שניתנה לי ללמוד מקצוע מדהים, בו אני מוצא עצמי עוזר בשיטות פשוטות, נטולות תופעות לוואי, לכל כך הרבה אנשים.

 

 

היום אני מיישם את ההכשרה המקצועית שקיבלתי בסין אך בקליניקה לרפואה סינית בירושלים, אני עושה זאת בצורה שונה בה כל מטופל זוכה לקבל חדר פרטי, מוסיקת רקע נעימה ויחס אישי.

logo בניית אתרים