בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 

 

 
 
    דף הבית
    מבוא לכירולוגיה
    שיעורים בכירולוגיה
    אתרים וספרים מומלצים
    כפות ידיים של מפורסמים
    פורום
    צור קשר
 ספרות מומלצת
 

 
 
 
 
אומנות הקריאה בכף היד (הוצאת עופרים) הוא אומנם בין הספרים הפחות מומלצים ברשימה הזו, אבל הוא נוגע בכל מיני נושאים, מודרניים יותר במחקר, שהספרים האחרים לא נוגעים בהם, כמו טביעות אצבע - נושא מעניין בפני עצמו (ועם זאת, הספר לא מרחיב עליו). הביקורת העיקרית שלי על הספר הוא שהוא לוקה מעט בחסר, וממלא את אותו חסר בעקרונות שניתן להתווכח עליהן בכירולוגיה (למשל רק בספר הזה נתקלתי בטענה המעט הזוייה שלולאה על גבעת לונה מרמזת על אהבה לטבע). למרות כל הביקורת, הוא מאוד ידידותי למשתמש, קל לקריאה ונוח. יש בו איורים רבים והדפסים.
מה שכן אהבתי בו הוא החלוקה לנושאים שמקלה מאוד על הלומד. למשל איך לגלות עניינים הקשורים לכסף, זוגיות או בריאות בכף היד. כמו כן ישנן דוגמאות לניתוחי כף יד ואיך לייעץ בבחירת מקצוע ו/או זוגיות.
 
 ציון סופי:  
 
 
 
 
כירו (1886-1936) הוא אחד מגדולי הקוראים בכף היד לאורך כל ההיסטוריה כולה. אין ספר אחד בתחום  שלא מדבר עליו או מזכיר אותו בצורה זו או אחרת, והוא נחשב "לגורו" של הכירולוגיה. הוא בילה שנים רבות בחקר כף היד, ועסק גם בנומרולוגיה ואסטרולוגיה, למרות שהכירולוגיה (ומכאן גם שמו) תפסה חלק עיקרי בחייו.  הוא חזה את מותה של מרילין מונרו, ואף את מותו שלו עצמו (כך מספרים). נולד באירלאנד בשמו המקורי וויליאם ג'ון וורנר, ומאז שינה את שמו לרוזן לואיס המון (כדי לתבוע לעצמו שושלת אצילה שייתכן וכלל לא הייתה באמת שלו), ורבים הכירו אותו רק בכינויו "כירו".  מארק טווין, מאטה הארי, אוסקר ווילד ותומאס אדיסון הם רק רשימה חלקית (ומאוד קצרה) של הלקוחות הרבים שלו. הוא הוציא ספרים שונים בתורות הסוד. בכירולוגיה הוא הוציא את ספרו לשון היד (Language of the Hand) ו- Palmistry to All (כירולוגיה לכולם). לשון היד, שתורגם לעברית, הוא בהחלט ספר חובה לכל סטודנט לכירולוגיה, אך חשוב לזכור דבר אחד בקשר לכירו - הוא מאוד דטרמיניסט בגישה שלו, והלומד הצעיר יכול להיבהל מהר מאוד מהתכנים המאיימים שלו. מה עוד, שהכתיבה שלו מחסירה פרטים שלכירו נראים כמובנים מאליהם, ולפעמים זה יכול מאוד לבלבל. אני בהחלט ממליץ על הספר הזה, אך לא כספר ראשון! למרבה הצער הוא כבר יצא ממחזור חיי המדף שלו, ויהיה מאוד קשה להשיג אותו בגרסה עברית זו.  בספריו הוא טוען כי לא נכתב דבר על עניין שלא הוכיח את עצמו בניסיונו בקריאת אלפי כפות ידיים.
 
 ציון סופי:   (הוא לא קיבל חמישה כוכבים רק בגלל שהוא קשה קצת להבנה).
 
 
 
Palmistry to All זה ספרו השני של כירו, והוא הרבה יותר נרחב ונהיר מספרו הראשון, אך הוא לא תורגם, לצערי, לעברית. עם זאת, הוא כותב בשפה קלילה וזורמת, שלא תקשה כלל על הקורא הישראלי. החדשות העוד יותר טובות הן שניתן להשיג אותו בחינם באינטרנט, מהסיבה הפשוטה שפגו זכויות היוצרים שלו (הכל חוקי, לא לדאוג! ).  ספר מומלץ גם כן, וחובה בכל בית - ועם זאת, לא מומלץ כספר למידה ראשון למי שרוצה ללמוד תורה מרתקת זו לבד (יכול מאוד לבלבל ולהפחיד).
 
ציון סופי:   
 
 
 
 
דרורה שיראי היא אחת משלנו. בספרה: "אתה בכף ידך", היא פורסת את תורת הכירולוגיה בצורה פשוטה, בהירה, קלילה ונהירה. ספר זה בהחלט מומלץ כספר ראשון, למי שמעוניין ללמוד את הכירולוגיה. הוא מלווה באיורים רבים, ואין כמעט אף תצורת קווים שמוזכרת בספר ללא איור שלה - מה שהופך את הספר למאוד קריא ומובן. בספר גם תדפיסי ידיהם של מפורסמים ישראלים ועוד כפות ידיים מעניינות. בגישתה, דומה מאוד דרורה לגישתו של כירו, אבל מתונה יותר.
 
ציון סופי:   
 
 
 
 
 
ספר נוסף של המחברת דרורה שיראי, והיא מגדירה אותו כספר המשך לספרה הקודם: "אתה בכף ידך". בספר זה היא מלקטת מכתבים רבים שהיא קיבלה במהלך השנים מתלמידיה וכל מי שהתעניין בתורת הכירולוגיה. מכתבים אלו הם מקבץ מייצג של שאלות שמרבים לשאול אותה, כמו למשל, איך אפשר לראות סימנים של הצלחה בכף היד ושאלות דומות על סקס, הימורים, אהבות, אכזבות ונישואין.
הספר, כאמור, בנוי במתכונת של שאלות ותשובות, ועוזר לסדר את כל מה שנלמד בספרה הראשון (או בכלל) בצורה מסודרת לפי תחומים ונושאים עיקריים שחוזרים אצל כולנו בחיים.
 
ציון סופי:  
 
 
 
 
מחשבות על יד החיים הוא ספר מצויין, שבניגוד לספרים האחרים, רואה בכירולוגיה ככלי פסיכולוגי יותר ומודרני, מאשר כלי לניבוי עתידות דטרמיניסטי. נעמי מוהר מצליחה ללמד את התורה המדהימה הזו בהרחבה, וזה היתרון הגדול של הספר הזה. ספר מרתק, חובה בכל בית של מי שמתעניין בכירולוגיה. עד כמה שאני יודע, לא ניתן להשיג את הספר בסטימצקי, אלא רק ברשתות צומת ספרים.
ספר מקיף ביותר.
 
 ציון סופי:   
 
 
 
 
 
 תורת כף היד הוא ספר שונה לחלוטין בקונספט שלו מכל שאר הספרים ברשימה. אני אוהב לראות בספר זה כאינציקלופדיה של הכירולוגיה, כמו שמכנה זאת הסופר: ג'רלד א. ביקם. הספר לא מלמד את התורה בכף היד, ואינו מתיימר לעשות כן, אלא הוא מציע מגוון מקיף של תצורות שונות בכף היד. כביכול לכל קו ולכל תצורת קווים אפשרית יש פירוש בספר הזה (וגם לצורות היד השונות). אי אפשר ללמוד מספר זה, כי הוא לא מסביר את ההיגיון, אלא תפקידו של הספר נועד ככלי עזר למתקמים ומקצוענים כדי שיוכלו לחפש תצורה מאוד מסויימת שהם לא יודעים איך לנתח אותה. ספר זה נועד גם למתחילים שלא רוצים ללמוד את התורה כולה, אלא לראות רק מה רלוונטי להם (ואז הם צריכים לשבת אפילו שעות כדי להקיף בעיגול את כל התמונות הרלוונטיות להם - ואז לקרוא את הפירוש של אותן תמונות). ככה הם יוצאים עם ניתוח שלם על כף היד שלהם, מבלי לדעת דבר או חצי דבר על קריאת כף היד.
 ספר חובה לכל חובב ואף מתקדם, לא כדי ללמוד ממנו, אלא כדי להיעזר בו בשעת הצורך.
 
ציון סופי:   (הסיבה שהוא לא קיבל חמישה כוכבים היא מכיוון שיש כל מיני תצורות שכלל לא מופיעות בספר משום מה).
 
 
 
גם ספר זה שונה ברעיון שלו משאר הספרים ברשימה. הפעם מטרת הספר היא לקסיקון לקריאה בכף היד, ממש כפי העולה משם הספר. המחבר, הארי דוטה שארמה, חילק את כל הספר לנושאים שונים לפי א"ב (החל מ"אבדה" וכלה ב"תרכובת"). כך הקורא החובב או המתקדם יכול בקלות לחפש את מה שהוא רוצה. נגיד וברצוני לדעת אם אדם קנאי, אך איני יודע איך בדיוק לחפש זאת בכף ידו, כל שעליי לעשות זה ללכת לערך: "קנאה", ולקרוא אילו סימנים על כף היד מעידים על קנאות.
ההגדרות בספר מקיפות ומתייחסות לנושאים שונים ומגוונים, וכך ניתן למצוא לצד ערכים כמו טבח, מורה, איש דת וכו', גם ערכים כמו שבר חפיפה, אי, סבכה וכו' וגם ערכים הזויים כמו "ריבוע קסם". 
חשוב לציין שהכותב מערבב ידע מתחומים שונים, בין התורה המערבית להודית ואף לסינית, וכך בעצם יוצר משמש אחד גדול. חלק מהדברים הנאמרים בספר הם חסרי כל ביסוס מחקרי, ואינם נמצאים בספרות המקצועית (וחלק, מן הסתם, כן). אם יודעים להבחין בין עיקר לטפל, אפפשר להוציא ממנו תועלת רבה.
 
ציון סופי:  
 
 
 
 
 
 אתרים מומלצים
                     

 
פורום כירולוגיה של MSN הוא בין הפורומים הבודדים לכירולוגיה שקיימים בשפה העברית (וחבל שזה המצב). פורום זה מנוהל על ידי הכירולוגית יהודית גרסיאן, שתשמח לענות לכם על כל השאלות. פורום זה מיועד לבעלי ידע ולכאלה שאין להם כל ידע. לצערי, הפורום לא משמש קהילה של מקצוענים וחובבים שמדיינים ביניהם, אלא בנוי בצורת שאלה-תשובה (התשובה לרוב היא של המנהלת בלבד).
 
 
 
 
 
 
 
 
-כל הזכויות שמורות © 2007-
אין לשכפל, להקליט, לצלם, להעתיק, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי, מכני, או אחר - כל חלק שהוא מן החומר שבאתר אינטרנט זה. שימוש מסחרי מכל סוג שהוא בחומר הכלול באתר זה אסור בהחלט אלא ברשות מפורשת בכתב מבעל האתר.