בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

   הקדמה    שאלות נפוצות     מאמרים    דפי גידול     לקניה או מידע נוסף
 
    דף הבית
    כיצד מתחילים?
    גידול מזון חי
    גידול בייבי טרנטולה
    הנשל- טרנטולה בתוך טרנטולה
    גודל הטרריום
    גודל הטרנטולה שלך
    שערות צורבות כמנגנון הגנה
    האכלת טרנטולות בוולדות
    טרנטולות שוחות?!
    קשורים ברשת
    טקסונומיה ודפי גידול
    דפי גידול אוויקולריה
    דפי גידול ברכיפלמה
    דפי גידול הטרוסקודרה
    דפי גידול הפלופלמה
    דפי גידול נהנדו
    דפי גידול פואקילוטריה
        Tarantula Pit
   
Create Yor Badge
 
 
הקדמה  
לאורך ההיסטוריה הארוכה של החיים על פני כדור הארץ, יצורים חיו, התרבו והישתנו כתוצאה מברירה טיבעית בתהליך האבולוציה. כך, בצעדים קטנים, התפתחו  צורות החיים המוכרות לנו כיום מצורות פשוטות יחסית לצורות חיים מורכבות יותר ויותר. עוד מימי קדם, השפע העצום של החי והצומח על פני כדור הארץ הביא את האדם לנסות ולהבין את טיב הקשר בין החיים השונים ולשם כך פותחו שיטות רבות ושונות ומשונות.
אנציקלופדיה סינית מכובדת משנת 900 לספירה ממיינת צמחים ובעלי חיים כך: אלה ששייכים לקיסר, אלה שנחנטו, אלה שהם מאולפים, חזירים יונקים, בנות-ים, יצורים מופלאים, כלבים משוטטים, אלה הנכללים במיון זה, אלה הרועדים כאילו היו משוגעים, אלה שמספרם גדול מספור, אלה המצויירים במכחול שיער גמל עדין ביותר, אחרים, אלה שזה עתה שברו אגרטל פרחים ואלה הדומים מרחוק לזבובים (מידע זה לקוח מספרו המצויין של סטיב ג'ונס "כמעט כמו ליוויתן"). ברור שכיום מיון זה הינו מגוחך לחלוטין בעיניינו, אך באם נביט אחור, עוד בעבר הלא רחוק, נהוג היה לחלק את עולם החי למינים אך ורק על פי מראה עיניים, בהסתמך  על מבנה וצורת הגוף. עם זאת, שיטה זו מוכחת ליהיות יעילה אך ורק במיקרים בהם קיימים הבדלים משמעותיים בין שני מינים, אך לא בין אלו שהינם כמעט זהים מבחינה חיצונית. עם השנים, התעורר צורך במציאת שיטה מדוייקת המסתמכת על נתונים מדוייקים יותר מאשר גודל, צבע או צורה.
 
 אז מהי טקסונומיה?
טקסונומיה (או סיסטמטיקה ) הוא המדע העוסק במיונו וסיווגו של עולם הטבע- מדע עשיית הסדר בחיים.  שיטת המיון הינה מידרגית- כל ממלכה מחולקת לכמה מערכות, כל מערכה מחולקת לכמה מחלקות וכן הלאה בסדר יורד.
 
ממלכה - kingdom
מערכה - phylum
מחלקה - class  
סדרה - order
משפחה - family
סוג - genus
 מין - specie
 
 
מהו מין?
 
כאשר מדברים בביולוגיה על מין, הכוונה היא למין במובן של דרגת מיון. במדע הביולוגיה, כאשר מדובר על מינו של בעל חיים במובן של סיווגו  כזכר או נקבה נהוג להישתמש במושג "זוויג".
מין הוא יחידת המיון הקטנה ביותר בטבע ומוגדר כ: "קבוצות אוכלוסיה טיבעיות, המקיימות בניהן קישרי רבייה, ומבודדות רבייתית מקבוצות אוכלוסיה דומות אחרות".  במילים פשוטות יותר, על מנת ששני פרטים יוגדרו  כבני אותו המין הביולוגי, הם צריכים ליהיות בעלי היכולת להתרבות זה עם זה בצורה טיבעית ולהפיק צאצאים פוריים, בעלי יכולת להתרבות בעצמם. אם כן, גם שני מיני עכבישי טרנטולה היכולים להתרבות זה עם זה ולהפיק צאצאים פוריים יוגדרו כשני מינים שונים, באם מצב זה אינו מתקיים בטבע בצורה נורמלית. בטבע, הגורמים המונעים זיווג בין מינים שונים, הינם רחבים ומגוונים: ממחסומים גיאוגרפיים כנהר, הר או תהום החוצים את הטריטוריות של שני המינים ומונעים את פגישתם, עונות רבייה שונות, מחסומים פיזיים כאברי מין בעלי צורה שונה, מחסומים כימיים כפרומונים שונים (הורמונים המשוחררים אל הסביבה) ועד אי התאמה בין טקס החיזור של זכר ממין אחד לנקבה ממין אחר המסמן אותו כטרף ולא כבן זוג פוטנציאלי. 
 
     שיוכם הטקסונומי של עכבישי הטרנטולה
  • מחלקת העכבישניים ( Arachnida לכל היצורים במחלקה זו שמונה רגליים וגופם מחולק לשני חלקים- ראשחזה ובטן. על הראשחזה ניתן למצוא שש זוגות גפיים- ארבע מהם משמשות כרגלי הליכה ושתיים נוספות כגפי פה,  הנקראות "כליצרות".  זוג הגפיים האחרון נקרא "בחנינים" ומשמש כאיבר חוש ומכוסה שערות חישה רגישות. מחלקה זו המכילה בתוכה  לא רק את סדרת העכבישאים, אלא גם את הסדרות השונות אליהם משתייכים העקרבים, העכשובים, עקרבי השוט, דמויי העקרב, כמו גם את האקריות והקרציות.     
          
        
  •  סדרת העכבישאים ( Araneae) כל היצורים בסדרה זו בעלי שמונה רגליים ומייצרים קורים. סדרה זו אוצרת בחובה את כלל העכבישים המוכרים לנו, כולל עכבישי הטרנטולה, כמובן. יש לציין כי לא כל העכבישאים משתמשים בקוריהם רק ללכידת טרף. על אף שישנם סוגי עכבישים רבים הטווים מלכודות קורים דביקות, השימוש בקורים בקרב העכבישאים הינו מגוון ביותר ונע מעטיפת טרף וטיפוס, עד לטעינת זרע ולהגנה על הביצים המוטלות בשק עשוי קורים.