בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

   הקדמה    שאלות נפוצות     מאמרים    דפי גידול     לקניה או מידע נוסף
 
    דף הבית
    כיצד מתחילים?
    גידול מזון חי
    גידול בייבי טרנטולה
    הנשל- טרנטולה בתוך טרנטולה
    גודל הטרריום
    גודל הטרנטולה שלך
    שערות צורבות כמנגנון הגנה
    האכלת טרנטולות בוולדות
    טרנטולות שוחות?!
    קשורים ברשת
    טקסונומיה ודפי גידול
    דפי גידול אוויקולריה
    דפי גידול ברכיפלמה
    דפי גידול הטרוסקודרה
    דפי גידול הפלופלמה
    דפי גידול נהנדו
    דפי גידול פואקילוטריה
        Tarantula Pit
   
Create Yor Badge
 
 
 
ישנן לא מעט שאלות החוזרות על עצמן, בקרב ילדים ומבוגרים כאחד,  כאשר רובן נובעות מהתפיסה המוטעת, שהתפתחה עם השנים, בנוגע לטרנטולות. מטרתי בדף זה הינה לאגד שאלות אלו ולספק לכם מידע אמין ממקור ראשון, בתקווה לפתוח את עיניכם ולהסיר פחד מליבכם.
 
מהו הגודל המקסימלי אליו טרנטולה מגיעה?
ישנם סוגים רבים של טרנטולות בעולם ובשל כך גם השוני בגודלן. חלקן מגיעות בבגרות ל כ- 9 ס"מ בעוד אחרות מגיעות ל  14,  25 ס"מ. תועדה בעבר טרנטולת גוליית
 (T. blondi) שאף הגיעה ל 30 ס"מ בבגרותה! 
 
 
האם גם טרנטולות טוות קורים?
טרנטולות, כמו כל העכבישים, אכן מייצרות קורים, אך לא בצורת מיטווה הרשת האופיינית לעכבישים והמוכרת לרוב בני האדם. טרנטולות משתמשות בקורים כ"מיתרי אזעקה", שכן הן בעלות היכולת לחוש אף את התנודות הקלות ביותר בסביבת מיחייתן. יש בניהן שישתמשו בקורים לתמיכת מחילתם ולמניעת קריסתה, בעוד אחרות בונות לעצמן "ערסל", התלוי בינות ענפים ומשמש להן כבית.
 
 
כמה זמן טרנטולות חיות?
מינים טרופיים מסויימים מגיעים לגיל 10-15 שנה, בעוד שטרנטולות "עולם חדש" (המצויות ביבשת אמריקה ) מגיעות אף ל 25 שנה ויותר. יש לציין כי מדובר בנקבות ולא בזכרים, שכן הם מתים זמן קצר יחסית, לאחר הגעתם לבגרות מינית.
 
האם ניתן להחזיק יותר מטרנטולה אחת באותו הכלי? 
באם נוציא מן הכלל מיקרים ספורים של מינים ספציפיים, בהם נרשמה הצלחה בגידול טרנטולות ב"קומונה", התשובה היא לא. עכביש הטרנטולה הינו בעל חיים טריטוריאלי וקניבל. רוב הסיכויים שמספר הטרנטולות בכלי ילך ויצטמצם והפרטים החזקים ישרדו. מיקרים בהם טרנטולות חיות יחדיו על אותו השטח מחייב מקומות מיסתור רבים ושפע של מזון. עם זאת, גם זהו אינו מרשם בטוח להצלחה .
 
האם טרנטולות נושכות?
שאלה זו נשאלת, כמובן, בהקשר להכשת אדם, שכן אם תשאלו כל מזון חי, שאי פעם מצא את עצמו נזרק לטרריום הטרנטולה, תשובתו תיהיה חיובית.
איני אוהב להטעות ולומר כי טרנטולות אינן מכישות, אך על מנת לענות על שאלה זו אאלץ לחלק את הטרנטולות לשתי קבוצות: "עולם ישן" ו "עולם חדש". חלוקה זו הינה גסה ואינה מדוייקת ביותר, אך תעזור לי להסביר את הנקודה.
הטרנטולות הקרויות "עולם ישן " מגיעות מאיזור אסיה ואפריקה והינן טרנטולות מהירות ואגרסיביות בעוד שהטרנטולות הקרויות "עולם חדש" מגיעות מאיזור יבשת אמריקה והינן איטיות יותר ורגועות באופיין. בניגוד ל"עולם ישן ", "עולם חדש " פיתחו מנגנון הגנה יעיל בנוסף לארס ועל כן אינן ממהרות להשתמש בניביהן על מנת להיתגונן. מינים אלו כה רגועים, עד כי נדמה שהכשותיהן הינן אירוע נדיר. כאמור, "עולם ישן " מחוסרות מנגנון זה ועל כן אינן מהססות להצליף באיום ואף להכיש. בתמונה: טרנטולת "עולם ישן" בעמדת איום.

 

 האם הן ארסיות?
 
על מנת להבין טוב יותר את כוונתי יש להבחין בין שני מושגים: האחד venomous, שמשמעו "בעל ארס "  והשני poisonous, שפירושו "רעיל". רוב העכבישאים בעולם הם בעלי ארס (כן, כולל העכבישים הקטנים הקופצים על קירות ביתכם...), אך לא לכל העכבישים ניבים מספיק ארוכים או ארס בעל עוצמה מספקת על מנת לפגוע באדם. באם ננשכת על ידי טרנטולה, רוב הסיכויים שמעט מאוד ארס (אם בכלל) הוזרק, שכן עומדת בפניהן הברירה באם להזריק ארס או לא. באם אינך אלרגי ומנת הארס הוזרקה במלואה, הדבר ייסתכם בעיקר בתחושות לא נעימות ככאב, התנפחות מקומית והתכווצויות שרירים. באם אינך אלרגי לעקיצות, מוות בהחלט אינו צפוי לך.
 
 
 
 
 
 
 האם טרנטולות יכולות לקפוץ?
אף כי בסרטים רבים מופיעות טרנטולות מטילות אימה המזנקות אל עבר צווארם של עוברי אורח אומללים, אין שמץ של אמת בדבר. גופן של הטרנטולות הינו עדין מאוד, בשל  קוטיקולת("עורן") ביטנן הדקיקה, ולכן, כל נפילה, אף מגובה של סנטימטרים ספורים, עלולה לסכן את חייהן. עם זאת, ישנם מינים של טרנטולות אילניות (שוכנות עצים ושיחים ) אשר יכולות לקפוץ, ואף יעשו כן, באם ימצאו בסכנה או יחושו מאויימות. ידועים מיקרים בהם טרנטולות מסוג זה זינקו מענף לענף או ממרומי העץ אל מקווה מים שמתחתיו, על מנת לחמוק מטורף פוטנציאלי.
 
 
אז... איזו טרנטולה הכי טובה?
תשובה לשאלה זו תלויה בגורמים רבים ובניהם רמת הניסיון שלך עם טרנטולות ובמה אתה מעוניין. באם תשאלו מגדלים שונים, תקבלו תשובות שונות, אך, לדעתי, הטרנטולה הטובה ביותר, באם אתה מגדל מתחיל, תיהיה מהסוג ברכיפלמה (Brachypelma). רוב במינים בסוג זה שמוצאו מאיזור מקסיקו, הינם ציבעוניים, איטיים יחסית, אכלנים טובים מהירות גדילתם הינה ממוצעת ומעלה ובנוסף הם שוכני קרקע ואינם דורשים תנאים מיוחדים. בסוג זה נכללים "אדומת הבירכיים", ה"מקורזלת", " אדומת הרגליים", ו"רגלי האש" שהינן מהמועדפות עלי אישית. עם הזמן, ככל הנראה, תמצא את עצמך נמשך לכיוון סוג מסויים, כפי שקורה למגדלים רבים ותפתח העדפה אישית.  
 
 
                           רגלי אש  מקסיקנית B. boehmei                                                                                   קובלט בלו  H. lividum
 
     
 
 
 
 בכפוף לדיני זכויות יוצרים, אסור למשתמש להעתיק, להפיץ מחדש, לשדר מחדש או לפרסם חומר מוגן מאתר זה ללא הסכמה מראש ובכתב מאת בעל האתר. כל הזכויות שמורות © 2007-2014 גיא גפני.