בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

   הקדמה    שאלות נפוצות     מאמרים    דפי גידול     לקניה או מידע נוסף
 
    דף הבית
    כיצד מתחילים?
    גידול מזון חי
    גידול בייבי טרנטולה
    הנשל- טרנטולה בתוך טרנטולה
    גודל הטרריום
    גודל הטרנטולה שלך
    שערות צורבות כמנגנון הגנה
    האכלת טרנטולות בוולדות
    טרנטולות שוחות?!
    קשורים ברשת
    טקסונומיה ודפי גידול
    דפי גידול אוויקולריה
    דפי גידול ברכיפלמה
    דפי גידול הטרוסקודרה
    דפי גידול הפלופלמה
    דפי גידול נהנדו
    דפי גידול פואקילוטריה
        Tarantula Pit
   
Create Yor Badge
 
 
 
אז מה עכבישי טרנטולה אוכלים? כיצד לגדל את המזון ובאיזה מזון עדיף להשתמש?
על שאלות אלו אענה מיד, אך, קודם לכן, מעט רקע כללי על הרגלי התזונה של הטרנטולה:

עכבישי טרנטולה קרקעיים בדרך כלל הינם גדולים וכבדים. באם יתאפשר להם, הם יאכלו מזון הגדול בהרבה מגודל גופם כמו גם מזון מת. לעומתם, עכבישי טרנטולה אילניים, בדרך כלל, ניזונים ממזון שגודלו כאורך ביטנן ולרוב יסרבו לקבל טרף גדול מכך. משום שטרנטולות אלו אינם נוהגים לרדת אל הקרקע לעיתים קרובות, יש להביא את מזונם אל פתח "ערסל" הקורים שבנו.

עכבישי הטרנטולה הינם טורפים, מנצלי הזדמנויות, שיאכלו כמעט כל טרף שביכולתם לגבור עליו. בין המצויים בתפריט ניתן למצוא רימות, תיקנים, צרצרים, חיפושיות , זחלים, פרפרים ועשים, חגבים, לטאות  ומכרסמים קטנים. כאשר בשבי נהוג להאכיל בעיקר בצרצרים, זחלי חיפושיות קמח, תיקנים, גורי חולדות ועכברים.

במה תשתמשו כמזון תלוי אך ורק בהעדפתכם האישית, לאחר שתתנסו בגידול מזונות שונים. באם תחליטו כי אין ברצונכם לגדל את המזון, גם זו אינה בעיה- ישנם חנויות חיות מחמד ומגדלים פרטיים רבים, המציעים מזון חי למכירה במחירים שווים לכל נפש.

 

 זחלי חיפושית הקמח  (Tenebrio molitor)

זחלים אלו, הקרויים "תולעי הקמח הקטנות" בפי מגדלים רבים, למעשה, אינם תולעים, אלא זחלים של חיפושית הקמח, העוברים גילגול מלא, משלב זחל לגולם ולבסוף לצורה בוגרת של חיפושית. גודל החיפושית הינו 13-16 מילימטר וצבעה שחור-חום, בעוד שצבע הזחל הינו חום-אדמדם וגודלו המירבי 32 מילימטר.  מזון זה הינו קל מאוד לגידול. כל שעליך לעשות הוא להניח את החיפושיות על מצע סובין חיטה בעומק של מספר סנטימטרים ולספק להן לחות באמצעות פרוסות דקיקות של פרי או ירק, כפעמיים בשבוע.

תוך זמן קצר, ניתן יהיה להבחין בביצים הקטנות דבוקות לקרקעית הכלי. הזחלים מתפתחים במהירות במצע הסובין וגם להם יש לספק חתיכות ירק או פרי ללחות. כאשר עולה הצפיפות בכלי עולה גם שיעור הקניבליזם. הזחלים אוכלים גלמי חיפושיות וביצים והחיפושיות ניזונות גם הן מהביצים ומזחלים- בשל כך מגדלים רבים נוהגים להפריד בין הזחלים והחיפושיות. באם אין לך צורך במזון רב, אין הכרח לעשות זאת.

  • כמו בכל בעלי "דם קר ", ישנה תלות בין קצב ההתפתחות לטמפרטורה. באם ברצונך לזרז את התהליך, דאג לטמפרטורה מעט גבוהה מטמפרטורת החדר.

 

זחלי ענק- Zophobus morio) super worms)

זחלים אלו, שגודלם כחמישה סנטימטרים, הינם מזון חדש יחסית בתחום המזון החי. בית הגידול הטיבעי שלהם הוא אדמת כבול לחה והם בעלי מנדיבולות (לסתות )גדולות ומתפקדים בטבע כטורפים. ערכם התזונתי זהה לשל זחלי חיפושית הקמח (Tenebrio molitor), כאשר ההבדל העיקרי הוא גודלם כמנת הזנה- כפי חמש משל הזחלים הקטנים. גם את סוג זחלים זה ניתן לגדל על מצע סובין חיטה בתוספת פרוסות דקיקות של פירות או ירקות ,כמתואר מעלה, אך בכלי גדול יותר, כמובן.

בניגוד לזחלי חיפושית הקמח, דרך ריבויים דורשת מעט יותר השקעה. על מנת להקים בית גידול מוצלח, יש להפריד את  15-30 הזחלים הגדולים ביותר במושבת הזחלים ולהניחם, כל אחד בניפרד, בכלי קטן ככוס חד פעמית או קופסת פילם. בכלי יש לשים מעט סובין וחתיכת ירק קטנה, על מנת למנוע מצב בו ימות הזחל מרעב או התייבשות עוד לפני שיספיק להתגלם. לאחר תקופה של כ 1-3 שבועות הזחל יתגלם. שלב הגולם אורך כשבועיים נוספים וממנו מגיחה לבסוף החיפושית, שגודלה כ 20-30 מ"מ. את החיפושיות יש להניח בכלי שמידותיו כ 30 X 20 ס"מ (רוחב X עומק ) ובו מצע סובין חיטה. הנקבות יטילו את הביצים על קרקעית הכלי וכבר לאחר כ 3-6 שבועות ניתן יהיה להבחין בזחלים קטנים, בעין בילתי מזויינת. 

  • כמו בכל בעלי "דם קר ", ישנה תלות בין קצב ההתפתחות לטמפרטורה. באם ברצונך לזרז את התהליך, דאג לטמפרטורה מעט גבוהה מטמפרטורת החדר.

 

 

טוואי המשי- Bombyx mori ) silk worm)

אומנם, את זחלי עש טוואי המשי מגדלים רבים כפרוק רגליים חביב, אך אנו נייעד אותו למטרה נעלה יותר. זחלים אלו, כמו כל סדרת הפרפראים, עוברים גילגול מלא- ביצה, זחל, גולם ועש בוגר. הם אינם רעילים ומהווים מקור  מצויין לחלבון. גידולם הינו פשוט עד מאוד  וחסרונם היחיד הוא התקופה הקצרה בה הם זמינים. הסיבה לזמינותם המוגבלת היא שהזחלים ניזונים אך ורק מעלי עץ התות. בשל כך, בקיעתן של הביצים מתואמת עם תחילת ליבלובו, המתרחשת לאחר החורף ובתחילת האביב (מרץ- אפריל ). בנוסף, בקיעת הזחל מהביצה מותנת במנת קור, המדמה את העונות הקרות. על כן, הביצים נשמרות למשך כתשעה חודשים במקרר ומוצאות עם בוא האביב. כאשר מגיע הרגע והביצים הוצאו מהקירור, הן יבקעו תוך שבוע עד שלושה שבועות. חשוב להניח עלי תות טריים על הביצים, על מנת שהזחלים הצעירים לא יתקשו למצואם. נקודה חשובה- את עלי התות רצוי מאוד לשטוף במים ולייבש היטב , בכדי למנוע מחלות מעיים בזחלים. הזחלים בוקעים שחורים, שעירים וגודלם כשלושה מילימטרים. במשך תקופה של שלושה שבועות, הזחלים עוברים ארבעה נשלים, מכפילים את משקלם פי 10,00 (!) ומגיעים לגודל 5-7 ס"מ. כאשר יגיע זמנם להתגלם, הם ימצאו פינה נוחה, יעמדו ללא תזוזה, צבעם ישתנה לצהוב והם יחלו במלאכת טווית פקעת קורים בה יתגלמו. העשים מגיחים לאחר כעשרים יום- הזכרים חיים ימים ספורים בלבד וחייהם יתמצו בהפריית הנקבות ואילו הנקבות חיות עוד מספר ימים נוספים, על מנת להטיל את הביצים. את הביצים שהוטלו יש להניח בקירור עד לאביב הבא וחוזר חלילה.

 

 

מספר עצות שימושיות:

  • שימו לב לציבען של הביצים- הביצים מוטלות צהובות. ביצים פוריות ישנו את ציבען  לאפור- סגלגל, ביצים  שאינן פוריות יוותרו צהובות ומהן לא יבקעו זחלים.
  • הזחלים גדלים בקצב מסחרר וניזונים מכמויות אדירות של עלי תות- קיטפו כמות גדולה של עלים ושימרו אותם במקרר, כך תקלו על עצמכם.
  • לא רק הזחלים משמשים להאכלה- גם העשים עצמם הינם מקור מזון לא רע.
  • באם יש ברשותכם כמויות גדולות של עשים, השתמשו בנקבות שעוד לא הטילו כמזון- הביצים שבביטנן יהוו מנת חלבון עשירה.

    מגדל את המזון החי בעצמך? למד כיצד לשפר את ערכו התזונתי, כיצד לגוון את מנת ההזנה של הטרנטולה שלך ובמה מתבטאת תרומתם, במאמר גודל הטרנטולה שלך.

     
 
קישורים נוספים באתר:

 

 בכפוף לדיני זכויות יוצרים, אסור למשתמש להעתיק, להפיץ מחדש, לשדר מחדש או לפרסם חומר מוגן מאתר זה ללא הסכמה מראש ובכתב מאת בעל האתר. כל הזכויות שמורות © 2007-2014 גיא גפני.