בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

דניאל עוז סיעוד בע"מ
 

                             תאגיד סיעוד - כוח אדם - עובדים זרים לסיעוד - תיווך , טיפול , רישום והשמת עובדים זרים לסיעוד

   דף הבית דניאל עוז    צור קשר    פורום עובדים זרים כללי    תהליך העסקת עובד זר דניאל עוז    קישורים וטפסים דניאל עוז
   שירותי לשכת דניאל עוז    רשימת תאגידי סיעוד מורשות    כיצד לבחור עובד זר    תיאור תהליך העסקת עובד זר    שאלות ותשובות דיני עבודה
   רישום וטיפול בתאגיד    חישוב עלות העסקת עובד זר     שכר מינימום עובדים זרים דניאל עוז    שעות נוספות דניאל עוז    זכותון עובד זר
   רשימת חגים עובדים זרים    חגים הודים 2012    חגים פיליפינים 2013    חגים סרי לנקה 2012    משרות פתוחות
   פנסיה עובדים זרים    חגים נפאל 2012    רשימת הלשכות ואחוז ההשמה של כל לשכה    תשלום אגרת עובד זר    חגים מולדובה 2012
   חגים אוקראינה 2012    חגים רומניה 2012    תן שם לדף
 
    דף הבית דניאל עוז
    צור קשר
    פורום עובדים זרים כללי
    תהליך העסקת עובד זר דניאל עוז
    קישורים וטפסים דניאל עוז
    שירותי לשכת דניאל עוז
    רשימת תאגידי סיעוד מורשות
    כיצד לבחור עובד זר
    תיאור תהליך העסקת עובד זר
    שאלות ותשובות דיני עבודה
    רישום וטיפול בתאגיד
    חישוב עלות העסקת עובד זר
    שכר מינימום עובדים זרים דניאל עוז
    שעות נוספות דניאל עוז
    זכותון עובד זר
    רשימת חגים עובדים זרים
    חגים הודים 2012
    חגים פיליפינים 2013
    חגים סרי לנקה 2012
    משרות פתוחות
    פנסיה עובדים זרים
    חגים נפאל 2012
    רשימת הלשכות ואחוז ההשמה של כל לשכה
    תשלום אגרת עובד זר
    חגים מולדובה 2012
    חגים אוקראינה 2012
    חגים רומניה 2012
    תן שם לדף

                                                                               דניאל עוז

                                         

                                                                                דניאל עוז

 
שאלות נפוצות בדיני עבודה  :
 
ניתן להיכנס לפורום באתר לגבי שאלות ספציפיות ואנו נענה בהקדם
 

1. חדירה לפרטיות

ש. האם ניתן לערוך חיפוש בחדרה של עובדת זרה ולפתוח את הארון והשידה. לחלופין האם ניתן לדרוש ממנה לחפש בחדרה (לרבות פתיחת ארון ושידה) בנוכחותה ?

ת. חיפוש בחפציה האישיים של העובדת מהווה חדירה לפרטיות, כמובן חיפוש ללא אישורה. ניתן לבקש את אישור העובדת לכך, ובכפוף להסכמה ולבצע את החיפוש בנוכחותה בהסכמתה. אם יש חשד לגניבה הדרך היחידה החוקית היא לפנות למשטרה בתלונה כי היא הגוף האחראי ובעל הסמכות לטפל בכך.
 

2. מתנות

ש.אנו רוצים להעניק סכום כסף לעובדת שלא זכאית לפיצויים(כמתנה). איך לקרוא לתשלום זה ועל מה להחתים אותה?

 

ת.אין משמעות לשם, ניתן לקרוא לזה "בונוס" או כל סכום אחר, אולם אם העובדת התפטרה ו/או סיימה עבודתה ואינה זכאית לפיצויי פיטורים, והמעסיק בכל זאת רוצה לשלם לה פיצויי פיטורים, יש להחתימה כי מקבלת, לפנים משורת הדין, ועל אף שאינה זכאית לפיצויים את הסכום של ____ש"ח וכן להחתימה שבמידה ותתבע את המעסיק בקשר לכל חוב בגין תקופת ההעסקה אזי יקוזז הסכום שניתן לה כמתנה מכל חוב שיפסק לטובת העובדת.
 

3. ימי חג

 
ש.1.כמה ימי חג מגיעים לעובד זר?

ת. עובד זר זכאי ל - 9 ימי חג בתשלום והוא יכול לבחור לקבל את ימי החג על פי דת ארץ המוצא שלו או על פי החגים היהודים. הזכאות לעובדים זרים בתחום הסיעוד הגרים אצל המעסיק בבית היא מיום העבודה הראשון.

ש.2. האם ימי החג נספרים לפי שנה קלנדארית  או מהיום שהעובד התחיל לעבוד?

ת. מהיום שהעובד התחיל לעבוד (בתחום הסיעוד) ולאחר שלושה חודשים בכל תחום אחר. הימים הם פר שנה קלנדארית, אולם הם חלים לפי מועדם. (הסבר: אם עובד עבד חצי שנה ובמשך החצי שנה הזו חלו כל 9 ימי החג שלו על פי דת ארץ מוצאו ובכך בחר יהיה זכאי לקבל את כולם).

ש.3. קראתי שלעובד מהפיליפינים מגיע 14 ימי חג ,מה החוק בארץ ? כמה ימי חג?

ת. אין ייחוס מיוחד לעובד זר פילפיני .על פי חוק, זכאי כמו כל עובד ל - 9 ימי חג, כעובד ישראלי.

ש.4. מהו פדיון יום חג? 

ת.ניתן לשלם בכסף את שווי ימי החג. יום חג שהעובד עבד בו בפועל מגיע לו 150% משווי יום העבודה הרגיל, ובנוסף יום מנוחה חלופי.
 

4. ימי הבראה

ש.1.כמה משלמים להבראה?
ת.הזכאות לדמי הבראה לכל עובד ישראלי וזר משתכללת רק לאחר עבודה רציפה של שנה שלמה אצל אותו מעסיק. לאחר שנה ראשונה זכאי העובד ל - 5 ימי הבראה, שנה שניה ושלישית - 6 ימים וכן הלאה על פי צו ההרחבה.
שווי יום הבראה משתנה בצו פורמלי כל מספר חודשים. נכון למרץ 2009 שווי יום הבראה הינו 331 ₪ ברוטו ליום.
 

5. כלכלה

ש.1. מהם הניכויים המותרים להורדה משכר העובד בגין כלכלה?ת.ניכויים משכר העובד בשל הוצאות כלכלה הם על סמך פסיקת בתי המשפט ולא  מוסדרים בחוק. בכל מקרה אין לקזז יותר מ10% משכר המינימום לגבי כלכלה בתנאי שכל הקיזוזים כולל הכלכלה אינם עולים על 25% משכר המינימום. (פסיקות). פירוט מצבים:

א. מתגורר בבית המעסיק ואוכל שם :
ניתן לקזז סכום ריאלי אם עובד גר בבית ואוכל על חשבון המעסיק , יש לעשות חישוב מקורב של עלות האוכל של העובד שמסופק על ידי המעביד. בגדר פסיקה ולא חוק. למנויי הקו למעסיק - ניתן לפנות לחישוב ספציפי במידת הצורך.

ב. העובד אינו גר בבית המעסיק אך אוכל בביתו:
ניתן לקזז סכום ריאלי אם עובד גר בבית ואוכל על חשבון המעסיק , יש לעשות חישוב מקורב של עלות האוכל של העובד שמסופק על ידי המעביד. בגדר פסיקה ולא חוק.

ג. העובד קונה את האוכל בעצמו:
אם באופן רגיל מורידים כלכלה מהמשכורת , יצויין כי אם העובד קונה את האוכל לעצמו ועל חשבונו יוצא שהמעסיק משלם פחות מהחוק ועליו להוסיף לשכר מיידית כדי להמנע מחשיפה לתביעה.

ד.כשהמעביד שוהה בבית החולים:
אם באופן רגיל מורידים כלכלה מהמשכורת בימים שהמעסיק בבית, צריך לממן לעובד ארוחות בזמן השהייה בבית החולים .
 
6. ימי חופשה

כללי:
חופשה תעשה בתיאום בדר"כ בין הצדדים, ותינתן בחודש האחרון של שנת העבודה בעדה היא נצברה עם הודעה מראש של 14 יום מהמעביד או העובד.
לעובד יש זכות לבחור יום אחד של חופש ולהודיע על כך 30 יום מראש למעביד.
המעביד חייב לתת לעובד לפחות 7 ימים ברצף אלא אם העובד מוותר על הרציפות מרצונו.
אם נאמר לעובד מראש שבחגי ישראל לא יהיה בו צורך ניתן להוציאו לחופשה (קרי לנכות לו מימי החופשה המגיעים לו עד 7 ימים), שכן 7 ימים צריכים לתת לו ברצף.

ש.1. כמה ימי חופשה נהוגים בחוק?
ת. עובד זר או ישראלי זכאי במהלך 4 שנות העבודה הראשונות שלו אצל אותו מעסיק ל - 14 ימי חופשה בשנה בתשלום (החופשה כוללת יום מנוחה שבועי אחד לכל 7 ימי חופשה), קרי בפועל 12 ימי חופשה על חשבון ימי עבודה. בשנה החמישית זכאי ל - 16 ימי חופשה.
על פי החוק ניתן  לתת לעובד 7 ימי חופש בתשלום בפועל  ואת ה - 7 הנותרים זכאי העובד לצבור בכל שנה עד ל - 3 שנים (בשל ההתיישנות) לצורך פדיון בכסף. מעסיק יכול לאשר לעובד, על פי דרישת העובד, שלא לצאת לחופש (בניגוד לתכלית החוק) ולקבל את כל ימי החופשה המגיעים לו בכל שנה ( 14- החופשה כוללת יום מנוחה שבועי אחד לכל שבעה ימים חופש) בתשלום בסוף כל שנה או בסיום ההתקשרות בין הצדדים, וזאת מבלי לעבור על החוק.

ש.2. האם מגיע לעובד 36 שעות חופש שבועי ברצף ?
ת. על פי "החוק היבש" עובד זר זכאי ליום מנוחה שבועי המורכב מ - 36 שעות של חופש ברצף הכוללים בתוכם את יום מנוחה השבועי המקובל בארצו של העובד. הנורמה הנהוגה היום היא מנוחה שבועית של 24 שעות ברצף בדר"כ ממוצאי שבת ועד יום ראשון בערב, כך שאם חוזר העובד בראשון בערב והולך לישון ולא לעבוד בשעות הלילה מגיעים ל - 36 שעות ברצף. (בגדר פירוש ולא פסיקה

ש.3. העובד עובד ביום חופש שבועי שלו , מהו התשלום שעליו לקבל?                                                                         

ת.  יובהר, כי עובד אינו רשאי לדרוש מהמעסיק לא לצאת ליום חופש שבועי. אם עבד ביום החופש השבועי שלו בהסכמתו ובהסכמת המעביד  יש לחשב את הפדיון הכספי לגבי יום זה לפי שכרו החודשי מחולק ל- 25 ימי עבודה כפול 150% =  154 ₪ ליום X 150%  =  231 ₪ .(נכון לינואר 2009). בנוסף, יום מנוחה חליפי.

ש.4. מהו פדיון תשלום יום חופש שנתי ?                              

ת. עובד אשר מנצל רק חלק מימי החופשה וצובר חופשה לפדיון יחושב יום החופשה השנתי  שלו לפי שכרו החודשי מחולק ל - 25 ימי עבודה. כזכור ניתן לצבור רק 7 ימי חופשה בשנה למשך 3 שנים בלבד.
התשלום ליום עבודה הינו לפי התחשיב 3850 ₪ לחלק ל- 25 ימי עבודה בחודש
= 154 ₪
X 12 = 1848 ₪ נכון ל- 1.1.09.
מומלץ להחתים את העובד על מסמך בשפה המובנת לו ולמעסיק כי הוא מבקש שלא לקחת חופשה בכלל ולקבל תמורתה בכסף, שקיבל תמורת החופשה כסף על פי דרישתו ולציין כי המעביד ביקש ממנו, הציע לו ואיפשר לו לצאת לחופשה בפועל בתשלום  והוא בחר שלא לעשות כן.

ש.5. כיצד מחשבים ימי חופשה לעובד במשרה חלקית/עבודה לפי שעות? 
ת.  לעניין חישוב ימי חופשה לעובד במשרה חלקית:
דמי החופשה לעובד המקבל שכר על בסיס יומי / שעתי יחושבו באופן הבא:
אם עבד פחות מ - 200 ימים בשנה אחת - מס' ימי החופשה המגיעים לעובד
X מספר ימי העבודה בפועל  חלקי 200     (לדוגמא עובד שעובד בנקיון פעם בשבוע: סה"כ 48 ימי עבודה בשנה לחלק ל - 200 יום כפול 12 ימי חופשה = 2.88 ימי חופשה בשנה בשכר המגיע לו).
אורך החופשה השנתית של העובד נקבע ע"פ מספר הימים אותם עבד העובד בפועל באותה שנה ולא על פי היקף משרתו.

ש. העובדת מסרבת לצאת לחופשה לאחר שנת עבודה? 
ת. על פי חוק מי שקובע את מועד היציאה לחופשה הוא המעסיק, אין לעובד זכות לצבור ימי חופשה ו/או לקבלם בשווה כסף אלא בהסכמת המעסיק. המעסיק יעניק את החופשה על פי חוק בחודש האחרון של שנת העבודה בגינה ניתנת או בהסכמת הצדדים במועד אחר. אשר על כן, אין לעובד יכולת לחייב את המעסיק שלא להוציא אותו לחופשה ובמקום לקבל עליה כסף, אלא בהסכמת המעסיק וגם לא יותר מ- 7 ימים בשנה.
ש. העובדת מבקשת לקבל תשלום יחסי של החופשה השנתית בכל חודש. האם היא זכאית לזה?                                                                                                                            
   ת. על פי החוק על עובד בהתאם לוותק לקבל ימי חופשה בתשלום על פי מועד שייקבע על ידי המעסיק (14 ימי חופשה כולל 2 ימי מנוחה שבועיים לשנה לוותק של 1-4 שנות עבודה). ניתן לשלם לעובדת פדיון החופשה במתווה חודשי יחסי אם זה רצון המעסיק ובכפוף להסכמתו בלבד, אין חובה שכזו.
 

7. פיצויים

ש.1. כמה פיצויים צריך לשלם לעובד ולאחר כמה זמן מגיע פיצויים?
ת. כל עובד ובכלל זה עובד זר, זכאי לפיצויי פיטורין על פי חוק. הקריטריונים הבסיסים- אם פוטר לאחר שהשלים לפחות שנת עבודה אחת ברציפות אצל מעסיקו, זכאי לשכר חודש עבור כל שנת עבודה. יודגש, כי בנושא פיטורים יש להתייחס לכל מקרה לגופו ולבחון זכאות או אי זכאות.

ש.2. האם יש מקרים בהם ניתן להמנע מתשלום הפיצויים?

ת. על פי הוראות החוק היבש, לא ניתן לפטר ללא תשלום פיצויי פיטורין, דמי הודעה מוקדמת וגמר חשבון מסודר. העילות שהוכרו על פי פסיקת בתי המשפט לשלילת פיצויי פיטורין (מלא או חלקי) היו, גניבות ממעביד על ידי העובד, אלימות מצד העובד, הונאות וכו'. אם אין

אף אחת מהעילות האלה לא ניתן לפטר ללא תשלום פיצויי פיטורין וגמר חשבון מסודר.

ש.3. האם מעסיק שפיטר לאחר 10 חודשים חייב לשלם פיצויים?
ת. על המעסיק להוכיח שפיטר את העובד לא לצורך התחמקות מתשלום זכויות המגיעות לעובד אחרי שנת עבודה רציפה, קרי פיצויי פיטורים  ודמי הבראה. אם יוכח בבית הדין שהמעסיק פיטר את העובד רק לצורך כך לאחר 10 חודשים ויותר יראו בעובד כאילו פוטר לאחר שנה ומגיעים לו פיצויי פיטורים + דמי הבראה. פיטורי צמצום, או מות מעסיק או אי שביעות רצון מעובד יכולים להיות סיבות מוצדקות לפיטורין לאחר 10 חודשים מבלי חיוב לשלם את שווי הזכויות דלעיל. רצוי להתיעץ עם עו"ד לבדיקת כל עניין לגופו.

ש.4 האם פטירת מעביד מזכה בפיצויים?
ת. פטירת מעביד מזכה את העובד, אם עומד בתנאי חוק פיצויי פיטורין, קרי עבד למעלה משנה אצל אותו מעסיק, הן בפיצויי פיטורין (לפי ס' 4 לחוק) והן בדמי הודעה מוקדמת (יציר פסיקה, פס"ד ע"ע 1267/04 אלנה זכריה נ' עזבון המנוחה ליזה קימלמן ויטי שוורץ, ניתן ביום 31/12/2006. פסק דין של בית הדין הארצי לעבודה והוא ההלכה כיום).

ש.5 האם חזרה של העובדת לארצה מזכה בפיצויים? או  מעבר מגורים?
ת. :
א. עובד זר שמתפטר לצורך נסיעה לארץ מוצאו, שלא בשל עובדה שגורש ו/או נגמרה לו 
האשרה והמעסיק לא מצליח לחדש אותה, אלא על סמך רצונו האישי - לא זכאי לפיצויי פיטורין.
ב. עובד זר או ישראלי שמעתיק מקום מגוריו למקום מרוחק ב - 40 ק"מ ממקום מגוריו הנוכחי יהיה זכאי לפיצויי פיטורין רק אם יעמוד בתקנות פיצויי פיטורין הרלוונטיות, קרי (לשם דוגמא):
. עובר ליישוב חקלאי.
. מצטרף לבן-זוג לשליחות לחו"ל.
. לרגל נישואין לאזרח ישראלי ומעבר מגורים ליישוב אחר בישראל בו גר בן-הזוג.
. עובר לעבוד במשטרה, צבא או מסודות מדינה מוכרים אחרים.
. ועוד.
 

8. שכר

ש.1. מהו היום שכר המינימום ? ממה מושפע שכר המינימום ?האם ניתן לשלם בדולרים?
ת. שכר המינימום נכון להיום (1.1.09) עומד על סך של 3,850.18 ₪ לחודש או 20.70 ₪ לשעה (בערכי ברוטו, לפני ניכויים מותרים לעובד זר על פי תקנות ולפני ביטוח לאומי ומס בריאות).

ש.2. עד היום שלמתי לעובד 600$, הבנתי שהחוק החדש מחייב שכר מינימום -האם אני   
חשוף לתביעה?
ת. אכן כן. שווי 600$ בשקלים לאחר חישוב שער דולר ממוצע אינו מגיע לשכר המינימום שהונהג בשנים האחרונות והעובד זכאי לקבלת השלמה לשכר המינימום בקיזוז כל הניכויים המותרים על פי חוק עובדים זרים ותקנותיו.

ש. העובדת שלי רוצה העלאה בדמי הכיס ואין באפשרותי להעניק לה כרגע עקב המצב. האם זו עילה מוצדקת להתפטרותה? ואם כן מה עלי לעשות?

ת.  בהנחה שהתשלומים לעובדת הינם לפי חוק, דרישת עובד להעלאה בשכרו אינה עילה מוצדקת להתפטרות בדין מפוטר או אז יהיה זכאי לפיצויים.

העובדת רשאית להתפטר בכל עת ומכל סיבה, כל עוד נתנה הודעה מוקדמת על פי המועדים המצויינים בחוק.

ש:במידה ומעסיקים  צמצמו ימי עבודה של עובדים, או הורידו להם 15% מהמשכורת בגלל המצב הכלכלי. האם קשיש המעסיק עובד זר יכול לעשות משהו כזה?  לדוגמא - לקצץ בימי העבודה של העובד על חשבון חופשה שנתית?

ת. לשאלת קיצוץ בשכר או הוצאה לחופשה "כפויה".

קיצוץ בשכר ולו בשקל אחד היא פעולה אסורה, אלא בהסכמת העובד בכתב ומראש, אחרת דינה כדין הרעת תנאים המזכה עובד להתפטר בדין מפוטר.

לענין הוצאה לחופשה מרוכזת - ניתן - המעסיק הוא זה שקובע את מועד החופשה לעובד על פי חוק.
 

9. חילופי מעביד

ש.1. חילופי מעביד - מה לגבי החובות והזכויות המצטברות?

ת.על פי חוק בעת חילופי מעביד ישנן שתי אפשרויות:

1) המעביד החדש קולט את העובד עם כל הזכויות הסוציאליות הנצברות שלו (קרי עם הותק שלו והזכויות הנלוות).

2) המעביד החדש משלם בפועל ("סוגר חשבון") לעובד את שווי כל הזכויות שלו עד למועד  חילופי המעבידים והעובד נקלט כעובד חדש אצל המעסיק החדש.
 

10. חוק, העסקה כחוק, עברות על החוק מצד עובד/מעסיק

ש.1. המטפלת שלי גנבה שיחות לחו"ל \ כסף - מה אני עושה?

ת.  ניתן להגיש תלונה למשטרה בגין גניבה ואף מומלץ לעשות כן לצורך ראיה לאמיתות הדבר בבית המשפט. כמו כן מעילה באמון  - קרי גניבה ממעסיק מקימה עילה לפיטורי העובד ללא תשלום פיצויים, ואז ניתן לפטרה ולהחליפה באחר/ת כמובן לאחר הודעה לתאגיד והסדרת כל ההיתרים הנדרשים כחוק ממשרד התמ"ת.

ש.2. האם ניתן לקזז את עלות השיחות לחו"ל ממשכורתה?
ת. התשובה היא כן, תוך ידוע העובדת בשפתה כי נעשה קיזוז שכזה.

ש.3. העובד שלי רוצה כסף שחור,לי יש ביטוח צד ג', האם אני עובד על החוק?
ת. אכן כן. עליך לנהל רישום מסודר של יומני עבודה, שעות עבודה בפועל, חופשות
שנלקחו, ימי הבראה וחג ששולמו,  וכן לדווח על כל תשלום שניתן לעובד,  ולהחתימו על כל סכום שקיבל, דבר שיגן עליך מכל חשיפה עתידית אפשרית מפני תביעה של העובד.

ש.4.  האם החוקים לגבי זכויות וחובות מעסיקים משתנים בקצב מהיר ?
ת.  תקנות עובדים זרים מתעדכנות בקצב די מהיר (אחת לכמה חודשים או יותר), ואף פסיקת בתי המשפט המפרשת את החוקים והתקנות הנוגעים לעובדים זרים משתנה באופן תכוף.

ש.5. עובדת שנעצרה ועומדת בפני גירוש בשל תקיפת עובדת אחרת. האם המעסיק חייב לשלם לה פיצויים.
ת. אם העובדת עבדה ברשיון ובהיתר כדין, וזו לא סיבת הגירוש מהארץ אז אין חבות בפיצויי פיטורין וזה למעשה התפטרות של העובדת בשל מעשה פלילי.
 

11. דרישות מעובד חדש

ש.1. אני רוצה להעסיק עובד זר- מה אני צריך לדרוש?
ת.  שיציג את שם התאגיד בו הוא רשום, יראה המלצות, התאגיד יאשר שהעובד כשיר להעסקה.

ש.2. האם ישנן בדיקות רפואיות שאפשר לדרוש מהעובד? אני לא רוצה לקבל מלריה.
ת.  העובד, על פי חוק, צריך להציג אישור רפואי ממוסד רפואי שמשרד הבריאות בישראל מכיר בו, כי העובד הזר נבדק בדיקות רפואיות שלושה חודשים לפני שהגיע לישראל, ובהן נמצא שהוא לא חולה באיידס, דלקת כבד, שחפת, עגבת וזיבה. לגבי מלריה ספציפית אין הוראה חוקית, אם כי מעסיק רשאי לבקש מהעובד להיבדק גם לענין המלריה בהסכמתו, דבר שיידרש בכל מקרה בסבירות גבוהה על ידי הביטוח הרפואי המחוייב לעשות לעובד.
 

12. מגורים

ש.1.  אני מתגוררת בשכירות, כמה עלי לנכות לעובדת מבחינת מגורים?
ת.  אם המגורים שמספק המעסיק לעובד, אינם בבעלותו, קרי המעסיק עצמו שוכר דירה (משמעות לא בבעלותו) יוכל לקזז המעסיק את מלוא הסכום הכתוב בתקנות, קרי לדוגמא תל-אביב 362.28 ₪ לחודש, איזור דרום - 214.72 ₪ וכדומה. אם העובד מתגורר בבית שהמעסיק הוא הבעלים שלו (בין אם יחד עם המעסיק ובין בבית שבבעלות המעסיק) ניתן לקזז רק מחצית (50%) מהסכום המלא הניתן לקיזוז, קרי בגין ת"א   181.14 ₪. הסכומים נכונים ל-1.1.09 ומשתנים לפי הוראת התמ"ת.
 

13. קיזוזים משכר העובד

ש.1. כמה אני יכול לקזז משכר העובד בגין תשלומים שאני משלם ?        
ת.  קיזוזים על פי החוק לעובד
live in: :  

1). ביטוח רפואי: מחצית מעלות הביטוח בתנאי שלא יעלה על 110.80 ₪ לחודש. 

2(. הוצאות מגורים:  בת"א 181.14₪ לחודש. בתנאי שגר אצל המעביד בדירה בבעלות  המעביד.                        

3).  הוצאות נלוות למגורים (חשמל, מים  וארנונה): 70.54 ₪ לחודש מקסימום.

4)   ביטוח לאומי: 0.04% משכר העבודה לחודש (בערך כ- 2 ₪ לחודש). 

5). ניכויים בגין כלכלה על פי פסיקות בית המשפט שהוכרו בחלק מן המקרים:
א. עד 1000 ₪ לחודש
ב. עד 10% משכר המינימום החודשי.
ניתן לקזז סכום ריאלי אם עובד גר בבית ואוכל על חשבון המעסיק . יש לעשות חישוב  מקורב של עלות האוכל של העובד שמסופק על ידי המעביד.

בסך הכל כל הסכום המותר בניכוי לא יעלה על 25% משכר העובדת, קרי אם עובדת בשכר מינימום, לא יותר מ 962 ₪ (25% מ - 3,850 ₪).  ₪). נכון ל1.1.09. יובהר כי לא ניתן לקזז אוטומטית 25% אלא בדיוק על פי התקנות.
 

14. חו"ל

ש.1. עובדת רוצה לחזור לחו"ל לאחר שהייה של X שנים בארץ:
ת.  עובד זר שמתפטר לצורך נסיעה לארץ מוצאו, שלא בשל עובדה שגורש ו/או נגמרה לו האשרה והמעסיק לא מצליח לחדש אותה, אלא על סמך רצונו האישי - לא זכאי לפיצויי פיטורין.

ש.2. עזיבת העובד לחופשה בחו"ל- לדוגמא לאחר  3 שנות עבודה:

ת. עפ"י החוק יש מחוייבות לאפשר את צבירת 7 ימי השנה הראשונה ו7 ימי השנה השניה לחופש. כלומר יחד עם השנה השלישית יש לה יש לה 21 ימים (7 X 3 שנים, לאחר השלמת 3 שנים מלאות ורצופות של עבודה). צבורים לפדיון בכסף או לשימוש כחופשה בתשלום על פי בחירתה. במידה ויוצאת לחופש להחתימה שניצלה את מלוא יתרת החופשה הצבורה.

ש.3. האם המעסיק חייב לאפשר לה את החופשה בחול או שיכול להוציא אותה לחופשה אך
מתנה  שתהיה בארץ? 
ת. המעסיק לא יכול להגביל את יציאתה לחו"ל, בהנחה שיוצאת וחוזרת באופן חוקי, שכן זה מנוגד לרוח חוק יסוד כבוד האדם וחרותו - קרי חופש האדם לעשות בחופשתו/חרותו כרצונו.

ש.4. כמה זמן מראש העובד חייב להודיע למעסיק על כוונתו לצאת לחופש שנתי?
ת. על פי החוק היבש החופשה תינתן במועד מוסכם על המעסיק ובחודש האחרון של כל שנה לאחר שהושלמה שנת עבודה רצופה בגין אותה שנה שחלפה. אם העובד רוצה לצאת ליום חופש ספציפי צריך להודיע 30 יום מראש למעסיק ולקבל הסכמתו.

ש.5. עזיבת העובד באופן פתאומי את העבודה ללא הודעה והעלמותו:

ת. עובד שיצא לחופשה ולא חזר ו/או יצר קשר דינו כאילו זנח עבודתו - קרי התפטר.      עזיבה ללא הודעה הינה הפרת ההוראות הקבועות בחוק הודעה מוקדמת. קרי עובד חייב להודיע למעביד על התפטרותו/עזיבתו בהתאם להוראות החוק (לאחר שנת עבודה רציפה 30 יום וכו').
אשר על כן אם לא הודיע העובד המעסיק רשאי לקזז לו את שווי ימי ההודעה המוקדמת מהסכומים שהוא חייב לו על פי גמר חשבון (שכר, דמי הבראה, פדיון חופשה אם קיים, וכו' בהתאם לותק העבודה).
על המשפחה/חברה להודיע מיידית ללשכה להבאת עובדים זרים
ולמשרד הפנים.
על המשפחה/חברה להפסיק את הביטוח הרפואי של העובד.
 

15. מחלת עובד

ש.1. עובדת אושפזה בבית חולים- האם ניתן לפטרה?
ת. זו סוגיה שלמדים מכלל הלאו את ההן או הכן. קרי, החוק לא אוסר פיטורי עובד זר או ישראלי לאור מחלתו, בתנאי שינתנו לו כל התנאים והזכויות. קרי מה שהחוק לא אוסר מותר. 
יש לוודא עם בית החולים שאכן העובדת לא תוכל לשוב בתוך זמן קצר לעבודה.
יש לבדוק את תנאי פוליסת הביטוח הרפואי של העובדת, והאם מאפשרים בכיסוי הביטוח חוו"ד או רופא תעסוקתי. אם אכן זה המצב והעובדת לא תוכל לשוב לעבודה ניתן לפטר ושלם לה את כל הזכויות המגיעות לה:

1).  פיצויי פיטורין.

2).   לענין ימי המחלה - מגיע לעובדת 18 ימי מחלה על כל שנה מלאה שעבדה, יש לערוך חישוב של כמה ימי מחלה צברה, ניתן לצבור עד 90 ימים, קרי אם עבדה לדוגמא 3 שנים, ולא ניצלה אף יום מחלה, צברה 54 ימי מחלה, המעביד ישלם לה לפי תעריף דמי מחלה (יום ראשון ללא תשלום, ואח"כ יומיים 37.5% מהשכר והיתר 75% משווי יום עבודה שלה  למשך 51 יום). ימי מחלה, בהבדל מימי חופשה אינם ניתנים לפדיון, קרי ניתן לפדות אותם בכסף רק אם לא נותקו יחסי עובד-מעביד. כמובן שהעובד חייב להמציא תעודת מחלה כתנאי לקבלת דמי המחלה.כמו כן, אם העובדת תעבוד בזמן ימי המחלה במקום אחר תשלל ממנה הזכאות לדמי מחלה. אם המעביד רוצה לפטר את העובדת בזמן מחלתה אין איסור לעשות כך והוא רשאי, אולם בתי המשפט חלוקים עדיין בדעותיהם, האם יש לחפוף את תקופת ההודעה המוקדמת לימי המחלה, קרי יש פסקי דין שאומרים שניתן לתת הודעה מוקדמת על חשבון ימי מחלה, קרי לא את שניהם, ויש שגורסים שלא ניתן לחפוף, קרי גם הודעה מוקדמת וגם את כל ימי המחלה המגיעים לעובד (אין פסק דין של בית הדין הארצי שנקבע כהלכה בענין זה כיום). לכן ההצעה, לבדוק כמה ימי מחלה יש לעובד צבורים, לשלם אותם או לחפוף אותם לתקופת ההודעה המוקדמת המגיעה לעובד או לא לחפוף (כל אחד על פי שיקול דעתו). כך או כך לא רצוי לבזבז זמן יקר , לתת לעובדת מכתב פיטורין ולעשות  גמר חשבון.

3).   כל עוד המעסיק שילם ביטוח לאומי ועשה לעובדת ביטוח רפואי הוא למעשה חסין  מפני תביעה (שכן רכש ביטוח בדיוק בשביל זה).

4).   הבראה, חופשה צבורה והפרשי שכר אם קיימים.

5).    להוציא לה מכתב פיטורין כדין ולציין בו כי לאור אי יכולתה לעבוד והזדקקות הדחופה לעובד (שכן המעסיק לא יכול להישאר ולו יום אחד ללא עובדת לאור מצבו) אין מנוס מלפטר את העובדת תוך תשלום מלוא הסכומים המגיעים לה.

ש. איך מחשבים שכר עבור ימי מחלה?

ת. חישוב ימי מחלה: 1. בדיקת זכאות - כמה ימים לרשות העובד- צבירה על פי וותק.
2. עבור יום ראשון לא משלמים.
3. יום שני ושלישי של מחלה - 37.5% מתוך שווי יום מחלה.

כל יום נוסף ברצף לאחר מכן - משלמים 75% משווי יום מחלה עד למקסימום 90 יום.
הערות:
א.  ימי מחלה משולמים כנגד אישור מחלה רשמי.
ב. שווי יום מחלה הינו משכורת ברוטו חלקי 30.
 

16. שעות העסקה ושעות נוספות

ש.1. כמה שעות ביום ניתן להעסיק עובד זר?
ת. פרובלמטי: עובד זר יכול לעבוד כמו כל עובד -  43 שעות שבועיות, בפועל יום עבודה הוא 8 שעות מעבר לכך יש לשלם שעות נוספות, אולם עובד בסיעוד לא עובד בפועל 8 שעות רצופות, קרי המעסיק ישן או נח העובד לא עובד וכו', לכן קשה מאד לפקח. יש פסקי דין

מקלים ומקשים בנושא.  מומלץ ורצוי להעזר בייעוץ משפטי.

ש.2. כמה משלמים לעובד לשעות נוספות ?

ת. פסקי דין שונים בעניין:

1. עובד זר עובד במשרת "אמון" (כמו מנהל) ולא זכאי לשעות נוספות

 2. השעות הנוספות של עובד זר בסיעוד מוערכות גלובלית ב- 30%.
על פי חוק מעל 8 שעות עבודה תוספת של 25% לשעה לשעתיים הראשונות ותוספת של 50% לכל שעה מעבר לשעתיים הראשונות. בתביעה על העובד יהיה להוכיח בראיות שעבד יותר מ - 8 שעות ברציפות בפועל ואז יהיה זכאי לשעות נוספות. כנ"ל לגבי עובד סיעודי 24 שעות הגר בבית המעסיק.
ואולם במקרה של עובד סיעוד המתגורר בבית המעסיק קשה לקבוע ולפקח על שעות העבודה שלו בפועל, ובתי המשפט חלוקים בשאלה זו , אשר על כן כל מקרה לגופו ויש להיעזר בייעוץ משפטי.

ש.3.  מתי אפשר להוריד שכר של שעות עבודה משכר העובד?
ת. במידה והעובד מאחר לחזור מחופשתו השבועית, אם זה באופן קבוע שעה או  שעתיים,  ניתן להוציא לו מכתב אזהרה שמהאיחור הבא יופחת לו משכרו שעות האיחור שלו, לפי שווי שעת עבודה משוערכת.
 

17. שונות

 ש1. האם עובד סיעודי צריך גם לבשל ולנקות ולעשות קניות,  והאם הסעיף הזה צריך להופיע בחוזה?                                                                                                                        
 ת.אם הוגדר מראש שתפקידיו בגדר העסקתו אצל אותו מעסיק בלבד הוא גם נקיון הבית וכו' אז הוא צריך. חובה שהגדרת התפקיד והמטלות שעל העובד יבצע להכתב בצורה מסודרת בהסכם ההעסקה שלו בשפה המובנת לעובד ולאשר אותם בחתימתו. כך נדרש על פי חוק.

ש2. זכויות בעת שהיית המעסיק בבית החולים:
ת.  ברגע שהמעסיק שוהה בבית החולים, עובר העובד לעבוד למעשה כמו
live out.
היות ויש זמן רב בבית החולים שהיא לא במגע כלל עם המעסיק, יש צורך לנהל פנקס שעות עבודה בפועל, ובהתאם לזה לראות אם עבדה 8 שעות. במקרה שעבדה יותר מ-8 שעות בפועל יש לשלם שעות נוספות.
כלכלה: אם באופן רגיל מורידים כלכלה מהמשכורת בימים שהמעסיק בבית, צריך לממן לעובד ארוחות בזמן השהייה בבית החולים + נסיעות לבית החולים וחזרה לביתה או לבית המעסיק (במידה ולא מסיעים אותה).

ש3. האם יש הבדלים בזכויות בין עובד זר לעובד ישראלי? מה עדיף לי לקחת ?
ת. בהעסקת עובד זר חלים חוקים ותקנות שאינם חלים על עובד ישראלי, לרבות דרישת רשיון להעסקה, דאגה למגורים ולתנאים הולמים,וביטוח רפואי,  וכל זאת מעבר לכל הזכויות הסוציאליות הרגילות המגיעות לעובד ישראלי. שאלת הכדאיות צריכה להבחן על פי ההיצע, קרי קשה מאד למצוא עובד ישראלי בתחום הסיעוד למשל, ואז אין ברירה אלא להעסיק עובד זר כחוק.

ש4. מהי העלות החודשית לעובד חדש?
ת. משתנה מעובד לעובד ותלוי נסיבות. באופן עקרוני אסור לשלם לעובד פחות משכר המינימום (נכון ליום 31/7/09      3,850.18  ₪ ברוטו לחודש ו 20.70 ₪ ברוטו לשעה). מהסכום הנ"ל ניתן לנכות סכומים המותרים לניכוי כמפורט ב"חובות וזכויות מעסיק".

ש5. האם העלות משתנה בין עובד פיליפיני \ישראלי ופולני?
ת. חוקי העבודה חלים על כל העובדים בישראל. במקרה של עובדים זרים יש התייחסות מיוחדת בפסקי דין לניכויים מהשכר ולתשלומים עבור חריגות.

ש6.יש לי עובדת ניקיון דרך חברת כח אדם לעוזרות - האם היא מכוסה ע"י ביטוח לאומי ?
ת. יש לבקש ולבדוק מסמכים שהעובדת מבוטחת על ידי ביטוח לאומי מטעם המעסיק שלה, ובכך אין עליך חובה לשלם לה ביטוח לאומי כי אתה לא המעסיק שלה, בהיעדר מסמכים מביטוח לאומי ומסמכי רשיון שהיא עובדת בהיתר בחברת הנקיון אתה לא יכול להעסיק אותה.

הריון ולידה:
ש1.עובדת שלי נכנסה להריון - מה אני עושה?
ת. לא ניתן לפטר עובדת בהריון ללא קבלת היתר משר התעשייה, המסחר והתעסוקה, באם עבדה ברציפות אצל אותו מעסיק 6 חודשים ומעלה. אם הסיבה לפיטורים אינה קשורה בהריון יש סיכוי טוב וסביר כי היתר לפיטוריה ינתן על ידי השר, אולם כל מקרה יבחן  לגופו.

ש2. לעובדת שלי נולד ילד ,היא גרה אצלי ,האם אני צריך לגדל את הילד? האם אני צריך    לשלם לה יותר?
היא זכאית לחופשת לידה ומענק לידה מביטוח לאומי כמו כל עובדת ישראלית. אין הוראה בחוק או בפסיקה לגבי גידול הילד או תשלום נוסף.

ש. 7. עובדת נזקקת לטיפול רפואי, רופא של הביטוח שלח אותה לצילומים שהביטוח טוען שאינו מכסה.מי אחראי לשלם עבור הצילומים האלה? המעסיק הרי ביטח כחוק את העובדת הזרה?

ת. המעסיק מחוייב לביטוח רפואי , מה שלא מכסה הביטוח לא צריך לצאת מכיסו של המעסיק ולכן חל על העובדת.
 
  DANIEL OZ NURSING AID