היכן כדאי היום בשנת 2018 לפתוח תיק - בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני ? מאת עו"ד נחל אוזלבו.

זוהי השאלה הראשונה ששואל כל לקוח בפגישת יעוץ ראשונה עם עורך דין. "שאלת השאלות", השאלה אשר עשויה להכריע את עתידו וגורלו של התיק, ולעיתים לא ניתן באמת לבחור בערכאה הרצויה שכן בן הזוג כבר הקדים את הלקוח ופתח הליך משפטי לפניו.
לכן חשוב מאוד לפני שמתחילים הליל משפטי בענייני משפחה "להכין שיעורי בית" מבעוד מועד, להתייעץ, להבין את התהליך ולקבל הסבר משפטי וייעוץ מקיף לפני ביצוע כל פעולה, על מנת שלא יגרמו נזקים בלתי הפיכים ואף מיותרים שניתן היה למנוע.
לשאלה זו אין תשובה פשוטה שכן היא מאוד תלויה בנסיבותיו של כל תיק ותיק. על כן עורך דין מיומן ומנוסה בענייני משפחה יוכל ליתן חוות דעת נכונה אודות הערכאה העדיפה ללקוח בהתאם לנסיבותיו.
אין ספק כי כיום בשנת 2018 הסברות והמיתוסים הישנים לפיהם "עדיף לנשים בבית משפט" ו-"עדיף לגברים בבית הדין" כבר אינם קיימים שכן התקדמות החקיקה והפסיקה ברבות השנים והשינויים בתחום הביאו לכך שההבדלים בין שתי הערכאות של ביהמ"ש והרבנות השתנו מאוד ויש הבדלים חדשים שלא היו קיימים בעבר באופן ששינה את "היתרונות" או "החסרונות" שהיו רווחים. 
קצרה היריעה מלתאר באתר זה את מלוא ההבדלים, ואין תחליף לפגישת יעוץ יסודית ומקיפה, אולם להמחשת ההבדלים ניתן לאמוד מספר דוגמאות לעקרונות שעל פיהם ניתן יהיה לבחור את הערכאה הרצויה ללקוח:
1. בעקבות פסק הדין החדש של ביהמ"ש העליון לעניין מזונות בע"ם 919/15 אשר קבע כי במקרה של משמורת משותפת, ילדים מעל גיל 6 והכנסות דומות של שני ההורים נטל המזונות יחולק שווה בשווה בין ההורים - פסק דין גרם לחוסר וודאות שיפוטית לעניין קביעת המזונות וסכומם בעולם המשפטי והביא לכך שנשים רבות החלו לפנות דווקא  לבית הדין הרבני בתביעת מזונות קטינים, ואילו הגברים בנסיבות דומות החלו לפנות לביהמ"ש לענייני משפחה. 
2. בגידה - במצבים בהם היתה בגידה ועתידה להתנהל בין הצדדים תביעה לחלוקת רכוש, נשים רבות יפנו לביהמ"ש לענייני משפחה, ואילו הגברים לבית הדין הרבני. 
3. ילדים קטנים מתחת לגיל 6 ופערי שכר משמעותיים הין ההורים, ללא משמורת משותפת - במצבים אלה קיימת דילמה, שכן שתי הערכאות עשויות לפסוק מזונות קטינים באופן דומה, עשויים להיות הבדלי סכומים, והבדלי גישות, והכל בהתאם לנסיבות התיק. 
4. הבדלי אגרות - האגרות בביהמ"ש לענייני משפחה לעומת בתי הדין הרבניים שונות, כך למשל תביעה לחלוקת רכוש ופירוק שיתוף בביהמ"ש לענייני משפחה בשנת 2018 עומדת על 2,855 ש"ח (מעודכן ליולי 2018)
ואילו בבית הדין הרבני אותה תביעה כרוכה באגרה נמוכה משמעותית של כ-380 ש"ח בלבד.
5. הבדלים במתן צווי עיקול זמניים ועיכוב יציאה מהארץ - בביהמ"ש על מנת לעקל במעמד צד אחד נכסים של בן הזוג השני לשם מניעת הברחת רכוש יש לעמוד בתנאים לא פשוטים ולהוכיח סכנת הברחת רכוש, וכן על מנת לעכב יציאה מהארץ יש להראות ראשית ראיה או חשש סביר לעזוב את הארץ לצמיתות או לתקופה ממושכת וכן להפקיד ערבויות וביטחונות.
לעומת זאת בבית הדין התנאים מקילים יותר והדרישות מופחתות לצורך הוצאת הצווים הנ"ל.  
לסיכום, על מנת לקבל החלטה נכונה, מושכלת ומותאמת לנסיבות המקרה שלכם לעניין הערכאה הרצויה בה יתנהל תיקכם יש להיוועץ עם עו"ד בקיא ומנוסה במיטב ההלכות המשפטיות העדכניות, שכן להחלטה זו יתכנו השלכות משמעותיות על תוצאות תיקכם. צור קשר


חדשות בדיני משפחה: 

בתאריך 19.7.17 פורסם פסק דינו של ביהמ"ש העליון  ונקבעה הלכה חדשה לעניין מזונות ילדים מעל גיל 6 לפיה במצב של משמורת משותפת, ויכולות כלכליות דומות של שני ההורים, נטל המזונות יחולק באופן שווה בין ההורים. 

בחודש יולי 2016 נכנס לתוקף חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה שקבע כי לפני הגשת תביעה בענייני משפחה בין בני זוג ישנה חובה לפתוח הליך שנקרא "הליך יישוב סכסוך", שהנו הליך מקדמי ביחידת הסיוע של בתי המשפט אשר נועד לאפשר לבני הזוג להגיע להסדר לפני התחלת הליך משפטי בבית משפט. 

חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בין זוג שנפרדו תשע"ד - 2014 - החוק מקנה לבן הזוג לשעבר בהתקיים תנאים מסוימים זכות עצמאית להירשם בפוליסת הביטוח של בן זוגו ולקבל על שמו את חלק מהקצבה ישירות מן הגוף המשלם את הקצבה. 

בחודש יוני 2018 מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות התשע"ח - 2018 בעניין ביטול חזקת הגיל הרך. כמו כן בשנים האחרונות ניתן לראות שינוי דרמתי בפסיקת בתי המשפט לענייני המשפחה בכל הנוגע ל"חזקת הגיל הרך" ויישומה, ופעמים רבות יותר נפסקת משמורת משותפת גם כאשר מדובר בילדים מתחת לגיל 6 או מסירת הקטינים למשמורת האב בנסיבות מסוימות מתוך הכרה שוויונית בזכות כל אחד מההורים לגדל את ילדיהם. 

חדשות בדיני עבודה:

ביום 7.11.17 פורסם תיקון לחוק שכר המינימום שקבע עלייה נוספת בשכר המינימום לשכר חודשי של 5,300 ש"ח או 47.5% מהשכר הממוצע במשק כפי שיוגדל בהתאם לתוספות. כמו כן עלה השכר היומי ל-212 ש"ח ליום לעובד 6 ימים בשבוע, ו-244.61 ש"ח ליום לעובד שעובד 6 ימים בשבוע, וכן עלה השכר השעתי ל-28.49 ש"ח לשעה.

בנוסף קוצר שבוע העבודה במשק ל-42 שעות במקום 43 שעות ללא הפחתה בשכר.

בעת האחרונה חל שינוי מגמתי בחוק עבודת נשים אשר מרחיב את הוראותיו גם על בן הזוג באופן שמאפשר זכאות לחופשת אבהות לאחר לידה, ניתנה לבון הזוג האפשרות לממש את הזכות לשעת הורות.

בחודש אפריל 2017 תוקנו הוראות חוק עבודת נשים וחוק הביטוח הלאומי כך שהוארכה התקופה בה ישולמו דמי לידה בשבוע אחד נוסף, דהיינו ל-15 שבועות. 

חדשות בנדל"ן ומיסוי מקרקעין:

ביום 16.1.18 עודכן גובה מדרגות מס הרכישה. המדרגות מתעדכנת אחת לשנה בהתאם להוראות החוק. 
עבור רוכשי דירה שזו דירתם היחידה על חלק השווי שעד 1,664,520 ש"ח לא ישולם כלל מס, ומעל התקרה הנ"ל ישולם מס לפי מדרגות של 3.5% עד 1,974,335 ש"ח, 5% עד 5,093,535 ש"ח וכן מדרגות נוספות כפי שקבוע בחוק לפי שווי הדירה ככל שעולה על הסך הנ"ל.

לעומת זאת רוכש דירה שזו אינה דירתו היחידה ישלם 8% מס רכישה על מלוא סכום הדירה עד לשווי 5,095,570 ש"ח, ו-10% מהשווי הנ"ל ומעלה.  

נחל אוזלבו, עורכת דין, מגשרת ונוטריון
הבילוים 24 גדרה מיקוד 7040140
טל: 077-5354341       פקס: 077-6717496   נייד: 052-3738675
 nahalmeir@gmail.com
2all - בניית אתרי אינטרנט