בניית אתרים בחינם
 
יוון העתיקה


יוון העתיקה היא התקופה הקדומה בהיסטוריה של יוון שהתמשכה עד לעליית הנצרות ביוון. חלק מההיסטוריונים מחשיבים אותה לחלק מהתרבות המערבית וליוון הייתה השפעה רבה על רומא העתיקה , הקיסרות הרומית ועוד עמים. יוון כבשה את החלק הדרומי של הבלקן וגם הרבה מאוד שטחים אחרים נוספים. היא כבשה את האימפריה הרומית וגם את איטליה ומדינות שאותה כבשה האימפריה הרומית. בירתה של יוון העתיקה הייתה אתונה (וגם כיום) והמבנה המפורסם ביותר ששימש את היוונים באותה תקופה: האקרופוליס. היוונים גילו תרבות מפותחת מאוד לתרבות האנושית כולה גם מבחינה של אדריכלות, פילוסופיה, מדע , מוזיקה ועוד תחומים נוספים. רוב היוונים דיברו יוונית עתיקה אך היו גם כאלה שדיברו בשפות אחרות. התרבות היוונית המוכרת, לא הייתה קיימת באלף הראשונה לפנה"ס .
תחילתה של התרבות היוונית החלה בכרתים, ונקראה אז התרבות המינואית אשר כיום אשפר למצוא את שרידיה ואת מקדשיה בכרתים ובאיים נוספים. לאחר התרבות המינואית , הייתה התרבות המיקנית, שהיוותה את השלב האחרון של תקופת הברונזה ביוון הקדומה. היוונים כבשו בנוסף לכך את חצי האי האפניני וגם את סיציליה מהאימפריה הרומית. באזור המאה ה-12 לפנה"ס , ביוון החלו להיתיישב גם שבטים שמהם התפתחה יוון של היום וגם של התרבות המינואית והמיקנית. יוון כבשה גם את האימפריה הפרסית תוך כדי מלחמת פרס- יוון שזאת אחת התקופות המפורסמות והמשפיעות ביותר בהיסטוריה של יוון העתיקה. מיוון התפתחו גם הרבה עמים כגון האימפריה הסלאוקית, האימפריה של אלכסנדר מוקדון ועוד... הרבה שבטים יוונים התיישבו גם בפלופונסוס שזהו אי גדול מאוד ביוון ורבים גם בקפריסין ועוד איים גדולים אחרים. בשלב כלשהו, עם עליית הנצרות לרומא , רומא התחזקה ונהפכה לאימפריה גדולה וחזקה אף יותר מיוון , נערכו מלחמות רבות על שטח ודת ובשנת 313 לספירה, באה קיצה של התרבות היוונית. (תקופה זו נקראת
גם: "יוון תחת שלטון רומא").האקרופוליס באתונה. מקדש שנבנה בידי היוונים במלחמת פרס יוון. הוא נחשב לאחד מהמבנים
החשובים והמפורסמים ביוון העתיקה. המקדש נבנה במקום בו היה מקדש יווני אחר שנהרס ע"י הפרסים.

פילוסופית יוון העתיקה-הפילוסופיה ביוון העתיקה היא אחת הפילוסופות המשפיעים ביותר על התרבות האנושית. היוונים גילו שיטות רבות בפילוסופיה והפילוסוף הידוע ביותר הינו סוקרטס, שגילה משמעויות רבות ודברים רבים בעולם הפילוסופי.

 


סוקרטס, אחד הפילוסופים הידועים והחשובים של התרבות היוונית כולה.

 

תקופות יוון העתיקה-

ביוון העתיקה היו מספר תקופות. כל תקופה התפתחה במידה רבה יותר מהתקופה שהייתה לפניה וכך הן מראות את ההתפתחות ביוון העתיקה.


להלן תקופות יוון העתיקה:


התקופה המיקנית (1600 לפנה"ס- 1200 לפנה"ס). במקביל לתקופה המיקנית, הייתה גם יציאת מצרים.
תקופת המעבר (1200 לפנה"ס- 800 לפנה"ס). רעמסס השלישי, מלך מצרים, וממלכת ישראל המאוחדת נוסדת.
התקופה הארכאית (800 לפנה"ס - 479 לפנה"ס). יסוד המלוכה הרומית והצהרת כורש.
התקופה הקלאסית (479 לפנה"ס- 323 לפנה"ס). בתקופה זו גם הייתה התקופה הפרסית בארץ ישראל.
התקופה ההלניסטית (323 לפנה"ס- 146 לפנה"ס). תקופה זו איראה במקביל למרד החשמונאים.
יוון תחת שלטון רומא (146 לפנה"ס- 330 לספירה). יוון הופכת לפרובינקיה רומית , והרומים כובשים את כל אגן הים התיכון.במהלך התקופות אמנם יוון נכבשה גם ע"י האימפריה העות'מאנית וגם ע"י האימפריה הביזנטית אך התקדמה מאוד בכל התחומים והמדע.
בניית אתרים - טואול