בניית אתרים בחינם
 
אלכסנדר הגדול

אלכסנדר הגדול ממוקדון, היה מלך מוקדון. אחד מגדולי המצביאים והמדינאים  בעת העתיקה. כיבושיו הנרחבים כללו את ערי המדינה של יוון העתיקה, כל שטחה של האימפריה הפרסית, מספר אזורים במרכז אסיה, ואף חלקים  מתת היבשת היהודית.
עוד בימיו, נחשב אלכסנדר לאל ורבים, במיוחד במצרים, סגדו לו. אישיותו והשגיו של אלכסנדר שימשו מופת לאישים מפורסמים רבים לאורך ההיסטוריה, שאחד מהבולטים בהם הוא יוליוס קיסר. אל אף שמת בגיל צעיר (33), הרי כפי ששמו מעיד עליו, הותיר אלכסנדר הגדול חותם משמעותי על ההיסטוריה וכן גם על התרבות. כיבושיו הנרחבים פתחו עידן חדש בתולדות האנושות - התקופה ההלניסטית. חזונו של אלכסנדר שכלל גם שילוב עם המזרח והמערב, שילוב תרבות, דת, מנהגים וקשרי משפחה בא לידי ביטוי בתרבות ההלניסטית שמיזגה את יסודותיה של תרבות יוון העתיקה עם תרבויות בני המקום. השפעותיה האומנותיות, הפילסופיות והאחרות של התרבות ההלינסטית ניכרות עד עצם היום הזה.
אלכסנדר נולד בעיר פלה, בירת מוקדון, לפיליפוס השני מלך מוקדון ואשתו הרביעית, אולימפיאס. בתקופת ילדותו של אלכסנדר הייתה מוקדון ארץ ברברית, או במקרה הטוב ברברית למחצה בעיני היוונים. יחד עם זאת התרבות המוקדונית העתיקה הייתה קרובה ואולי אף זהה לתרבות היוונית העתיקה והיחס היווני נבע בעיקר בהתנשאות וממאבק פוליטי בין פיליפוס והיוונים. עד תקופת שלטונו של אביו, מוקדון הייתה ארץ בעלת שלטון רופף ותרבותה הייתה נחותה יחסית לזו היוונית. הארץ הייתה חקלאית ברובה, עריה היו מעטות ותפקידה בפוליטיקה היוונית היה שולי. כל זה השתנה עם עלייתו של פיליפוס לשלטון, עת בה תפסה מוקדון עמדת בכורה באזור. הוריו של אלכסנדר יחסו חשיבות רבה לחינוך ולאימונים הצבאיים של אלכסנדר והוא זכה לחינוך ברמה גבוהה מאוד. בילדותו היו לאלכסנדר מורים פרטיים מובחרים, וכבר בילדות הפגין עקשנות וכוח רצון. כשמלאו לאלכסנדר 13, הזמין אביו את אריסטו לשמש לו כמחנך. הלימודים התקיימו במיזאהף, מקדש הנימפות. במקדש זה למדו לצד אלכסנדר גם בני אריסטוקרטים אחרים שרבים מהם קיבלו עמדות פיקוח רמות בצבאו לאחר מכן. המפגש בין אחד מגדולי ההוגים  ובין אחד מגדולי אנשי המעשה היה לכאורה הזדמנות היסטורית נדירה. אך חילוקי הדעות בין השניים מנעו שיתוף פעולה רב שנים. בין הנושאים השנויים במחלוקת היה היחס לפרסים ולעמים כבושים אחרים. בעוד אריסטו הדגיש את התרבות היוונית לעומת "הברברים הנבערים", נטה ליבו של אלכסנדר לעבר גישה קוסמופוליטית יותר והוא התייחס אל כל העמים הכבושים כשווים.
בניית אתרים - טואול