בניית אתרים בחינם

הכשרת הצופים ו' במלחמת העצמאות

 

מבצע "מגן"

      כאמור, משטרת עיראק סוידאן (מצודה מטיפוס טיגרט) שלטה, כאמור, באש על קיבוץ נגבה והייתה בסיס לכוח המצרי המחזיק ב"צומת" – צומת הדרכים לנגב. על המשטרה נערכו מספר התקפות כושלות ובראשית יוני 1948, הוטל על גדוד 7 לכובשה. בכוח שיועד להתקפה היו שש מחלקות רגלים של גדוד 7, מרגמת "פרעוש" (דגם מוקטן של ה"דוידקה"), 3 מחלקות ג'יפים, 2 זחל"מים (אחד נושא תותח 20 מ"מ) ו-3 תותחים 65 מ"מ.

      על המשטרה הגנו  60 חיילים מצריים סדירים, מצויידים במקלעים כבדים ובמרגמות. המתחם הוקף בחמש גדירות היקפיות שביניהן הונחו מוקשי תאורה ומוקשים נגד אדם.

      בגלל תקלות שונות, החלה הצעידה לעבר המשטרה ב-10.6.1948 בשעה 23.25. רק אחרי כ-4 שעות, בשעה 03.20, הגיע הכוח לשטח ההערכות, מדרום למשטרה, שעה ו-20 דקות אחר כך, בשעה 04.40 החל ירי על המשטרה מתותח 65 מ"מ, מרגמות 81 מ"מ, מק"בים, פיאטים ודוידקה. ההפגזה נמשכה עד שעה 05.05.

      הכוח הפורץ התקדם בחיפוי אש המקלעים של הרתק. ולאחר שהתגלה הגיבו המצרים בירי פצצות תאורה ואש מק"בים. פגיעת פצצות פיאט בבנין הביאה להפחתת האש המצרית. הגדרות נפרצו וחומרי נפץ הונחו ליד שער המשטרה אך החבלנים שאמורים להפעילם נפגעו ולכן לא החומר הופעל.

      השעה הייתה כבר 05.30, והוחלט על נסיגה, תוך ניצול שעות החשיכה האחרונות. הנסוגים ראו מספר חיילים מצריים נסים אך לא שמו את ליבם לכך. התברר, שהמצרים נסוגו אף הם, ופינו את המשטרה. מודיעין חטיבת "הנגב" קלט את הפקודה לנסיגה. אך תקלות בקשר מנעו את העברת הידיעה לחפ"ק. בהמשך ראו הלוחמים מטוסים מצריים מפציצים את המשטרה. במהלך הנסיגה תקפו המטוסים את גדוד 7 הנסוג. בהתקפה האוירית נהרגו 2 לוחמים ו-3 נפצעו, וכך עלה סך הנפגעים בהתקפה ל-4 הרוגים ו-12 פצועים.

להלן עדותו של אברהם בנקל (מלוחמי גדוד 7) על מבצע "מגן":  

בהתקפה הראשונה, של הגדוד, על עירק-­סוידאן היינו ברתק. אני חושב שהחברה מבית עובד היו חבלנים ופורצים. הרתק שלנו מוקם דרומית מזרחית למשטרה. אנחנו היינו בין התוקפים וחיכינו שהחבלנים יגיעו מצד שמאל שלנו – מצד מערב. בהתקפה היו לנו 2 פצועים – "עבד" המד"ס ובוזה המ"פ שנפצע בגב. שמנו אותו על אלונקה וסחבנו לכיוון המשאיות. בשלב מסוים אמר אחד מסוחבי האלונקה "נעזוב אותו הוא מת". המ"פ צעק" "לא, אני חי!". אני זוכר שראובן רייצוק, שהיה אחד החברה החזקים, לא סחב את האלונקה אמר: "חברה בואו נתחיל לשיר" והוא התחיל לשיר. צעקתי לו: "בא תסחוב, מה אתה עוד שר". כפי הנראה, ראובן נהג כך בהשפעצ הספר "אנשי פנפילוב" שהיה מקובל ביותר ביננו.


                                             אזור הפעולה במבצעי "מגן" ו"דוד מגן"


Home | About | Contact
2all - Free Web Design