בניית אתרים בחינם

עונות השנהעונות השנה הן מספר תקופות עיקריות, ברוב אזורי הכדור הארץ ארבע, שאליהן מחולקת כל שנה. כל אחת מעונות השנה מאופיינת באקלים משלה ומספר שעות אור שונה ביממה. בהכללה ניתן לדבר גם על עונות השנה בכוכבי לכת אחרים.

כל עונה ומאפייניה, כל עונה ומה שיש לה להציע למשל: חצבים, נחליאלי, נדידת ציפורים, חבצלת החוף פורחת וגם הסתוונית והחלמונית, העצים בשלכת וחשים טיפטוף של גשמי היורה, קריר וגם נעים זה אומר שבא הסתיו. וכאשר רוחות מנשבות, קר, גשמי זעף  ולפעמים גם שלג , חלזונות זוחלות  חג החנוכה נחוג, זה אומר שבא  החורף. וכאשר הכל פורח ומלבלב, השמים בהירים , וחוגגים את חג הפסח זה אומר שבא באביב. כשהולכים לים וחם מאד, אוכלים פירות טעימים, מלקקים שלגונים , פה ושם רואים עקרבים ונחשים והחופש הגדול מגיע זה סימן שהקיץ חזר. וכאשר הקיץ בורח והסתיו ברכה שולח, הנחליאלי חוזר להתארח והחצב כבר פורח. זה אומר שהכל שוב חוזר. וזה נקרא גלגל השנה.

עונות השנה נוצרות בשל סיבוב כדור הארץ מסביב לשמש. היות שכדור הארץ נוטה על צידו, בכל שלב במהלך השנה מקבל חלק אחר בו את הקרינה החזקה של השמש ושורר בו קיץ. הצד השני עובר באותו זמן חורף.

משום כך, כשאצלנו בצד הצפוני של כדור הארץ, חורף, במקומות שנמצאים בצד הדרומי של הכוכב שלנו, כמו אוסטרליה ואפריקה, יש קיץ. כמובן שזה גם עובד הפוך - בזמן הקיץ אצלנו, יש במקומות הללו חורף.

 

קיץ - ים, שמש, הרבה שמש, 30 מעלות בצל. אי אפשר לפספס את הקיץ הישראלי. עונה הכי חמה בשנה. בַּקַּיִץ הַיָּמִים חַמִּים יוֹתֵר וּשְׁעוֹת הָאוֹר אֲרֻכּוֹת. בְּיִשְׂרָאֵל לֹא יוֹרֵד כִּמְעַט בִּכְלָל גֶּשֶׁם בַּקַּיִץ. הַחֹם הַגָּדוֹל טוֹמֵן בְּחֻבּוֹ סַכָּנוֹת! כַּאֲשֶׁר נִמְצָאִים זְמַן רַב בְּחֹם הַשֶּׁמֶשׁ אֶפְשָׁר לִסְבֹּל מִ"מַּכַּת חֹם" אוֹ מֵ"הִתְיַבְּשׁוּת"

 

סתיו - מסתכלים סביב סביב, ואם רואים חצב, נחליאלי, קשת בענן ועלים נושריםאז יודעים שבא הסתיו. בַּסְּתָו מֶזֶג הָאֲוִיר מַתְחִיל לְהִתְקָרֵר וְהַיָּמִים מַתְחִילִים לְהִתְקַצֵּר. מֶזֶג הָאֲוִיר קָרִיר - הַחֹם הַגָּדוֹל שֶׁשָּׂרַר בַּקַּיִץ מְפַנֶּה אֶת מְקוֹמוֹ לִקְרִירוּת הַסְּתָו. מַתְחִילִים לָרֶדֶת גְּשָׁמִים - הַגְּשָׁמִים הָרִאשׁוֹנִים יוֹרְדִים. הַגֶּשֶׁם הָרִאשׁוֹן נִקְרָא "הַיּוֹרֶה". מַתְחִילוֹת לִנְשֹׁב רוּחוֹת.

 

חורף - החורף מביא איתו מעילים, גשם וטמפרטורות נמוכות. העונה הכי קרה בשנה. הַחֹרֶף הִיא הָעוֹנָה בָּהּ יוֹרְדִים בְּיִשְׂרָאֵל מֵרַב הַ"מִשְׁקָעִים". מִשְׁקָעִים הֵם מַיִם הַמַּגִּיעִים לָאֲדָמָה.

 

אביב - בָּאָבִיב מֶזֶג הָאֲוִיר נַעֲשֶׂה חָמִים יוֹתֵר. בָּאָבִיב מַפְסִיקִים הַגְּשָׁמִים. הַגֶּשֶׁם הָאַחֲרוֹן שֶׁיּוֹרֵד בְּכָל שָׁנָה נִקְרָא "הַמַּלְקוֹשׁ". ניתן לראות את הפריחה, לבלוב, חיות החורף מתעוררות, קינון, הימים מתארכים - כל הסימנים מעידים שהאביב כבר כאן.


ועוד הקליקו כאן


קישור לאתרים

עונות השנה ויקיפדיה

מהן עונות השנה

מתי מתחלפות העונות

מדוע מתחלפות העונות

איך נוצרות העונות?

עונות השנה באתר קק"ל

עונות השנה בברייפופ למנויים

עונות השנה בשירונט

עונות השנה – מכללת קיי

סימני הסתיו - ערכת הפעלה


סרטון קצר על עונות השנה

עונות השנה רעיונות ליצירה

סיפורים לעונות השנה

חידונים לעונות השנה

עונות השנה פורטל עובדי ההוראה

איך העונות מתחלפות – מערך שיעור

משחקי טריוויה לעונות השנה

עבודות יצירה


קובץ PDF הקליקו על התמונה לפתיחה ולשמירת הקובץ
סרטון עונות השנה מאפיינים ושירים הקליקו על הקישורhttps://www.youtube.com/watch?v=Uc-Y91uCYuo&feature=youtu.beסרטון עונות השנה בשירים הקליקו על התמונה או על הקישוריתhttps://www.youtube.com/watch?v=_mDsg_SkfVE&feature=youtu.be 


טואול - בניית אתרים בחינם