בניית אתרים בחינם


זרקור על אודות שׁוֹנוּת


קבוצת השווים שבה מתרחשים תהליכים לימודיים וחברתיים הינה קבוצה הטרוגנית שחבריה שונים זה מזה בהיבטים מגוונים, כמו: צרכים, משאלות ושאיפות, תפיסות עולם, דעות ורצונות, מראה חיצוני, תכונות אופי, יכולות וכישרונות, תחביבים, מסורות ותרבויות.

שונות זו באה לידי ביטוי בשלבים השונים של תהליך התפתחותה והתגבשותה של קבוצת השווים, והיא שבה ומתעצמת במצבים של השוואה חברתית. 

השונות וביטוייה המגוונים בפעילות החינוכית, החברתית והלימודית עשויים לזמן לחברי קבוצת השווים הפריה הדדית, התפתחות אישית וחברתית והתנסות במימוש ערכים כמו: מתן כבוד לשונה, קבלת האחר ועוד.

בספרות המחקרית ניתן למצוא סימוכין לכך שמפגש עם השונה ושיתוף פעולה עימו לאורך זמן עשויים לסלול את הדרך להתפתחות אישית וללכידות חברתית.כל בני האדם  שונים זה מזה: גזע, צבע, דת, מין, גיל וכו'. שונות וייחודיות תורמות לעולם עניין ויופי, אך יוצרות גם מקור למתחים. התביעה ליחס שווה וכבוד לכל אדם באשר הוא ערך בסיסי בתרבותנו, לכן יש לכבד את זכותו של אדם וקבוצה להיות שונה וייחודי ויחד עם זאת להשתלב כשווה בקבוצה ללא קיפוח בגלל שונותו וללא טשטוש זהותו המקורית.

הבסיס לקבלת השונה הוא היכולת הרגשית הבוגרת להבין את נקודת הראות של האחר ולחוש מה הוא מרגיש – אמפתיה. כאשר חסר לנו הבסיס הזה ונערמים מחסומים בין יחידים וקבוצות, קשה לנו לקבל את הזולת השונה מאתנו. אז נוצרות תפישות מוטעות לגבי השונים מאתנו ומתפתחים לגביהם רגשות שליליים, סטראוטיפים ודעות קדומות.

תנאים הכרחיים לשינוי היחס לשונה: אוירה פתוחה, מקבלת ותומכת. מפגש ישיר עם השונה לאורך זמן תוך עידוד רגשות חיוביים ולא של איום עשויים לסייע לפתיחות כלפי השונה ולפיתוח יחסי גומלין שוויוניים.

לכל אחד מאתנו, בין אם מבוגר ובין אם ילד, יש אופי משל עצמו ותכונות העושות אותו שונה מאחרים. כל אחד טיפוס מיוחד. ההנחה היא, שאם הילד יכיר בכך ש"כל אחד טיפוס מיוחד", ובהמשך יבין שלמרות זאת, גם בו יש משהו מכל טיפוס, יקל עליו לקבל בני אדם שונים, להבין מדוע הם מתנהגים כפי שהם מתנהגים במצבים שונים ולהתחשב בהם. 

לכן, נלמד לקבל את השונות בין הילדים (אנשים) על-פי צורתם החיצונית (ג'ינג'י, כהה עור, שמן, רזה, ממושקף וכו'), וכן נבין את חשיבותה לאדם ולחברה בכלל.

 ללמידה נוספת הקליקו כאן

כיתה ווירטואלית שעור בנושא להיות שונה

https://drive.google.com/file/d/1FDYeBm7YJIhF4nGVIGVoQNuO6xmv7AKe/view?usp=sharing

קישורים לאתרים


קבלת השונה – אתר אינטליגנציה ריגשית

האחר הוא אני – משרד החינוך

האחר הוא אני – לקידום חברה טובה – משרד החינוך

קבלת השונה – משרד החינוך

אלוף כדורסל – סרטון ומידע באתר בין הצלצולים

קבלת השונה – בין הצלצולים

קבלת השונה באתר את זה

האחר הוא אני – במינהל חברה ונוער

סרטון קבלת השונה

סרטון לקבל את השונה

סרטון שונה אבל שווה

סרטון עודד פז – האחר הוא אני

סרטון יובל שם טוב – האחר הוא אני

סרטון קבלת השונה – תיאטרון נגיעות

סרטון נוסף קבלת השונה – מט"ח

סרטון כיצד זה מרגיש להיות שונה – מונולוג מפי אוטיסט


הקליקו על הץמונה לפתיחת קובץ PDF

הקליקו על הץמונה לפתיחת קובץ PDF


סרטון שירים מידע ואמרות בנושא שונות - הקליקו על התמונה או על הקישור


https://www.youtube.com/watch?v=9TtH4TE3-mM&feature=youtu.be


טואול - בניית אתרים בחינם