בניית אתרים בחינם


ל"ג בעומר הינו היום ה - 33 מתוך 49 ימי ספירת העומר.
ל"ג בעומר אינו תאריך וגם אינו שֵׁם – אלא מספר סידורי בלבד. התאריך שבו חוגגים את ל"ג בעומר הוא י"ח באייר.

ספירת ימי העומר הם הימים שבין היום הראשון של חול המועד פסח, שבו הביאו את העומר – ובין חג הביכורים, חג השבועות,
שהם 49 יום (7 שבועות).

למידע הקליקו כאן .  למידע נוסף הקליקו כאן.ל"ג בעומר

ל"ג בעומר הוא ממועדי ישראל. זהו היום השלושים ושלושה לספירת העומר שסופרים מפסח לשבועות, וחל בי"ח באייר. מקורו של המועד ככל הנראה במנהג לציון קדום של התאריך, וכל"ג בעומר הוא קיים החל מהמאה ה-12‏. זהו המועד האחרון שנוסף ללוח הזמנים היהודי הדתי, עד התקופה המודרנית. מנהג בולט בל"ג בעומר הוא הדלקת מדורות.

למידע נוסף הקליקו כאן.

מנהגי החג

 

הדלקת מדורות-  נוהגים  להדליק מדורות אש ולרקוד מסביבן כל הלילה .

תספורות  ילדים - מביאים את הילדים אשר מלאו להם 3 שנים לקבר ר' שמעון בר יוחאי אשר במירון ושם מספרים אותם בפעם הראשונה.

חץ וקשת - ילדי ישראל נהגו לשחק בל"ג בעומר בחץ וקשת בגלל הקשר למרד בר-כוכבא.

הילולה דרבי שמעון בר יוחאי - ל"ג בעומר הוא יום פטירתו של ר' שמעון בר יוחאי והוא נחוג בהילולא גדולה על יד קברו שנמצא במירון ליד צפת.

למידע נוסף הקליקו כאןל"ג בעומר הוא אומנם חג ססגוני ומרכזי בימינו, אולם מפתיע לגלות שאינו מוזכר - לא בתורה, לא במשנה, לא בגמרא ואפילו לא בספרות הגאונים שנכתבה אחריה.
 
בספרות הלכתית שנכתבה מאוחר יותר דווקא מוזכר ל"ג בעומר - היום ה- ‏33   לספירת העומר
 
אך גם כשאשר מוזכר החג, בחלק ניכר מהמקומות, הוא אינו מופיע כיום מיוחד, אלא כתאריך המציין מעבר מתקופה אחת לזו שבאה אחריה.

למידע נוסף הקליקו כאן

המניעים לציון יום זה

קיימות מסורות לא מבוססות, המייחסות אירועים שונים ליום זה

·        פסקה המגפה שתקפה את תלמידי ר' עקיבא .

·        הודלקו משואות כדי לבשר את הניצחון של צבא בר כוכבא על הרומאים.

·        זהו יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י), וביום זה נערכת הילולה על קברו.

·        חגיגות הנישואין שהושבתו בימי ספירת העומר אלה מועברות כולן לל"ג בעומר.ספירת העומרבתורה כתוב (ויקרא כ"ג,ט"ו): "וספרתם לכם ממחרת השבת [החג]...שבע שבתות [שבועות] תמימות..." מיד לאחר החג הראשון של פסח, מתחילה תקופה בת 49 יום, בה סופרים כל יום וכל שבוע. ימי הספירה מתחילים ביום השני של חג הפסח, שבו הוקרב קרבן 'העומר' (קרבן שעורים – שלאחריו מותרת אכילת התבואה החדשה בעולם כולו, להוציא בית המקדש עצמו). על שם קרבן זה נקראת הספירה כולה "ספירת העומר". ימי הספירה מסתיימים בחג השבועות (היום ה-50) עם הבאת קרבן 'שתי הלחם' (מנחה מחיטה חדשה, שלאחריה מותר שימוש בתבואה חדשה גם במקדש(.

למידע נוסף הקליקו כאןשמעון בר כוכבא


שמעון בן כוסבה שנודע בהיסטוריה כבר כוכבא ( 135 לספירה) היה מנהיגו של המרד היהודי הגדול השלישי נגד האימפריה הרומית, שקרוי כיום על שמו: מרד בר כוכבא. מעט מאוד ידוע על בן כוסבה, לבד מעצם הנהגתו את ההתקוממות שהסתיימה בתבוסה ובמותם של אלפים רבים. בר כוכבא שלט במשך שלוש שנים בטריטוריות ביהודה שאנשיו כבשו מידי הרומאים, כשתומכיו מאמינים בהיותו מלך המשיח והוא מחזיק בתואר "נשיא ישראל". הוא נהרג ככל הנראה בעת נפילת ביתר לידי הרומאים. מעט מאוד דיווחים שרדו אודותיו, ואף שמו לא התגלה אלא בעקבות חפירות ארכאולוגיות במאה ה-20; כינויו המוכר "בר כוכבא" נלקח מכתבי היסטוריונים עתיקים שחוברו מאות שנים אחריו.

למידע נוסף הקליקו כאן

בתחילה הצליח בר - כוכבא לשחרר את ירושלים ואת יהודה מידי הרומאים ואף טבע  מטבעות כביטוי לעצמאות המחודשת. אך הרומאים שלחו לארץ יהודה כוחות גדולים ורבים מכל חלקי האימפריה, מבריטניה ועד הדנובה. כוחות אלה היו גדולים ורבים מן הכוחות הרומיים שהביאו לחורבן ירושלים שבעים שנה קודם לכן. המרד דוכא במחיר כבד מאוד – כשש מאות אלף הרוגים. בר כוכבא עצמו מת, לפי האגדה, "בידי שמים" מהכשת נחש בעקב רגלו.

למידע נוסף הקליקו כאן


רבי עקיבא


רבי עקיבא חי בשנים 50-136 לספירה,
והיה מגדולי התנאים (חכמי המשנה שחיו בארץ ישראל). מוצאו היה ממשפחת גרים, ועד גיל ארבעים לא ידע לקרוא ולכתוב.

הוא היה רועה את צאנו של כלבא שבוע, אחד האנשים העשירים והמכובדים בירושלים. בתו היחידה של כלבא שבוע, רחל, אהבה את עקיבא ונישאה לו. אביה, שהתנגד לנישואיה עם רועה הצאן, גרש אותה מביתו.

בגיל 40 החל עקיבא ללמוד תורה בהשפעת אשתו. 40 שנה למד תורה, עד שהיה לאחד מגדולי החכמים בדורו. למרות זאת נשאר קרוב לפשוטי העם וקרב אותם לתורה. הוא הקים ישיבה בבני ברק והעמיד דורות של תלמידים. רבי עקיבא היה גם חבר הסנהדרין (בית הדין של חכמי ישראל), שישבה ביבנה. הוא החל בסידור התורה שבעל פה, ועל כן הוא מכונה "אבי המשנה". רבי עקיבא עסק גם בתורת הסוד והמסתורין ברוח המסורת היהודית.

רבי עקיבא היה המנהיג הרוחני של מרד בר כוכבא ופעל רבות לחיזוק לב העם לקראת המלחמה. במסעותיו בתפוצות עסק בגיוס לוחמים למרד. באותה תקופה אסר השלטון הרומי לעסוק בתורה, וכל העובר כל החוק היה צפוי לגזר דין מות. רבי עקיבא המשיך ללמד בסתר את תורת ישראל, כדי שלא תשכח מהדורות הבאים. הוא נתפס ונכלא בקיסריה, וכעבור שלוש שנים הוצא להורג בייסורים קשים, והיה לאחד מ"עשרת הרוגי מלכות" (שהוצאו להורג על ידי השלטון הרומי, שביקש לשבור את הרוח לעם היהודי ולפגוע במנהיגיו).
למידע נוסף הקליקו כאן
רבי שמעון בר יוחאי


רבי שמעון בר יוחאי מכונה בקיצור רשב"י (פעל במאה ה-2) היה תנא בן הדור הרביעי ותלמידו של רבי עקיבא. הלכות רבות בשמו מובאות במשנה (שנערכה על ידי רבי יהודה הנשיא, מחשובי תלמידיו), שם הוא מכונה 'רבי שמעון' ללא ציון שם אביו. החיבור המדרשי-הלכתי "ספרי" מיוחס בגמרא לבית מדרשו של רשב"י. כתיבת ספר הזוהר מיוחסת לרשב"י, אך לייחוס זה קמו מערערים. רשב"י הפך לסמל של תורת הסוד והקבלה, ולדמות מרכזית באירועי ל"ג בעומר, בהם נערכת מדי שנה הילולא על קברו במירון
.

למידע נוסף הקליקו כאן

סיפורים על רבי שמעון הקליקו כאן.הקליקו על התמונה לפתיחת קובץ PDF
הקליקו על התמונה לפתיחת קובץ PDF.

https://drive.google.com/file/d/1RS7ujXMB9PLu8A1zjWcn4lW3N5s33lk_/view?usp=sharingהקליקו על התמונה לצפייה בסרטון

https://www.youtube.com/watch?v=GK6TjPaIkX0


טואול - בניית אתרים בחינם